SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • KUVA-YI MİLLİYE ÇOCUKLARI VE O…. ÇOCUKLARI!

KUVA-YI MİLLİYE ÇOCUKLARI VE O…. ÇOCUKLARI!


Geçtiğimiz hafta içinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin konuğu olarak Balıkesir’e gelen, okurları ile buluşan Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, dinleyicilere muhteşem bir konuşma yaptı. Konu, “15 Temmuz öncesi ve sonrası” idi.


Öncelikle şunu belirtelim: Bir güvenlik uzmanı, gerçekleşmiş ve artısı eksiği ile devamlılık içeren bir vakayı ancak, güvenlikçi bir anlayışla ve pencereden bakarak, yorumlayabilir. 


Kara harp okulundan piyade teğmen olarak mezun olan Mete Yarar, 20 yıl boyunca silahlı kuvvetlerin birçok birimde görev yapmış ve  Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan binbaşı rütbesi alarak, 2004 yılında emekli olmuş bir isim.


BU ÜLKE BUNCA SALDIRIYA KARŞI NASIL AYAKTA DURUYOR?


Yarar ,konuşmasında şöyle demiş:


“Bu ülke çok fazla şehit vererek ayakta duruyor, neden? Geçmişten beri bu coğrafyada ayakta durmanın maalesef bir bedeli var. Burada insanı tutmuyorlar. Siz bu topraklara tırnaklarınızı geçirdiğiniz sürece kalabiliyorsunuz. Onun dışında kimsenin kalma şansı yok!”


Çeşitli zamanlarda Genelkurmay Başkanları’nın konuşmalarında hep öne çıkan sözler bunlar. Çünkü, bir komutan ya da bir asker, güvenlik ve huzurundan sorumlu olduğu coğrafyanın ve sınırlarının tarihsel açıdan jeopolitik önemini  iyi bilmek zorunda.


Bu sadece bir askerin, bir polisin ya da bir istihbaratçının ya da diplomatın bilmesi ve anlaması gereken bir şey olarak da görülmemeli. Onlar kadar bu gerçeği bilmesi ve anlaması gereken aslında hepimiziz! Onun içindir ki, hemen her makalemizde ve kitabımızda  sürekli olarak yaşadığımız coğrafyanın tarihsel önemi üzerine sürekli  dikkat çekiyoruz. 


Bu gerçeği anlamanız için, coğrafyayı da bilmeniz yetmez! 


Çünkü, bu coğrafyayı önemli ve vazgeçilmez kılan şey, üzerinde yaşayanlar ve vatan yapanlardır. Yani bu toprakların üzerinde yaşayan, vatan belleyen milletin ya da halkların tarihsel ve kültürel geçmişlerini  de bilmek ve anlamak hepimiz için vazgeçilmez bir görevdir.


Mithat Cemal Kuntay’ın  “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” Dizelerinin içerdiği derin anlamı ve bu topraklarla ilişkisini bilmiyor ve anlamıyorsanız, hiç bir şeyi anlayamıyorsunuz demektir.


DÜN BAŞARDIK VE YENDİK..YİNE YENECEĞİZ!


Önceki gün Cumartesi pazarında bir pazarcı esnafının yanında çay içip, pazarı izliyorum. Yanıma esnafın tanıdığı orta yaş üstü bir toprak insanı daha geldi, oturdu. Konu konuyu açtı ve bana pazardaki tezgahları göstererek, “Oğlum ,tezgahlardaki zenginliği görüyor musun? Dört mevsimi yaşayan bizim gibi çevremizde, dünyada kaç ülke var. Hangi mevsimin sebzesini meyvasını ararsan var ve paran kadar ne istersen al. İşte, bugün topraklarımızda da bölgemizde de yaşanan kavganın nedeni bu! Amerika da ,Rusya da  hepsi bu cennet vatana gözünü dikmiş, yapmadıkları rezillik kalmadı bu oğul” sözlerini ilgiyle dinliyorum.

Sıkılan  her merminin, patlatılan her bombanın, kurulmakta olan veya kurulmuş her kalleş ve puşt pusunun ardında yatan gerçek bu işte, vatan!


KUVA-YI MİLLİYE VE KİRALIK ÜNİFORMALI KATİLLER!


Peki, 15 Temmuz, akşamı ne oldu? İşte, Yarar’ın anlattıkları:


"O gece ben de çok ağladım ve bundan da utanmıyorum. Yüzlerce yıldan beri bu ülkenin evlatları o üniformaları ile sizler ve bizler iyi yaşayabilmemiz için şehit oldular. Ama bir kısım asker üniforması giymiş teröristler maalesef o armanın üzerine leke sürdüler. O lekeyi silmek yine Türk silahlı kuvvetlerindeki askerlerin üzerine düştü. Sizden ricam 15 Temmuz`da silahlı kuvvetlerin üzerine sürülmeye çalışılan lekeyi lütfen sizler silin.”


“Asker” üniformasının, bu millet nezdinde özel bir yeri ve saygınlığı vardır. ‘Asker ocağı’, peygamber ocağı olarak kabul edilir. Askerlik çağına gelmiş ya da vatan görevine çağrılmış her genç ve insanımızın ellerine analar bu memlekette  kına yakar, düğüne gönderir gibi, davullu zurnalı  uğurlanırlar. Evladı askerde olan ana ve babalar, toplumumuzda ayrı bir saygı ve itibar görürler. Askerlik anılarının  ve arkadaşlıklarının yaşamımızda ayrı bir yeri  ve önemi vardır.


15 Temmuz darbe kalkışması ve yaşananlar, tüm bu tarihsel ve toplumsal değerlerimizi alt üst etti. Yeni bir ifade toplumsal literatürümüze girdi: “Asker üniformalı teröristler!”


Bu milletin vergileriyle, alın teri ve emeğiyle alınmış silahları, topları, tankları, uçakları kendi halkına karşı hoyratça, canice kullanan ve kendi halkını kurşunlayıp, bombalayıp canını alan, kanını akıtan,  zarar veren kiralık katiller sürüsü!


ABD/CIA VE NATO’NUN PİÇLERİ!


15 Temmuz, milletin yıllardır içinde tuttuğu çığlığın arşa kadar yükseldiği günün adıdır. Çünkü, aynı asker üniforması giymiş kiralık katiller sürüsünün  kanlı eylemlerine bu ülke ve insanları 27 Mayıs, 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbelerinde tanık olmuş, milli egemenlik zorla gasp edilip, halkın seçtiği başbakanlar, bakanlar idam edilmiş, gençleri darağaçlarında, sorgu evlerinde ,işkencehanelerinde, zindanlarda can vermiş, yıllarca göstermelik mahkemelerde süründürülüp, izbe yerlerde katledilmiş, mağdur kılınmıştı.


“Asker üniformalı kiralık katiller ve teröristler!”

ABD/CIA ve NATO piçleri, işbirlikçileri!


YENİKAPI RUHU, KUVA-YI MİLLİYE RUHUDUR!


Yarar, konuşmasında ne de güzel anlatıyor, bu iblisler ordusuna karşı, çareyi ve çözümü: Kuva-yı Milliye Ruhu yani Yenikapı Ruhunu!


“Benim tek bir çizgim var o da vatan, vatanı payda yaptığınızda hepimiz birleşebiliyoruz. Çünkü hepimiz gönlünde yatan şey vatan. üzerine ister AK Parti, ister CHP ne koyarsanız koyun birleştiğinde toplaması da kolay oluyor. AK Parti, CHP, MHP altı vatan, çarpmanıza bölmenize hiç gerek yok. O yüzden 15 Temmuz gecesi bu ülke için bir milattır. Keşke biz bunun işaretlerini 15 Temmuzdan önce görmüş olsaydık da 15 Temmuz yaşanmasaydı. 240 şehidimiz ile beraber bugün keşke çok daha mutlu bir hayat yaşasaydık.”


Evet, onlarca yıldır bu ülkenin ve milletin gelecek umutlarını çaldılar. Önce milleti şöyle veya böyle böldüler, parçaladılar ve sonra yarattıkları mutsuzluklarımızın üzerinden bizleri onlarca yıldır yönettiler! Buna eskiler İngiliz oyunu, diyorlar: BÖL-PARÇALA ve YÖNET!


NE ABD NE İNGİLİZ OYUNLARINA TESLİM OLMAYACAĞIZ!


Onun için,bu ylıllanmış, yosun tutmuş, karanlık, kirli ve kanlı oyunları bozabilmek için bu millet Ergenekon, Gılgamış, Manas, Dede Korkut  öykülerini, destanlarını iyi okuyup, iyi anlamalıdır dedik biz. Bunları, destanlarınızı, hikayelerini bilemezseniz ne Kut ül Amare’yi ne Çanakkale’yi ne de Sakarya’yı, Dumlupınar’ı  bilip, anlayabilirsiniz!


Türk’ün destanları, vatandır ve bir milletin tarihsel ve toplumsal yürüyüşünün adıdır!


DEVLET DEVLETLİĞİNİ MİLLET DE MİLLETLİĞİNİ YAPMALI!

YAŞASIN CUMHURİYET!


Onun içindir ki, Yarar, bu destanı, bu yürüyüşü, bu binlerce yıllık türküyü Kuva-yı Milliye kenti Balıkesir’lilerin en iyi anlayan ve yaşayan kent olduğunu anımsatıp, bir kez daha dile getiriyor ve hepimizi  şöyle uyarıyor:


“Ama 15 Temmuz yaşadıklarımızın sadece küçük bir parçası. Hatırlayın 15 Temmuz`dan tam bir önce başlayan bir süreç yaşadık. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde barikatlarla başlayan o süreci unutmayın. Bir, tam bir yıl önce Cerablus`a girmek için hazırlık yapıyorduk. Bu ülkenin çok iyi yetişmiş bin 500 tane eğitimli askerleri maalesef ya gazi ya da şehit oldular. Tam bir sene kaybettik. Ama Türkiye ısrarından vazgeçmedi ve ben sizin binlerce km uzaktan geldiğiniz yerde Suriye`de Irak`ta var olacağım haklarımı koruyacağım dedi. Üst akılın verdiği emirler zaten bu ülkeye değil üst akıla hizmet edenler 15 Temmuzu gerçekleştirdi…15 Temmuz büyük bir oyunun yalnızca küçük bir parçasıydı, 15 Temmuz bir geceydi, ama başkalarının hayatında büyük bir oyunun parçasıydı. 15 Temmuz gecesi bu büyük millet bir oyunu bozdu ama bütün oyunu bozma şansına hala sahip değiliz. Bütün oyunu bozmak Yeni Kapı ruhuna ve ondan sonra yapacağımız hareketlerle ilgili. "


Cumhuriyetimizin 93.yıl dönümünü millet olarak kutlarken, devlet devletliğini millet de milletliğini bir an olsun unutmadan, ulusal bağımsızlık ve egemenliğini sıkı sıkıya sahip çıkıp, geleceğe uzanan umut köprüsünü elleriyle inşa edebilmenin onurunu ve mutluluğunu yaşamalı.

Yaşasın Cumhuriyet!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 638