SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU!

KARAMANIN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU!


“Satışlar yapıyoruz. Bunları gelir elde etmek için yapıyoruz. Bazılarını kar ortaklığı ve yap-işlet-devret modeli ile yapıyoruz. Sattığımız yerlerin yatırıma açılmasını talep ediyoruz. Satışların yatırıma dönüşmesini istiyoruz. Cin çukurunu yap-işlet-devret yada kat karşılığı bir modeller ile ihaleye çıkacağız. Yeni bir sanayi bölgesinin olurunu verdik. Ana Metal Sanayicilerine OSB izni verdik.”


Yukarıda ifade edilen bu sözler Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın geçtiğimiz hafta  içinde Balıkesir Sanayi Odası’nın İştişare toplantısında yaptığı konuşmadan.


Bu konuşmada ve bu sözlerde ne var, diyebilirsiniz. Ancak, biraz siyaset bilimini bilen, sosyolojiye ve kamu yönetimine yabancı olmayan bir kişi  ekonomi-politikayla da dolaylı ya da dolaysız ilgileniyor ise,  Mirza’nın bu beyanlarıyla, bambaşka bir gerçeğe ulaşır.


Bu beyanların, siyaset ve sosyolojide, ekonomi-politik de  terminolojik karşılığı, neo-liberal yerel yönetim anlayışıdır!


CHP’LİLER VE SEÇMEN NASIL KANDIRILDI!


2009 Mart yerel seçimlerinde Bandırma Belediye Başkanlığına CHP’den seçilmiş Sedat Pekel ile bu dönem başkan Pekel’in yardımcılığını da yapsa Mart 2014 yerel seçimleri ile belediye başkanlığına seçilmiş Dursun Mirza arasındaki  yönetim anlayışlarındaki fark, bu beyanlarla bir kez daha somut olarak öne çıkmakta.


Biri 2009 Mart yerel seçim arifesinde ‘satmaya değil, almaya geliyoruz’ vaadiyle iktidara gelerek, görev yaptığı 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde ‘satma’ eksenli ve temelli bir yerel yönetim anlayışı sergilemekten uzak dururken, diğeri ‘bu vaat ve söz Pekel’ i bağlar. Ben böyle bir vaatte bulunmadım. Söz de vermedim’ diyerek, yerel yönetim anlayışını ve politikalarını ‘satmak’ eksenli ve temelli bir ekonomik-politikayla ya da bir diğer ifadeyle, neo-liberal bir anlayışla  somutluyor.


Ekonomik-politik açıdan neo-liberalizmle bir derdim yok.  Sonuçta, bu yönetenler açısından ya da siyasal bir parti tarafından  bir tercihtir. Ancak, burada sorun ve sıkıntı, siyasal demogojik bir  yaklaşımla, sahip olunan ve iktidarda sergilenen anlayışın  ‘hakçılık’, ‘kemalizm’, ‘cumhuriyetçilik’, ‘ çağdaşlık’, ‘solculuk’, ’laisizm’ adına makyajlanması, gerçekte izlenen ekonomi-politikanın  yani neo-liberalist yönetim anlayışı ve uygulamalarının gizlenmeye çalışılmasıdır.


‘MÜTEAHHİT PARTİSİ’ OLMAK BÖYLE BİR ŞEY Mİ!?


2014 yerel seçimlerinde iş başı yapmış Mirza için bu ilk defa yaşanan politik bir bocalama, gel-git’de değildir. Balıkesir-Çanakkale 1/100 binlik çevre düzen planının hazırlanması süreci, Rotterdam gezileri ve Port of Bandırma Liman projeleri kapsamında  kamuoyunun gündemine taşınmış sanayi yatırımları ve Ağır Metal Sanayii Bölgesi , KALE sınai yatırımları dönemlerinde de farklı boyutlarda hep yaşandı.


Örneğin, Rotterdam’a gerçekleşen ziyaretleri ve Mirza’nın yaptığı basın toplantısındaki beyanlarını anımsayın. Mızrak çuvala sığdırılamadı! Balıkesir CHP milletvekilleri Tüm, Havutça ve Akın ile CHP’li Erdek Belediye Başkanı Sarı’yı da yanına alarak, hep birlikte gerçekleştirilmiş Rotterdam ziyaretini ve ziyaret dönüşü iki belediye başkanı da suskunluğa gömülürken milletvekillerinin ortak basın açıklamalarını anımsayın. Tüm bu yaşanan süreç de Bandırma ve Erdek’te seçmene ve kamuoyuna verilen mesajları ve hareketlilikleri bir irdeleyin ve sonuçta sn.Mirza’nın Aksakal’da Bandırma’lılara verdiği  ‘müjde’yi anımsayın!


SİYASAL TUTARSIZLIĞIN FATURASI KENT ÖDÜYOR!


 “Ana Metal Sanayicilerine OSB izni verdik. Bandırma’da sanayi deyince duyarlılık var, çevre konusuna çok önem veriyoruz. Belediye’nin de OSB yönetiminde yer alması kaydıyla protokol imzaladık.”


Balıkesir’e de, Bandırma’ya da, Erdek’e de ve yatırımların gerçekleşeceği ilgili kırsal mahalle sakinlerine de yazık! Peki, Mirza’nın “müjdesi’ne büyükşehir belediye başkanı Uğur, ne yanıt verdi:


“Biz, bu izni bir sene önce verdik!”


Bugüne kadar bu konu ve tutarsızlıklar üzerine kent kamuoyunda tek satır yazılıp, dillendirildi mi?


Hayır!


Tüm bu süreçler irdelendiğinde büyükşehir belediye başkanı Uğur ve AK Parti açısından bir sorun, bir çelişki yok! Çünkü, AK Parti ve başkan Uğur, ekonomi-politik açıdan neo-liberalizmi savunan muhafazakar bir anlayışa sahip. Satarken sattıklarını ve alırken aldıklarını gizlemeyip, makyajlama, halkı ve  seçmeni kandırmanın derdine düşmüyorlar.


CHP VE YÖNETİMİ AK PARTİ’Yİ TAKLİT ETMEYE ÇALIŞIYOR AMA…!


Okurlarımız anımsarlar. Bir çok yazımda CHP’nin ve dolayısıyla Mirza ve yönetiminin karar ve uygulamalarında politik açıdan vaatlerinin ve politik söylemlerinin tersine, yerel yönetimlerde AK Parti’yi ve özellikle cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taklit etmeye çalıştığına dikkat çektim.


Belediye mülklerinin satışıyla ilgili kamuoyunda yaşanan tartışmalar sürecinde büyükşehir belediye başkanı Uğur,  “ Biz de satıyoruz ama sattığımız ne ise onun karşılığında daha değerli olanı da belediyemize kazandırıyoruz” sözleri ile  bir anlamda “satış” eksenli yerel yöneticiliğin ekonomik açıdan mantığını ortaya koymuştu.


ÇUVALA SIĞMAYAN MIZRAK…!


Şaka falan değil, Bandırma Belediyesi’nin 2014 Mart’ından bugüne  satışlardan elde ettiği gelirin kimine göre yaklaşık 50 milyon kimine göre 80-90 milyon lira olduğuna dikkat çekiliyor. Bandırma Ak Parti İlçe Başkanı ve Meclis grup sözcüsü Alp Bostancı’ya göre ise, belediye yönetiminin 2016 yılı için öngördüğü 110 milyon liralık bütçede yaşanan açığın kapatılabilmesi için yıl sonuna kadar daha en az  20 milyon liralık  satış yapmak zorunda! Bütçe açığımızın en büyük nedeni de, Mirza ve yönetiminin istihdam politikası. 110 milyon liralık belediye bütçesinin 53 milyon lirasını personel giderleri oluşturuyor!


Bandırma ve seçmen gerçeğin farkında!


 Kopya ile taklit ile özenme ile demogoji ve yalan ile kentin yönetilemeyeceğini, en doğal kentsel ihtiyaç ve taleplere bile yanıt verilemeyeceğini biliyor, görüyor, yaşıyor. Sosyal demokrat belediyecilik, şeffaf, katılımcı, halkçı, sosyal adaletçi, solcu, özgürlükçü  politikalar diye neo-liberalizmi iktidara taşıyanlar, hem kentin hem belediyenin hem de partililerinin enerjisini tüketmenin dışında yaklaşık üç yıldır geleceğimizi öğütüyor.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 526