SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • GÖNEN DERİ İHTİSAS VE KARMA OSB’DE NELER OLUYOR?

GÖNEN DERİ İHTİSAS VE KARMA OSB’DE NELER OLUYOR?


Gönen Deri Organize Sanayi Bölgesi’ için 1994 tarihinde beldenin Taştepe - Paşaçiftlik köyleri arasındaki Gönen – Bandırma karayoluna 200 metre cepheli ve 200 hektar büyüklüğündeki alan belirlenmiş ve hazineye ait 2 parselden oluşan bu yer 1997 tarihinde satın alınmış bir sanayi yatırım alanı.


Başlangıçta deri sanayi için düşünülmüş ve deri sanayicilerine  ihtisas sanayi bölgesi olarak  tahsis edilmiş  olan alan  mevcut öngörülerin ve planlamaların gerçekleştirilememesi nedeniyle Gönen Belediyesi’nin 2014 yılındaki başvurusuyla Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalar neticesinde  9 Mart 2015 tarihinde Gönen Deri İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi olarak statüsü değiştirildi ve yapılan protokol Bakanlıkça onaylanarak, yürürlüğe girdi.


DERİCİLERİN İŞİNİ BİTİRDİK SIRA SINAİ YATIRIMCILARINDA MI?


Gönen Deri Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşu ve Bakanlıkça uygun bir alanın sanayi bölgesi için belirlenmiş olması ve hem deri sanayicilerine hem de belde sakinlerine verilmiş vaatler ve umutların sınırı yoktur. Buna göre, beldenin içinden geçen  Gönen deresinin çevresinde konuşlanmış tabakhanelerin bu alandan Deri OSB’ye taşınarak, hem  deri sanayicileri  organize edilmiş olacaklar hem de tabakhanelerin yıllardır neden olduğu çevresel sorunlar aşılmış ve tabakhanelerin bulunduğu alan bir anlamda beldeye ve turizme kazandırılmış olacaktı.


Bu vaatlerin ve umutların üzerinden yıllar geçti ve hepsi hayal oldu! 


Gönen ve bölge ekonomisinde önemli bir payı olan dericiler yani tabakhaneler bir yandan ekonomik kuşatma ve sektörü olumsuz etkileyen gelişmeler nedeniyle büyük ölçüde işlevini yitirirken, diğer yandan Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik Bakanlığı’nın tabakhanelerin mevcut alanıyla ilgili  öngördüğü tüm projeler by pass oldu.


YOLSUZLUK VE SUİSTİMAL İDDİALARI BAKANLIĞIN ÖNÜNDE!


Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB’nin müteşebbis yönetim kurulu başkanı ve Gönen Deri Sanayiciler Derneği Başkanı  Necmi Koç ve Başkan yardımcısı Nusret Aytekin. Ancak, hem belde sakinleri hem de sanayi yatırımcıları OSB başkan ve yönetiminden, karar ve uygulamalarından şikayetçi. Başkan ve yönetimiyle ilgili yolsuzluk ve suiistimal itham ve iddiaları ayyuka çıkmış durumda. 


Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB müteşebbis heyeti ve başkanıyla ilgili yolsuzluk ve suiistimal itham ve iddiaları Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Balıkesir Valiliği’ne taşınmış durumda ve Bakanlığın iddialarla ilgili müfettişlerini görevlendirdiği biliniyor.


Bu olayın bir yönü…


DİRENGİNLİĞİN SOSYAL VE PSİKOLOJİK BOYUTU!

2.jpg görüntüleniyor

Bir  diğer yönü ise  Gönen ve Bandırma gibi ilçelerde kentsel bir sorun olarak öne çıkan beldenin siyasi, idari, sosyal ve ekonomik yaşamlarıyla doğrudan ilgili geleneksel toplumsal yapısının ve yosun tutmuş kast sisteminin ‘yeni’ olan hemen her şeye karşı sergilediği direnç! 


Bir anlamda belde nezdinde statükonun korunmasından  ve yıllardan beri  kentle ilgili hemen her konuda belirleyici olanların yerlerini, konumlarını ve güçlerini koruma kaygılarının kentin ve insanlarının kaygılarının önüne geçmesi. Bunun belde nezdinde dışa yansıması ya belde dışından bir yerli ya da yabancı yatırımcının  beldeye yatırım için kapıyı çalmasıyla kendisini gösteriyor ya da belde içinden birilerinin  o güne kadar  düşünülmemiş ya da mevcut yatırımları yaya bırakacak ekonomik bir yatırım hamlesi gerçekleştirmesinde yaşanıyor.

Evet, bu komik ve büyük ölçüde de  psikolojik bir durum!


VAY,SEN MİSİN YATIRIM YAPAN!


Örneğin, Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB’de  Gönen Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Mutlu, enerji sektörüne dev yatırım kararı alarak, Türkiye’de ilk kez Gönen’e kurulan yeşil enerji tesisinde günlük 720 megawatt enerji üretmek için kolları sıvadı.. Bu, Mutlular Şirketler Grubu adına, enerji sektörüne 100 milyon dolarlık bir yatırım demek ve fabrika deneme üretimini başarıyla tamamladı.


Vay, sen misin, 100 milyon dolarlık yatırım yapan! 


İbrahim Mutlu’nun deyimiyle yatırım yaşama geçene kadar, anasından emdiği süt burnundan getirilmiş! Ve Mutlu’ya göre, Gönen OSB Müteşebbis heyeti ve başkanı OSB’ye yerli ya da yabancı bir sınai yatırımcısının gelmemesi için yalan yanlış bilgilendirmelerle ellerinden geleni yapıyor. 


SINAİ YATIRIMCISI BEZDİRİLİP,KÜSTÜRÜLÜYOR!


Örneğin, Gönen OSB’ye 500 milyon $’lık yatırım yapmak için gelmiş RENKSAN  Grup, yatırım için 300 dönüm yer talep etmiş olmasına ve başlangıç için 100 dönüm yeterli demiş olmasına  karşın, ’boş yer yok’ denilerek, girişimlerinin boşa çıkartıldığı iddia ediliyor.


Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB’ye yapılması öngörülen arıtma tesisi inşaatında ise yaşananlar tam bir bilmece. Bakanlık tarafından inşaatı tamamlanmış ve  teknik aksamının 2016 yılında yapımına başlanacak olmasına karşın, 2011 yılında alakasız bir kişiye 490 bin evro avans olarak faturasız para çektirilip, kullandırıldığına dikkat çekiliyor.


Gönen OSB’de yaşananları anlayabilmek ve sindirebilmek mümkün görünmüyor. Örneğin, Balıkesir Valiliği bir dönem FETÖ ile ilişkili olduğu için 15 Temmuz darbe kalkışmasından bugüne aranan ve halen firari durumda olan  Gönen Kaymakamı  Hüseyin Parlak’ı Gönen OSB’ye atıyor. Daha sonra Vali yardımcısı Behlül Güler, görevlendirilmiş ama bir kez olsun Güler’in, OSB’nin yönetim toplantılarına katılmadığı belirtiliyor.


GÖNEN DE BU SALTANAT DÜZENİ YIKILMALI!


Sonuç olarak, bir sanayici ve yatırımcı olarak İbrahim Mutlu, Gönen OSB de bir saltanat hüküm sürdüğüne dikkat çekerek, şöyle diyor:

 “Cumhurbaşkanı ve başbakan, ilgili bakanlıklar genelde sınai yatırımları ve özellikle de enerji yatırımlarının ülkenin ekonomik gelişmesindeki önemine sürekli dikkat çeker ve yatırımcıya her türlü kolaylığın sağlanması için çaba harcarken, Gönen de farklı bir düzen işliyor. Biz bugün valiliğimizin de büyükşehir belediye başkanı Uğur’un da sürekli ilgi ve desteğini, teşvikini görürken ve bir anlamda okyonusları kolaylıkla geçerken, üç-beş kişinin oluşturduğu dereciklerde boğulmak, bezdirilmek  isteniyoruz. Gönen OSB iddia edildiğinin tersine boş ve yatırımcılarını bekliyor.”

1.jpg görüntüleniyor


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 643