SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • KALEM EMEKÇİLERİNE SESLENİYORUM!

KALEM EMEKÇİLERİNE SESLENİYORUM!


Her şey 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden önce basın ve yayın kuruluşlarının, gazetecilerin yoğun biçimde önüne gelmeye başladı ve adım adım zaman içinde tavan yaptı!

 

Neden mi söz ediyorum?

 

Özellikle basın ve yayın kuruluşları ile gazetecilerin siyasi partiler ve siyasetçilerle, seçilmişlerle ÇAPRAŞIK  ve SORUNLU özellikle de MADDİYAT kokan ilişkisinden söz ediyorum.

 

Basın ve yayın kuruluşlarının, gazetecilerin meslek i ve ahlaki sorumluluklarını yerine getirebilmelerinde en büyük unsur, MESLEKİ ÖRGÜTLÜLÜKTÜR. Ancak, ne yazıktır ki, yıllardır gerek Balıkesir merkez de ve gerekse ilçeler bazında basın ve yayın kuruluşları, gazeteciler, yazarlar böylesi bir mesleki örgütlülükten yoksun durumdalar.

 

Siz bakmayın ,Cemiyet adına öyle cicili bicili tabelalara, Kuşkusuz,  öyle bir hale geldik ki, ‘tabela’ya bile ihtiyacımız var! Çoğunun içi boş da olsa, sen-ben davaları  ve itiş kakışla, makam mevki  zafiyetleriyle  gün de saysalar, EN KÖTÜ ÖRGÜT, ÖRGÜTSÜZLÜKTEN İYİDİR!

 

Kuşkusuz, yaşananlar karşısında ağlanmak yerine, cemiyetlere üye olanlar, mesleki ve demokratik işlevlerini  üstlenip, aktif üyelik ve sorumluluk üstlenmek adına  bir şeyler yapmalı.Bence, tılsımlı sözcük bu:İzlemekle yetinmek yerine  BİR ŞEYLER YAPMAK..!

 

Basın ve yayın kuruluşlarının, gazetecilerin ve yazarların mesleki örgütsüzlüğü, en çok örgütsüzlükten nemağlananları mutlu ediyor. Basın ve yayın kuruluşlarının, gazeteciler ve yazarların  mesleki ağırlığının azaldığı,  mesleki dayanışmalarının, paylaşımlarının  önemini yitirdiği  alanı en başta ‘SİMSARLAR’  dolduruyor.

 

Kimse, sadece  SİMSARLARI BASIN İÇİNDE ARAMASIN! Siyasi veya farklı ekonomik çıkarları için  özellikle ekonomik açıdan kuşatılmış, ümmüğü sıkılmış ve teslim alınmış bir basın, KOLAY ve İNANDIRICILIĞINI YİTİRMİŞ, KUCAĞA  ALINMIŞ, SATILMIŞ BİR BASINDIR.

 

Evet, uzun bir zamandır ki, ülkemiz yaygın basın ve yayın kuruluşları, gazeteci ve yazarları bu konumda. Yerel basın olarak bizler de yaygın basının içler acısı durumundan farklı bir durumda değiliz. Anadolu basınına örnek olarak yıllardır yaygın ve işbirlikçi, paragöz, çıkarcı yaygın basını sunanlar, en sonunda Anadolu basınını da kendilerine benzettiler. O nedenle, Anadolu basınında kalem emekçilerinin bugün yaşadıkları hiç sürpriz olarak görülmemeli. Sistem, hamur yoğurur gibi basın-yayın kuruluşlarını da, kalem emekçilerini de, entellektüel  dünyamızı da yoğurdu. SİSTEMİN ÜRETİMİ OLAN MAL İŞTE ORTADA!

PARANIN ve ÇIKARIN SALTANATINA YILLARDIR ESİR OLMUŞ OLANLAR, böyle  bir Anadolu basınını, kalemleri yıllardır özlüyordu ve başardılar. Şimdi,  işin ucu kendilerine dokununca ağlanıp dövünmelerine şimdi kimse kanmamalı. SİZ ZATEN BÖYLE BİR BASINA, KALEMLERE SAHİP OLMAYI YILLARDIR İSTEMİŞTİNİZ!

Türkiye’de yaygın basın, kalem emekçileri, entellektüelleri ne kadar korunmasız ve sahipsiz ise bugün Anadolu basını da ,ne yazık ki, aynı durumdadır.NSANCA ve İNSAN ONURUNA YAKIŞIR BİR YAŞAMDAN BİLE  VAZGEÇTİK, sadece ot gibi saman gibi de olsa yaşayabilmek için, PARANIN SALTANATINA SECDE EDENLER  ve BUNUN İÇİN HER ŞEYE GÖZE ALANLARIN BUGÜN MESLEKİ MAYMUNLUKLARI KİMSEYİ ŞAŞIRTMAMALI. Yıllardır, bu istendi, özlendi ve şimdi yaşanıyor.

 

Kalemin ve kalem emekçilerinin saplandıkları bataktan kurtulmaları ve çamurdan arınmaları, insani, mesleki, ahlaki sorumluluklarını kuşanarak yine ülkelerinin ve halkının çıkarlarını savunur kalemler haline gelmeleri  kuşkusuz kolay olmadığı gibi, bu akşamdan sabaha gerçekleşebilecek bir şey de değil.

 

Önce, mesleki olarak örgütlü olmak, var olan örgütlerini gerçek işlevlerine dönüştürmek gerekiyor. Kamuoyunun ve okurun da, mesleğinin gerçekten gereğini yerine getiren, gözeten, gerçek kalem emekçilerine sahip çıkması, iyi olanla kötü olanı ayırt etmesi şart. Sonuç da bu yol da herkese düşen bir pay var.

 

Küşkusuz,sözümüz ve yazımız gerçek kalem emekçilerine..Yoksa, benim zaten bu camiada ki,  ALMAN KONRAD ve SOROS  BESLEMELERİNE NE BİR SÖZÜM NE DE TEK  SATIR BİR YAZIM VAR!

 

Esen kalın….


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 778