SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

KAN VE ÖLÜM MAKYAJ TUTMAZ!


İstanbul  Vezneciler’de Çevik Kuvvet aracı geçerken yaşanan bombalı araç saldırısıyla  ilk yapılan açıklamalara göre yedisi polis dört vatandaş yaşamını yitirdi ve onlarca yaralı var. Ramazan’ın 2.günün de gerçekleştirilen terör saldırısının faili ya da failleri, hangi terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği konusunda ise, şimdilik  resmi bir açıklama yok!


Terör saldırısı kimin ya da hangi örgütün gerçekleştirmiş olduğu gerçeğinin olayın istihbarat veya kriminal boyutu bir yana Türk insanı için hiç bir önemi  yok!


Devlet, devletliğini yapacak, devletin istihbarat ve kolluk güçleri  terör saldırısının perde arkasını gün ışığına taşıyarak, faillerini yakalamaya çalışacak. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, devletin  varlık nedeni ve görevi budur!


Ancak, ülke ve toplum olarak şunu biliyoruz ki,  gerçekleştirilen terör eyleminin arkasında, ister PKK/YPG ister DEAŞ ya da  teröristler alfabenin hangi harflerini arkalamış olurlarsa olsun, insanımız için hiçbir anlam ifade etmiyor.


Tepki ortak: Bu  mel’un saldırıyı kim gerçekleştirmiş ise, adınız batsın!


Efendim, her terör eylemi, hem  TC  Devletine hem siyasal iktidara aynı zamanda da  örgütün yandaşlarına bir mesajmış! Mesajınız batsın!


Evet, ARTIK, bir gerçeği devlet olarak da ulus olarak da çok iyi öğrendik: Terörün ne dini ne  de mezhebi var! Terörün, ne   sağ ne de sol  ne de etnik amaçlar ardına gizlenebilecek ,ideolojilerle  makyajlanabilecek  bir yanı var!


Teröristin patlattığı her bomba, sıktığı her mermi ,sergilediği her şiddet  gösterisi  teröristin şu veya bu gerekçeyle yüzüne taktığı maskeyi indiriyor, makyajını döküyor.


Çünkü, kan ve ölüm makyaj  tutmaz!


Türkiye ve insanımız, terör ve terör saldırıları  konusunda  bugüne kadar çok ağır bedeller ödediği için bu tuzağa bir daha düşmemek adına yaşadıklarıyla çok şey öğrendi. İnsanımız, neye inanırsa inansın, hangi ideolojik kaynaktan beslenirse beslensin, hangi etnik kökenden olursa olsun, terör örgütleri ve eylemleriyle arasına  kalın bir set çekmeyi öğrendi.


Buna demokratik ve özgürlükçü değerlerin, devlet ve toplum yaşamıyla içşelleşmesi deniyor. Devlet ve toplum nezdinde demokrasi kültürü ve özgürlükçü değerler ne kadar gelişir, içselleşir ve kurumsallaşırsa  terör belası ülke ve toplum yaşamından o oranda uzaklaşır.


Hoş, günümüz dünyasında terör sadece Türkiye’ye özgü bir  vaka değildir. Bugün gelişmiş ülkelerde, gelişmekte olan ülkeler de, az gelişmiş ülkeler de terör tehdidi yaşamakta. Hemen her ülke,  kendi  gerçeğine uygun güvenlikçi önlemler alırken, terörün sosyolojik, kültürel, psikolojik nedenlerini sorgulayarak, bir anlamda terörün gelişebileceği ülke içi nedensellikleri ortadan kaldırabilmenin, bataklığı bir şekilde kurutabilmenin  arayışını sergilemekte.


Ancak günümüzde  ülkeler arası ilişkilerin ve etkileşimin geliştiği bir ortamda terörü sadece lokal, içsel bir sorun olarak ele alabilmenin de olanaksız olduğu  da aşikar. Günümüzde terör, sömürgeci ve küresel güçlerin  nüfus ve hakimiyet savaşlarının da en önemli unsuru olarak ele alınmakta ve kullanılmakta. Ben, Türkiye’nin emperyal amaçlı ve istihbarat örgütleri eliyle kotarılan terör sarmalından kurtulabilmesinin ülkenin ulusal birliğinin, beraberliğinin güçlendirilip, geliştirilmesi yanı sıra  başta ekonomisinin ‘yerli’ ve ‘milli’ eksende ele alınması yanı sıra  yaşamının her alanında  yıllanmış toplumsal, etnik ve inanç temelli  sorunlarının demokratik temelde çözümlenerek aşılabileceğine inanıyorum.


Örneğin, dün, gazetemize manşet olan ‘ Canlı Bombanın Şok Vasiyeti’nde konu edilen ve Ayvalık’ta şüphe üzerine yakalanan DEAŞ zanlısının ‘vasiyeti’, adeta, kanımızı dondurdu. İslam ve DEAŞ terörünün aynı  minvalde ele alınması bile imkansız ve DEAŞ’ın  ortaya çıkışı, oluşumu, faaliyetleriyle ilgili  dünyada yaşanan tartışmalar dikkate alındığında  söyleyebileceğimiz tek şey; Terörizmimin saldırılarındaki hedefin doğrudan Türkiye ve İslam olduğu gerçeğidir. Bugün bir DEAŞ’lı ile PKK’lının, bir DHKP-C’linin veya  MLKP’linin terörist saldırılarda  hedef olarak Türkiye ve devleti, insanımızı  belirlemiş olması temelinde aynı güç odaklarının temel kurgusunu ve amacını da ele vermekte.


Hedef Türkiye ve  millettir!


Terör saldırılarında yaşamını yitirmiş tüm güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza  Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum.


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 585