SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

İNCİRLİK KAPATILSIN..!


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, El Bab operasyonunda ABD’den destek göremediklerini belirterek, ‘Halkımız da o zaman diyor ki İncirlik Üssü’nde bunları niye tutuyorsunuz?’ beyanında bulunmasıyla birlikte kamuoyunda  uzun bir süredir tartışma konusu olan İncirlik Üssü’nün kaderi kamuoyunda konuşulmaya başlandı.


Adana’nın İncirlik ilçesinde kurulu bulunan İncirlik Hava Üssü’nün kuruluş tarihi ve üstlendiği misyon bir anlamda Türkiye’nin son 60-70 yıllık tarihinin özeti gibi…


HER TAŞIN ALTINDAN CHP VE İNÖNÜ ÇIKIYOR!


İncirlik Hava Üssü`nün kurulması kararı yine İnönü’nün cumhurbaşkanlığı döneminde ve CHP’nin iktidar yıllarında  Aralık 1943 tarihinde İkinci Kahire Konferansı sırasında alındı. İnşaatı  da İkinci Dünya Savaşı`nın sona ermesinden sonra Amerikan Ordusu Mühendisler Kolordusu tarafından 1951 baharında  başladı. Türk Genelkurmay ve ABD Hava Kuvvetleri Aralık 1954 yılında yeni Hava Üssü için ortak kullanım anlaşmasını imzalarken, Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından da üs kullanılmakta.


İncirlik, ABD ve NATO için özel statüde bir üs.  Sovyetler Birliği’ne  ve Sovyet Bloku’na karşı her türlü silahın ve dinlemenin, izlemenin gerçekleştiği üs de, başından bugüne nükleer taktik silahlar da konuşlu ve bu silahların kontrolü. denetimi, kullanma yetkisi tamamıyle ABD ve NATO’ya ait. Türkiye’nin ve  TSK’nin  hiç bir yetkisi yok!


Zaman içinde Ortadoğu da ABD ve NATO’nun ileri karakolu  olan İncirlik, özellikle İsrail’in korunması ve yayılmacılığının, saldırganlığının da  bölgesel sigortası.90’lı yılların başında Sovyetler Birliğinin yıkılması ve Sovyet Bloku’nun dağılmasıyla İncirlik, ABD, İsrail ve NATO çıkarlarına yönelik yeniden dizayn edildi. Afganistan’ın işgali,  Körfez savaşında ve Irak’ın işgali sürecinde, Çekiç Güç’ün üstlendiği görevlerde İncirlik, yaşanan bölgesel savaşların, iç savaşların, işgallerin ama en önemlisi Kuzey Irak ve Suriye’de bölücü terör örgütü PKK’nın başlanması, kürt özerk bölgesinin oluşturulması ve YPG/PYD gibi DAEŞ’in yaratılması ve yaşatılması  sürecinde  kilit rol üstlendi.


TÜRKİYE, ABD VE NATO’NUN İLERİ KARAKOLU OLMAMALI!


Burada dikkat çekilmesi gerekli bir diğer unsur ise ABD’nin Adana  Konsolosluğu. İncirlik Üssü ile birlikte koordineli çalıştığı bilinen Adana Konsolosluğu, ABD ve NATO’nun bölgesel operasyon merkezi konumunda.


İncirlik Üssü, özellikle  1950’li yılların ikinci yarısında ve  1960’lı yıllarda ve TİP’in kurulması ve Meclise girmesi, yaşanan gençlik hareketleri ve toplumsal eylemlerde  kamuoyunda en çok tartışmaya açılan ve tepki gören ABD ve NATO üssü  konumunda.


Ülkenin emperyalizme bağımlılığının, ulusal bağımsızlığı ve egemenliğinin yok edilmiş olmasının cisimleşmiş odağı konumundaki İncirlik Üssü’nün kapatılmasına ve topraklarımızdaki nükleer silahların sökülmesi ve ABD askerlerinin gönderilmesine yönelik talebi dillendiren gençler ve aydınlar üzerinde  terör estirildi, onlarca gencin, halk aydınının kanı akıtıldı.


Ülke ve toplum olarak bugün geldiğimiz nokta ortada ve iktidar sözcüleri, kamuoyu yıllar sonra ABD ve NATO üssü  İncirlik’in işlevini ve kapatılmasını konuşup, tartışıyor.


BALIKESİR HALKI,YILLARCA ALDATILDI!


İncirlik Üssü ve nükleer silahlar konusu Balıkesir’i de yakından ilgilendiriyor.  Yıllardır  ülke ve milyonlar olarak irademiz ve dahlimiz dışında nükleer bombalarla birlikte yaşadık ve üzerinde  günlerimizi geçirdik.


“Atomic Scientists” adlı dergide yayımlanan, Robert S. Norris ve Hans M. Kristensen imzalı bir makalede Balıkesir hava üssünde 40 kadar nükleer başlık taşıyan bombadan haberimiz bile olmadı. Yıllar sonra bu bombalar, nükleer başlık taşıyabilen silahlar, İncirlik’e taşındı.


Kuva-yı Milliye kenti Balıkesir, yıllarca yaşadığı gerçeği kendisinden gizleyen, dillendirmeyen, kamuoyunun önüne taşımayan siyasal partileri, siyasetçileri, yerel yöneticileri, STK temsilcilerini sorgulamalı!


Gerçekten bilmiyor muydunuz yoksa bilmenize karşın dillendirmekten kaçındınız mı?


ABD VE NATO ÜSLERİ, GLADYO MEKANLARI KAPATILMALI!


Peki ya Balıkesir’liler, cumhurbaşkanı ve başbakanının ‘darbecilere karşı direnin, sokağa çıkın’ çağrısıyla tüm yurtta yaşandığı gibi sokaklara, alanlara çıktıkları an  ABD ve NATO beslemesi ve ajanı FETÖ’nün asker üniformalı terörist ajanlarının  İncirlik Üssü’nde  darbe kalkışması ve işgali organize ettiğini bilmiyorlar mıydı?


FETÖ’nün darbe kalkışması ve işgal girişimi öncesi İncirlik Üssü’nde yapılan toplantı ve İncirlik Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan’ın  emri ve yönlendirmesiyle  Ankara ve İstanbul semalarında alçak uçuş yapan, devletin kurumlarını, TBMM’ni bombalayan, milleti kurşunlayan  savaş uçaklarına yakıt ikmali yapan tanker uçakları nasıl kaldırdığı ve kalkışmanın bastırılması sonrası ABD’ye iltica edebilmek için nasıl çırpındığı bilinmiyor mu?


İncirlik, ABD ve NATO üssü, bu ülke ve millet nezdinde sabıkalı bir üstür! O nedenle, ulusal bağımsızlığımıza, egemenliğimize, toplumsal birlik ve beraberliğimize, toprak bütünlüğümüze göz göymüş İncirlik Üssü , kapatılmalıdır!


Sorun ,ne yazık ki, tek başına İncirlik de değildir. İncirlik yanı sıra  ülkemizdeki tüm ABD ve NATO tesisleri kapatılmalı, ABD ve NATO askerleri topraklarımızdan def edilmeli; NATO Gladyosunun tüm mekanları kapatılmalıdır.


GERÇEKTEN BAĞIMSIZ VE DEMOKRATİK TÜRKİYE!


TSK’nin El Bab operasyonuna destek vermeyi bile onurumuzu kırıcı şartlara bağlayarak PKK/PYD’ye dokunulmamasını talep eden ABD’ye karşılık Dışişleri Bakını Çavuşoğlu’nun   İncirlik Üssü’nün statüsünü gündeme taşıması  Türkiye’nin ABD ve NATO ile son aylarda yaşadığı yol ayrımının somut bir göstergesi.


Türkiye ve siyasal iktidar nezdinde yaşanan bu kutuplaşma ve kamplaşma tarihsel açıdan sürekli baskı altında tutulmuş ABD ile NATO nezdinde yaşanan toplumsal kutuplaşmanın dışa vurumundan başka bir şey değil.


Siyasal iktidar ve toplum tarihsel bir yol ayrımında ve yürümemiz gereken yol gün geçtikçe hemen her olayda netleşiyor. Türkiye, 1940’yı yıllarda işbirlikçileri aracılığıyla vurulmuş prangaları ve kölelik ilişkilerini halka halka kopartıyor. Bir zamanlar 68 gençliğinin yükselttiği ‘Go home yankee’ şiarı ete kemiğe bürünüyor. Bu ülke ve toplum için ,geleceğimiz için umut verici olarak görülmeli…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 439