SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • MİRZA KONUŞUYOR AMA BOŞ KONUŞUYOR!

MİRZA KONUŞUYOR AMA BOŞ KONUŞUYOR!


Geçtiğimiz  günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ, Bandırma Güney Mahalleleri İçmesuyu Temini İnşaatı ve Bandırma İçme Suyu İletim Hattı İnşaatı temel atma törenlerini gerçekleştirdi. Daha sonrada Bandırma derin deniz deşarj hattı rehabilitasyon inşaatını yerinde inceledi.


1.temel atma töreni Bandırma Güney Mahalleleri  kapsamında başta Aksakal olmak üzere 10 kırsal mahallemizin Gönen’den Bandırma’ya isale hattı ile taşınan içme suyu ana hattına bağlama inşaatının temel atma törenini gerçekleştirdi.


O gün bugündür temel atma törenlerini ve incelemeleri bir türlü içine sindiremeyen ve üzerine Bandırma AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı’nın hizmet ve yatırımlarıyla ilgili beyanlarını   kabullenemeyen Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, sürekli orada burada konuşuyor ama BOŞ konuşuyor!


Örneğin, Bandırma Güney Mahalleleri İçmesuyu Temini inşaatı bizler için ne ifade ediyor?


ÖNCE DEVLETİ BAY PASS ETTİLER ONDAN SONRA İŞTAHLA…!


Anımsanacağı gibi, yıllar önce Durgut Ergin’in belediye başkanlığı  ve Dursun Mirza’nın da meclis üyesi olduğu yıllarda  kentin içmesuyu ihtiyacının karşılanmasına dönük  Bandırma- Gönen İçmesuyu, isale hattı ve arıtma tesisi, DSİ ve İller Bankası by pass edilerek,  hazine garantörlüğünde dış kredi ile  ihalesi gerçekleştirilmişti. Ederi yaklaşık 40 milyon dolardı!


Proje kapsamında önce devlet by pass edilip, Gönen ve Bandırma, ciddi bir borç yükü altına sokulması gündeme gelince ve daha işin başında türlü oyunlar döndürülünce dönemin Gönen Belediye Başkanı Hayati Köse, bir anda kendisini ve ilçesini projeden çekmişti ya o proje!


Projeye göre, Gönen Barajı ana gövdesinden alınacak içmesuyumuz, hemen baraj yanına kurulacak arıtma tesisinde arıtılıp, kod farkından dolayı kendi mecrasında  önce Gönen’e ve sonrasında Bandırma’ya taşınacaktı. Bu arada, delik deşik olmuş, eskimiş Bandırma kent içi su şebekesi de yüklenici tarafından yenilenecekti.


Hiç biri olmadı ve gerçekleştirilemedi!


EL BİRLİĞİYLE DOLANDIRILAN KENT BANDIRMA!


Baraj gövdesinden su verilmedi. Arıtma tesisi barajın yanına değil, Bandırma’da merinos  yakınlarında bir alana kaydırıldı. Gönen Belediyesi projeden çekildi. Şehir içi şebeke 2 milyon $ alınmasına karşın hiçbir zaman gerçekleşmedi. Projenin  ve ihalenin 15 milyon $ ederindeki  Kumköy ile baraj arasındaki inşaat çalışması hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bandırma, içmesuyunu Kumköy göletinden almaya mahkum edildi ve içmesuyunu Bandırma’ya pompalayabilmek için bu alana bir terfi ve pompaj istasyonu yaparak, ciddi bir ekonomik yükün altına daha sokuldu.


Milyon dolarlar havada uçuştu ve proje ile ihale sözleşmesine uyulmamasına karşın hemen herkes ihya edilirken, yüklenici firma kaz gibi yolundu. Devlet ve Bandırma Belediyesi, dolayısıyla da Bandırma halkı, tüketici  göz göre göre soyuldu. Soygunun faturasını da  büyükşehir belediyesi ve vatandaşlar ödemeye devam  ediyor.


SUMUZU EL BİRLİĞİYLE ÇÜRÜTENLER AHKAM KESMEYİ BIRAKMALI!


Projede ve ihale sürecinde yaşanan yolsuzluk ve suiistimalleri de yazmak bana düştü ve vaka ile ilgili ‘SU ÇÜRÜDÜ’ isimli kitabım yayınlandı.


Proje ve ihale kapsamında Bandırma Belediyesi olarak en büyük avuntumuz, içmesunu ihtiyacı olan yerleşkelere ve OSB’ye satarak, mali yükü hafifletmekti. Bu da olmadı! Yanı başımızdaki Edincik’in bile içmesuyu ihtiyacını yıllarca çözemedik.


Gaflet ve delalet, yıllanmış beceriksizliğimizle elimizi kolumuzu bağladı. Bandırma’lıların su faturalarının yüksekliğinden kaynaklanan feryatlarını bile hep geçiştirdik, duymazdan geldik.


Evet, şimdi, yıllar sonra Balıkesir büyükşehir belediyesi ve BASKİ, Bandırma Belediyesi olarak bizim yıllardır beceremediğimiz işi yapıyor ve içmesuyunu çevre yerleşkelere, kırsal mahallelere dağıtıyor. Hem içmesuyumuzdan kaynaklanan mali yükü hafifletiyor hem  de kırsal mahallelerimizin içme suyunu uzun vadeli temin ediyor.


BÜYÜKŞEHİR YILLANMIŞ BECERİKSİZLİĞİMİZİN ‘GÜNAH AĞACI’ OLDU!


Ancak, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’ya sorarsanız,  su faturalarımızın şişkinliğinin nedeni büyükşehir! Balıkesir, büyükşehir yapılmayarak, yetki paylaşımı gerçekleşmeseydi, Bandırma Belediyesi, sudan kaynaklanan borcu fazlasıyla zaten öderdi!


Yalanınız batsın!

Bandırma’ya ihanete varmış delalet ve gafletiniz, beceriksizlikleriniz batsın!


Ne diyor, Büyükşehir belediye Başkanı Uğur:

“Aynı şekilde Büyükşehir olmadan önce, Bandırma ilçesinin içme suyunun temin edildiği Gönen İçme Suyu İletim Hattı ve Arıtma Tesisi yapımına yönelik Bandırma Belediyesi`nin hazineye olan 82 Milyon TL’lik borcu yapılandırılarak, Büyükşehir Belediyesi`ne aktarılmıştır. Büyükşehir Belediyemiz kurulduğu andan itibaren 2016 yılı Ekim sonu itibariyle bu borcun 35 Milyon TL’sını ödemiştir. Her ay düzenli olarak, yaklaşık 3 Milyon TL, Büyükşehir Belediyesi hazine payından kesinti yapılarak, bu borcu da ödemeye devam etmektedir.”


BUNLARIN SUSKUNLUĞU, AYSBERGİN  ÜSTÜNDEKİ ŞAL!


Su konusunda Mirza’ya sorulacak soru belli: Bugüne kadar suda yaşanan oyunlarla ilgili ne söylediniz? Devletin ve belediyenin soyulmasına, istismarına karşı ne söylediniz? Su fiyatlarındaki yüksekliğin gerçek nedenini bugüne kadar neden ve niçin gizlediniz?5 yıl CHP’den Pekel’in başkan yardımcılığı döneminde büyükşehir döneminde yeniden yapılandırmaya girmiş su borcunun zamanında ödenmesi ve azaltılması konusunda ne yaptınız?


Bandırma’nın suyunun çürütülmesinde, yolsuzluk ve suistimallerin yaşanmasında , tabiri caiz ise cinayetin işlenmesinde ama tanık ama dahil oldunuz da, yıllarca meclis üyeliği, başkan yardımcısı  olarak  ne yaptın? Bir kez olsun bu konuda partin ve sen  adliyenin kapısını çaldın mı?


Aymazlık ve yalan söyleme paçalarımıza yapışmış!


 Benzer yalan ve dolanı, Balıkesir’in büyükşehir olması sonrası suyun büyükşehir belediyesi ve BASKİ kapsamında analizlerinde de yaşanmış, özellikle bir çok kırsal mahallenin yıllardır arsenikli su kullandığı tespit edilip, açıklanınca “Büyükşehir vatandaşa  arsenikli su içirmiş”çesine  yalan-yanlış  beyanlar basına taşınmıştı!


Yarın ki yazımızda da yine büyükşehir belediyesinin ve BASKİ’nin  temelini attığı Bandırma İçme Suyu İletim Hattı İnşaatı temel atma törenine ve bu işin kent için dillendirilmekten imtina edilen önemine değineceğim.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 594