SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.09.2018

`HEPİMİZ BETER`İZ`..!


…hepimiz Ermeni oluyoruz ya. Ne var bir seferde Beter olalım…

 

Geçtiğimiz hafta sonu Bandırmaspor’un Gümüşhane deplasmanında  Bandırma’nın ‘Beter’ olarak bildiği, tanıdığı Metin Çokgezenler, kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

 

Sonrası ve  gerçekleşen cenaze töreni Beter kadar ilginç ve bir o kadar da düşündürücü.

 

Hemen her yaştan, genci yaşlısıyla ,makamı mevkisi ne olursa, hangi siyasal partinin yandaşı ve neye inanıyorsa Beter’e kitlendi, tabutu arkasında yürüdü… Meftaya ilk uğurlama, Çınarlı  mahallesindeki evi önünde gerçekleştirildi. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, burada bir konuşma yaptı. Daha sonra Bandırmaspor taraftarlarının omuzlarında Sevgi Yolu’na kadar taşınan Beter, her zaman oturduğu banka getirildi. Oradan da Haydar Çavuş Camii’ne getirilen Beter’in cenaze namazını kılmak için yüzlerce binlerce insan camiye aktı.

 

Gelen taziyeler,  gönderilmiş çelenkler  bir yana başta Kaymakam Ali Mantı, Milletvekili Havutça, milletvekili aday adayları, Bandırma Ticaret Odası Başkanı ve Bandırmaspor Kulüp Başkanı Kılkışlı,  siyasi parti başkan ve yöneticilerine kadar  bir çok zevat  camide hazır bulundu.

 

Sosyal medyada ise Beter resimleri, yazılanlar verilen mesajlar rekor kırdı. Yani imkan olsa, Beter için kentsel yas ilan edilip, okullarımız tatil edilip, toplu ağlanma seansları düzenleyeceğiz.

 

Eminim ki, yattığı yerde, Beter, ardından tüm bu yaşananları gülerek izliyordur. Çünkü şaka gibi…

 

Çünkü tanıyanlar bilirler. Beter, bu kentin delisi değildi. Beter, gençlik yıllarında kuru-sulu içen ya da da içmek için para bulamadığı zamanlarda da kadın-erkek, çocuk-yaşlı fark etmez, ‘versene 5 lira..bi çorba parası’ diyerek an’ lık içki ihtiyacını karşılayan, başıboş  yaşamı benimsemiş bir kişilikti.

 

Türk toplumu, şu veya bu şekilde ‘vurgun’ yemiş insanını sever; bu tip insanların kederini paylaşır, sahiplenir. Beter, vurgun yemiş bir insan değildi.

 

İnsanların Beter’i sahiplenmesi, zarar verebilir ürküntüsünden, parayı bir şekilde kopartabilmek için yaltaklanmasından kaynaklanıyordu. Kuşkusuz bir de yanından hiç ayırmadığı köpeğinden…

 

Beter’in kimliğinin ya da kişiliğinin irdelenmesi ayrı bir vaka. Ancak, asıl irdelenmesi gereken ise toplumun Beter’i sahiplenmesindeki nedenler.. Sosyal bilimciler, sosyal psikologlar asıl olayın bu yönünü araştırmalı.

 

Makam mevki sahipleri, ilim irfan sahipleri, iş güç sahipleri nasıl oluyor da hepimizin yaşamlarımızda etkin rol oynayan tüm değerleri dışlamış, çizgi dışında yaşamayı tercih etmiş bir Beter’i toplumsal bir idol olarak bir anda toplumsal yaşamlarının merkezine oturtabildiler.

 

Bu olayın sosyolojik ve psikolojik boyutunu sorgularken, Beter’in cenazesine de katılmış, milletvekili aday adayı İlyas  Yılmazyıldız, ziyaretimize geldi ve bu konuyu konuştuk. O da düşündürücü bir yorum yaptı.

 

“1.si, toplumsal vicdan. 2.si, ve en önemlisi Bandırmaspor maçında yaşamını yitirmiş olması ve Bandırmaspor Kulübü’nün, Kılkışlı ile yönetiminin meftayı sahiplenmesi. 3.sü, Bandırmaspor, artık, başarılarıyla şampiyonluğa yürüyen bir kentsel ve toplumsal payda. Marka. Herkes kendince bu başarı öyküsünün içinde yer almak istiyor. 4.sü, toplumda yalnızlığı, yoksulluğu ve yoksunluğu ile öne çıkmış bir insanı hiç değilse vefatından sonra yalnız bırakmama eğilimi. Çünkü toplumda yekten bireyler dile getirmemiş olsalar da insanlarımızın çoğu kendi yalnızlığını yaşıyor. Bu nedenle, Beter’in vefatıyla insanlar yalnızlıklarını tokuşturdu, paylaştı.

 

Evet, Bandırma, Beter’in vefatı ve sonrasında yaşananlarla tüm bu faktörleri sorgulamalı, düşünmeli, değerlendirmeli. Beter’e Allah’tan rahmet diliyor, kabrinde rahat uyu diyorum..

 

Esen kalın…

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1018