SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • MİRZA İÇİNİ DÖKTÜ YA UĞUR NE SÖYLEDİ?

MİRZA İÇİNİ DÖKTÜ YA UĞUR NE SÖYLEDİ?Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, bir dizi açılış ve temel atma töreniyle ilgili Bandırma’yı ziyaret etti. Bandırma Aksakal mahallesinde gerçekleşen Bandırma Güney Mahalleri İçme Suyu Temini  İnşaatı temel atma töreninde  Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ve Büyükşehir  Belediye Başkanı arasında Bandırma konusunda sözlü atışma yaşandı.


Öncelikle belirtelim. Sözlü tartışma her iki başkan arasında bir gerilimi ya da sert bir üslubu gerektirmiyor ve gerektirmedi. Başkan Mirza’nın konuşmasında  büyükşehir belediye yönetimine yönelik sitem ve eleştirilerine, hizmet ve yatırım konusundaki beklentilerine  Başkan Uğur da, kibar bir biçimde, siyasi bilgi, birikim ve deneyimini, ustalığını konuşturarak  yanıt verdi.


MİRZA, BANDIRMA’NIN ÖNEMSENMESİNİ İSTEDİ!


Bandırma Belediye Başkanı Mirza, özetle ne dedi, ona bakalım:

1.si, Mart 2014 yerel seçimlerinde halkın tercihi ve oylarıyla şansının Bandırma Belediye Başkanı seçildiğini, aynı şekilde Uğur’un da büyükşehir belediye başkanı seçildiğine dikkat çekerek, farklı siyasal partilerden de olsalar, iki buçuk yıldır, karşılıklı anlayış ve dayanışma içerisinde görev yaptıklarını ve sorunlara ortak çözüm bulmaya çalıştıklarını vurguladı. Bugüne kadar Uğur’a karşı en küçük bir saygısızlık yapmadığını belirten Mirza, karşılıklı saygı içerisinde hareket ettiklerine dikkat çekerek, büyükşehir belediyesinin Bandırma ile ilgili gündemine aldığı hizmet ve yatırımlar konusunda yerel yönetimin ve kamuoyunun da görüşlerine önem vermesi gerekliliğine dikkat çekti.


2.si, Bandırma’ya yapılacak hiçbir hizmet ve yatırıma  karşı olmadıklarını ve ‘istemezük’ tavrı içerisinde bulunmadıklarını belirten Mirza, bugün gerçekleştirilen temel atma törenleri ile büyükşehir belediyesinin  Bandırma nezdinde bir ilki gerçekleştirdiğini ve benzer hizmet ve yatırımların devamını dilediklerini söyledi ve Bandırmalı’lara bir müjde vererek, kente yeni bir OSB kazandırabilmek için uzun bir süredir Ağır Metal Sanayicilerinin talebini incelediklerini ve onaylayarak, imzaladıklarını vurguladı. Kurulacak olan  bir çok fabrikayla birlikte kentin aş ve iş taleplerine yanıt verdiklerine dikkat çekti.


BÜYÜKŞEHİR BANDIRMA’NIN PARACIKLARIYLA MI İHYA OLUYOR?


3.sü, Uğur’un ‘Büyük Aile’ esprisine göndermede bulunan Mirza, ‘Büyük Aile’nin bir parçası olarak Bandırmalı’ların su fiyatları konusundaki şikayetlerine dikkat çekerek, su fiyatlarının düşürülmesini ve  büyükşehir nezdinde su fiyatlarında eşitliğe gidilmesini talep ederek, Gönen Barajı Projesinden kaynaklanmış su borcunun mazeret olarak kullanılmamasını, Balıkesir’in büyükşehir olması ile 2,5 yılda Bandırma’dan 100 milylon TL.nin alındığını ve borcun toplamının 70 milyon TL olduğuna dikkat çekerek, buna göre 30 milyon TL.yine kardasınız, dedi. Ayrıca, büyükşehir belediyesinin su fiyatlarında eşitliğe gidilmesi yönünde bugüne kadar hiçbir adım da atmadığını iddia etti.


4.sü,Balıkesir’in büyükşehir olması ve gerçekleşen yetki paylaşımları konusunda  ciddi bir bilgi eksikliği içerisinde bulunduğuna dikkat çeken Mirza, özellikle Bandırma’da BASKİ’nin alt yapı çalışmaları nedeniyle bozulan yolların zamanında yapılmaması nedeniyle vatandaşların haksız tepkisine maruz kaldıklarını ve belediye olarak bu mağduriyetlerinin acilen giderilmesini talep etti.


BANDIRMA’DA ARITMA TESİSİNİN YERİ YANLIŞ MI?


5.si, Livatya’da yapımı öngörülen Atıksu Arıtma Tesisi’nin yeri ile ilgili kaygılarını dile getiren Mirza, tesis yapılacak alanın ekstra enerji maliyetlerine neden olacağını ve söz konusu alanın farklı sosyal amaçlarla kullanımını zorlaştıracağını belirterek, tesis için Levent mahallesinde tepe üstü bir alanı önerdi. Bu konuda  belediye ve kent kamuoyunun görüşünün alınmamasını eleştirdi.


6.sı, Ayyıldıztepe mahallesinde eski TOKİ’ye geçmiş askeri alanın  büyükşehir belediyesine geçmesi için  büyükşehir belediye yönetimine yetki verilmesine mecliste olumlu oy verdiklerini vurgulayan Başkan Mirza,Başkan Uğur’un  200 dönümlük bu alanı ‘tema park’ projesi kapsamında Bandırmalılara sormadan karar almasını eleştirdi. Proje kapsamında Malta Deresi  mevkiinden de bir bölümün alınmasına karşı çıkan Mirza, kentin yeşil alana, rekreasyona, mesire alanlarına ihtiyaç duyduğunu vurguladı.


BİTMEYEN DAVA: ESKİ DEKANLIK BİNASI!


7.si, büyükşehir belediyesine geçen Bandırma Eski Dekanlık Binası’nı da Uğur’dan talep eden Başkan Mirza, bu binanın tarihi dokusuna uygun resterasyonuna talip olduklarını, oysaki büyükşehirin binayı restore ederek otel  ve lokanta olarak hizmete alacağına dikkat çekti.


8.si, Bandırma Belediyesi’nin ihale ile otopark sorununa çözüm için UCS firması ile anlaştığını, ancak yargı kararı ile  UCS’nin elinden otoparkların alınması sonrası büyükşehir belediyesinin dört ana caddeyi uhdesine alarak Bal Park uygulaması başlatacağına dikkat çeken Mirza, karar ve uygulamadaki eşitsizliği belirtti.


9.cusu,Edincik de 6.300 dönümlük meralık alanın süren davanın  Bandırma Belediyesi  lehine sonuçlanmasına karşın, Paylaştırma Komisyonu tarafından  büyükşehir belediyesine verildiğine dikkat çeken Başkan Mirza, konun iki belediye arasında dava konusu olmadan çözümlenmesini beklediklerini söyledi.


Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın konuşması sonrası söz alan büyükşehir belediye başkanı Uğur’un Mirza’ya verdiği yanıtı yarın ki yazımızda ele alacağız. Ancak, Aksakal’daki törenler ve temel atma sonrası büyükşehir belediye başkanı Uğur’un  ve büyükşehir belediyesi idari aparatının  kar soğuğunda gerçekleştirdiği  tüm tören ve etkinliklere Başkan Mirza’nın katılımı ve gösterdiği ilgi, Uğur ile gerçekleştirdikleri diyalog  kent adına sevindiriciydi.


DURSUN MİRZA, GERÇEKTEN DEĞİŞTİ Mİ?


Çünkü, gerçekten de Bandırma’nın hemen her konuda ve alanda hizmet ve yatırımların arttırılmasına bir açlığı ve ihtiyacı  söz konusu. Siyaseten izlenecek bir gerilim ve kutuplaştırıcı, çatışmacı bir yerel politikanın en başta Bandırma’ya hiçbir yararı yok! OD nedenle, Mirza’nın  da konuşmasında dile getirdiği gibi, ‘tepedekiler ne yaparsa yapsınlar’, bulundukları makama hizmet ve yatırım için gelmiş olanların, birer ‘hizmetkar’ olduklarını asla unutmamaları, yaşanan sorunların çözümü için  el birliğiyle  çalışmaları gerekiyor.


Mirza, 2014 Mart yerel seçimleri öncesi partililerin ve seçmenin karşısına çıktığı zaman sürekli değiştiği mesajını verdi. 2,5 yılı aşkın belediye başkanlığı döneminde gerçekten değişip değişmediği konusunda ben temel yargıyı başta CHP’lilerin vermesi gerektiği kanaatini taşıyorum. Seçmen zaten, bu yöndeki kararını günü geldiğinde sandıkta verecek!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 474