SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ERDEK DE HER ŞEY YİNE BİLDİĞİNİZ GİBİ...

ERDEK DE HER ŞEY YİNE BİLDİĞİNİZ GİBİ...


Geçtiğimiz hafta  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un  Marmara ‘ya gerçekleştirdiği açılış ve temel atma ziyaretlerine  katılmak için Balıkesirli gazeteci meslektaşlarımızla  sabah saat 10.00’da Erdek iskelesinde buluşuyoruz. Hareket için daha zamanımız  var ve çay içebilmek, sohbet edebilmek için  sahildeki çay bahçelerine yöneliyoruz.


Hikaye…!


Sahildeki çay bahçelerinin yerinde iki yıldır, yeller esiyor!


30 Mart 2014 yerel seçimleri  ile birlikte Balıkesir’in büyükşehir olması  ve sahil şeritlerinin de büyükşehre geçmesiyle birlikte CHP’den başkan seçilmiş Hüseyin Sarı, siyasal işgüzarlık yaparak, sahildeki çay bahçelerini yıktı ve iki yıldır, belde ile özdeşleşmiş, belde ekonomisinde ve sosyal yaşamında özel bir yeri olan  çay bahçeleri yok!


Doğal olarak, Erdek’liler, esnaf ve tatilciler, çay bahçelerinin yıkılmış olmasına da, bugüne kadar ortaya bir şey konulamamış olmasına da,  tepki gösterdiler. Çünkü, sahildeki çay bahçelerinin yakımının üzerinden bir sezon geçirmiş olmanın beldeye maliyetinin yaklaşık 1,5 milyon TL: olduğuna dikkat çekiliyor.


Tepkilerin yükselmesi üzerine, Başkan Sarı, her zaman ki gibi, yıkımın  ilk günlerinde alışıla gelmiş şark kurnazlığıyla kolayından yıkımın mazeretini ve çözümünü buldu. ‘Biz yıkmadık, büyükşehir yıktı’, söylentisini  üretti ve besledi.  Ancak, ne zaman ki Büyükşehir Başkanı Uğur, beldede halka seslenerek, yıkımla ilgilerinin olmadığını belirterek, Sarı’yı beceriksizlikle eleştirdi, vaka üzerine söylendiler yatışır gibi oldu.


Konunun bu yönü, bir tarafa, Erdek de sahil çay bahçelerinin  ve meydanın düzenlenmesine yönelik proje ve tartışmalar yeni değildi. 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde de  AK Parti başkan adayı Hüseyin Aysan’ın konuyla ilgili projelerini anımsıyorum. Düzenleme ve projelendirme gerçekten de belde için bir ihtiyaçtı.


Başkan Sarı, bu konuda, siyasal işgüzarlık da yapmış  olabilir ama  sahilin ve meydanın düzenlenmesi için yerel yönetimin adım atması, beklenti ve ihtiyaca uygun  alanı projelendirmesi, ihale sürecini tamamlayarak, işe girişmesi kaçınılmazdı. Doğal olan budur ama konu Erdek ve  Hüseyin Sarı olduğunda, işin rengi  değişiyor!


Erdek de sahil çay bahçeleriyle ilgili projelendirme çalışmalarını kim ya da kimler yaptı bilmiyorum. Ancak,sonuç da,  hazırlanmış olan projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanması sonrası  proje ihaleye çıkartılmış ve  ihaleyi TEKAĞAÇ firması, 1 milyon 756 bin 430 TL olarak  kazanmış.


TEKAĞAÇ firmasının üstlendiği ihalenin iptal edildiğini beyan eden Başkan Sarı’dan  öğreniyoruz ki, yüklenici firma  hak edişlerini aldıktan sonra, 150 bin TL.de Erdekspor’a bağış yapacak.! (Bu, spor kulüpleriyle, siyasetçi, belediye başkanları  ve ihale ilişki örgüsü bize, Bandırma’ya da yabancı değil.)


Öncelikle;  CHP’li ve AK Parti’li belediye meclis üyelerinin, yüklenici TEKAĞAÇ  firmasıyla Başkan Sarı arasında , ihale öncesi mi ihale sonrası mı gerçekleştiğini bilmediğimiz, sözleşmenin bu mali  boyutundan haberleri var mıydı yok muydu,  bilemiyoruz. (Bildiğimiz, yüklenici firmanın, sadece başka kamu ihalelelerine  girebilmek   için  belediyeden ‘iş bitirme’ belgesi’ alabilmek amacıyla  Erdekspor’a 150 bin TL. bağış yapmayı kabul ettiği yönünde…)


TEKAĞAÇ firmasının projenin gerçekleşmesinde yaşadığı 80 günlük gecikmenin nedeni, hak edişlerinin zamanında ödenmemesinden ve projeye uygun işlerin yürütülmemesinden  kaynaklandığı iddia ediliyor. Olayın bu yönünün, belde basınında da haber yapıldığını biliyoruz.


Bu olayın bir yönü…


Bir diğer yönü ise, beldenin   temizlik işlerini üstlenmiş  TOMURCUK firması ile  belediye arasındaki ilişki örgüsü. Bildiğimiz kadarıyla, İstanbul Ümraniye Belediyesi’nin temizlik işlerini üstlenmiş  TOMURCUK firması, Hüseyin Aysan’ın belediye başkanlığı döneminde  temizlik ihalesini kazanarak Erdek ve belediyeye  ‘merhaba’ demiş ama beldenin temizlik işlerini yüklenmekle yetinmemiş. Belediyeye ait bir moteli 10 yıllığına kiralamanın yanı sıra hemen yanı başında bir Cafe-Bar’ı  hizmete sokmuş…


30 Mart 2014 de CHP’den Hüseyin Sarı’nın belediye başkanı seçilmesi sonrası TOMURCUK firması  temizlik ihalelerini  kazanmaya devam ederek, yükümlülüğünü bugüne kadar yerine getirmiş, beldedeki  diğer ekonomik faaliyetlerini de sürdürmüş. Yine belde basınına yansıdığı kadarıyla, Aysan döneminden Sarı dönemine TOMURCUK firmasına belediyenin borcu  5 milyon TL. Bu borcun karmaşık mali  ilişkiler içerdiği ve konu yargıya intikal ettiği için şimdilik üzerinde yorum yapmaktan imtina edeceğiz.


Sarı’nın başkanlığı döneminde ise TOMURCUK’a  belediyenin borcunun 12  milyon TL.yi bulduğu, hatta borcun sürekli büyüyerek katlandığına dikkat çekiliyor.


Yine Başkan Sarı döneminde, sahildeki 5 çay bahçesinin 10 yıllığına kiralandığı ihaleye BİR TEK Tomurcuk firması katılarak, firmaya kiralanmış. Ardından sahildeki çay bahçeleri yapım projesini üstlenmiş TEKAĞAÇ firmasının  ihale sözleşmesi belediye meclisi tarafından fesh edilerek, yarım kalan projenin tamamlanması için ihale öncesi teklif vermiş ve ihaleye  katılan tek firma olan TOMURCUK, işi ‘cebinden’ üstlenerek, kazanmış. Bu ‘cep’in tutarının yaklaşık 200 bin TL. olduğuna dikkat çekiliyor . Firmanın bu özverili çabası  karşılığında ise, firma, 10 yıllık kira süresinin 1 yıl uzatılmasını teklif etmesine karşın, meclis de bu süre 5 ay olarak kabul edilmiş.


Bu karmaşık belediyecilik, siyasetçi, siyaset, müteahhit denklemlerinin  anlaşılabilmesi açısından yanıtlanması gereken sorularımız,  tabii ki, olacak. ( Bu konuları ve iddiaları belde de gazeteci, siyasetçi, seçilmiş kiminle konuştuysam, hemen herkes  ‘aman ha’ diyerek,  beldenin üzerine çökmüş  ‘korku’ dan söz etti. Yazıktır, günahtır!  Erdek de ‘birileri’, vatandaşın gördüğünü görmüyor, duymuyor  ise, o ‘birileri’ ne yazıklar olsun!)


1.si, Erdek de siyaset ile meşgul olanlar, sorumluluk alanlar, gerçekten siyaset mi yapıyorlar yoksa kendi aralarında kör-ebe’yi  mi oynuyorlar?


2.si,Erdek de yerel siyaset ve yerel yöneticilik, rant tartışmalarının, ihale tartışmalarının, köşe-bucak yer  kapma arayışlarının, sen-ben  davalarının, iteleme ve ötelemelerden, belde insanı ,  ne zaman kurtulacak?


3.sü,Erdek Belediyesi’nin ve dolayısıyla  beldenin içine itildiği borç batağının faturasından  belediye çalışanları ve belde sakinleri, özellikle de turistik işletme sahipleri ile esnafı ne zaman kurtulacak?


Kısacası; Erdek nezdinde Kapıdağ,  önüne,  gerçekten işine ve geleceğine bakabilme şansına ne zaman ve nasıl sahip olacak?


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 604