SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 22.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • GAZETECİYSEN BOYUN EĞMEYECEKSİN..!

GAZETECİYSEN BOYUN EĞMEYECEKSİN..!


Bir süredir okurlarımızla  Balıkesir EKSPRES, Balıkesir  POLİTİKA, İLKHABER gazeteleri yanı sıra SONKURŞUN gazetesinin  web sayfasından gazeteci ve yazar olarak seslenebilme ve yazılarımı paylaşabilme olanağı buldum.

Bu arada yaklaşık bir yıl  Balıkesir TV 100’de her hafta canlı olarak yayınlanan haber programını meslektaşım Aziz Han ile birlikte sunduk ve tartışma programlarımız da bir çok konuğu ağırladık.Değişik bir mesleki deneyimdi ve  Aziz Han ile  birlikte hoş  ve  anlamlı bir şekilde televizyonculuğa da adım atma olanağına kavuşmuş olduk.

Balıkesir EKSPRES ve Balıkesir TV 100 de birlikte zaman tükettiğimiz,üretme ve paylaşma olanağı bulduğumuz tüm arkadaşlarımı  sevgiyle anıyorum.

Bu zaman diliminde  gazetecilik ve yazarlık açısından kuşkusuz en büyük desteği ve ilgiyi büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur’dan gördüğümüzü vurgulamalıyım.Bir büyüğümüz ve ağabeyimiz olarak Uğur’un emeği ve rolünü yadsıyabilmem mümkün değil.Şahsına en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kuşkusuz konu Balıkesir olduğunda zaman zaman meslektaşlarımın zaman zaman iğneleyici eleştirilerine maruz kaldığım şu “danışmanlık” esprisine de değinmeden geçmek istemiyorum.

Evet, 2014 yerel seçimleri sonrası yaklaşık 3,5 yıl büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur’un basın danışmanlığı görevinde bulundum. Büyükşehir belediyesi bünyesinde “danışman” olarak mesai tüketmiş ben dahil, hiç bir meslektaşım ve arkadaşım bir siyasal partinin borazanlığını üstlenmek  gibi bir sorumluluk üstlenmediğimiz gibi, hiç bir zaman da bu yönde en küçük bir dayatmaya ya da siteme maruz kalmadığımızı vurgulamalıyım.Bu göreve Zekai Kafaoğlu’nun atanması ve seçilmesiyle “danışmanlık” sorumluluğumuz ve görevimiz bitti.Bir anlam da evli evine köylü köyüne döndü...

Bu nokta da  medya dünyasında ve toplum da sıklıkla karıştırılan bir olay var.Genel olarak belediye başkanlarına danışmanlık görevi,sanki siyasi açıdan danışman olan kişinin siyasi sorumluluk üstlendiği şeklinde algılanıyor ya da topluma bu şekilde sunularak,  kamuoyuna yönelik bir algı yaratılmak isteniyor.

Oysa ki hiç ilgisi yok..!

”Danışman” adı üzerinde danışılan kişidir...Sorumluluk duyduğunuz kurum ve makamdaki kişi ile aynı siyasi,ideolojik ya da fesfefi düşünce içersinde olmanız gerekmiyor ve gerekmez...Bu ilişkinin niteliğinin iyi anlaşılması ve bilinmesi gerekiyor.Keza, “danışmanlık” yaptığımız yıllar içerisinde başkan Uğur’un bir kez bile bir danışmanına sen neden ve niçin böyle düşünüyorsun ya da  böyle düşünmüyorsun türünden bir konuşması ya da tavrına, en küçük bir sitemine dahi tanık olmadığımı önemle belirtmeliyim.

Ancak,bu gibi konular ve olaylar, yaşam karşısındaki kişisel mevzilenmeler ne yazık ki kimi çevreler ve kişiler açısından ne yazık ki, öylesine aşırı siyasal ve ideolojik açılardan ya da daha farklı kişisel sorunlardan dolayı ele alınıp yorumlanıyor ki,işin içerisinden çıkabilmek mümkün değil.! 

 Bu hem kurumlara hem silasi kişiliklere hem de danışmanlığa getirilmiş kişilere karşı ciddi bir haksızlığı içeriyor.

Örneğin, büyükşehir belediyesi dışında mesleki açıdan İlkHaber gazetesinin de belli zamanlarda ve dönemlerde  gazeteci ve yazar olarak “danışmanlık” görevi üstlendim.Bu gazetenin kurucusu ya da sahibi ile yada genel yayın yönetmeniyle  hemen her konuda aynı düşündüğüm anlamını taşımıyor.Ki, bu da doğaldır.

Ben, büyükşehir belediye başkanı danışmanı olarak görev yaptığım yaklaşık üç buçuk yıllık sorumluluğum dönemim de bir tek yazım da dahi, bu sıfatımı kullanmadım. İhtiyaç da duymadım. Ot ile samanı birbirine karıştırmamaya özel imtina gösterdim.

”Danışmanlık”, gerçek işim olan gazetecilik ve yazarlığın yanında farklı bir sorumluluk ve ilgi alanım oldu.Benim için bu da yeni bir deneyimdi ve bu süreç de kişi olarak çok şey öğrendiğimi de belirtmeliyim.Bu mesleki açıdan profesyonelleşmeyle ilgili bir sorun.İdeolojik ve politik kaygılar beni fazla ilgilendirmiyor.

Dönelim SonKurşun’a...

Yeni yayın döneminde SonKurşun, Balıkesir, Güney Marmara ve Bandırma açısından özgün bir genel yayın politikası izleyecek.Daha bugünden abartılı  öngörüler ve yorumlarda bulunmanın yerine basın-yayın yaşamımız açısından önümüzdeki sürece daha mütevazi yaklaşmanın daha rasyonel ve  akılcı olacağına inanıyoruz.

Öncelikle kurumsal alt yapımızı güçlendirerek, kollektif bir anlayışla  önümüzdeki süreci kucaklamaya çalışacağız.Basın anlamında farklı kişileri, birikimleri ve deneyimleri Sonkurşun nezdinde kamuoyuyla buluşturmaya çalışacağız.Düşünsel ve mesleki açıdan demokratik,kollektif bir düşünsel üretkenlik ocağı yaratmaya çalışacağız. İddia sahibi olmak önemlidir ve iddia sahibi olmak kadar, iddianızı gerçekleştirmek için verilecek mücadelenin kendisi de önemlidir.Bu yönüyle SonKurşun, iddiası olanların ve iddiaları için kendi alanında üreten basın emekçilerinin sesi olmak için gayret edecek.

Gazete olarak şiarımız,her zaman ki gibi;
“GAZETECİYSEN  BOYUN EĞMEYECEKSİN.! BOYUN EĞECEKSEN GAZETECİYİM DEMEYECEKSİN..!” OLACAK...

Esen kalın..

enginarican2011@hotmail.com
sonkursungazetesi@gmail.com

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 593