SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

MAFYOKRASİ VE ERDEK


Erdek de son günlerde yine ilginç ve düşündürücü,  sorgulatıcı şeyler yaşanıyor.

Oysa ki, Erdek’te son siyasi ve toplumsal hareketlilik Ticaret Odası seçimlerinde yaşanmış AK Partili belediye meclis üyesi Ceyhun Mırız, Oda da belediye başkanı Sarı’nın başkan olan eşine karşı aday olarak liste çıkartması üzerine Sarı’nın şimşeklerini üzerine çekmişti…

Ancak, Oda seçimleri tamamlanmış ve Özlem Sarı yeniden başkan seçilmesine karşın son Mırız-Sarı çekişmesinin ardında  hala Oda seçimlerinin yattığı, Sarı’nın Mırız’ın aday olarak yönetim listesini çıkartmasını içine sindiremediği kamuoyunda konuşuluyor.

İddialara göre, Oda seçimleri öncesi başkan Sarı’nın Mırız ile bir araya geldiği, başkan adayı olmayarak eşinin listesinde yer almasını istediği ancak Mırız’ın bu isteği kabul etmediğine dikkat çekiliyor.

Bu iddialar, duyumlar doğru mudur bilmiyoruz. Konu, Erdek ve Sarı olduğunda belde yönetimini ve yaşamını doğrudan ya da dolaylı ilgilendiren hemen tüm işler yıllardır kapalı kapılar ardında görüşmelerle halledilmeye çalışıldığından bu ve benzeri iddialar bize şaşırtıcı gelmiyor.

VALİ YAZICI,BU SÜRECE MÜDAHİL OLMALI

Peki, yıllardır Erdek de bir kadermişçesine yaşanmakta olan sıkıntı ve sorunlar, itiş kakışlar, karmaşanın sorumlusu kim?

Sonuç da, Bandırma’nın bir mahallesinin nüfusuna sahip  bir ilçeden söz ediyoruz. Sevgili Erhan Göçmen ve Erdekli gazeteci meslektaşlarımıza göre on yıllardır yaşanmakta olanların birincil derecede sorumlusu beldenin ta kendisi…

Güney Marmara’da coğrafi konumlanış itibariyle, sahip olduğu doğal güzellikleri, tarihsel ve kültürel zenginlikleri ile aslında bir mücevherden söz ediyoruz.

İşte, tüm dava bir türlü paylaşılamayan ve yağmalana yağmalana tüketilemeyen, uğratıldığı tüm taciz ve tecavüzlere karşın zenginliğini ve güzelliğini bir türlü yitirmeyen ama hoyratça hırpalanan Erdek üzerinde sonsuz rant hesapları ve oyunlarına dikkat çekmek gerekiyor…

DEVLET DEVLETLİĞİNİ MİLLET MİLLETLİĞİNİ YAPMALI..!

Şimdi yine aynı soruya yönelmek ve cesaretle yanıtını özellikle Erdek’lilerin ve Kapıdağ’lıların vermesi gerekiyor: yıllardır Erdek de bir kadermişçesine yaşanmakta olan sıkıntı ve sorunlar, itiş kakışlar, karmaşanın sorumlusu kim?

Balıkesir büyükşehrin hemen hiçbir ilçesinde tanık olunmayan ve yaşanmayan sıkıntı ve sorunlar, tartışma ve hesaplaşmalar neden ve niçin bu güzelim beldenin kaderi haline gelebiliyor, ya da getiriliyor!?

Güney Marmara’nın incisi bu beldemiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin coğrafi sınırlarının dışında bir belde mi? Bu beldemiz de TC Devletini temsilen Kaymakam, Cumhuriyet savcıları ve yargıçları, kolluk güçleri gibi ilgili ve yetkili birimler ve isimler yok mu!?

Erdek de öne çıkmış fütursuzluğun yasalar ve hukuk karşısında, Devlet karşısında takındığı “cesaret”in ve sorumsuz gidişatın ANA kaynağı, ODAĞI ne ve bu gücü nereden, nasıl, devletin içinden ya da dışından kimlerden alıyor?

Kimse, belde de yaşayan vatandaşlara bakmasın..!

BU DÜZEN BOZULMALI..!

On yıllardır bıktılar, usandılar ve kendilerine dayatılmış iradeyi bir anlamda kanıksadılar. Hatta belde yaşamında partiler, odalar, meslek örgütleri, dernekler nezdinde sorumluluk üstlenmiş olanlar bu irade ile uzlaşarak paydaş olup, bir şekilde bu süreçten nasiplenmenin, besilenmenin yolunu ve yöntemini arar oldular.

Yoksa Erdek’li de, Kapıdağ da yaşayan insanlarda inan olun, yaşanan ve yaşanmakta olan her şeyi görüyor ve biliyor ama Devletin bile çaresiz kılındığı bir ortam da, “Devlet baş edemiyor ki, ben baş edeyim” diyerek bir kenara çekilip, işine gücüne bakıyor. Konuşarak hatta dertleşerek bile “birilerine “hedef olmak istemediği içindir ki suskunluktan öte göstermelik de olsa karşısındakileri alkışlamayı yeğliyor.

Örneğin, Erdek belediyesinin çalışan personeline, memur ve işçisine bir değil, iki-üç değil, sekiz ay maaş veremediğini Erdek basınından vazgeçtik, tüm Balıkesir basını da biliyor. Başkan ve yöneticilerin sürekli yinelenen ve hiç bitmeyecek mazeretleri hep vardır. Çalışanlar ne anlatacaklar! Söz de DİSK’e bağlı hepsi Genel İş üyesi işçiler…

İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI YAŞANANLARI GÖRMÜYOR MU..?

Ben, Erdek de mafyokrotik bir çarkın işletildiğine ve  egemen kılındığına inanıyorum. Kirli, karanlık ve kanlı bir düzen…Gayri meşruluğun itibar kabul edilip, hukukun ve yasaların ayaklar altına alındığı, güçlünün borusunun öttürüldüğü bir düzen…

Mafyokrasinin en büyük gıdası yalan, demogoji, tehdit ve saldırganlık, üç kağıttır…Kadın ve uyuşturucu bu düzenin cilasıdır… Mafyokratların; dini de mezhebi de, partisi de ,ideolojisi de yoktur…Para ve güç, mafyokrasinin vazgeçilmezidir…Para olmadan güç, güç olmadan para bulunmaz.. Birbirini besleyen kirli, karanlık ve kanlı bir süreçtir bu..!

Mırız, 15 Temmuz akşamına dair Sarı ile ilgili güzel bir ayrıntı yakalamış. Şöyle diyor:

” Darbeciler TRT bildirgesini 24.13’de okurken sen 24.12’de sosyal medya hesabından “TRT’de işlem tamam” diye paylaşımda bulundun. Buradan kendisine soruyorum. Sen darbenin yapılacağını nereden biliyordun? Çık bunu açıkla.”

Hiç dikkat etmemiştim ve Mırız’ı gerçekten de hassasiyetinden dolayı yutluyorum.

Sarı,darbeyi önceden biliyordu ya da bilmiyordu,bu yargının işi, buyursun gerçeği ortaya çıkarsın ama Mırız, bizlere, hepimize, bir gerçeği anımsatıyor. Erdek’lilerin ve Kapıdağ’lıların CESARETLERİNİ kuşanarak, yurttaşlık bilinciyle, MAFYOKRASİYE bir “DUR” demeleri ve beldelerine, yaşamlarına sahip çıkmaları gerekiyor.

Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 65