SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • MİLLETVEKİLLERİ VE BALIKESİR..!

MİLLETVEKİLLERİ VE BALIKESİR..!


2015 Kasım milletvekilliği genel seçimlerinin üzerinden bir yıl geçti ve gün gün ay ay ikinci yıllarına yaklaşıyoruz. Milletvekilliği genel seçimlerinin üzerinden bir yıl geçtikten sonra vekillerin kamuoyuna dönük  1.yıllarını değerlendirmeleri gerektiğini ben de gazetemde  yazdım , değişik basın ve yayın organlarında bir  çok meslektaşım da yazdı.


Cep telefonumdan bir tek Ankara’dan Balıkesir AK Parti milletvekili Kasım Bostan’ın arayarak, Anayasa değişiklik paketi ile ilgili Meclis’te görüşmelerin yoğunluğuna dikkat çekerek, en  kısa zamanda bir yıllık icraatlarıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmeye, tabiri caiz ise hesap vermeye hazır olduğunu vurguladı. Öyle sanıyorum ki, Balıkesir TV 100’de her hafta yayınlanan ‘Basın Ekspres’ programımızda  önümüzdeki günlerde sn.Bostan’ı da konuk etme olanağını bulacağız.


1        Kasım genel seçimleri sonrası Balıkesir’in 8 milletvekilinden dördünü AK Parti, 3’ünü CHP ve bir milletvekilliğini de MHP kazandı.


AK Parti’den Mahmut Poyrazlı, Ali Aydınlıoğlu, Sema  Kırcı ve Kasım Bostan milletvekilliklerine seçilirken; CHP’den Mehmet Tüm, Namık Havutça, Ahmet Akın; MHP’den ise İsmail Ok milletvekili seçildi. MHP’den seçilmiş milletvekili Ok, bildiğiniz gibi kesin ihraç talebiyle  partisinden ihraç edilmenin eşiğinde…


BALIKESİR BASINI İNSAFLI DAVRANIYOR!


2015 Haziran ve Kasım milletvekilliği genel seçimlerinin  Güney Marmara ve dolayısıyla Bandırma açısından önemi  ve üstlendiği rol önemli. Çünkü, Balıkesir Milletvekilliği listelerinde Güney Marmara nezdinde Bandırma’nın öne çıkmış ağırlığı, seçim sonuçlarına da yansıdı ve 8 milletvekilinden 4’ü Güney Marmara ve Bandırma’nın vekilleri olarak Ankara’nın yolunu tuttu.


Bu siyasi tablonun ve temsil sorununun AK Parti’den çok Balıkesir’de CHP ve parti teşkilatlarını derinden sarstığını, CHP’nin merkez dahil ilçeler nezdinde temsil konusunda sonucu hazmedemediğini ve farklı sorunlar yaşandığını biliyoruz. Bir anlamda Balıkesir merkez ve Körfez, sabırsızlıkla milletvekilliği genel seçimlerinin  bir an önce gerçekleşmesini bekliyor.


Balıkesir AK Parti de ise, 2015 milletvekilliği genel seçimlerinde temsil  ve sıralama konusunda yaşanan sorun ve sıkıntıların   hala aşılabildiğini söylemek zor. Merkez ve ilçe parti teşkilatlarının iradesinin ve isteğinin kendi içinde birlik ve bütünsellik içerisinde  tam olarak listelere yansıtılamaması  farklı sorunların ve sıkıntıların yaşanmasını beraberinde getirdiği gözleniyor.


Kamuoyunda partiler nezdinde yaşanan  bu sorun ve  sıkıntıların 2015 milletvekilliği genel seçimlerinden bugüne layıkıyla konuşulup, sorgulandığı, tartışılabildiğini de söyleyebilmek mümkün görünmüyor. Genel eğilim, kol kırılır yen içerisinde mantığıyla  geçiştirmek. Bunda kuşkusuz Kasım 2015 genel seçimleri sonrası ülke  ve Meclis gündeminin yoğunluğu da temel rol oynadığını da görmek gerek. Bir anlamda AK Partili ve CHP’li milletvekillerinin başlarını kaşıyacak halleri bile yok!


BALIKESİR’İN MECLİS’TE TEMSİL SORUNU MU VAR?


BALIKESİR chp MİLLETVEKİLLERİ ile ilgili görsel sonucu

Balıkesir’in ilçeleriyle birlikte ana sorunu da tam da bu nokta da başlıyor. Balıkesir büyükşehir insanı, ilçe ve kırsal mahalleleriyle birlikte  konu mecliste büyükşehirin siyasi temsili olduğunda şikayetçi ve dertli!

2015 milletvekilliği genel seçim sonuçları ortada olmasına karşın, büyükşehir nezdinde, meclis, hükümet ve bakanlıklar, hatta bürokrasi nezdinde  hangi yerleşim yeninin ve kimin ne derdi ve davası var ise, kamu hizmet ve yatırımları dahil, adres  ve muhatap büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur oluyor!


Bu durumu, iktidar partisi nezdinde, geçmişte parti de genel merkez düzeyinde ve milletvekili olarak mecliste üstlendiği sorumluluklar, bilgi ve deneyimleri, ilişkileri açısından  doğal görebilmek mümkün  ama bunun  büyükşehir açısından bir olumsuzluk ve eksiklik içerdiği de malum!


Neden ve niçin?


Uğur,  üstlendiği misyon gereği, doğal olarak muhalefetin de hatta kendi partisi içerisindeki memnuniyetsizlerin de doğrudan hedefi oluyor! Olay, bununla da sınırlı kalmıyor. Seçmen ve parti içinde  çözüm ve muhatap olarak öne çıkması, anlamsız bir şekilde  ama siyasi ikbal ama  farklı rant beklentileri çerçevesinde güç olma  arayışlarını tetikliyor. Tüm bu nedenlerle vatandaş nezdinde ortaya çıkan boşluğu doldurmak yine büyükşehir belediye başkanı Uğur’a kalıyor ki, gerçekten de bu nokta da Uğur’un hem siyasi hem de yönetici olarak sergilediği efora  söylenecek fazla bir şey yok!


PİRİNCİN TAŞINI  AYIRMAK  YİNE  UĞUR’A  MI DÜŞECEK!?


CHP’li milletvekilleri içerisinde Ahmet Akın’ın  muhalefet milletvekili olarak ayrıcalıklı bir yeri var. Koşturuyor ve artık hepimizin kanıksadığı ve bıkkınlık vermiş muhalefet anlayışının dışında kırmadan, incitmeden, saygın bir anlayışla  vatandaşı kucaklamaya çalışıyor. Tüm ile Havutça’nın muhalefet anlayışını, CHP Parti Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Eren Erdem, güzel özetlemiş ve şöyle ifade etmiş;


“Parlamentoda bir kavga çıkınca biz Balıkesir milletvekillerini tutamıyoruz. Özellikle Mehmet Tüm ile Namık Havutça’yı tutmak için Ahmet Akın kendini parçalıyor. Öyle bir işe dönüşüyor ki Namık Havutça kavga ederken AKP, CHP, MHP ayırmadan giriyor, önüne ne çıkarsa. Mehmet Tüm biraz daha ideoloji çalışıyor; çene altı. Ahmet Akın her zamanki naifliğiyle sakinleştirme ve ortamı toparlama noktasında yer alıyor ki o da önemlidir.”


AK Parti Balıkesir milletvekillerinden Sema Kırcı ise, iletişim harcamaları ve yakıt sarfiyatıyla kamuoyunun gündeme geldi. Dilerdim ki, Kırcı, CHP’li  meclis divan üyesi  Elif Doğan Türkmen kabarık iletişim faturaları ile gündeme geldiği günlerde çıkıp, iki kelime laf edip, bir divan üyesi olarak kendi iletişim faturasını açıklasaydı. Yapmadı ve ardından kendi yakıt sarfiyatıyla ilgili kamuoyunun gündemine düştü! Kırcı’nın kullandığı kırmızı plakalı aracın yakıt faturasını kamuoyu nezdinde vatandaşa izah etmek yine büyükşehir belediye başkanı Uğur’a düşerse ,kimse şaşırmamalı..!


Balıkesir büyükşehirin iktidar milletvekilleri seçim bölgeleri başta olmak üzere  tüm büyükşehire varlıklarını hissettirerek,  Balıkesir-Ankara arası trafikte, meclis,  hükümet, bakanlıklar ve bürokrasi nezdinde  bir yılı aşkın bir zamandır hizmet dökümlerini yapıp, kamuoyunun önüne koyup, partililerini ve vatandaşlarını bilgilendirmeli, seslerini duyurmalı diye düşünüyorum.


Buna ihtiyaç var mı?

Evet, ne yazık ki, böyle bir ihtiyaç var!


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 341