SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018

KAPİTALİZM:ALMAK VE VERMEK!


BANSİAD önceki akşam  TBMM’nde grubu bulunan dört siyasi partinin Balıkesir milletvekili adaylarını Oda Restaurant da ağırlayarak, Balıkesir ve özellikle Bandırma ile ilgili düşüncelerini aktarmalarını istedi.
Toplantıya, CHP adına  Mehmet Tüm ve Namık Havutça katılırken MHP adına Adnan Çelebi, HDP adına ise Cefer Çelik katıldı.
Ak Parti adına toplantıya kimse katılmadı. Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Encan Aydoğdu, milletvekili adayı Sema Kırcı’nın toplantıya katılamamasına Maliye Bakanı Babacan’ın Balıkesir ziyaretini gerekçe gösterse de Ak Parti’nin bu ve benzeri toplantılara geçmiş de olduğu gibi katılmadığını biliyoruz.
İlk konuşmacı MHP adına Çelebi oldu ve Çelebi’nin konuşmasında öne çıkanlar şunlardı:
-          Bandırma’nın demiryolu ağı genişletilecek, limanına daha rantabl bir işlerlik kazandırılacak,
-          MHP iktidarında Büyükşehir yasası  iptal edilecek,
-          MHP iktidarında Bandırma, Genel Başkanları Devlet Bahçeli’nin de söz verdiği gibi, il yapılacak.
 
MHP milletvekili adayı Çelebi, koalisyon konusunda ise Ak Parti ile kesinlikle koalisyon düşünmediklerini; HDP ile, 1071’de Malazgirt’le kurulmuş olan kardeşlik bağlarını kabul etmeleri durumunda olabileceğini; CHP ile ise ortak bir çok yönlerinin bulunduğunu söyledi.
 
CHP’li milletvekili adayı Mehmet Tüm ise konuşmasını yazılı metni okuyarak, tamamladı. Havutça ile Tüm’ün konuşmalarının ortak yönü, insan hakları ve demokrasi odaklıydı.
 
Havutça da, iktidar olmaları durumunda Bandırma’nın mutlaka il yapılacağı sözünü verirken;17 Eylül Üniversitesi’nin kuruluşunun önemine dikkat çekerek, Merinos’un arazisinin üniversiteye kazandırılacağını belirterek, parti olarak sanayiyi karşı olmadıklarını ve sanayi yatırımcılarını desteklediklerini, 1/100 binlik çevre düzen planı kapsamında kimya sanayine karşı çıktıklarını vurguladı.
 
Oysa ki, 1/100 binlik planın ilk gününden beri Bandırma CHP ilçe örgütü ve CHP’li yerel yönetim, Kent Konseyi Başkanı Levent Coşkun, bölgede ağır maden metalurji sanayi bölgesi kurulmasına karşı çıktıklarını duyurmuş, eylemlilik içersine girmişti. Havutça, konuşmasında bu yanlış algılamayı, ‘onların görüşü’ diyerek geçiştirdi.
 
HDP’nin milletvekili adayının toplantıya konuşmacı olarak davet edilmesi ve konuşması üzerine katılımcıların kafasındaki soramadıkları anahtar soru şu idi ve sorulmadı: PKK’nın terör örgütü olduğunu kabul ediyor musunuz etmiyor musunuz?
 
Sonuç olarak, BANSİAD’ın gerçekleştirdiği toplantı, kentin  ve iş dünyasının demokratik olgunluğunun, sağduyu ve hoşgörüsünün ürünü olan bir toplantıydı. Bu yönüyle, başta BANSİD Başkanı sn. Çetin Mirap ve yönetimini kutluyorum.
 
Bugün sabah ise, Ak Parti milletvekili adayı Mahmut Poyrazlı, Grant Asya’da STK temsilcileri ve muhtarlarla ,basınla bir araya gelerek, toplantı gerçekleştirdi.
 
Poyrazlı kibarca BANSİAD toplantısından haberinin olmadığını, haberi olsa, katılabileceğini söyledi.
 
Poyrazlı’nın Bandırma ve bölge ile ilgili konuşması daha nitelikli ve içerikli, daha  gerçekçiydi.
 
Poyrazlı, Bandırma’nın il yapılması konusunda muhalefetin verdiği sözleri ise gerçek dışı vaatler olarak gördüğünü belirterek, Bandırma’nın sosyo-ekonomik gelişkinliği ve coğrafi konumu itibariyle bunu hak ettiğini  ama bir büyükşehir olayının yaşandığına dikkat çekerek, bunun bugün için mümkün olmadığını söyledi.
 
Sonuç olarak;
 
Birincisi,  milletvekili adayları nezdinde bir bütün olarak Balıkesir, Güney Marmara ve Bandırma konusunda yeterli bilgi birikimi ve donanım sahibi olamadıklarını gözlemledik. Siyasi partilerin listelerinde Balıkesir’in kitlendiği belli isimler var. Örneğin, MHP’den İsmail Ok, Ak Parti’den Mahmut Poyrazlı, CHP’den Namık Havutça bu kilit isimlerin başında geliyor.
 
İkincisi, vekil adayları, 7 Haziran seçimleri sonucunda önce tüm milletin vekili olacaklar ama aynı zamanda seçildikleri bölgenin, kentin vekili olacak, TBMM’nde seçim bölgelerinin sözcüsü, sorunlarının takipçisi ve çözüm de elçi olacaklar. Yani 7 Haziran da başımıza hazret değil, en iyi hizmetkarı seçmek  ve yetkilendirmek için sandık başına gideceğiz.
 
Genelde öne çıkan konuşmalar, siyasi partilerinin anlayışına uygun ajitatif, ceğiz-cağız’lı konuşmalar ki, son günlerin moda kavramları insan hak ve özgürlükleri, demokrasi, adalet, diktatörlük, açlık, yoksulluk gibi sözcükler havada uçuşuyor.
 
Bu kavramların pratik yaşam içersinde gerçek anlam ve karşılık bulmaları ise siyaseten laftan öte somut projelerden ve bu projeleri gerçekleştirme iradesinden, muktedir olmaktan geçiyor. O nedenle, ‘hele bir iktidara gelelim de’ anlayışı vatandaş için hiçbir şey ifade etmiyor.
 
Üçüncüsü, Balıkesir,3-5 yıldır ‘yeni’yi konuşup, tartışıyor.30 Mart 2014 yerel seçimleriyle Balıkesir Büyükşehir Başkanlığını kazanmış Edip Uğur, ‘Yeni Balıkesir’ adına kararlar alıyor, uygulamalara geçiyor, projeler biçimlendiriyor.
 
Peki, ‘bu ‘yeni’nin içinde Bandırma’nın yeri nedir ve ‘Yeni Bandırma’ için, partisi şu veya bu olur, fark etmiyor, kimin ne düşüncesi, vizyonu ya da bir projesi var, bilmiyoruz.
 
7 Haziran için seçmene söylenen tek şey var: ‘Oyunu bize ver!’
 
Umut tacirleri bir yana, kapitalizmden öğrendiğimiz bir şey var: Balıkesir’e, Güney Marmara’ya, Bandırma’ya, bana sana bize ne vereceksiniz ki bizden ne istiyorsunuz!?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 871