SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Erdek Çakma Kabadayılardan Kurtulmalı..!

Erdek Çakma Kabadayılardan Kurtulmalı..!


Dün, Erdek’te yaşananlar ve belediye başkanı Hüseyin Sarı’nın iş adamı ve AK Partili belediye meclis üyesi Ceyhun Mırız’a ait ‘Kralın Çiftliği’nin  ruhsatsız olduğu gerekçesiyle  aldığı ‘yıkım kararı’ ve belediye yıkım ekiplerini ‘Çiftliğe’ yönlendirmesiyle beldede yaşanan gerginliğe ve Mırız’ın  kamuoyunun gündemine taşıdığı birbirinden ağır iddialara yer vermiştim.

Hüseyin Sarı’nın Erdek ve bölgedeki namı ve sıfatları biliniyor. ‘Karadayı’, ‘cesur yürek’ gibi televizyon dizilerine konu olan dizi film kahramanlarından hareketle kendisine mafyasal bir rol biçen ve ‘delikanlı alemi’ nin ifadeleriyle etrafına ‘racon’ kesen   Sarı’nın, beldede son olup bitenlerle ilgili beyanları gerçekten de ilginç olmanın ötesinde trajikomik..!

BU PORTRE ERDEK’E HİÇ YABANCI DEĞİL..!

Sarı, Mırız’ı şöyle tarif ediyor:

-          Yasalara uymayan, para gücüyle devleti kullanan, haddini aşan, kaçak bina yaparak para kazanan, hukuk dışılığı meslek edinmiş bir kişilik..

 

Evet, ANAP’tan beş yıl, AK Parti’den beş yıl belediye başkanlığı yapmış ve CHP’den üç yılı aşkın bir zamandır belediye başkanlığı yapmakta olan Hüseyin Sarı’nın Mırız ile ilgili ortaya koyduğu kişilik profili ve tanımı eminim ki okurlarımızı ve belde sakinlerini, siyaset dünyasını şaşırtmayacak ve hemen herkesin ortak tepkisi şu olacak: “ Evet, bu profil ve kişilik tanımı ile aynen Sarı kendisini tanımlamış, anlatmış”!!!

Erdek de bu siyaset tarzı ve üslubu bölgeye de beldeye de hiç mi hiç yabancı değil….

TARZI VE YÖNTEMİ YILLARDIR AYNI..!

Önce hedefinizi belirleyeceksiniz, sonrasında   kamuoyunda hedef olan kişiyle ilgili  gerçek dışı itham ve iddialarla  algı operasyonu yürütüp,  makamınızı keyfi olarak kullanıp ve devlet içerisinde ilişkili olduğunuz güç odaklarını harekete geçirip, muhatabınızı köşeye sıkıştırıp, bunaltıp, ya biat ettirip, teslim alacak, istediğinizi alıp ya da istediğinizi yaptıracak veya  hırpalayıp, üzerinde tepinmeye çalışacaksınız…

Böylece namınız büyüyecek ve  “işte bizim Karadayı” ya da “ işte bizim cesur yürek” diyerek  hem muhataplarınız nezdinde hava atacak hem  de  yandaşlarınız nezdinde itibar kazanacaksınız…

Yerseniz…!

Mırız, Sarı için, dün olduğu gibi, bugün de kolay lokma değil. Mırız,  Sarı için çetin ceviz..!

Beyanlarında onun için aslında  Mırız karşısında çaresizliğini kusuyor ve unuttuğu ne kadar değer  ve kavram var ise hukuktan, adaletten, yasalardan, devletin gücünden, haddini aşmaktan dem vuruyor…

Ve  tam tersi hukuk, yasalar, devlet, para ve güç karşısında sözde kabadayılıklarının ve meydan okumalarının Mırız karşısında hiçbir hükmünün kalmadığını ve olmadığını gördüğü içindir ki, bir yandan Balıkesir  İl Tarım Müdürlüğü’nden  Çiftlikteki hayvanları koruma altına almasını, Büyükşehir Belediyesinden yıkım için iş makinesi talep ettiklerinden dem vuruyor…

Mırız’ın yanıtı ne?

”bu kişi beni yıkamayacak ama ben onun diktatörlüğünü yıkacağım!”

Ve Erdek belediye meclis toplantısında gündem dışı söz alarak, yekten muhatabına seslenerek, şöyle diyor:

““Benim bu yerleri ruhsatlandırmak için Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerim sürüyor.H.Sarı bunu bildiği halde siyasi tehdit amacıyla bana ait yerlerin yıkımını sürekli gündeme getiriyor. Gerekirse tüm binaları yıkın ama tehdit etmekten vazgeçin. Gerekirse ben tüm çiftliği yıkarım ama bölge turizmi kaybeder. Ben bir turizm yatırımcısı olarak artık sıkıldım. Ama tekraren söyliyeyim ki beni yıkmaları mümkün değil.. Yıksınlar yenisini yapacağım.”

BANDIRMA-ERDEK-MARMARA ÜZERİNDEN OYNANAN BÖLGESEL OYUN..!

Çakma Karadayı ve “cesur yürek”in yapabileceği tek şey var, o da daha önce yaptığı ve çok konuştuğu, canını fazlasıyla sıktığı için görevden alınmasından mutluluk duyduğu AK Parti ilçe başkanı Murat Sever ve yönetimi  gibi, ”derin ilişkilerini” ve FETÖ’cülerle işbirliği içerisinde  Ceyhun Mırız’ı  partisi içerisinden  “vurmak” ve  etkisiz hale getirmek.

Tabii ki gücü yeterse..!

Çünkü, kamuoyuna yansıyan iddiaların başında Güney Marmara nezdinde başta Bandırma, Erdek ve Marmara’yı kapsayacak şekilde  “partiler üstü” bir anlayışla ama  mevcut siyasal partiler de  kullanılarak, siyasal ikbal ya da kişisel rant çerçevesinde  yıllardır bir  “haramiler düzeni” peşinde olunduğuna, bir çeteleşmeye dikkat çekiliyor. Bu bölgesel çetesel yapılaşmanın partisi yok! Olmadığı gibi bu yapılaşmanın içerisinde Ak Parti’de ya da CHP’de veya bir başka partide söz sahibi olan birçok siyasetçi,  bürokrat, iş adamı sıfatlı, mafyasal özentili  değişik meslekten mahluk var.

Ne diyor Mırız?

 “Bu adam Erdek halkına ciddi zarar vermektedir. Haksız davalar ile ciddi vekalet ücretleri Hüseyin Sarı’nın cebinden değil Erdek halkının cebinden çıkmaktadır. Bizim avukatımız sürekli olarak bu konuda Erdek Belediyesi’ni uyarmasına rağmen. Bu davaları açmaktalar ve kaybetmekteler.”

Buyrun, örnek olarak,  Sarı’nın BAGFAŞ A.Ş. ile davalaşmaları ve sonucuna, yargı kararlarına  bir bakın..!

Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nde yaşananlara ve  sonuçlarına bir bakın..!

Hangisini sıralayalım ve anlatalım…

YILLARDIR OYNANAN OYUNUN SON PERDESİ OYNANIYOR…!

Onun içindir ki, yıllardır Kapıdağ ve Erdek’te siyasal ve sosyal yaşamda yaşanan sorun ve sıkıntılar konu olduğunda, temel sorunun Kapıdağ ve Erdek de siyasal ve sosyal yaşamın mutlaka demokratikleşmesinin gerekliliğine dikkat çekerek, siyaseti yıllardır kişisel ya da grupsal menfaatleri için basamak olarak kullananların, beldede gerilimi yükselterek, bu gerilim ve çatışma ortamından beslenenlerin varlığına dikkat çektim.

Çünkü, Kapıdağ ve Erdek’lilerin yaşadıkları ve bildikleri gibi, bu tablo ne Kapıdağ’a ne de Erdek’e yakışmıyor..!

“Çakma demokrasi havarilerinin”, 15 Temmuz darbe kalkışması akşamı sosyal medya üzerinden  “bu iş bitti, tamamdır” beyanlarını ne Erdek, ne de  bu millet unuttu..!Kapıdağ ve Erdek’te  yıllardır oynanan karanlık, kirli ve kanlı siyasi ve ekonomik rant oyunlarının son perdesini seyrediyoruz.. Farkında değil misiniz..?

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 300