SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018

LAF ÇOK AMA İCRAAT YOK!


Bandırma’nın en temel ve yıllanmış sorunlarının başında   kanalizasyon  atıksuyu, deşarj sistemi ve arıtma   tesis sorunu geliyor.


Bandırma, bir deniz kenti ama hem denizi kente küskün hem de kent, yıllardır denizini seyirlik olarak kullanmanın hüznünü yaşıyor.


Bu iki sevgilinin birbirine kavuşamamasının hicvedildiği eski dramatik ve trajik Türk filmleri gibi… Sevdanın ve yıllanmış hasretliğin  herkes farkında ancak sevdalıların birbirine kavuşabilmeleri için kimsenin elinden hemen hiçbir şey gelmiyordu.

Biz de laf çok ama icraat yok!


YILLARCA ÜÇ MAYMUNU OYNADILAR!


Başta çevreciler olmak üzere  kent insanı yıllardır bu iflah olmaz ve çözüm bekleyen sorunu dillendirmiş olmalarına karşın, ne insanlarının ne kentin sesini duyan olmadı. Kenti yönetenler ısrarla üç maymunu oynamanın zaman içerisinde  kenti maymunlaştıracağını sanırlarken, maymun oldular ama maymunlaştıklarını hiçbir zaman anlamadılar.


Kent sorunun aşılması ve çözümünün sağlanması anlamında ilk neştere AK Partili belediye başkanı Cemal Öztaylan ile Recep Eraydın döneminde  atılan adımlarla tanık oldu.


Peki, ne yaptılar?


Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Programı’ndan (IPA) yararlanılarak soruna çözüm bulunmasına yönelik proje taleplerini  2006 yılının Ekim ayında  ilgili Bakanlığa ilettiler. Öztaylan ve Eraydın’ın  atıksu ve deşarj tesisi için yer arayışlarını ve buldukları yerlerle ilgili perde arkasında yaşanan tartışmaları, kentin sorununun nasıl siyasileştirildiğini  bilen biliyor. Bir anlamda kentin b.ku ve pisliği 2009 Mart yerel seçimleri arifesinde  ‘Ak Parti mutlaka yerel iktidardan gitmeli. Cumhuriyet elden gidiyor. Şeriat geliyor’ kampanyalarına  çerez yapıldı ve 2009 yerel seçimlerini AK Parti’nin kaybetmesiyle bu konuda yapılan çalışmalar bir anlamda patinaj sürecine sokuldu! Belirlenmiş yer ile ilgili ÇED raporu  iptal  edilip, birilerine siyasi diyet ödendi!


Hep yazdım ve vurguladım: Bandırmalı aptal değildir ve kenti aptal yerine koyanlar, aslında kendi aptallıklarını tescil etmiş olurlar. Çünkü, hiçbir şey karanlıkta kalmaz, unutulmaz!


HİÇ BİR ŞEY KARANLIKTA KALMAZ, UNUTULMAZ!


30.04 2013 tarihinde Sedat Pekel başkanlığında Bandırma Belediyesi ile Çevre Bakanlığı arasında mutabakat zaptı imzalandı. Atıksu projesinin o günlere kalması rastlantı değildi. Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamına alınması ve yasanın 2014 Mart yerel seçimleri ile yürürlüğe girecek olması nedeniyle katı atık ve kanalizasyon atıksu tesisi projelerinin büyükşehir belediyesi tarafından yürütüleceği Pekel ve yönetimi tarafından da açıkça ilan edilmişti.


Öyle de oldu ve her iki projeyi de büyükşehir belediyesi ile ve doğal olarak BASKİ üstlendi!


Projenin yürütümü  BASKİ’ye geçtikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Müşavir firma nezdinde takip edilip,  on ay gibi bir sürede, fizibilite raporu hazırlanarak, ilgili bakanlıkça onaylandı.


BÜYÜKŞEHİR VE BASKİ YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRECEK!


Peki, hazırlanmış  proje kapsamında ne var?


Atıksu arıtma tesisi, yeni içme suyu terfi istasyonu, terfi merkezi ile depolar arası iletim hatları, deniz deşarjı ve kollektör hatlarının, kısmi kanalizasyon, mevcut içme suyu depolarının kapasitesinin artırılarak yeniden yapılması, atıksu deşarj istasyonunun rehabilitasyonu, içmesuyu ve kanalizasyon sisteminin bilgisayar ve otomasyon sistemi ile uzaktan izlenmesi ve kontrolü….


Bu projenin yatırım bedeli 30 milyon Euro ve proje bedelinin % 85’i AB Katılım Öncesi Mali Yardım Programı  kapsamında hibe olarak karşılanacak!


İşte, bu projenin ÇED toplantısı yani ‘halkı bilgilendirme toplantısı’ önceki gün (2 Mart 2017 Perşembe günü) Levent mahallesinde bir kıraathane de gerçekleşti. ÇED toplantısının gerçekleştirileceği konusunda Bandırma halkı  ve kamuoyu tam olarak bilgilendirilmiş miydi?

Hayır!


BANDIRMA’NIN BELEDİYE BAŞKANI KİM?


Bandırma belediyesi girişine kapıya asılmış ilanla yetinildi! Bandırma belediyesi internette web sayfasından bile  ÇED toplantısının yapılacağı duyurulmadığı gibi, ÇED toplantısına ne belediye başkanı Dursun Mirza, ne başkan yardımcıları, ne belediye meclis üyeleri ne de ilgili daire müdürlerinden, çalışanlarından bir insan evladı  katılmadı!


Bizler gazeteciler olarak, ÇED toplantısı yapılacağını büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur’dan öğrendik. Uğur, toplantının kent için önemine dikkat çekerek, herkesin katılması gerektiğini vurguladı.


ÇED toplantısına katılmamız neden ve niçin önemli  idi?


Projenin gerçekleşmesinde, AB’nin desteğinin devam etmesinde, bu sürecin hızlandırılmasında, isteklilik ve projeye sahip çıkma iradesinin sergilenmesinde muhataplarımız açısından halkın fiilen toplantıda yer alması, sesini duyurması, destek vermesi önemliydi. Tüm eksikliklerine  karşın yine de katılım iyiydi ve toplantı olumlu geçti. Bandırma Çevre ve Kültür Derneği(BAÇED)’nin Çevre Komisyon Başkanı Hüseyin Ata, proje konusundaki düşüncelerini ve yönetim olarak  istencimizi  katılımcılarla paylaştı ve projeye destek verdi.


Ancak, ÇED toplantısında, halkın proje konusunda bilgilendirildiği  bir toplantı da gözler doğal olarak Bandırma belediye başkanı Mirza’yı, başkan yardımcılarını, meclis üyeleri ile daire müdürlerini aradı ve katılmadılar, yoktular!


TARLADA İZİ OLMAYANIN HARMANDA…!


Biliyorum, ağır ama şu sorunun bizzat  Bandırma belediye başkanı Mirza ve yönetimine sorulması  ve yanıtının alınması  gerekiyor:


Bandırma’nın belediye başkanı büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur mu yoksa siz misiniz? Projenin yürütücüsü ve takibi büyükşehir belediyesi ve BASKİ’ye  ait olabilir ama sizler bu kent adına ne iş yaparsınız?


Bir halk deyişi vardır: Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz, diye…


Bir aksilik olmaz ise, 2018 yılının Haziran/Temmuz aylarında inşaatına başlanması beklenen atıksu tesislerinin temel atma törenlerinde hangi ‘yüz’le yer alıp, vatandaşınıza ne anlatacaksınız?


Yazık, geçekten yazık ve ayıp, gerçekten çok ayıp!


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 335