SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • GERÇEKLERİ SÖYLEMEK BU KADAR ZOR MU!?

GERÇEKLERİ SÖYLEMEK BU KADAR ZOR MU!?


Yeni yılla birlikte tüm yurdu  etkisi altına alan  yoğun kar yağışı ve tipiden Balıkesir büyükşehir ve dolayısıyla da Güney Marmara ve Bandırma’da nasibini aldı. 6 Ocak Cuma günü  Bandırma’da akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı ve tipi adeta beş  gün boyunca kenti esir aldı. Kar yağışının durması ve karla mücadelenin büyük ölçüde son bulması sonrasında ise ne yazık ki, her zamanki gibi, büyükşehir belediyesi  ve ilgili birimleri ile Bandırma Belediye  başkanı ve yönetimi arasında  yaklaşık üç yıldır süren siyasi rekabet anlamsız bir şekilde karla mücadeleye de yansıdı.


Bandırma Belediye başkanı Dursun Mirza, dün, başkan yardımcıları Ozan Onur, Mehmet Sert ve İsmail Ay yanı sıra daire müdürlerini de alarak, konuyla ilgili bir  basın toplantısı gerçekleştirdi.


Sorun var mı?


Hayır, yok ve doğal olarak yapacak tabii ki!


6 Ocak tarihi itibariyle yoğun kar yağışının neden olduğu sorun ve sıkıntıları genel olarak beş gün ama yoğun olarak üç-dört gün yaşamış ve canı burnunda olan Bandırmalı öfkeli ve kızgın!


MAĞDURİYETLERİ MAZERETLER ÇÖZMEZ!


Bandırmalı neden ve niçin ,öncelikle de kime öfkeli ve kızgın?


Kar, doğanın ve mevsimin bir sonucu. İnsanlar, yoğun kar yağışının ve tipinin, öngörülerin üstünde olduğunu gördü ve yaşadı.


Ancak, vatandaş  akşam başlayan ve  yaklaşık beş  gün süren aşırı kar yağışının gün aydınlanınca  yaşamını alt üst etmesine, kentin ara cadde ve sokakları dahil, ana artellerinin kapalı olmasına, çöplerinin toplanamamasına ve en doğal insani ihtiyaçlarını karşılamakta yaşadığı sorunlar nedeniyle tepkili. On binlerce insan iş yerlerine, on binlerce öğrenci okullarına gidemediği gibi, insanlar vefat etmiş yakınlarını bile günlerce defnedememenin  sıkıntısını yaşadı.


Balıkesir büyükşehir belediyesi  ve ilgili birimleri, personeli ,iş makinaları çalışmadı mı? Bandırma Belediyesi ve ilgili birimleri, personeli, iş makinaları çalışmadı mı?


BAŞKAN UĞUR VE BANDIRMA…!


Her iki belediye de, personeli de, iş makinaları da özveriyle çalıştı ve  kentsel yaşamın normale dönmesi için yoğun mesai verdi. Ötesinde, büyükşehir belediye başkanı Uğur, daire müdürleri ile birlikte yoğun kar yağışı altında Balıkesir’den kente gelerek, İtfaiyede  adeta ‘kriz masası’ oluşturarak, ilgili birimlerin yöneticileriyle toplantı yaparak, çalışmaları yerinde koordine etmeye çalıştı.


BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram, Başkan Uğur’un daha kar yağışının başlangıcında kendisini uyararak, gerekli talimatları verdiğini ve BASKİ’nin görev alanına girmemesine karşın yolların açılmasından, olası sel felaketine karşı menfezlerin temizlenip, açık tutulmasına kadar bir çok çalışmanın yürütülmesi yönünde  Bandırma BASKİ’nin 6 iş aracı ve 50 personelle seferber edildiğini vurguladı.


Şimdi, basın toplantısında hazır bulunan gazeteciler açısından da  ilginç bir noktaya geliyoruz. Kar yağışının başladığı günle birlikte Başkan Mirza, Bandırma BASKİ Şube Müdürü İbrahim Alkış’ı telefonla arayarak  yardımcı olunmasını istiyor ve Alkış, büyükşehir belediye başkanı Uğur ve BASKİ Genel Müdürü  Bayram’ın talimatları doğrultusunda  yardıma hazır olduklarını vurguluyor. Her iki belediye adasında koordineli bir çalışma yürütülüyor.


Sorun ve sıkıntı var mı, yok!


BUNA NE GEREK VAR SN.MİRZA..?


Ancak, Başkan Mirza, sonrasında geçtiğimiz cumartesi günü sosyal medyada bir resim paylaşarak, büyükşehir belediyesi ve BASKİ’nin karla mücadelede üzerine düşeni yapmadığı yönünde bir haber yayınlaması üzerine BASKİ genel müdürü Bayram’ı, telefonla bizzat Başkan Mirza arıyor. Başkan Mirza, özür dileyerek, yaptıkları çalışmalardan dolayı  teşekkür ediyor ve sonrasında da sosyal medyada paylaştığı haberi geri çekiyor!


Peki, sn.Mirza, yardımcılarının da huzurunda basın mensupları önünde ne söyledi?


“Büyükşehir belediyesi ve BASKİ, İtfaiye karla mücadelede üzerine düşeni yapamadı, eksik kaldı!” ve her zaman ki gibi, büyükşehir yasası nedeniyle ilçe belediyesi olarak bir çok iş aracının kendilerinden alındığından, kentin kaynaklarının büyükşehire gittiğinden ve sadece BASKİ’nin 22 milyon TL. tahsil ettiğinden söz etti!


Başkan Mirza’nın yaşanan gerçeklikle bağdaşmayan ve doğruluğu olmayan bu beyanlarda neden ve niçin bulunduğunu kamuoyunun ve okurlarımızın takdirine bırakıyorum.


Büyükşehir belediye başkanı sn.A.Edip Uğur ve BASKİ genel müdürü  sn.Mustafa Bayram bu beyanlar karşısında ne yapsın?


Peki, Bandırma ve Bandırmalı ne yapsın!?


Yaklaşık üç yıldır yerel hizmet ve yatırımlar yanı sıra hemen her konuda büyükşehir belediyesini kentin önünde bir engel olarak gösterilmesi ve  sürekli büyükşehir belediyesi üzerinden mazeret üretilmesinin kime ne yararı var?


AYRIŞTIRMACIĞIN KİMSEYE YARARI YOK!


Başkan Mirza, hemen her konuşmasında şahsı ile büyükşehir belediye başkanı Uğur ile arasının açılması için ‘birileri’ nin gayret içerisinde olduğuna ama  kendisinin büyükşehir başkanı ile hiçbir sorun ve sıkıntısı olmadığını vurgulamasına karşın, sn. Mirza’nın bu tür gayret, çabaları ve beyanlarına ne diyeceğiz?


Ötekileştirme, kutuplaştırma ve anlamsız çekişmelerin bugüne kadar Balıkesir ya da Bandırma’ya ne yararı oldu ya  da ne yararı olması bekleniyor? Basın toplantısında büyükşehir başkanı Uğur’un 1/5000’lik planlar konusundaki beyanına yanıt veren sn.Mirza, söz konusu beyanların gerçekten doğru yansıtılıp yansıtılmadığını ne kadar biliyor? Uğur’un  belediyenin açmış bulunduğu davalarla uğraşmaktan bu işlere bakamıyoruz sözlerini amacı dışında aksettirilmesi yeni tanık olduğumuz bir olay değil.


Benzer bir olaya Bandırmaspor Kulüp Başkanının akaryakıt istasyonu ile ilgili büyükşehir belediyesinden talep ettiği dönemde de yaşanmış, büyükşehir başkanı Uğur’un istasyon talebini , açılmış davaların geri çekilmesine bağladığı ileri sürülmüştü.


Bunların hiçbir anlamı ve hükmü yok!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 394