SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

FATURA KESEN KESENE..!


Büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur’un TV 100’de  her hafta yayınlanan ‘Basın Ekspres’ programında 16 Nisan referandumu ve sonuçlarını değerlendirmesi sonrasında Balıkesir AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan  bir haber ajansına açıklamalarda bulundu.

Balıkesir basınında Demiraslan’ın  açıklamaları büyükşehir belediye başkanı Uğur’un  TV 100’deki referandum ve sonuçlarına yönelik konuşmalarına bir yanıt niteliğinde ele alındı ve  Gazete Merhaba’da K. Akyürek,‘ Demiraslan’ın haklı isyanı’ başlıklı makalesinde  “Bana göre bu çıkış çok anlamlı bir çıkış oldu” diyerek,  Uğur’un öfke ve gururla hareket etmesinin hem partide bölünmüşlüğe hem de oy kaybına neden olduğuna dikkat çekti.

UĞUR’UN SÖYLEDİKLERİNİ ANLAMAK BU KADAR MI ZOR?

Baştan bir gerçeğin altını önemle çizerek, vurgulayalım: Uğur, TV 100’deki programda referandum süreci ve Balıkesir sonuçlarıyla ilgili  parti içi  değerlendirmelere girmekten imtina etti, kaçındı. Referandumun Balıkesir sonuçlarıyla ilgili söylediği sözler ortada ve şöyle dedi:

“Herkes bir yerlere fatura kesmeye çalışıyor. Kimisi teşkilatlara bağlıyor, kimi de belediyelere bağlıyor. Bu sonuçtan sonra siyasi partiler kendini gözden geçirecek. Nasıl bir ders çıkarmam lazım diye düşünecek. Bu yerel bir konu değildir. Biz bir STK ile birlikte Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın bilgisi dahilinde ‘Mesele memleket meselesi, söz konusu vatan, tabii ki evet’ sloganıyla 130 kişilik genç bir ekiple çalıştık. Özelikle Cumhurbaşkanımız çok memnun kaldı. Gençler teşkilatın açığını kapattılar.”

Uğur’un bu konuşmasından hareketle İl Başkanı Demiraslan, "Ben teşkilatıma laf söyletmem. Teşkilatımla ilgili herhangi bir hata veya kusur varsa  ki  biz buna inanmıyoruz partimizin yetkili organları ile bunu konuşuruz. Böylesi konuları ulu orta konuşmak teşkilat terbiyesi almış kişilere yakışmaz. Biz halk oylaması sürecinde toplumun bütün kesimini kucaklayan bir çalışma sergiledik. Tüm teşkilatımızla, gençlik kollarımız, kadın kollarımız ve ana kadememiz ile sahadaydık. Çalmadık kapı bırakmadık. Bunu bütün Balıkesir halkı gördü" açıklamasında  bulunması Uğur’un konuşmasının ya anlaşılamadığını ya da  yaptığı konuşmaya maksatlı olarak farklı anlamlar yüklenmek istendiğini düşündürüyor.

HALI  SİLKELEMEK  DAHA  KOLAY  YA  PARTİ..!?

Falcı değiliz ve niyet okumak gibi bir derdimiz ve davamız da olamaz ama Demiraslan açıklamasına şöyle devam ediyor:

"Biz sahada çalıştık, enerjimizi ortaya koyduk. Siyaset sadece manşetlerle yapılmaz. Saha çalışması, halk çalışması emek ister. Biz bu emeği ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Gerisi lafı güzahtan ibarettir. Halk oylaması öncesi yapmış olduğumuz kampanya ile ilgili olarak kimin ne kadar nasıl çalıştığını bir rapor halinde genel merkeze ileteceğiz. Önümüzdeki günlerde Balıkesir`de güzel şeyler olacak, biz buna inanıyoruz."

Demiraslan’ın STK’lar ve siyasi partilerin varlık nedenleri ve faaliyetleri, üstlendikleri rol konusundaki beyanları doğru  ve  gerçekten de ülkemizde siyasal ve sosyal yaşamımızda geleneksel hale getirilmiş  bir eksiklik ya da yanlışa işaret ediyor. Çünkü, STK’lar siyasi partilerin alternatifi olmadıkları gibi siyasi partiler de STK’ların alternatifi değildir ve her ikisini, alanlarını birbirine karıştırmamak lazım. Keza, siyasi parti sözcülüğü görevi ile gazete manşetlerinin rolünü ve işlevini de birbirine karıştırmamak gerekiyor.

BİR DOĞRU ÜÇ YANLIŞ OYUNU…!

Ancak, siyasal demokratik  yaşamda ve toplumsal yaşamın bütününde  bu kavramlar ve kurumların  varlık nedenleri, duruşları, yönelimleri, işlevleri hep birbirine karıştırılmıştır. Onaylasak da onaylamasak da bu da bir vakadır ve yadsınamaz gerçekliğimizdir..!

Ne ise, lafı dolandırmayalım ve 16 Nisan referandum süreci ve AK Parti açısından Balıkesir nezdinde elde edilmiş sonuçlar ortada ve hiç kimsenin bu sonuçlar ışığında  bu parti çalışmadı deme lüksü yok! Ancak, elde edilmiş sonuçların  ne parti başkanları ne yönetimleri ne de üyelerini  tatmin ettiğini söyleyebilmek de mümkün değil. Eminim ki, büyükşehir merkez  ve tüm ilçelerinde elde edilmiş referandum sonuçları  milletvekilleri Poyrazlı, Aydınoğlu, Bostan ve Kırcı yanı sıra belediye başkanlarını ve yönetimlerini de mutlu etmekten uzaktı.

Bu da doğaldır..

Neden ve niçin?

Sonuç ortada ve AK Parti, Yeni CHP ve  lideri K.Kılıçdaroğlu gibi, elde edilmiş sonuçlardan hareketle genelde elde edilmiş  başarıdan hareketle  yerel de kendisini avutacak, eksik ve yanlışlıkları üzerine  hiç bir şey olmamış gibi bir bardak su içip, yoluna devam edecek bir parti olmamalı. Bir halk tabiri vardır: ‘Züğürt tesellisi’ diye… Bundan şiddetle kaçınılmalı ve bir anlamda  demokratik siyasal yaşamın öznesi  olan her parti  ‘iğneyi’ karşısındakine değil, önce kendisine batırarak, kendisini sorgulamayı, yenilemeyi  bilmeli, öğrenmeli…

BALIKESİR AK PARTİ DE YENİLENME  ZORUNLULUK..!

AK Parti’nin Balıkesir büyükşehir nezdinde ve tüm ilçelerinde tepeden tırnağa buna ihtiyacı var mı?

Evet, var..!

 Bunu birilerinin manşet yapmasına ya da STK’lar aracılığıyla dillendirmesine de gerek  yok. Çünkü, konu büyükşehir merkez ve ilçeleri olduğunda sonuç ortada..! Bu sonucu mazeretlerle, şu ya da bu kişiye fatura edip  geçiştirerek, yaşanmış ve halen yaşanmakta olan olumsuzlukları halının altına süpürerek yok edemezsiniz…

Bunu yapıyorsanız, işte bu nokta da şikayetçi olduğunuz ve sitem ettiğiniz gazetelerin manşetleri, yorumlar ve STK sözcüleri kurumsal ve toplumsal demokratik işlevlerini yerine getirerek, gerçeği  size anımsatırlar. Bunların da ötesinde gerçeği tüm yalınlığı ile anımsatacak olan 16 Nisan da yaşandığı gibi seçmenin yani milletin ta kendisidir…

İster beğenin ister beğenmeyin, bu nokta sözün bittiği,  mazeretlerin tükendiği noktadır… Oturduğunuz koltuğun altınızdan nasıl ve ne zaman çekildiğini bile hissedemezsiniz. Makam ve mevki  hesaplarınız  ve hülyalarınız bir anda kabusa dönüşür.

Çünkü, partiliniz, dolayısıyla da   millet konuşmuştur..!

La Rochefoucauld’un  şöyle diyor: Eğer başkalarını aşağı görmeseydik, başkalarının  yüksekten baklamalarından yakınmazdık…

Esen kalın..

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 328