SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018

Erdek Grup ve Mavi Erdek!


Geçtiğimiz hafta içinde SonKurşun gazetesindeki köşemizde ‘Erdek ve Porshe’ başlıklı yazımızı yayınladık.

PORSHE ZATEN DİLLERDEYDİ!

‘Porshe’araç konusu aylardır Erdek’te bilinen, kahvede,bar da, kadınların günlerinde   konuşulan, siyasi partilerin ve belediye meclis üyelerinin, basının bildiği   bir konuydu.

Ancak, ne yazık ki, herhangi bir olayı veya vakayı bilmek, görmek, duymak yetmiyor. Sonuç da, her zaman olduğu gibi, durumdan vazife çıkartıp, yazmak, eşelemek bize düştü ve  konunun bağırsakları bir anda ortalığa döküldü. Toparlayalım, denirken ortaya saçılan pis kokular İstanbul’a kadar yayıldı ve ‘porshe’ baldır-bacak magazin basınının çerezi oldu.

MAL PARAYA DÖNDÜYSE,
ERDEK’İN PARASI NEREDE!?

Açılan ve baldır bacak saçılan ‘porshe’ ile ilgili binlerce evro b.ir anda havada uçuştu!

‘Porshe’yi makale konusu yaptığım  ve yayınladığım günden bugüne Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’dan veya partisi CHP Erdek İlçe Başkanlığı ve yönetiminden ‘tıs’yok!

En son ‘porshe’ konusunu Erdek Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında gündeme taşıyan ve soran AK Partili Meclis üyesi Halil Aydöner’e “tamirde” yanıtını veren Başkan Sarı,demek ki aracın tamirini Erdek sanayi esnafı  yapamayacağı için olsa gerek, İstanbul’da yaptırmayı uygun görmüş,başka ne diyelim..!

Ancak, doğal olarak,Erdek halkı merak ediyor: Porshe ne oldu ve Murat Boz’la aşkkı sevdası hikaye, stilist kızımız  Eliz ‘in ‘porshe’için verdiğini söylediği evrocuklar nerede ve bu paracıklar Erdek Belediyesinin kasasına girecek mi?Belediyenin memuru, işçisi para beklerken, bunu merak etmeye hakları da yok değil.!

BU YAZIYI ERDEKLİ 
İŞSİZ-AŞ KAYGISINDAKİ 
GENÇLER OKUMALI!

Biz gelelim konumuza. Bugün ki konumuz ‘porshe’değil. Bugün ki, konumuz, yine Erdek’te çoktaaan herkesin gününe diline düşmüş  Erdek Belediyesi’ne ait iki şirket; Mavi Erdek ve Erdek Grup ltd. Şti...!

CHP; BANDIRMA VE ERDEK!

Erdek Grup Ltd.Şti. Bandırma ve Aksakal’a yabancı bir şirket değil. Aksakal doğumlu ve büyükşehir esprisiyle Aksakal’ın Bandırma’nın mahallesi olması sonrası Bandırma Belediyesi’ne geçmiş bir şirket.

Bandırma Belediye Meclisi’nde ‘bu şirketi şimdi ne yapacağız” konuşmalarını anımsıyorum.
Başkan Mirza, “ihtiyaç fazlası” dedi ve Erdek Belediyesi’nin (akşam rüyalarında görmüşler demek ki)şirketle ilgili bir talebinin bulunduğunu belirterek, oy  çokluğuyla  Erdek Belediyesi’ne verilmesine karar verilirken, basın sıralarında “tam yerine veriyoruz” yollu göndermeler yapıldığını anımsıyorum.

Evet, tam yerine vermişiz. 

SARI İŞİNİ BİLİR!

Çünkü, siz “ihtiyaç  fazlası” olarak Erdek Grup ve Mavi Erdek!görseniz de  muhatabınız Hüseyin Sarı ise, o ihtiyaç fazlasının bir anda ihtiyaçların anası ve babası olduğunu bilahare görür,yaşarsınız.

Öyle de oldu ya da oldurulmuş!

Ben, 2009 Mart yerel seçimlerini CHP’li belediye başkan adayı olarak kaybetmiş Hüseyin Sarı’nın tam 5 yıl, sabırla ve inançla, 30 Mart 2014 yerel seçimlerini beklediğini ve seçimi kazanır kazanmaz da adım adım yıllanmış ve planlanmış,programlanmış rüşüncelerini, hayallerini gerçekleştirmeye başladığını sanıyorum.

04 Haziran 2014 de gerçekleşen Erdek Belediye Meclisi olağan toplantısında Aksakal üzerinden Bandırma Belediyesi’ne geçmiş ve Başkan Mirza ile ekibinin oylarıyla Erdek Belediyesi’ne havale edilmiş  Aksakal Ğrup Ltd. Şti.nin Meclis’de önce ismi değiştirilerek, Erdek Grup yapılması karar altına alındı.

AKP’li Meclis üyelerinin ‘red’ oyuna karşılık, CHP’li Meclis üyelerinin oylarıyla Erdek Grup  Ltd.Şti.nin öz sermayesi 50 bin  TL.den  1 milyon TL.ye çıkarıldı.

Aynı Meclis oturumunda, Tuna Şahin’in şirketteki %5 hisse payı,  bedelsiz olarak Erdek Belediyesine devredildi.

BİRİNE 3.400TL.
DİĞERİNE 4.400 TL.

Beraberinde Başkan Sarı tarafından Şirket  Temsilcisi olarak CHP’li Meclis üyesi Hasan Yapakçı atanırken, maaşı da 3.400  TL. olarak ; Erdal Yaren de Şirket Müdürü olarak aylık net 4.400 TL. maaşa bağlanmasına,Şirket Muhasebesine de eski CHP Meclis üyesi Sedat Ülgay’ın bakması kararlaştırıldı.

Erdekliler ya da okurlarımız ve özellikle de CHP’liler, ‘ne var bunda yaa..adı üzerinde şirket.Tabii ki şirket adına iş yapacak olan bedava çalışacak değil yaa. Bi maaş da alacak”diyebilir..

Haklılar da...

Birine 3.400 diğerine  de 4.400 TL.nin verilmesini en  iyi aş ve iş diye yanıp tutuşan Erdekli gençlerimiz takdir edeceklerdir!

KÖTÜ DÜŞENMEYİN!
BAL TUTAN PARMAĞINI YALAR !

Yoksa, burada kimse ‘bal tutan parmağını yalar’ esprisiyle balın içine limon sıkmasın! ‘Biz, demiştik.Sarı yine başa gelirse bala da gelir demiştik’ laflarına kanmayın..Halkçıdır bunlar öyle şeyler yapmazlar...

Yani kötü düşünmeyin!

Yıllarını ANAP ve Ak Parti de geçirmiş Hüseyin Sarı’nın bir gece ansızın aslında sosyal demokrat ve halkçı hatta üstüne üstlük Atatürkçü olduğunu idrak etmesi Mevlamın takdiri ve Erdek’e  bir lütfu olarak görülmeli, Mevlama duacı olunmalı.

BU LOVE STORY DEĞİL
ŞİRKET HİKAYESİ!

Ama ne yazık ki, şirket hikayemiz bitmedi ve bitecek gibi de görülmüyor.

Erdek Grup Şirketinin Müdürlüğünü üstlenmiş,net 4.00 aylık maaşa bağlanmış Erdal Yaver, Hüseyin Sarı’nın 30 Mart 2014 de belediye başkanı olarak seçilmesi sonrası Bursa’dan Erdek’e transfer edilerek Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın Özel Kalem Müdürü ünvanıyla da halen belediyede  çalışan bir arkadaş.

Dolayısıyla da şimdi bir diğer şirketle MAVİ ERDEK isimli şirketle tanışıyoruz.

MAVİ ERDEK VE GARİBİM ERDEK!

30 Nisan 2014 tarihli 8560 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin 865.sayfasında  “MAVİ ERDEK TURİZM-İNŞAAT-TAŞIMACILIK-GIDA-HAYVANCILIK-ZEYTİNCİLİK TİC:LTD ŞTİ”nin kurucuları şu isimlerden oluşuyor:
‘Kurucunun adı ca soyadı ERDAL YAVER.
‘Kurucunun adı soyadı TİMUÇİN KARAKULAK.’

Buna göre;Şirketin  Müdürlüğüne ilk 25 YIL İÇİN TİMUÇİN KEREKULAK; ve ERDAL YAVER getirilmiştir.

Şirketin sermayesi ise 10 bin TL.!

Şimdi, lütfen, şirketin kuruluşu ve Ticaret Sicil Kaydı’nın gerçekleşmesin den hemen sonra MAVİ ERDEK LTD.ŞTİ’nin üstlendiği Belediye ihalelerine bir bakın:

- 3 Nolu büfe   17.500 TL.
-10 Nolu büfe  15.200 TL.
-2 Nolu cafebar   66.000TL.
-9 Nolu çay bahçesi  41.000TL.

29.Mayıs 2014 tarihinde MAVİ ERDEK şirketinin kurucusu Erdal YAVER, şirketteki hissesini Ersen Yenişen’e devrediyor.( Ersen Yenişen’in   CHP Belediye eski Meclis üyesi Fatih Payal’ın damadı olduğu iddia ediliyor.)

Benzer şirketlerin ticari hukukunu ve ihale mevzuatını bilemem. Ancak, söz konusu şirketin kuruluş sermayesi belli ve şirketin kuruluşundan kısa bir süre sonra sermayesinin çok üstünde belediye ihalelerine katılabilmesi ve bu ihalelerden kimisini üstlenebilmesi dikkat çekiyor. Olur mu, olamaz mı, ilgilisi ilgisizi ,yetkilisi yetkisizi buyrun, inceleyin, bakın!

Kuşkusuz, MAVİ ERDEK Şirketinin kurucu ortağı Erdal Yaver’in  hisselerini devrederek şirketle ilişkisini kesmesini okurlarımız garipseyebilirler.

Garipsemeyin!

Çünkü, aynı zamanda Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’nın Özel Kalem Müdürü olan Yaver’in MAVİ ERDEK Şirketinden istifa ettikten sonra Erdek Grup Şirketine Erdek Belediye Meclisi’nin oluruyla ve oy çokluğuyla   Müdür olarak atanması ve bu şirket üzerinden aylık net 4.400  TL maaşa bağlanması başka türlü zaten mümkün olamayacaktı.

MAVİ ERDEK Şirketinin bir diğer kurucusu ve ortağı Timuçin Karakulak’la ilgili yorum ve değerlendirmeleri ise Erdekli okurlarımıza ve Erdek kamuoyuna bırakıyorum.

Bitti mi?
Keşke, bitse ama ne yazık ki, bitmedi!

SONUÇTA HERKESE
 HAYIRLI OLSUN!

MAVİ Erdek ve Erdek Grup Şirketleri konusunu kapatmadan önce şunu önemle vurgulamalıyım: Her iki Şirketle de bir alış verişim yok. Kurucu ve ortaklarını da tanımam.Ben, bir gazeteci ve yazar olarak  konuyu irdeledim ve  ‘porshe’ konusu gibi kamuoyunun önüne taşıdım. Takdir, kamuoyunundur...

SARI’NIN BAGFAŞ İLGİSİ

Evet, şimdi BAGFAŞ konusuna geçebiliriz.
Erdek Belediye Başkanı Sarı, BAGFAŞ ile ilgili şöyle diyor:
“3 Mart 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı yaptığı dönemde temeli atılan Bandırma Gübre Fabrikaları AŞ bünyesindeki yeni kimyevi gübre fabrikalarının inşaat ruhsatı olmadığı gerekçesiyle yerel yönetim olarak toplam 4 milyon 210 bin TL ceza kestik. Belediye Fenişleri Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz Bagfaş AŞ’de yaptıkları denetimlerde 20 bin metre kare alan üzerinde yapım çalışmaları devam eden kimyevi gübre fabrikasının inşaat ruhsatının bulunmadığını tespit etmiştir. Bu gelişmelerden sonra yerel yönetim olarak Bagfaş AŞ’ye 2 milyon 105 bin TL idari para cezası keserek inşaatı mühürledik. Bir süre sonra fabrika yönetimi mühürleri sökerek inşaata kaldıkları yerden devem etti. Bunun üzerine 2 milyon 105 bin TL daha idari para cezası kestik. Bunun 1 milyon 800 bin TL’sini yatırdılar.”(İlkhaber)

Evet, şimdi şu soruyu sormak gerekiyor: BAGFAŞ’ın yatırdığı 1 milyon 800 bin TL: ne oldu?

BAGFAŞ, ERDEK GRUP’UN 
SERMAYE KAYNAĞI OLDU!

Erdek Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclisi’nde bu konuda kendisine yöneltilen soruya Sarı şöyle yanıt veriyor:
“ Paranın 800 bin TL.sını belediyenin temizlik işlerini yapan Tomurcuk Şirketine, kalan 1 milyon TL.yi ise Erdek Grup’a yatırdım”

Yukarıda dikkat çektiğim gibi, söz konusu şirketin 50  bin TL. olan sermayesi bizzat Sarı tarafından, CHP’lilerin oylarıyla 1 milyon TL.ye daha çıkarılmıştı. Anlaşılan şirketin arttırılan sermayesinde kaynak BAGFAŞ oluyor ve kullanılıyor!

AK PARTİ’YE GÖRE BAGFAŞ
 YOLUNACAK KAZ OLARAK
 GÖRÜLÜYOR!

Erdek Belediye Meclisi’ndeki ana muhalefet partisi Ak Partili Meclis üyelerine göre ise, Erdek Grup ve Mavi Erdek Şirketleri, Hüseyin Sarı’nın kontrol ve denetiminde kurulmuş, yönetimleri oluşturulmuş, belediye ve beldenin menfaatlerinin ötesinde Sarı’nın adına faaliyet gösteren iki şirket..!
Bu iddia doğru mudur yanlış mıdır, bilemiyoruz ama iddialar bu yönde ve arıştırılmaya değer.

NE OLDU DA SARI,
 BAGFAŞ’A TAKTI!?

BAGFAŞ A.Ş. 60’lı yılların sonunda ve 70’li yılların başında kurulmuş bir şirket.1978’den beri idari mirkezi İstanbul’a alınan şirket, halka açık hisseleriyle Borsa da işlem görüyor.

BAGFAŞ, Sarı’ya yabancı bir şirket değil. ANAP ve AK Parti’den 10 yıl belediye başkanlığı yapmış Sarı’nın bugün CHP’den belediye başkanlık görevini yürütüyor olması BAGFAŞ’ı yeni tanıyor olması anlamına da gelmiyor.

Hele hele daha yeni Erdekspor ve güreş müsabakaları için kapısı çalınmış BAGFAŞ ile  ‘inşaat ruhsatı” eksenli bir karşı karşıya gelmenin anlamı kamuoyu tarafından da sorgulanıyor.

BAGFAŞ A.Ş. yöneticileri, bu noktada derdin “inşaat ruhsatı” olmadığını  hisse senetleri piyasada ve Borsa’da işlem gören şirketlerinin sun’i gerekçelerle kamuoyu aldatılarak  zor’a koşulmak istendiklerine dikkat çekiyor.

Ne pahasına!?

Kapısına kilit vurulması ve ‘mührümüzü söktüler’ bahanesi adına..!

Oysa ki, ortada işleyen, çalışan ve üreten, katma değer yaratan,yüzlerce işçiyi istihdam eden bir fabrika söz konusu.
Çevre ve insan sağlığı ya da başka zher hangi bir konuda kızabilir ya da eleştirebiliriz. Buş başka bir şey !

Ancak, Borsa’ya endeksli  bir şirketin üzerinden spekülatif ve manipülatif  gayretler içersine giremeyiz. ‘Mimar’ ve mektep medrese görmüş Sarı bunları bizden daha iyi biliyor.

KAPİTALİZM VE SARI!

Peki, bunları bizden sizlerden daha iyi bilen Erdek’in CHP’li Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, acaba bunu neden ve niçin yapıyor?

Bu sorunun yanıtını, ‘porshe’ konusunda olduğu gibi başta CHP Milletvekili Namık Havutça ve Erdek CHP İlçe yöneticileri ile CHP’li Belediye Meclis üyeleri vermelidir, diye düşünüyorum.

Siyasal geçmişiyle Sarı’nın kapitalizmi de çok iyi bildiğine inanıyorum. Hoş bana göre, kapitalizmi de okuduğu kitaplardan tersinden okumuş, anlayamamış!

Yaşananların ‘En Kahraman Rıdvan’ esprisiyle de alakası yok.

O zaman neden ve niçin!?

Esen kalın...Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1344