SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • MİRZA, BABALAR GİBİ SATARIM,DİYOR!!!

MİRZA, BABALAR GİBİ SATARIM,DİYOR!!!


2009 Mart yerel seçimlerinde CHP’den  Sedat Pekel’in Bandırma Belediye Başkanlığına seçilmesi öncesinde CHP ve Pekel’in temel siyasi vurgusu ve seçmene vaadi, belediye yönetiminde  ‘satan değil, alan yönetim’ olacakları idi. 


MİRZA, ÖNCE PEKEL’İ İNKAR ETTİ!


Aynı dönem başkan adaylığından vazgeçerek Pekel’in Meclis üyeliği listesinde görev alan ve Pekel’in başkanlığı kazanması sonrası başkan yardımcığı görevine getirilen Mirza ile Pekel arasındaki siyasal düşünce ve yönetim anlayışlarındaki,politikalarındaki  farklılık  2014 yerel seçimlerinde CHP’den belediye başkanı seçilen Mirza’nın izlediği yönetim politikalarıyla su yüzüne çıktı.
 Başkanlığı döneminde belediye bütçesini ve yerel yönetim politikalarını ‘satan değil, alan belediye olacağız’ anlayışının dışında ‘satış’eksenli  geliştiren Başkan Mirza, Kasım ayı meclisi’nde kendisine yönelik eleştirilere,  satan değil alan belediye anlayışı ve vaadinin Pekel’e  ve dönemine ait olduğunu belirterek, kendisinin böyle bir anlayışa sahip olmadığını  meclise ve kamuoyuna deklare etmişti.
Mirza’nın Pekel’le ilgili söylemine kanıt olarak öne sürdüğü eski Tekel binalarının parasını ödeyerek tapusunu aldığı yönündeki beyanının  da gerçeği yansıtmadığı,  eski  belediye başkanları Eraydın ve Öztaylan ile  AK Partili meclis üyesi Yukup Ataş’ın  açıklamalarıyla ortaya çıkmıştı. 


MİRZA’NIN YENİ İDOLÜ 
AK PARTİ VE BAŞKAN UĞUR OLDU!


Mirza’nın 2009-2014  yılları arası Pekel’in  belediye başkanlığı dönemindeki belediye müklerinin satışı ve bütçe konusundaki siyasal düşünceleri ve yerel yönetim anlayışı, Madt 2014 de CHP’den belediye başkanı seçilmesi sonrası politikalarnında desturu ve referansı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur olduğu gözleniyor.
Belediye mülklerinin satışı konusunda Büyükşehir Başkanı Uğur’un da ‘sat’ dediğini her fırsatta  referans gösteren Başkan Mirza’ya er anlamlı yanıtı AK Parti ilçe başkanı ve Meclis üyesi Alp Bostancı vererek, dün karşı çıkıp engelledikleri belediye mülklerini satmayı geç de olsa öğrendiklerini ama sattıkları mülklerin parasını  hizmet ve yatırım için kullanmayı CHP ve Mirza’nın  hala öğrenemediğine  dikkat çekmişti.


İKİ FARKLI SES VE 
İKİ AYRI NEFES: 
PEKEL VE MİRZA!


Mart 2014 yerel seçimleri öncesinden başlayarak Mirza’nın başkanlığında yerel yönetimin  belediye mülklerinin satışı  ve bütçe konusunda islediği ekonomik-politikaları büyük bir hoşnutsuzlukla izleyen Pekel’in tahammül sınırlarını  Grand Asya Otel’deki belediye payının satışı ve gerçekleştirilen ihale zorladı.
Gerçekleşen ihale sonrası gazetemize beyanda bulunun Pekel şöyle dedi:
Pekel, "Benim dönemimde de mali sorunlar yaşanıyordu ama biz satış yöntemine başvurmadık, mülklerin satılmasına karşıyım" diye konuştu.


PEKEL: BEN SATIŞLARA  KARŞIYIM!


 Pekel, "Partimiz, ben ve arkadaşlarım 2009 yerel seçimleri öncesi ve sonrasında hep belediye hizmetlerinin özelleştirilmesine, belediye mülklerinin satışı konusunda sahip olduğumuz anlayış ve ilkelerimiz çerçevesinde hep karşı duruş sergiledik ve karşı durduk. Ben, yerel yönetim de maddi zorluklar ve sıkıntılar nedeniyle belediye mülklerinin satılması olayına şık bakmıyorum. Çünkü, bu tip mazeretlerle satmanın sonu ve sınırı yok. Bu bir anlayış sorunu. Benim başkanlık yaptığım hizmet dönemlerinde de mali sıkıntılar yaşanabiliyordu ama hiçbir zaman kolay olan bu yolu tercih etmedik. Bir şekilde belediye imkanlarıyla yaşanan kaynak sorunlarını aşmasını bildik” dedi.
      Gelişmeleri yakından izlemeye çalıştığını belirten Pekel, "Özellikle bu satışın 1 Kasım genel seçimleri öncesine apar topar yetiştirilmeye çalışılması, ek gündem maddeleriyle gündeme alınması zorlama bir süreç yaşandığını gösteriyor. Buna gerek var mıydı, konuşulur, tartışılır. Ama daha yeni Kale Grubu´na yer satmışsınız ve yaklaşık 13 milyon TL. kasanıza koymuşsunuz. Bilebildiğim kadarıyla belediyeye ait başka yerler de satıldı. Bunun kamuoyunda konuşulması ve tartışılması hatta eleştiri konusu yapılması gayet anlaşılır ve demokratik bir şey. Kimse bundan rahatsızlık duymamalı. Tam tersi, uyaranlardan, tartışmalardan, eleştirilerden feyz almaya çalışılmalı. Haklılar ise şahsını ve yönetimini ayar edebilmeli. Bundan sonrası için sorun sağladığınız kaynakla hangi işleri, hangi projeleri gündeme alacağınız ve yapacağınızla ilgili. Çünkü, bu kamu mülkleri üzerinde ve bu mülklerin satılarak elde edilen kaynak üzerinde bu kentin insanlarının, garip gurebanın, dulun, yetimin hakkı var. Hassas ve titiz davranmak, şeffaf olmak zorundasınız" şeklinde konuştu.


CHP DE MHP DE ALTIN 
YUMURTLAYAN TAVUĞUN 
KESİLMESİNE KARŞI AMMA!?


Aynı şekilde Bandırma CHP İlçe Başkanı Hüseyin Çeri de, Grand Asya’daki belediye payının satışına Pekel gibi karşı çıkarak,"Belediye Başkanımız Dursun Mirza ve Meclis üyelerimizin Grand Asya’daki belediye payının satışı ile ilgili yapılan toplantıya doğal olarak katılmadım. Tabii ki, parti olarak özelleştirmelere ve kamu mülklerinin satışına karşıyız. Ben de şahsi olarak özelleştirmelere ve kamu mülklerinin satışına karşıyım. Grand Asya, belediyemize aylık ciddi gelir getiren bir kamu mülkümüzdü. Eğer, belediye yönetimimiz, bu satış sonrası elde ettiği gelirle daha fazla gelir getirecek bir projeye imza atacak ise sorun yok. Yani satıştan elde ettiğiniz geliri nasıl değerlendirdiğiniz önemli. Yoksa, borç ödemek, maaşları ödemek için kamuya ait mülklerinizi satıyorsanız bu yanlış." diyordu.
Tepkilere MHP’li Meclis üyesi Harun Algül de katılıyor, ““ Oraya kim alacak? Kimlerle bu alanlarla ilgili ön görüşmeler yapılıyor, bilmiyoruz. Bu ve benzer alanlarla ilgili de kamuoyuna yansıyan farklı iddialar var. Ben, satış odaklı bu gelişmelerden CHP’li meclis üyelerinin bir çoğunun da haberlerinin olduğunu, bu konularda düşüncelerinin sorulduğunu sanmıyorum. Birkaç kişinin insiyatifiyle belediye mülkleri satış odaklı bir anlayışla satılıyor. Örneğin, emlak işiyle uğraşanlar, bu işleri bilenler Grand Asya için ödenen bedelin düşük olduğunu biliyorlar. Bence de bu yer ucuza gitti. CHP’li belediye meclis üyelerinin kaçının olup bitenlerden, yaşananlardan haberleri var...Grand Asya’nın bütçeye sağladığı kira geliri yıllık yaklaşık 800 bin TL. Şimdi sormazlar mı, sen belediye için altın yumurtlayan tavuğu böyle alel acele niye kesiyorsun?”diye sormuştu.


MİRZA, İNANÇLI VE KARARLI: 
KAÇAN KURTULUYOR
 KAÇAMAYAN  KESTANE!


CHP’li meclis üyelerinden bir çoğunun, CHP İlçe Başkanı Çeri’nin, eski başkan Pekel’in, AK Parti ve MHP’nin,kamuoyunun belediye mülklerinin satışı konusunda verdiği tepkiların Mirza ve ekibi için hiç bir hükmü yok!
‘Satış’ konusunda inançlı ve kararlı olan Başkan Mirza ve yönetim ekibi,partililerinin iddia ettiği gibsi dar alanda paslaşmaya devam ederek, Grand Asya Otel ihalesi ile ilgili kamuoyunda tartışmalar sürerken, mülkü belediyeye ait Paşabayır’daki üzerine 73 daire kondurulabilecek  bir diğer belediye mülkünün ihalesini yaklaşık 5 milyon TL:ye sonuçlandırarak; Bandırma Belediyesi’nin  en önemli mülklerinden biri olan ve aylık 65 bin lira gelir getiren Grand Asya Otel’le birlikte yine aynı alanda bulunan bir toplantı salonu, üç dükkân ve iki bağımsız depo  toplam 10 milyon 975 bin liraya tekrar satışa çıkardı.
İhale, 8 Aralık Salı günü saat 14:00’da Belediye Encümen Salonunda yapılacak.
8 Aralık’ta ihaleyle satış işlemi gerçekleştirilemezse, 1 hafta sonra yine aynı gün, saatte ve yerde  gerçekleştirilecek.


PEKEL,CHP’LİLER VE BANDIRMA, 
SABIRLA TESPİH ÇEKMEYE 
DEVAM EDİYOR!


Bandırma Belediyesi eski başkanı Sedat Pekel, CHP’liler, bir çok CHP’li Meclis üyesi Mirza ve ekibinin  ‘satış’ odaklı yerel yönetim politikalarına sabırla tespih çekmeye devam ederken, bu yönetim anlayışının gittikçe partinin kamuoyundaki etki alanını daralt-tığını,inandırıcılığını yitirdiğini, partiye desteği küçülttüğünü ve özellikle sendikalar ve çalışanlar dünyasında oy desteğini  hızla tükettiğini düşünüyor.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 747