SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • HÜSEYİN SARI BİR FENOMENDİR!

HÜSEYİN SARI BİR FENOMENDİR!


Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin geçtiğimiz hafta sonu genel kurulu gerçekleşti.
Kongre öncesi Kapıdağ da ve Erdek’te estirilen havaya bakıldığında  aslında ‘nihayet’ demek lazım.

SARI’YI KUTLUYORUM

Çünkü, genel kurul öncesi  CHP’li Erdek Belediye Başkanı  Hüseyin Sarı’nın 2011’da gerçekleşen ve kaybettiği genel kuruldan bugüne ‘hesaplaşmak’ için bugünü sabırla beklediği biliniyordu.
O nedenle, daha önce de yazdığım gibi, beğenseniz de beğenmeseniz de, eksik fazla deseniz de sandıktan çıkan sonuç ortada ve Sarı’nın kutlanması, tebrik edilmesi gerekiyor.

SARI’YA KIZMANIN 
ÖFKELENMENİN
 MANTIĞI YOK!

Face de kongre sonrası yorumlara baktığım da CHP ve Sarı karşıtlarının  sonuçla ilgili hakarete varan büyük bir öfke içinde tepki gösterdiklerine tanık oldum.
Bunun hiç bir hükmü ve anlamı yok!
Hele hele yaşananlardan ve sonuçtan hareketle, Kapıdağ ve Erdek’in aşağılanmasına varan , “böyle kafaya böyle traş” türü yorumları şiddetle red ediyor ve kınıyorum.
Önce sandığa ve rakibinize saygı duyacaksınız ki, duygusal tepkilerden öte aklı  gözetip, sonrasının hesabını kişisel duygular, öfkeler üzerine değil akılcı yapmayı öğreneceksiniz.
Bunun başka demokratik  bir yolu, yöntemi yok.!

ASA VE KOOPERATİF

Genel Kurul örcesi başkan adayı Hüseyin Durak olmasına karşın Marmarabirlik Başkanı Hidamet Asa,  adeta kendisi adaymışçasına öne çıktı, kuşkusuz bunun nedenleri vardı ve  öncesinde yazdım da.
Kimse kimseyi kandırmasın..!
 Erdek kooperatifinin başkanlığını   Sarı ve ekibinin kazanmış olmasının Marmara Birlik, Birlik Başkanı Asa ve yönetimi açısından kısa ve orta vadede hiç bir hükmü ve anlamı yok.
Uzun vadede ne olabilir!?
Sarı, Marmara Birlik bünyesindeki diğer kooperatif yönetimleriyle biraraya gelerek Birlik yönetimini olağanüstü kongre yapmaya ikna edip,zorlayabilir.
Bu, mümkün mü? 
Bunu hep birlikte uzun vadede yaşayarak göreceğiz.Yoksa,yine daha önce yazdığımız gibi Asa kendi işine Sarı kendi işine bakmaya devam edecek.
Hoş, karşılıklı caf caflı konuşmalara karşın ne Birlik Erdek kooperatifinden, ne de kooperatif Birlik’ten vazgeçebilir.Sonuçta Asa ile Sarı ortakların çıkarları doğrultusunda el de sıkışmak zorunda.

SARI, ‘KOÇ BAŞI’ OLUYOR!

Sarı’nın ve ekibinin, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi yönetimini alması kooperatif ve ortaklar açısından ne ifade edecek,bunu da önümüzdeki süreç gösterecek.
Ancak,şu söylenebilir.Sarı’nın Zeytin Tarım Satış Kooperatifinin yönetimini alması  Erdek Belediye Başkanlığını kazanması ile hemen hemen aynı şey olarak görülmeli. Küçümsenmemeli.
Sarı’nın belediye başkanlığını kazanması önemli idi.Bir anlamda belediyeyi, yerel yönetimin olanaklarını kooperatif seçimlerini etkilemek ve kazanabilmek için bir MANİVELA  gibi kullandı ve kazandı. Sadece hareket alanını genişletmekle kalmadı, Kapıdağ için ciddi bir mali gücü de eline geçirmiş oldu.
Sarı için belediye ve kooperatif karşılıklı olarak birbirini besleyen, destekleyen kurumlar olacak.Siyasi ve toplumsal açıdan pazarlık gücünü de arttırmış olan Sarı, belki de önümüzdeki süreç de  siyasi açıdan öncelikle merkezi ve yerel düzeyde iktidar partisi Ak Parti’ye karşı,  CHP’nin ve muhalefetin  ‘koç başı’ görevini de üstlenecek.
Kim bilir, izleyip, göreceğiz...DURAK’IN İKİRCİKLİ 
TUTUMU ASA’YI
 RİSKE SOKTU

Ben, kooperatif genel kurul sonucunun Hüseyin Durak için de bir yol ayrımı anlamı taşıdığına inanıyorum.
Daha önce de yazdım.
Durak, Ocaklar belediye başkanlığı döneminde ve   2009 Mart yerel seçimleri öncesinden başlayarak önce ciddi bir siyasal boşluk beraberinde de siyasal kararsızlık, ikircikli bir durum yaşadı. 
Başkan Aysan’la 2004-2009 arası yönetimlerde ve Kapıdağ da sağladığı uyum ve eş güdümü, politik kaygılarla ya da ‘ne derler’ endişeleriyle sandığa taşıyamadı.
Kooperatif başkanlığı döneminde de kendisini bekleyen ‘felaketi’ görse bile etkili bir duruş sergileyemedi. Kooperatif başkanlığı döneminde mücadeleci, demokrat ve ortaklarının çıkarlarını tam anlamıyla gözeten bir duruş sergileyemedi.Bu yönetim eksikliği nedeniyledir ki Birlik Başkanı Asa, genel kurul sürecinde fazlasıyla rol oynayıp,risk aldı, anlamsız polemiklerle yıprandı.
Genel Kurul günü, kırsal mahallelerden ortakların araçlarla programlı biçimde taşınması, genel kurul salonunun Sarı’nın insafına bırakılmış olması, mevcut yönetimin Divan oluşumunu bile becerememesi ve oldu-bittiyi kabulü,Sarı’nın yüklenmelerini göğüsleyememesi gibi bir çok olumsuzluk da işin cabası....Bunları da Asa yapacak,değildi ya...

DURAK İÇİN
 YOL AYRIMI ZAMANI

Şimdi, asıl sorun, Durak’ıan sonucu kabullenip, “motelimle, bahçemle ilgilenirim, benden bu kadar, ötesinden bana ne... memleketi ben mi kurtaracağım... bu insanlar için değmezmiş ” diyerek bir yana çekilip çekilmeyeceği sonusunda odaklaşıyor.
Evet,bu yanıtı zor bir soru. 
Bu sorunun yanıtını da önümüzdeki süreç de hep birlikte bekleyip, göreceğiz.

SARI, BİR FENOMENDİR

İster kabullenelim ister kabullenmeyelim,  Kapıdağ ve Erdek için en büyük fenomen Hüseyin  Sarı fenomenidir.
Bu fenomenin  ne CHP ne AK Parti ne de ANAP’la ya da bilmem ne ile ilgisi var.Sarı, siyasal partiler üstü bir fenomendir.Sarıyı siyasetle veya bir siyasal partiyle ilişkilendirebilirsiniz ama bu an ile ilgili bir sorundur. 
Çünkü, yine daha önce  defalarca yazdığım gibi ,siyasal partiler, ideolojiler Sarı için sadece an’lık araçlardır.
Bu da bir yere kadar doğal görülmelir. Çünkü, Sarı, siyasal sistemde, isimleri farklı farklı da olsa, mevcut partilerin temelde birbirlerinin kopyası olduğunu görüyor. ‘Onlar beni kullanacağına ben onları kullanırım’düşüncesiyle öne çıkıyor. Bu kişisel pragmatizmin siyasal pragmatizme ve siyasal oportünizme yelken açması zaten kaçınılmaz.
Örneğin, 2009 ve 2014 Mart yerel seçimlerinde ‘sarı’rengi kendisiyle özdeşleştiren,sarı kaşkol,şemsiye dağıtan Sarı, siyasal açıdan ‘sarı’nın ne ifade ettiğini belki de bilmiyor ama maşallah hem partili yandaşlarının, hem de vekili Havutça’nın boynuna bile boyunduruk gibi geçirebiliyor.
Binilmiş bir alamete de kerameti iktidar ve koltuk olunca işin rengi değişiyor.
Sözün kısası,Sarı için, (kafasında o an için ne varsa) belediye de,parti de, kooperatif de hatta çevresindeki insanlar da sadece birer araçtır.

AMAÇ VE HEDEF İÇİN
 HER YOL MABAHTIR

Sarı,siyasal ve sosyal yaşımında, idareciliğinde yıllardır yaptıklarının ve söylediklerinin bilincinde.
Örneğin, elinizin altında bir bilgisayar varsa, internete girip, google’a Sarı’nın ANAP’lı AK Partili yıllarıyla ilgili vazgeçtik bir haberden  o yıllara ait bir tek resmini bulun, çıkartın..!
Bulamazsınız, göremezsiniz.
İnanamadınız mı, buyrun, deneyin!
Oysa ki,Sarı boş zamanlarında internetle oynaşmayı, videocuyuk yapmayı biliyor,seviyor ama en önemlisi geçmişine ait ne varsa, titizlikle siliyor,sildiriyor.
Bilmeyen,tanımayan Sarı’yı gözlerini CHP’de açmış, sanır.. Yerseniz...Ki genelde yeniyor...

SARI, DERSİNİ İYİ 
ÇALIŞIYOR

Evet, Sarı,Kapıdağ ve Erdek için bir  fenomen kabul edilmeli ve kişiliği iyi analiz edilip, anlaşılabilmeli.
Bu yazıyla derdimiz Sarı’yı ne küçümsemek, ne de açığını aramak.Tam tersi, bana göre, siyasal,sosyal ve idarecilik yaşamındaSarı, bana göre bir ders konusudur.
Sarı’nın, iyi bir organizatör ve sunucu olduğu gerçeğini de unutmayalım.
Sarı, o an ki amacı ve hedefi ne ise, amaç ve hedefini fazlasıyla realize eden,bu amaç ve hedefe ulaşmak için her yolu ve halen her şeyi mübah gören,amaç ve hedefi için motivasyonunu sürekli tazeleyerek,etrafındaki insanları da amacı ve hedefi doğrultusunda inandırıp, sonuna kadar yönlendirebilen liderlik vasıflarına militan  ruhla sahip  bir kişilik.
Tehdit, şantaj vazgeçemediği yöntemler...
O an ki amaç ve hedefi ne ise, açık oynuyor. Çünkü, içinde yaşadığımız toplumu iyi tanıyor.Düzeni,sistemin bam tellerini  iyi biliyor. Amaç ve hedefleri konusundaki ısrarcılığı ve inatçılığı, hırçınlığı bulunduğu ortamı terörize ederken,baskın bir konuma ulaşıyor, öne geçiyor. Karşısındakini sindiriyor.
Sarı’nın hakkını yememek lazım.Sarı, ders de çalışıyor.  Karşısında amaç ve hedefine ulaşmasını kim ya de kimler engelliyorsa, rakiplerinin başta özel yaşamları olmak üzere açık ve gedikleri üzerinde çalışıp, zayıf yanlarını,zafiyetlerini bir bir tesbit edip, gerekirse hoyratça kullanmaktan çekinmiyor.

SARI VE LAKAPLARI

Kuşkusuz, okurlarımız Sarı’nın sıklıkla kendisine yakıştırdığı ‘Korkusuz’, ‘Deli Yürek’, ‘Polat Alemdar’ gibi yaftalara  da takılacaklardır.
Oysa ki, bu tam bir  traji komik yakıştırma olarak görülmeli.
Çünkü, birileri öyle görmek istiyor ve bundan da mutlu olmak istiyor ve mutlu oluyorsa , bu Sarı’nın derdi olarak görülmemeli.
Bu işin kriminal boyutu varsa Emniyet-Savcılık,sosyal psikolojik veya psikolojik boyutu varsa psikiyatırlar ilgilenmeliler.Benim derdim de işim de bu değil.
Daha önce de yazdım.Kurtla çakal hikayesi..

SONUÇ OLARAK;

Sonuç olarak, Kapıdağ ve Erdek, Sarı fenomeniyle  yaşamaşa devam edecek. Daha da ötesi, Sarı daha uzun yıllar Kapıdağ ve Erdek’in yaşamında etkin bir rol üstlenmeye devam edecek.Öncelikle herkes buna alışmalı...
Kapıdağ ve Erdek için  bu makbul bir yol mudur, derseniz,  hayır! 
Kapıdağ ve Erdek’in yaşamın her alanında demokratikleşmesi, demokrasi kültürüyle içselleşmesi gerekiyor. 
Çünkü,yıllardır Kapıdağ ve Erdek siyasal, sosyal, ekonomik yaşamı kişilere göre belirlenip, biçimleniyor. Bu yapının kökten temelden yıkılması ve değişmesi gerekiyor ki, görünen o ki, bu uzun yıllar alacak.

Esen kalın...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 978