SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 20.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • KIRCI, ACABA, DENİZE HİÇ GİRDİ Mİ..!?

KIRCI, ACABA, DENİZE HİÇ GİRDİ Mİ..!?


Bandırma’da ve bölgede yıllarca gazetecilik ve yazarlık mesleği yapmama, siyasi ve sosyal yaşama yabancı olmama karşın Sema Kırcı ile Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde tanışabilme olanağı buldum.


Ben ve meslektaşlarım açısından kapalı bir kutu idi..!


Alışkınızdır…


Hemen her genel  seçim öncesi siyasal partiler de aday belirleme sürecinde ve isimler üzerinde fırtınalar kopar ve  özellikle ilçelerde insanlar listelerde yer alabilmek için adeta birbirlerini yer.


Yine, dönem öyle bir dönemdi ve AK Parti nezdinde de  merkezden ve bölgelerine göre ilçelerden kim milletvekili adayı olarak listelerde yerini alacak, bir anlamda bunun arayışı ve kulis çalışmaları yaşanıyordu. Parti içinde yaşanan teamül yoklamaları, anketler ve bire bir görüşmeler üzerine aday adaylarının  süreci kendi lehlerine etkileme çabaları, Anka’ya, parti genel merkezine, meclis kulislerine, başbakan ve bakanlar kuruluna ve doğal olarak Erdoğan’a kadar uzanıyordu.


EDİP UĞUR VE SEMA KIRCI’NIN DÜNYASI..!


Genelde bu konularda yaşanan olayları anlamaya  ve yorumlamaya çalışanların atladığı bir gerçek var. Bu, Ahmet Edip Uğur ve Uğur’un  milletvekilliği ile parti genel merkezindeki tüm sorumluluklarından sıyrılıp büyükşehir belediye başkan adayı olarak Balıkesir’e dönmesi ve 2014 yılı  Mart’ında büyükşehir belediye başkanı seçilmesidir.


Peki, Ahmet Edip Uğur, kimdir?


7 Nisan 1950`de Balıkesir`de doğmuş olan Uğur’un babasının adı İsmail Hakkı, annesinin adı Güzide`dir. Orta Öğrenimi İstanbul Işık Lisesi’nde, Yüksek Öğrenimini İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış.


Balıkesir Ticaret Odası ve Müstakil Sanayici İşadamları Derneği Başkanlığı ile Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanlığı görevinde bulunan Uğur,18.dönem ANAP milletvekili olarak Meclis’te görev yaptı. 2001’de Ak Parti’nin kurulması ile birlikte Balıkesir’de partinin kurucu il başkanlığını üstlenerek, 22.dönem AK Parti milletvekili olarak Meclise seçildi.2007 genel seçimlerinde 23. Dönem milletvekili seçilen Uğur, partinin genel başkan yardımcılığı yanı sıra partinin Mali ve İdari İşler başkanlığını yürüttü.24.dönem yine milletvekili olarak görev yaparken 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi Balıkesir’in büyükşehir yasası kapsamına girmesi ile birlikte  milletvekilliğinden istifa ederek, parti genel merkezindeki tüm siyasi sorumluluklarını bırakarak, 2014 yılı 30 Mart yerel seçimlerinde büyükşehir belediye başkan adayı oldu ve  seçimlerde büyük bir başarı göstererek, büyükşehir belediyesi ile on dört ilçe belediyesini kazandı.


Bu yazı ile derdimiz kamuoyunun iyi kötü bildiklerini  yeniden dillendirmek ve kamuoyunun gündemine taşımak derdinde değilim. Tam tersi, biz zaman içerisinde unutulmaya ya da unutturulmaya çalışılan bir gerçeği anımsatmakta ve belli detaylara dikkat çekmek derdindeyiz.

 

BALIKESİR YAŞADIKLARININ NE ÖLÇÜDE FARKINDA..?


Balıkesir için Uğur, kentin ve bölgenin ticari, siyasi ve sosyal yaşamında  yaşı, bilgi birikimi, idareciliği ve  deneyimleri ile bir fenomendir. Balıkesir, kentsel bu değerini 2019 yerel seçimlerine uzanan süreçte 5 yıl da kente ve bölgeye kazandırılmış hizmet ve yatırımlarla, gündeme taşınmış sayısız projeyle, değişen ve hızla markalaşan  yaşamıyla daha objektif  yanıtlar bulacaktır.


Eksiği ve yanlışı yok mu?

Çoook..!

İş yapan insan, eksik ve yanlış da yapar ve Uğur belediye başkanı olarak bunu inkar etmiyor ki..! Bu kadar zengin bir siyasal ve sosyal yaşamı olan bir İNSAN’ın kusursuz, eksik ve yanlışlara kapalı bir yaşamı olduğunu söylemek İNSAN’ın fıtratına aykırı bir şeydir…Bu yazımızda derdimiz bu değil..


KİMSE BELEDİYE BAŞKANLARININ VE TEŞKİLATLARIN HAKKINI YEMEMELİ..!


Şimdi, okurlarımız yeniden 2015 yılı Haziran  genel seçimleri öncesi Balıkesir ve ilçelerinde parti nezdinde yaşanan aday sıralaması ve liste muhabbetlerine bir dönmeli ve yaşananları anımsamalı.. Yanlış anımsamıyorsam, 87 kişi ya da 100’e yakın milletvekili aday adayından söz ediyoruz..


Doğal olarak yasa kapsamına alınarak büyükşehir yapılmış ve 2014 yerel seçimlerinde büyük bir siyasi başarı sergileyerek,  büyükşehir belediye başkanlığını kazanmış Uğur’un ve ilçe belediye başkanlarının, meclis üyelerinin, parti teşkilatları bu konuda söz sahibi olacak ve başarılarının daha da taçlanması için iradelerini  yaşanan sürece yansıtacaklar.


Bugün, AK Parti’nin Balıkesir ve ilçelerinde yaşanan sorun ve sıkıntısı bu noktada başladı. Balıkesir’in kendi içerisinde bir bütün olarak listelerin belirlenmesinde ve sıralama konusunda özlendiği şekilde müdahil olamaması parti içerisinde değişik sorun ve sıkıntıların yaşanmasına neden oldu.


Bu şu anlama gelmiyor: 2015  yılı Haziran genel seçimleri   arifesinde milletvekili aday adayları arasında isimlerin belirlenmesi ve  listelerin açıklanması noktasında kendisini müdahil hissetmeyen, dışlanmış hissedenlerin seçimlerde kırgınlık ve küskünlük içerisine girdikleri, seçimlerde çalışmadıkları ya da adaylar aleyhine çalıştıkları anlamına gelmiyor…!


Tam tersi, Uğur başta olmak üzere belediye başkanları, parti teşkilatları milletvekili adaylarının eforu ile kıyaslanmayacak bir siyasi efor sergileyerek, seçilebilmeleri ve başarı için koşuşturdular..


Öyle de oldu ve AK Parti, Balıkesir’de 3 olan milletvekili sayısını, 4’e çıkardı..!


Siyasi açıdan bu başarının mimarları  başka büyükşehir belediye başkanı Uğur ve ekibi yanı sıra ilçe belediye başkanları ve teşkilatlardır. Belediye başkanları ve teşkilatlar, partililer listelerin belirlenmesinde farklı sıkıntılar ve kırgınlıklar da yaşasalar, işlerine bakmış, listeyi kabullenmiş, milletvekili adaylarını bağrına basarak sahiplenmiş ve  en zor koşullarda her zaman partilerine sahip çıktıkları gibi sahip çıkarak, elde edilmiş siyasi başarıda pay ve rol sahibi olmuşlardır.


GÜNEY MARMARA VE KIRCI..!


Evet, 2015 yılı Haziran ve Kasım genel seçimlerinin üzerinden günler, aylar ve yıllar geçti ama vazgeçtik büyükşehir merkez ile ilçelerini…Biz, Güney Marmara ve Bandırma olarak hala Sema Kırcı’yı tanımıyoruz…


Ne biz, Güney Marmara ve Bandırma olarak Sema Kırcı’ya elleyip, dokunabildik ne Sema Kırcı, Güney Marmara’ya ve Bandırma’ya dokunabildi. Ortada adeta iki yabancı duruyor..


Kırcı’ya Bandırma ve bölge insanının cep telefonuyla bile uluşabilmesi mümkün değil…Kentin ve bölgenin insanlarına göre, O’ bir “kırmızı plakalı” ve O’ hala kendisinin Bandırmalı olduğunu iddia ediyor ya da öyle sanıyor..


Sema Kırcı’dan öğrencilik ve genç kızlık yıllarında sahilde yürürken yüzüne vuran poyraz hikayesini dinlediğimi anımsıyorum ve ister istemez merak ediyorum:


Kırcı, acaba hiç Bandırma ya da Erdek’in denizine girdi mi ve yüzme biliyor mu..?


Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 300