SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

Erdek ve Durak

Kapıdağda demokrasi ve özgürlük rüzgarı esmeli!
Geçtiğimiz günlerde Ocaklar Belediye Başkanı ve Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Hüseyin Durak ile biraraya geldik,söyleştik.
Durak’ı yıllardır tanırım, izlerim. Güney Marmara’da belediye başkanlık makamına gerçekten yakışan isimlerden birisidir.
Mütevazidir ve haricen sorunlara sazan gibi atlamak yerine işine bakmayı sever.
Ülkede ve doğal olarak Kapıdağ da ender olarak görebildiğimiz bir yönetici ve siyasetçi duruşuna sahip, belediyeyi ve halkı ilgilendiren konularda ciddi bir insandır.
Bunun içindir ki, Ocaklar halkı, yerleşim yerleri köy olmaktan çıkıp, belde belediyesi olduğu günden bugüne bir evladı gibi Durak’ı bağrına basmıştır. 2009  yerel seçimlerinde aldığı oy da zaten bu ilginin ve sevginin göstergesidir.

KAPIDAĞ VE DURAK..!

Durak, siyasal açıdan demokrat ve Cumhuriyetçi, Kemalist  bir insandır. Ancak, Durak’ın en büyük özelliği, siyasal düşüncelerini politik bir fanatizme devşirmeden, politik klişelerden ve ön yargılardan uzak durarak, tüm politik düşüncelere ve inançlara hoşgörüyle yaklaşabilmesi, doğruya doğru yanlışa da yanlış diyebilmesidir.
Durak, koltuk adamı değildir ve hatta Durak’ın yaşamında koltuğun bir hükmünün de olduğunu sanmıyorum.
Durak’ın politik yaşamında eski CHP Genel lideri ve DSP Genel Başkanı rahmetli Ecevit’in ve partisinin özel bir yeri, önemi vardır.
Onun için Durak’ın halkçılığı, CHP’nin halkçılığı ile; Durak’ın Cumhuriyetçiliği  ve Atatürkçülüğü  CHP’nin Cumhuriyetçiliği ve Atatürkçülüğü ile; CHP’nin solculuğu ya da sosyal demokratlık iddiası Durak’ın solculuk iddiasıyla genel olarak örtüşmez.
Durak’ın idarecilik ve siyasal yaşamında yaşadığı en ciddi ve en büyük sorun, Erdek ve Kapıdağ’da öne çıkan,baskın kılınmaya çalışılan  “haramiler düzeni” ve “haramiler anlaşıyışı” olmuştur. 
Kuşkusuz ortada bir “haramiler düzeni”, yıllardır baskın kılınmaya çalışılan bir  “haramiler anlayışı” varsa, bunu Mars’lılar yapmıyor. Demek ki, ortada bir de, “harami siyasetçiler” var, demektir...

Dikkat edin;
- Haramilerin düzeni,
- Harami anlayışı
- Ve harami siyasetçiler...!

OCAKLAR VE DURAK..!

Durak, bir siyasetçi ve Ocaklar, Kapıdağ evladı olarak  siyasal yaşama ve belediye başkanlığına “merhaba” dediği günden bugüne “Kapıdağ haramileri”yle cebelleşti ve hep onları red etti.
Örneğin, 2009 Mart yerel seçimleri öncesinde CHP’den Erdek Belediye başkan adayı olması yönünde  yakın çevresinden çok baskı yaşadı ama “benim o curcunada işim yok” diyerek bu önerileri kabullenmedi.
2009’da partisinden CHP’ye geçti ve Ocaklar’da CHP’nin belde belediye başkan adayı oldu ve ezici bir oy farkıyla yine seçildi.
Ancak, Erdek ve Kapıdağda yaşananları, CHP’lilerin yaşadığı oldu-bittiyi hiç kabullenemedi.
Siyasal ve idarecilik yaşamında muhaliflerinden sebep bile yaşamadığı yolsuzluk ve suistimal iddiaları  ve ithamlarının son dakika CHP Erdek belediye başkan adayı Hüseyin Sarı tarafından dillendirilmesi karşısında suskun kaldı ama bu itham ve iddiaları yargıya taşımaktan da geri durmadı.
Sarı aleyhine açtığı davayı kazandı ama reklamını yapmadı.
Yapabileceği tek şey vardı ve bunu yaptı: CHP’den istifa ederek, yıllardır belediye başkanlığı görevini “bağımsız” olarak yerine getirdi.
Hayat bu..!
Yıllar sonra, Sarı ile Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi seçimlerinde karşı karşıya geldi ve Sarı’yı sandıkta ezdi, geçti.

‘BALIK HAFIZALI’ 
OLMAYALIM!

Evet, biz toplum olarak “balık hafızalı”, bir toplumuz ve yaşadıklarımızı, tanık olduklarımızı çabuk unutuyoruz.
Oysa ki, bugünümüz ve geleceğimiz dün de gizli..!
Peki, Durak’ın Ocaklar’daki başarısı nerede gizli idi?
Ocaklar, düne kadar bir sahil köyü idi ve Durak, köyden kasabayı geçişi başarıyla organize ederken, bir şeyi unutmadı:
-Kapıdağı bir bütün olarak gördü ve ele aldı.
-Mevcut kaynaklarını ve olanaklarını en rasyonel biçimde kullanmaya çalıştı.
- Ocaklar yerel siyasetinin Erdek’te, haramilerle oynaşmasına yol verilmedi ve Ocaklar, hep kendi işine baktı.
- Particilik güdülmedi ve Ocaklar’ın menfaatleri ön planda tutularak, hizmet ve yatırımın akışı sağlanmaya çalışıldı.
- Ocaklar, turizminin önünün açılabilmesi için hiçbir özveriden kaçınmadı ve yazlıkçılar için Ocaklar, Kapıdağ denilince özel tercih yeri oldu.
- Yapılaşma ve yanlış imar uygulamalarıyla Ocaklar ve bölgesinin rant için yağmalanmasına ve doğanın hırpalanmasına  yol vermemeye çalıştı.
- Ocaklar nezdinde, toplumsal hoşgörü ve uzlaşıya özel önem verdi;beldeyi ne gerdi ne de ayrıştırmaya çalıştı.
- Ocaklar’ı tercih etmiş kültür-sanat elçilerini tek tek bağrına bastı ve onların etrafında bir dünya kurmaya çalıştı.Beldenin dünyası ile onların dünyasını örtüştürmek için elinden geleni yaptı.

KAPIDAĞ, ERDEK 
OLACAK!

Ocaklar’la ilgili daha bu ve benzeri çok şey söylenip,yazılabilinir.
Şundan eminim ki, Durak’a sorsanız, daha yapılacak ve yapmamız gereken çok iş,yürünmesi gereken çok yol var, diyecektir.
İşte, önemli olan da bu zaten..!

KAPIDAĞI BEKLEYEN 
TEHLİKE!

Kapıdağlı açık sözlü olmalı ve dertlerini somut biçimde, özgürce, politik ya da kişisel kaygılara kapılmadan dile getirebilmeli.
Örneğin, Durak, 2014 Mart yerel seçimlerinin Kapıdağ ve Erdek için önemli olanaklar ve fırsatlar sunduğuna dikkat çekerken, hala Erdek’in olayın bu yönünü anlayamadığına ve kavranamadığına dikkat çekiyor.
Evet, Durak’ın bu yorumu ve tesbiti önemli.!
Doğru mu, evet, doğru..!
Gerçekten, Erdek siyasal ve sosyal yaşamı siyaseten tam bir “curcuna” mı?
Ne yazık ki, evet..!
Peki, Başkan Aysan, bu gerçeğin farkında mı?
Evet..!
Çünkü, Erdek’te halen “haramilerin düzeni”, siyaseten “haramilerin anlayışı” ve “harami siyasetçiler” in  kaydırık uyduruk saltanatları bir şekilde sürdürülmek isteniyor.
Asıl tehlike, bu haramilerin saltanatlarını artık Erdek’le sınırlı görmemeleri ve 2014 Mart yerel seçimleriyle  Kapıdağ’ın Erdek olmasıyla, Kapıdağı bir bütün olarak bekleyen felaket riski..!
İşte, bu riski görenler, bilenler, yaşamış ve tanıklık etmiş olanlar, Kapıdağ ve Erdek için yeniden aklı gözeterek, yarın kaygısıyla hareket edip, egolarını aşarak, yeniden biraraya gelmeli,birlik ve beraberliğini gözetmeli.

BUGÜNLERİMİZİ VE 
YARINLARIMIZI 
KURTARMAK İÇİN..

Durak’la önümüzdeki süreçle ilgili benzer kaygıları yaşıyor ve paylaşıyoruz.
O’nun  dün olduğu gibi, yarın için de bir koltuk davası ve sevdası yok...!
Hatta tam tersi politik kaygıların, particiliğin takım tutar gibi dar görüşlü bir anlayışla fanatizme evrilmesinin, politik gerilim ve kutuplaşmalara meydan verilmesinin, Kapıdağa en büyük zararı vereceğini düşünü yor ki, bu da doğru..!
Peki,bunun güvencesi ne!?
Bunun güvencesi, Kapıdağda ve Erdek’te demokrasi kültürünün egemen olması ve özgürlük alanının genişletilmesinden geçiyor.
Peki,bunu kim yapacak?
Kapıdağ insanı, siyasi partiler ve diğer sivil toplum örgütleri içinde örgütlenerek, kendi geleceğine ve yaşamına sahip çıkarak, bunu gerçekleştirecek.
Bu mümkün mü?
Zor hem de çok zor..!
Çünkü, Kapıdağ genelinde ve Erdek özelinde, siyasal partilerin de, diğer demokratik sivil toplum örgütlerinin de fiili durumu ortada...
Güçsüzler ve etkisizler, sayıları yok denebilecek kadar az..
Kapıdağ ve Erdek’in akil insanları da kendi içlerinde bölük parçükler..Ya birbirlerine küskünler ya da birbirlerine kırgınlar...
Sıkıntı burada ve bu durum haramilerin iştahını daha da kabartıyor...

KAPIDAĞ KONUŞMALI

Özellikle Erdek’te bu sıkıntıyı anlatabilmek gerçekten çok güç.
Örneğin, Erdek’te siyasal ve sosyal yaşamda söz sahibi olmuş ya da halen olan üç-beş ismi bir yana itin ve “oturun bir kenarda,susun”  deyin..! 
Ortada konuşabilecek, öne çıkabilecek bir kişiyi bile bulmakta sorun yaşıyorsanız, yazık hem de gerçekten çok yazık..!
İşte, Erdek’in içler acısı tablosu budur ama Erdek, haramilere izin vermemeli ve Kapıdağ nezdinde HARAMİLERİN SALTANATINI YİNE YIKMAYI BECEREBİLMELİ...

Esen kalın...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2067