SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • KIRCI İLE SOHBETİMİZ ÜZERİNE…

KIRCI İLE SOHBETİMİZ ÜZERİNE…


Geçtiğimiz günlerde gazetemize yazdığım yazıda AK Parti milletvekili Sema Kırcı’ya bir gönderme de bulunarak milletvekili olarak Güney Marmara ve Bandırma ile acaba ilişkisi var mı diyerek bugüne kadar hiç denize girip girmediğini  sormuştuk.


Sevgili Kırcı, cep telefonuyla aradı ve sevgi yüklü uzun uzadıya bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Karşılıklı söyleştik ve biraz da dertleştiğimizi belirtmeliyim.


Balıkesir AK Parti içerisinde hemen herkesin bildiği bir gerçek vardır. Parti yaşamında rastlantı ve sürprizlere yer yoktur.2015 yılı Haziran  milletvekilliği genel seçimlerinde de yüze yakın milletvekili aday adayının il ve genel merkez tarafından imbikten geçirilircesine  damıtılması ve isimlerin netleştirilmesi sürecinde Balıkesir ve ilçelerinde adaylar konusunda parti içerisinde genel bir mutabakata varılaması ve olayların parçalı bulutlu seyretmesi nedeniyle genel merkezin müdahalesiyle liste şekillendirilip, belirlendi.


YAŞANAN SORUNLARIN KAYNAĞINA YÖNELMEK…!


Daha önce de bir çok kez yazdık ve dikkat çektik. 2015 yılı genel seçimleri arifesinde 2014 Mart yerel seçimlerinde gösterilmiş başarı nedeniyle başta büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur olmak üzere ilçe belediye başkanlarının, parti teşkilatlarının rolünün  küçümsenmesi, kayda alınmaması  yapılabilecek en önemli  eksik ve yanlışlardan biri idi ve ne yazık ki, bu yapıldı.


Adayların belirlenmesi listenin şekillenmesi ile birlikte başlangıçta seçim sürecine ve kamuoyuna yansıtılmamış da olsa parti içerisinde belli kırgınlıklar, küskünlükler ve  tatsızlıklar yaşandı. Geçen zaman içerisinde bu olumsuzluklar farklı şekillerde parti içerisinde belli isimler etrafında gruplaşmalara ,kümelenmelere dönüşerek, partide  seçilmişler arasında bir sorun ve sıkıntı yaşanıyormuşçasına kamuoyuna, medyaya haber ve yorum konusu oldu. Bu hala da devam ediyor…


Tam bu nokta da üzerinden atlanan, görülmeyen ya da gözden kaçırılmak istenen bir gerçek var. O da Erdoğan’ın ve parti yönetiminin titizlikle üzerinde durduğu teşkilatlarda ve  kabine de, milletvekilleri arasında, belediye başkanları ve meclis üyeleri arasında  bayanlara özel bir önem ve yer verilmesi…! Seçilme ve temsil alanlarının genişletilerek bayanların siyasal ve sosyal yaşam içerisinde ağırlıklarının hızla arttırılması; siyasal ve sosyal yaşamda ataerkil yapının parçalanarak, yıkılıp, parçalanması…


KIRCI’NIN ADAYLIĞININ VE SEÇİLMESİNİN PARTİ İÇİN ÖNEMİ..!


Ülkemiz siyasal ve sosyal yaşamının gerçek anlamda demokratikleştirilmesinde  bu kaçınılmaz ve vazgeçilmezdir…Balıkesir AK Parti içerisinde bu gerçeği ve partinin bu konuda  atacağı  adımları bilmeyen yoktu. Öyle de oldu ve 2015 Haziran genel seçimleri öncesi aday adayları arasında bayanların sayılarının hızla artmış olması, girişimcilik ve cesaretleri her açıdan övgüye değerdi.


Baştan belirtelim: Partinin yıllarca genel başkan yardımcılığı ve genel merkez yöneticiliğini, milletvekilliğini yapmış A.Edip Uğur da bu gerçeği biliyordu ve bayanların milletvekili listesinde yer  almış olmasından ve Kırcı’nın bir bayan olarak seçilerek meclise gitmiş olmasından Balıkesir AK Parti içerisinde en fazla katkısı olan ve onurlanan kişilerin başında gelir.


Güney Marmara ve Bandırma nezdinde 2015 yılı Haziran genel seçimlerinde aday adayı olmasına karşın aday olamayan ve seçilmeyen bu partide belediye başkanlığı ve iki dönem milletvekilliği yapmış Cemal Öztaylan da dahildir…!

Bu gerçeği neden ve niçin vurguluyorum..?


EDİP UĞUR,YAŞANAN HİÇ BİR SORUNU KİŞİSELLEŞTİRMEZ..!


Çünkü,2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimlerinde milletvekili listesinde yer almış ve seçilmiş Sema Kırcı ile büyükşehir belediye başkanı A. Edip Uğur ve ilçe belediye başkanlarının, eski vekil Öztaylan ile milletvekili Sema Kırcı arasında kişisellik temelinde  kimilerinin görmek ve örmek istediği anlamda hiç bir sorun ve sıkıntı yoktur ve olamaz da..!


AK Parti’nin ve AK Partililerin dünyasının iyi anlaşılması ve kavranması gerekiyor..!


Ben, gazeteci-yazar olarak bugüne kadar  ne büyükşehir belediye başkanı Uğur’un, ne Karesi belediye başkanı Yılmaz’ın ne de Öztaylan’ın ağzından bugüne kadar bu gibi konularda  bayan milletvekili Kırcı’yı incitici, aşağılayıcı  bir tek sözcük duymadım. Bu durum aynı şekilde Kırcı için de geçerli…(Öztaylan ismini bilinçli kullanıyorum. Çünkü, isimler üzerinden kimileri rezilane şekilde algı operasyonları yaparak, laf cambazlıklarıyla kraldan çok kralcı olarak ortalıkta dolaşıyor. Birin yanına bin katıp, farklı arayışlar içerisinde oynaşıp duruyor.)


Benzer bir olay, büyükşehir belediye başkanı Uğur ile Altı Eylül belediye başkanı Zekai Kafaoğlu arasında sahnelenmek istiyor ki parti içerisinde yaşananları bilenler Kafaoğlu’nu 2014 Mart yerel seçimlerinde bizzat önerenin Uğur olduğu gerçeğinin üzerinden ısrarla atlıyor.!


PARTİ,GELENEKSEL SİYASETE VE ALIŞKANLIKLARA KURBAN EDİLMEMELİ..!


Ben, tam da bu nokta da amaçlananın her kafadan bir ses çıkan, parti yaşamı içerisinde herkesin kendisini parti merkezi ilan ettiği  geleneksel siyasi anlayışlara ve siyaset tarzına partinin kurban edilmesi ve partinin bir anlamda CHP’lileştirilmesi riski olarak görüyorum.


Oysa ki, aklın  ve ortak aklın gözetilmediği noktada duygular; duyguların baskın olduğu bir ortamda ise öfkeler, kinler, kıskançlıklar, çekememezlikler, kibir ve şımarıklık, güç sarhoşluğu  devreye girer. Egolar  tokuşur ve hırslar, an’lık çıkarlar gözleri kör eder…


Kuşkusuz, tüm bu yazdıklarım ortada hiçbir sorun ve sıkıntının yaşanmadığı anlamına gelmiyor. Sanal bir dünyada yaşamıyor, kendimizi  sanal gerçekliğimizle kandırmıyoruz. Bizce, AK Partide Balıkesir nezdinde bugün yaşanan sorun sıkıntı yıllardır siyasal ve sosyal yaşamda, kent yaşamında   aşina olduğumuz sorun ve sıkıntılar…Ve ne yazık ki, bu sorun ve sıkıntıların kaynağı, 2014 Mart yerel seçimleri Balıkesir sonuçlarının ve bu sonuçların Balıkesir ve parti için öneminin anlaşılamamasından, başından beri siyasi ve sosyal açıdan sindirilememesinden kaynaklanıyor.


HERKES SINIRLARINI VE HADDİNİ BİLECEK..!


Biz bu sorun ve sıkıntıyı geçmişte Güney Marmara’da ve özellikle Bandırma’da da bir çok kez yaşadık. Kentin seçilmiş idaresi ve yöneticileriyle kamu yöneticileri arasında bir paylaşım ve yetki sorunu, ego ve güç tokuşmasını dolu dolu ve biraz da dramatik şekillerde yaşadık. Vali Alaaddin Yüksel ve Kaymakam Mustafa Ali Örnek dönemini kast ediyorum. Biri Balıkesir’i ben yönetirim sevdasına düşerken diğeri Bandırma’da benim borum öter havasına girdi…Balıkesir’de o dönem kamuoyunda fazla eşelenmese de Bandırma açısından Örnek dönemi tam bir facia oldu.


Ramazan Bayramında MKYK üyesi ve milletvekili Ali Aydınlıoğlu’nun büyükşehir belediye başkanı Uğur’a yönelik çıkışı, ” “Yeter artık. Memleketi yüz sene sen mi yöneteceksin? Beni ‘Hoca hoca’ deyip aşağılıyorsun. Ben MKYK üyesiyim. Beni adam yerine koymuyorsun. Sen kral mısın?”sözlerinin ve Kırcı’nın benzer tepkilerinin ince elenip sık dokunması gerektiğine inanıyorum. Bu sözler ve çıkışların altında, bir hazımsızlığın ötesinde güç ve paylaşım savaşı, egoların tokuşması yatmaktadır ki, bu sözler ve çıkışlar gerçekten doğru ise  partide yaşanan ana derdi bize vermektedir.


Geçmişte vali Mustafa Yaman ile büyükşehir belediye başkanı Uğur arasında herkese iğreti gelen sürtüşmenin ve çelişmenin altında da benzer sorun ve sıkıntılar yatmaktadır. Yoksa, büyükşehir belediye başkanı Uğur, devletin valisiyle neden ve niçin karşı karşıya gelsin ki..!


Kırcı ile görüşmemizin üzerine yazmaya devam edeceğiz..


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 385