SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ERDEK DE KAZANAN KİM OLACAK!?

ERDEK DE KAZANAN KİM OLACAK!?


Güney Marmara’da, Edincik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi olağan genel kurulu öncesinde  ciddi bir hareketlilik yaşandı ve bu hareketlilik tüm yoğunluğu ile sürüyor.
 
Aslında bu haketliliği Ziraat Odası genel kurullarından ayrı değerlendirmemek gerekiyor. Yani, hareketlilik, Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri ve Ziraat Odaları seçimleri ile ilişkili idi.
 
ZİRAAT ODASI VE KOOPERATİF SEÇİMLERİ
 
Bandırma Ziraat Odası seçimlerini genel kurula tek liste ile giren Süleyman Dönmez kazandı. Bandırma Ziaat Odası genel kurulundaki sonuç, dolaylı ya da dolaysız Edincik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi de etkiledi ve Mustafa Özçakır, Abdullah Erbay’a karşı ezici bir sonuçla  başkanlığı ve yönetimi kazandı.
 
ABDULLAH ERBAY VE EDİNCİK
 
Diğer aday Abdullah Erbay, Edincik de siyasal ve sosyal yaşama aktif olarak girdiği günden bugüne CHP adına  kapıları zorluyor ve  büyük başarılar elde eden bir isim. Edincik CHP Belde başkanlığını üstlenmesi sonrası   belde siyasal  yaşamında CHP’yi adeta şahlandırarak, hem önceki Zeytin Tarım Satış Kooperatifi seçimlerinde hem de genel seçimlerde partisinin yüzünü güldüren isim oldu. 30 Mart yerel seçimlerinde yine Meclis üyesi adayı olarak  partisinin elde ettiği sonuç ve Meclis üyeliğine seçilmiş olması Erbay’ın  belde için kazanılmış bir değer olduğunun kanıtı değil mi?
 
Seversiniz sevmezsiniz, kızarsınız kızmazsınız ama Abdullah Erbay, belde siyasal ve sosyal yaşamında gün be gün adını oya gibi işleyen bir isim. Edincikspor yönetiminde sorumluluk alması ve Edincik Zeytin Tarım da  her türlü uzlaşıyı red ederek, dikliğiyle başkan adayı olup, bence yine hiç azımsanmaması gereken bir oy  oranını yakalaması raslantısal değil. Kim bilir, belki de yabancısı olduğu bir kulvarda Erbay bugün için ısınma turları yapıyor. Çünkü ,o, aslında iyi ve mütevazi  bir öğrenci…Eminim ki, elinde kağıt kalem  bugünden kooperatif seçimlerinin sonucunun muhasebesini yapıyordur.
 
Edincik Zeytin Tarım Satış Kooperatifinin seçimlerinin bitmesi sonrası hemen herkes yüzünü Erdek’e, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifine çevirdi. Erdek’te ise  trafik karışık…
 
ERDEK DE GERİLEN İPLER
 
Erdek de, iki Hüseyin arasındaki Kooperatifte yaşanan iktidar mücadelesi başta Erdek olmak üzere tüm Kapıdağı, hatta Bursa Marmara Birlik’i bile geriyor.
 
İki Hüseyin’i de biliyor, tanıyoruz.
 
HÜSEYİN DURAK VE KAPIDAĞ
 
Hüseyin Durak’ın seceresi muamma değil. Ocaklar Belediye Başkanlıkları döneminde yaptıkları, yöneticiliği ortada…Siyaseten DSP ve CHP geleneğinden geliyor ama Durak’ı bilenler ve tanıyanlar için hangi siyasi gelenekten geldiği, hangi partiden olduğu hiç önemli değildir. O’ siyasetin eşiğini de etiketlerini de aşmış bir kişilik. Duru, açık sözlü, katakülleyi sevmeyen, yolsuzlukla suistimalle işi olmayan, önündeki işle ve sorumluluğuyla yetinip, kendisine haricen iş aramayan, zamanında ve belediye başkanlığında  sadece Ocaklar’ın değil, bölgenin kalbinde taht kurmayı becerebilmiş ender siyasi ve idari yöneticilerden biridir.
 
Durak’la Erdek belediye başkanı adayı olup olmaması konusu çok tartışmışızdır. Bu konuda üzerinde yoğun baskı ve tazyik de vardı ama hep sakındı. Erdek nezdindeki politik ve bireysel çekişmelerin şekilsizliğinden ve çirkinliğinden hep kaçındı. Öyle ki, Hüseyin Sarı’nın Ak Parti’den dışlanıp, CHP’ye geçişini kabullenemeyerek, yaşananlara tepki gösterip,  partisinden istifa edip, ’bağımsız’ olmayı bile tercih etti.
 
Durak için, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi yönetimi ayılıp bayıldığı bir yönetim değildi. Ne zaman ki, Erdek’teki siyasal kutuplaşma Sarı’nın Kooperatif başkanlığına adaylığıyla taşındı, yine  etrafının zorlaması ile önüne konulan sorumluluğu kabul etti, iş edindi. Bunda, özellikle Refi Taviloğlu’nun ve Hüseyin Aysan’ın  büyük rolü olduğunu, yaşananları dün gibi anımsıyorum.
 
Neyse, sonuçta yapılan kongrede Taviloğlu başkan olmasına rağmen, kısa bir süre sonra başkanlığı Durak’a bıraktı. Türkiye’de kooperatifçilik zor iştir. Uyum, birliktelik, huzur önemlidir. Yeter mi, yetmez! Yönetimde olan isimler kooperatif ortaklarının çıkarlarını en iyi şekilde sahiplenmek, alın terlerini en iyi şekilde değerlendirmek zorundadır. Ben, ortaklardan kesilen paylarla, Durak ve yönetiminin  yapımını gerçekleştirerek, hizmete soktuğu tesis/fabrika muhteşem bir kazançtır.
 
Ben tesisi, daha inşaat safhasında ve hizmete girdikten sonra bizzat Durak’la gezdim, gördüm ve kendi adıma gurur ve onur duydum. Durak’ın tesisi gezdirirken, gözlerindeki ışıltıyı ve heyecanını unutamam. Çünkü, Erdek ve Kapıdağ  yıllar sonra gerçekten ciddi bir üretim tesisi kazanmıştı. Acaba, ortaklardan  kaç kişi  bu tesisin farkında?
 
Evet, gelelim, Hüseyin Sarı’ya…
 
 
HÜSEYİN SARI VE ERDEK
 
Durak  ile Sarı’nın  siyasi ve idari kişilikleri taban tabana zıt. Durak, kişilik olarak Aysan’a daha yakın. ANAP’tan Meclis üyesi olduğu günlerden tanırım, bilirim. Sarı, agresiftir; girişkenliği, ataklığı, dinamizmi herkese parmak ısırtır. Ben, Sarı için şu veya bu partinin ya da ideolojisinin fazla önemli olduğuna inanmıyorum. Siyasal partiler ve argümanları Sarı için, amacı ve hedefi ne ise, bu amaca ve hedefe ulaşmada sadece bir araçtır. Gerisi hikayedir.
 
Sarı için etrafındaki insanların da fazla önemi yoktur. Bugün yareni olan, yarın onun için bir anda ayak bağı hatta hasmı, düşmanı olabilir. İnsan ilişkilerindeki bu değişkenliği anlamak isteyenler, Sarı’nın etrafındaki isimlerin sürekli değişkenlik içerdiğini zaten görebilirler. Merak etmeyin, bu dostluk yitimleri için Sarı’nın hep bir ‘makul’ gerekçesi vardır. Oysa ki, biraz psikolojiyi ve sosyal psikolojiyi bilen biri, Sarı’nın  bu anlayış ve  davranışlarını anlayabilir, çözümleyebilir.
 
Sarı için siyaset, partiler, ideolojiler gibi insanlar da (kendince o an ki amaç ve hedefleri neyse) bir araçtır. Bunları  biliyor ve Sarı’yı  anlıyorsanız, kızmazsınız.
 
Sarı’nın  30 Mart da belediye başkanı seçilmesi ve Erdek Belediye Başkanı olması, beldi için bir kazanç mı kayıp mı olacak, bunu CHP ve Erdek görüp, yaşayacak. Erdek siyaseti ve Erdek’te siyasal ve sosyal yaşamın Güney Marmara’da özgün ve farklı bir yeri var.
 
Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi başkanlığı konusu ise özel bir konu ve durum. Öncelikli soru şu olmalı ve yanıtı aranmalıdır: Büyükşehir yasası gereği, Kapıdağın tek ilçesi olan Erdek’te bir belediye başkanı sorumluluğu azmışcasına ya da yetmezmişçesine Kooperatif başkanlığını ve yönetimini neden, niçin ister?
 
Bu iş ve sorumluluk, anladığı bir iş midir?
 
ZEYTİN- KOOPERATİF VE BAŞKANLIK
 
Ben, Sarı’nın kaç zeytin ağacı olduğunu, zeytinciliği gerçekten bilip- bilmediğini, zeytinden bir gelir temin edip etmediğini, kooperatifçiliği bilip bilmediğini gerçekten bilmiyorum. Çünkü, zeytin ağacının gölgesinde sofra kurup eğlenmek başka, zeytini marketten alıp, kahvaltıda çeşni olarak sunmak, salataya zeytinyağı dökmek başka bir şey…
 
Ama Sarı kimliğine ve kişiliğine uygun bir şekilde Kooperatif  başkanı olma da öylesine ısrarlı ve hırslı ki, Durak’ı bile bir kenara koyup, Marmarabirlik  Başkanı Hidamet Asa’ya bile  sarabiliyor. Bu sürpriz değil. Konu Sarı ise ve Sarı’yı tanıyorsak, belirlediği amaç ve hedef doğrultusunda önüne engel olarak kim çıkarsa, bedeli ne olursa olsun,  SARI SARAR ve bunun için her türlü argümanı kullanır.
 
Sarı’nın Kooperatif ortaklarına vaatlerini tek tek incelediğimiz de, bu vaatlerle, Kooperatif ve Birlik’i rahatlıkla sarsabileceğini söyleyebiliriz. Bu vaatlerin çok akılcı, gerçekçi olması önemli değil. Eminim ki, Durak’ta akılcı veya gerçekçi olmasa da, Sarı’nın kooperatif ortamını, ortakları sarsmasını ilgiyle izliyordur.
 
Marmarabirlik ve Kooperatif türü yapıların, Türkiye’de gerçekten de demokratik bir anlayışla sarsılmasına, silkelenmeye, statik yapıların parçalanmasına, yüzünü gerçekten demokratik açıdan üreticiye dönmesine ihtiyaç var.
 
Yöntem açısından Sarı’yı beğenmeyebilir hatta yapıyı silkelemelerine kızıp, tepki de gösterebilirsiniz ama Sarı bu! Tam tersi, Sarı, kooperatif seçimlerini kaybetse de, bence bu şahsı için hayırlı olacak, sonuçta kendi işine bakacak.
 
HİDAMET ASA KAPIDAĞ DA KAMP KURDU
 
Şaka falan değil, koca Marmara Birlik Başkanı Hidamet Asa, Erdek’e, Kapıdağa kamp kurdu. Erdek ve Kapıdağın bu ilgiye zaten ihtiyacı var.
 
Ben, beklentilerin dışında, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi genel kurulunun  kazasız belasız  demokratik bir ortamda, huzur içinde gerçekleşmesini ve sonuçta Kapıdağlı  kooperatif ortaklarının, üreticinin kazanmasını  içtenlikle diliyorum.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1332