SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • MAZERETLERE SIĞINARAK BELEDİYECİLİK YAPILMAZ!

MAZERETLERE SIĞINARAK BELEDİYECİLİK YAPILMAZ!


2014 yerel seçimleri ile birlikte Balıkesir’in büyükşehir belediyesi olması ile birlikte  özellikle muhalefet partilerinin  ilçe belediye başkanları iki buçuk yılı aşkın bir zamandır, ortak bir  yerel yönetim politikası içindeler.


1.si, Balıkesir’in büyükşehir olması  ve yetki paylaşımı olması nedeniyle, ciddi bir gelir kaybına uğradıkları…


2.si, 2014 yerel seçimleri öncesi seçmene vaat ettikleri hizmet ve yatırımları gerçekleştirememelerinin temel nedeni  büyükşehir belediyesi…


3.sü, büyükşehir belediyesinin yetkisi dahilindeki hizmet ve yatırımları ilçe belediyelerini zora sokmak amacıyla yapmadığı ve dolayısıyla ilçe ve kırsal mahalle halkını mağdur kıldığı…


Bu gerekçelerin kısmen doğru olduğu bir gerçek ama  bu gerekçelerin tümünün doğru olduğunu söyleyebilmek mümkün değil!


Neden ve niçin?


BELEDİYE BAŞKANLARI VATANDAŞIN HİZMETKARIDIR!


Çünkü, büyükşehir belediyesinin de kendisine göre makul gerekçeleri var.  Balıkesir büyükşehir belediyesi, 2014 Mart seçimleriyle birlikte büyükşehir belediyesi olarak yetki paylaşımları doğrultusunda  yapılanarak, kurumsallaşıyor. Büyükşehir belediye başkanı Uğur ve diğer daire müdürlerinin beyanları da aradan geçen iki buçuk yılı aşkın bir zaman içinde  kurumsallaşma sürecini tamamladıkları yönünde.


Peki, büyükşehir belediyesi kurumsallaşma sürecinde  oluşturduğu tüm birimlerle yan gelip yatmış mı, hiçbir hizmet ve yatırım yapmamış mı, buna bakmak gerekiyor.


Örneğin, son olarak Bandırma’nın Aksakal mahallesindeki Güney mahalleleri içmesuyu  Temini İnşaatı Temel Atma törenlerinde başkan Uğur, yaptığı konuşmada, bu yöndeki eleştirilere şöyle yanıt verdi ve şöyle dedi:


1.si, BASKİ tarafından kırsal mahallelerde 12 km atık su ve 40 km içme suyu olmak üzere toplamda 52 km altyapı çalışması yapıldı. Yine içme suyu temini için; Şirinçavuş, Yeniyenice, Hıdır ve Musakça Mahalleleri olmak üzere toplam 1949 m içme suyu sondaj çalışması yapıldı.


2.si, Ulaştırma Daire Başkanlığı  önümüzdeki dönemde kırsal mahallelerdeki tüm durakları yenileme çalışmalarını başlatacak. Ayrıca Bandırma Bölgemizde 157 adet trafik işaret levhası, 50 Adet Kırsal Mahalle yön bilgi levhası ve 631 adet yol kenar dikmesi yapıldı.


3.sü, Aynı şekilde Büyükşehir olmadan önce, Bandırma ilçesinin içme suyunun temin edildiği Gönen İçme Suyu İletim Hattı ve Arıtma Tesisi yapımına yönelik Bandırma Belediyesi`nin hazineye olan 82 Milyon TL’lik borcu yapılandırılarak, Büyükşehir Belediyesi`ne aktarılmıştır. Büyükşehir Belediyemiz kurulduğu andan itibaren 2016 yılı Ekim sonu itibariyle bu borcun 35 Milyon TL’sını ödedi. Her ay düzenli olarak, yaklaşık 3 Milyon TL, Büyükşehir Belediyesi hazine payından kesinti yapılarak, bu borcu da ödemeye devam etmekte…


DÜN, DERT OLARAK GÖRÜLEN HİZMETLER BİR BİR  AŞILIYOR!


4.sü, Sayın Dursun Mirza konuşmasında size bir müjde veriyorum, dedi. Ana Metal Sanayi Organize Sitesi. Biz onun iznini bir yıl önce verdik Sayın Mirza siz hala bekletiyorsunuz. Bizim düşündüğümüz Port Of Bandırma. Hala bunun için uğraşıyorum. Bandırma yatırım istiyor, Bandırma iş, aş, üretim, ihracat istiyor. Biz Bandırma’yı vizyon projeler ile istihdamın, ihracatın merkezi yapmak istiyoruz. Türkiye’nin vizyon projelerini Bandırma’da yapmak istiyoruz. İnşallah Bandırma’da limanı ile organize sanayi bölgesi ile bunu gerçekleştirmek istiyoruz.


5.si, Bandırma ne istiyor. Rekreasyon alanı, yeşil alan istiyor.  Bandırmalılar güzel vakit geçirsin istiyor. İşte bizde bunu yapıyoruz. Tematik Park yeşil alandan farklı değil ki. Bu proje için uluslararası yarışma açıyoruz. TOKİ’den 202 dönüm yeri aldım. Bandırma’yı Dünyanın en güzel tematik parkına kavuşturacağız. Tematik Park Dünya Yarışması. Amerika’dan, Kanada’dan, Japonya’dan, Avrupa ülkelerinden her taraftan peyzaj mimarları bu yarışmaya katılacak… Önümüzdeki 15 gün içinde heyet Bandırma’ya gelip gezecek. Daha sonra bu maketleri CANNES şehri MIPIM Fuarında teşhir edeceğiz. Sırf Bandırma’daki tema parkın projelerini. Birinciyi de orada ilan edip ödülünü vereceğiz. Bakın Bandırma’yı Dünya’ya tanıtıyorum Dünya’ya…


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN HİÇ EKSİĞİ VE YANLIŞI YOK MU?


İtfaiyesi, zeytin ilaçlaması, haşerelere karşı verilen mücadele, Beyaz Masa’sı, BASKİ’si ve  toplu ulaşımın modernizasyonu, otogarı ve sebze-meyve hali  ve daha bir çok alanda Bandırma ve tüm ilçelerde büyükşehir belediyesi  hizmette ve günlük yaşamımızın bir parçası olmuş durumda.


Eksiği ve yanlışı yok mu?

Tabii ki, var! 

Olmaması mümkün mü?


Kuşkusuz arada bir fark var. Büyükşehir hizmet ve yatırımlarında eksik veya yanlışlıkları konusunda mazeret üretmiyor ve mazeretlerin ardına sığınmıyor. Tam tersi, hizmet ve yatırımların önünde ne engel varsa, bunu sorgulamanın ve telafi etmenin arayışını sergiliyor, mücadele veriyor. Bu nokta da gözden kaçırılmaması gereken şey, büyükşehir yasasının ve mevzuatların gerektirdiği şekilde büyükşehir kurumsallaşmasını tamamlama yanında hizmet ve yatırımların eksiksiz akışkanlığını, düzenini sağlamaya çalışıyor.


Şunu bile söyleyebilmek mümkün: Büyükşehir belediyesi belediye başkanından en at birimine ve müdüründen çalışanına kadar aradan geçen zaman içerisinde hızlı bile yürüdü ve kısa zamanda bir çok başarılı hizmete ve yatırıma  imza attı.


Yeterli mi, hayır!

Büyükşehir merkez ile ilçelerinin ve tüm kırsal mahallelerin yıllanmış ve ihmal edilmiş sayısız ihtiyacı ve talebi var. İnsanlarımızın mazeretsiz bu ihtiyaç ve taleplerinin karşılanması hizmetkarların varlık nedeni ve görevi!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 497