SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • FALDA ARPA YÜKLÜ DEVE VE BANDIRMA!

FALDA ARPA YÜKLÜ DEVE VE BANDIRMA!


Bandırma  Belediye Başkanı Dursun Mirza, geçtiğimiz günlerde “Göreve geldiğimizden bugüne 2 yıllık çalışmalarımız Nisan 2014- 2016” başlıklı toplam 288 sayfalık kuşe kağıda, bir  bol resimli albüm yayınladı ve yaklaşık 150 bin nüfuslu kentte binlercesini dağıttırdı.


Albüm olarak hoş bir çalışma ve olanak olsa bu albümün büyükşehir merkez başta olmak üzere tüm ilçelerinde dağıtılmasını, insanların görmesini isterdim. Okumak, bilgilenmek  başka bir şey görmek başka bir şey! Okunacak fazla bir şey  olmadığını baştan belirtmeliyim.


BANDIRMA BELEDİYESİ PEKEL VE MİRZA!


Başkan Mirza, albüm çalışmalarından sonra karar ve icraatlarıyla ilgili  İlkHABER gazetesine  ‘çarpıcı’ açıklamalarda bulundu. Beyanlarında uzun uzadıya yedi yılı aşkın yerel  iktidarlarında açılışı yılan hikayesine dönmüş kapalı Pazar yeriyle ilgili  kısmi ifşaatlarda bulundu. 7 yıl diyorum, çünkü, Bandırma’da yeni kapalı pazar yeri yapılması vakası, 2009  yerel seçimlerinde tüm siyasal parti ve adaylarının ortak vaadi idi.


Yeni kapalı pazar yeri vakası, Bandırma için de, Balıkesir için de tam bir hikaye!


Daha önce gazetemizde haber olarak yaşananların perde arkası- önü  haber olarak yayınlandığı için üzerinde fazla durmayacağım.


Mart 2009 yerel seçimlerinde Bandırma’da yerel yönetimi CHP ve başkan adayı Sedat Pekel kazandı. Başkan yardımcılıklarını ise 5 yıl boyunca Dursun Mirza  ve Ozan Onur yürüttü. Seçim öncesi tüm siyasi partiler ve başkan adaylarının ortak vaadi  kapalı Pazar yerinin yenilenmesi olduğu içindir ki, vatandaş beş yıl boyunca vaadin gerçekleştirilmesini bekledi ama olmadı.


MAZERETSİZ BİR YAŞAM  DÜŞÜNEMİYOR MUYUZ?


CHP’nin Bandırma’da en büyük özelliği iktidar olunca  seçmene söz de vermiş olsa farklı mazeretler ardına sığınarak ipe un sermesidir. Öyle de oldu! İktidarda oldukları 5 yıl boyunca AK Parti’nin, siyasal iktidarın ve özellikle de dönemin milletvekili  M.Cemal Öztaylan’ın kamu kurumları üzerinden sürekli engellendiklerine ve bu nedenle sözlerini bir türlü gerçekleştiremediklerine dikkat çekti.


Sonuçta iktidarda geçen 5 yıl sonunda ve gerçekleşecek yerel seçimler arifesinde CHP’li Başkan Pekel, kapalı Pazar yeri projesiyle ilgili tüm sorunların, engellemelerin aşıldığını, projenin  ve 10 milyon TL.yi aşkın paranın da belediye kasasında hazır bulunduğunu açıkladı. Mart 2014 yerel seçimlerini kim kazanırsa, proje de parası da hazırdı!


Mart 2014 yerel seçimlerini yine CHP ve 5 yıl başkan yardımcılığı yapmış ,meclis üyesi Dursun Mirza kazandı. Seçimlerin üzerinden günler ve aylar geçmesine karşın bir şey yapılmadığı gibi Pekel’in kasada bıraktığı milyonlar heba edilmeye başlayınca kamuoyu zorlaması ve basında çıkan eleştiriler sonucunda yeni kapalı Pazar yeri için Başkan Mirza, Pekel’in kasada bıraktığı milyonların önemli bir kısmını kullanmak zorunda kaldıklarını beyan ederek, şalteri indirmek zorunda kaldı.


Sonuç olarak, proje ihaleye çıktı ve kazanan yüklenici firma açıklandı. Ancak, kamuoyu ve basın biliyor ki, aynı süreç de ihaleye giren diğer firmalarla da ikili, özel görüşmeler sürdürüldü. Ardından, bu kez Kamu İhale Kurumu’nun ihaleyi kazanmış firma ile ilgili  itirazları mazeret olarak öne sürülerek, ihaleyi 2.firmanın kazandığı açıklandı. İhale süreciyle ilgili ayrıntılara girmiyorum. Çünkü, dikkat çektiğim gibi, hepsi başlı başına bir skandal ve hikaye!


BANDIRMA GRAND ASLA FİLMİNİ HEP İZLEMEK ZORUNDA MI!?


Sonuçta, 2016 yılının Haziran’ın da açılışı yapılarak hizmete gireceği  sürekli vurgulanan  yeni kapalı pazar yeri Eylül ayının son günlerini yaşadığımız şu günlerde Ekim ayı sonunda, kısmetse, hizmete alınacak! Bandırma, böylece 15 milyon TL civarında dolanan ve KDV’si ile 20 milyon TL.ye mal olması düşünülen kapalı pazar yerine yaklaşık 25 milyon TL.ye kavuşacak!


Büyükşehirli gazeteci dostlarımız, eminim ki, Allah kavuştursun, diyorlardır…Ben de büyükşehirli gazeteci dostlarımı Bandırma’ya geldiklerinde bu ‘anıtsal’ ve çileli, yüksek kazançlı  yatırımı yerinde görmeye davet ediyorum! Gördüğünüz de sakın ha, ‘bu ne yahu! 25 milyonu betona, demire vermiş enayiler’ diye söylenmeyin.


BALIKESİR’İN EN MÜTHİŞ PROJESİ VE YATIRIMI!


Çünkü, Başkan Mirza, alınıyor ve şöyle diyor:


 “ Eleştiri her zaman olacaktır. Bu normal bizler eleştiriye açık insanlarız ama eleştirinin niyeti de çok önemli. Bu yüzden ben öncelikle eleştiriye sonrasında eleştiriyi yapana ve niyete bakarım bunlara baktığınızda eleştirinin neden yapıldığını anlıyorsunuz zaten. Bakın bu proje Bandırma bölgede son dönemlerde kendi kaynaklarımızla yapılan en büyük proje. Onlar böyle görmek ve göstermek istiyor olabilir ama burası Pazar yeri değil bir yaşam merkezi olacak. Klasik Pazar yeri nasıl olur? Yere bir beton dökersiniz, üstünü de kapatırsınız alın size pazar yeri. Burası öylemi?”


Mazeretsiz ve gerekçesiz bir politik ve idarecilik yaşamı düşünemeyen Başkan Mirza, 450 araçlık otopark, dışında 21 adet dükkân, 8 adet balıkçı yeri, 400 metrekarelik lokanta, Kafeterya, İki düğün salonu ve bir büyük mağaza. 650 tezgahlık ilk kat. Çekme katı 4 ayrı tuvaleti. İki yürüyen merdiven. 4 tane büyük asansör. Çay ocağı, mescit, emzirme odasını sıralıyor…


Tüm bunlar göçebe çadırına kondurulacak şeyler mi?


 Hayır, beton ve demir yoğunluğu kaçınılmaz!


Niyeti bozuk olanlar anlamasa da,  evvel Allah, maşallah yine gerekçemiz ve mazeretimiz hazır!


“Beton yığını meselesine gelince bakın Bandırma’da bir deprem gerçeği var. Bir deprem olduğunda insanlar nereye sığınacak? Allah göstermesin ama bu her an olabilecek bir durum. Burası 9,5 şiddetindeki bir depreme dayanacak şekilde yapıldı. Deprem gerçeğini göz önüne aldığımızda sığınak olarak kullanılacak çok önemli bir merkez… Pazarın olacağı alan elbette ki düz ve beton alacaktır. O eleştiriyi kabul etmiyorum. Eleştiriler yapılır. Bir üzüm yemek isteyenler vardır, birde bağcıyı dövmek isteyenler vardır.”


FAL DA ARPA YÜKLÜ DEVEYİ GÖRMEK ÖNEMLİ!


Evet, ağzı olan konuşuyor, eli kalem tutan yazıyor ama artık karar ve icraatları konusunda karşısındakilerin niyetini anlayabilmek için umutlarını  fal’a bağladığı anlaşılan  Başkan Mirza, hem büyükşehir yasasından hem de büyükşehir belediye başkanı Uğur’dan, şikayetçi! Yasa ve uygulamayla Bandırma’nın paracıkları büyükşehire kaçıyor, hizmet ve yatırım konusunda engelleniyor. Ancak,tüm bu engellemelere ve mazeretlerine karşın, 288 sayfalık albümünde görüldüğü gibi, projelerini bir bir yaşama geçirip, kenti hizmet ve yatırıma boğuyor! Büyükşehirin 20 ilçesinde Mirza ile boy ölçüşebilecek  iki belediye var:6 Eylül ve Karesi! O da büyükşehir belediyesinin Bandırma’dan gasp edilen paracıklarıyla  bir şeyler yapıyor!


Gülmeyin, eleştirmeyin! Zaten  Mirza’nın baktırdığı fallarda bahtınız zift gibi kap kara!Hoş niyet okurken, iskambil falına mı, kahve falına mı, su falına mı bakıyor ya da baktırıyor, bilmiyoruz ama  bizce büyükşehir belediye başkanı Uğur ile ilçe belediye başkanları da sıraya girip, Mirza’ya fal baktırtmalı!


“iki tane yolun var, biri engellerle dolu. diğeri aydınlık. bir şeyi içine çok dert etmişsin ama sıkıntını atacaksın… şurdaki deveyi gördün mü. işte bak sırtında bir yük var sanki… şu köşedeki kuşun ağzında da bi mektup mu var ne bak…hanede birisi var, çaktırmadan senin kuyunu kazıyor. dikkat et buna bak, esmer birisi…dileğin biraz yavaş olacak, ama sonu aydınlık…hanene ay doğuyor.”


Sn.Mirza kızmasın ama FETO da, FETOCULAR da böyle yoldan çıktı…Allah, sonunuzu hayır etsin…!


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 638