SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018

Erdoğan ve Bandırma


Kentin su sorunu ve İDO seferleri üzerine..

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, önümüzdeki hafta sonu Balıkesir ve Bandırma’ya geliyor.
Bu, Erdoğan’ın Bandırma’ya ilk gelişi değil. Daha da önemlisi Erdoğan, özellikle Bandırma, Erdek ve Adalar’ı çok iyi biliyor.
Nereden...!?
Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönem önemli. Keza, Erdoğan’ın mapusluğu sonrası siyasi hayata dönüşü ve Ak Parti’yi kurduğu yıllarda da Bandırma’ya ve bölgeye ilgisi süyük oldu. Bu dönem bölgede ve Bandırma’da kurduğu ilişkilerle AK Parti  ilk teşkilatlanma çalışmalarının bir anlamda düzeneğini kurdu.

Bitmedi..!

Bandırma-İstanbul arasında İDO seferlerinin başlatılması sürecinde Belediye Başkanı Durgut Ergin’di ve bu dönemde de Erdoğan, bir çok kez Bandırma’ya ya kenti geldi ya da yakın çalışma arkadaşlarını gönderdi.
O günleri en iyi bilen isimlerden birisi Ekrem Yüzbaşı’dır ve o günlerde yaşadıkları ve tanık olduklarıyla ilgili anlatımları gerçekten ders konusudur.
Ergin’in başkanlığı döneminde Erdoğan ile  Ergin’in ilişkileri iyi değildi. Keza, yerele bakış açılarında yaşanan farklar İDO’nun ilk resmi deniz seferi ve Bandırma’da gerçekleşen törende de öne çıktı.
Bu konuda da yaşananları en iyi bilen isimlerden birisi aynı dönem Belediye Meclis üyesi olan İlhami Sağdıç’tır...

Bu olay, Bandırma’nın içinde bulunduğu hali yansıtması açısından düşündürücü ve bir o kadar gariptir.
Kim ne derse desin, ne yazık ki, Bandırma, İDO seferlerinin başlaması olayını  kentsel açıdan tam olarak ne anlayabilmiş ne de içine sindirebilmiştir.
Bu konuda Bandırma halkını itham etmiyorum. Olayı anlayamayan ve içine sindiremeyen, halk değil, kentin yönetici sınıfıdır..!
O günleri anımsayın..!
Yerel yönetimde DYP ve Durgut Ergin var ve Bandırma’nın susuzluktan kırıldığı günler... Bandırma, en temel ve en insani sorunu olan, suyu üzerinde oyanan oyunu anlayamayacak kadar aciz ve kurban, bilinçsizce ve çeşitli yönlendirmelerle dağ tepe su kaynağı arıyor, anlamsız tarntışmalar içinde boğuluyor..
Erdoğan kürsüde ve su olayına değinerek, su konusunda kendisine laf atanlara da seslenip, şöyle diyor: “ Sorununuzu biliyor ve izliyorum. Aynı sorun Sözen’in başkanlığı döneminde İstanbul’da da vardı ve biz iktidara geldikten sonra kısa zamanda İSKİ’yi harekete geçirerek sorunu kökten temelden çözdük. İçme suyunu orada burada aramayın! Su hemen yanınızda ve Manyas Gölü’nde... Kirlilik, ğır metal kirliliği var deniliyor. Bunun çaresi var. Artık teknolojik imkanlar gelişti. İstanbul’dan İSKİ yöneticisi  ve teknik elemanları göndereyim, incelesinler,bir çözüm bulsunlar.”
Evet, o yıllarda İstunbul Büyükşehir Belediye Başkanı Erdoğan, kısaca Bandırma’lılara böyle seslendi ama kentin yönetici sınıfından, yerel yöneticilerden ses çıkmadı.
Bandırma, envai çeşit oyunla, oldu bittilerle, Gönen’e mahkum edilip, el ve gönül birliğiyle adeta soyuldu..!
Soyulan, Bandırma nezdinde Devlet idi, Millet idi..Yazılanlara, söylenenlere,bilinenlere kulaklar tıkandı, gözler yumuldu, ağızlar bantlandı.
Bandırma Belediyesi hala su borcunun altında can çekişiyor... Bandırma halkı, halk adına yönetime gelmiş olanların diyetini ödüyor.

Su olayının dışında, Erdoğan’ın İstanbul-Bandırma arasında bağlayan İDO seferlerinin her iki kent açısından da önemi konusundaki konuşmaları önemle idi. Kuşkusuz anlayana...!
Bu dönem, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu İDO’ya seferlerine karşı aynı şekilde Bandırma’da yerel yönetim nezdinde anlaşılmaz ve garip bir refleks vardı.
Hani, “nereden çıktı bu İDO?Bu seferlerle şimdi ne olacak?” dercesine bir direnç söz konusuydu. Öyle ki, İDO seferlerinin başlaması nedeniyle kentte gerçekleşecek törenler için Belediyeye ait bir tribün bile İstanbul’dan esirgendi....İstanbul Büyükşehir Belediyesi kendi tribünlerini ta İstanbul’dan getirtti ve bizim yöneticilerimiz utançlarından son ana kadar bir kenarda bekleşip durdular...

Törenlerde Başkan Ergin’in Bandırma adına yaptığı konuşmayı anımsıyor musunuz?
Seferlerin başlaması nedeniyle kent adına sızlanıp, adeta şikayetçi oldu...Hergün, yüzlerce ve binlerce aracın İstanbul trafiğinden çekilip, Bandırma trafiğine girmesini ve bunun yaratableceği olumsuzlukları dert edindi...
Bu konuşmayı Erdoğan da sezsizlikle dinledi ve sözü aldığında Ergin’e mikrofondan çıkışarak, Bandırma’nın küçük düşünmek yerine artık bu seferlerle büyük düşünmesi gerektiğine dikkatini çekti.

Bandırma’daki İDO İskelesi’nin bulunduğu alanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve İDO’ya tahsis edilmesi, o günlerin eseridir...
Evet, Bandırma’nın göbeğinde ve en önemli noktalarının birinde Bandırma’nın egemenliği yok..!
İstanbul Beyekşehir Belediyesi ve İDO, bir kasaba psikolojisiyle, olay ve olgulara yaklaşan, bir yerel iktidarın ne nazını ne de niyazını dinler.. İşine bakar ve o günden bugüne de bakıyor zaten...

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan ile partiyi kurduğu ilk almarda kenti ziyaretinde ve gazetemizi ziyaret ettiğinde tanışmıştım. Yanında, Mehmet Ali Şahin de vardı ve heyecanlı bir şekilde sürekli kafalarındaki Türkiye’yi anlatmaya çalışıyordu.  “Balans ayarı” ile ilgili bir espri yaptığımı  ve birlikte gülündüğünü anımsıyorum. Bu tanışmamızın ve görüşmemizin üzerinden öyle sanıyorum ki, on yıldan fazla bir zaman geçti...
Bu arada sık sık Erdek üzerinden Adalar’a geçtiğini biliyoruz... Erdoğan’a Erdek ve Adalar’da yabancı değil. Örneğin, ANAP’dan Ak parti’ye geçerek, bir dönem de bu partiden belediye başkanlığı yapmış olan Hüseyin Sarı’nın 2009 yerel seçimleri öncesinde partiden başkan adaylığının kabul edilmemesi ve araya akrabası İlgen’ler girmesine karşın ‘hayır’ demesinin de bir tesadüf olmadığını sanıyorum. Sonraki gelişmelerin ve yaşananların Erdoğan’ı da Öztaylan’ı da haklı çıkardığını sanıyorum.Çünkü,görünen o ki, bugün CHP’nin kendisi Sarı’dan bir şekilde kurtulmaya çalışıyor.

Evet, Başbakan Erdoğan, yıllar sonra Bandırma’lılara yeniden hitap edecek... Öncesinde kentin sanayici ve işadamlarıyla, Oda ve dernek temsilcileriyle biraraya gelmesi kent için önemli...
Ben, ne Ak Parti ne de bir başka siyasal partinin üyesi değilim. Bu konuda bir eksiklik de hissetmiyorum. Siyasal pragmatizm üzerine bugüne kadar bir çok kez yazdım ve önemine dikkat çektim. Dilerdim ki, hazır Başbakanı Bandırma yanı başında bulduğunda, gündeminde ne varsa,  yaptırtıp/, gerçekleştirebilse.

Esen kalın...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ