SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

ENGÜDAR VE BANDIRMA..!


Benim için, Mart ve Nisan ayı , yoğun geçti.


Bir yandan Bandırma Çevre ve Kültür Derneği(BAÇED) ile ilgili çalışmalar, diğer yandan BAÇED’in çevresel  faaliyetlerinin ötesinde Kütüphane Haftası ile ilgili etkinliklere sivil toplum örgütü olarak verdiği destek, bir diğer yandan da kitap çalışmalarım  biraz belimizi büktü.


BAÇEP-BAÇED yavaş yavaş da olsa, gelişip, serpiliyor. Ne benim ne yönetici arkadaşların acelesi de yok. Nisan ayı içersinde, BAÇED’in iki önemli çalışması oldu.


Birincisi, Kütüphane Haftası etkinliklerine, Kütüphane Müdürümüz Hasan Bey  ile koordineli bir çalışma yürüttük. Bu çalışma kapsamında başkanımız Ali Bilir’in ve Yakup Ataş’ın  önemli katkıları oldu. Haftayı  ve kutlamaları sahiplendiler. Etkinlikler kapsamında da Bandırma’da ilk kez, kentin yazarları  bir araya gelerek Barış Manço Kültür Merkezi’nde  söyleşide sunum da bulundular.


İkincisi ise, Bandırma Belediyesi Kent  Konseyi Engelliler Meclisi’nin ‘Hatıra Ormanı’ girişimleri kapsamında, fidan dikme etkinlikleri vardı ki, BAÇED, içtenlikle destek verdi. Etkinliğe ilginin büyüklüğü bir yana Konsey Başkanı ve Meclis üyesi  Şerafettin Engüdar’a da söylediğimiz gibi, yerel yönetim olarak görev sürelerinde başka hiçbir iş yapmadan, kenti ağaçlandırarak, yeşil alanlar kazandırmaları yeterli… Bandırma, Başkan Mirza’nın da, bu çabaya ve talebe yanıt vermiş meclis üyelerini de bağrına basıp, kentin en güzel yerine heykellerini bile dikecektir!


Abartıyor muyum?

Hayır!


Bu kentin, engellileri bile  yazışıp, kapıları çalıp, rica ve minnet  talepte bulunup, yollara düşüp, fidan dikebilmiş, bir ormanlık alan kazandırabilmiş olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorlarsa, oturup, herkesin ince ince düşünmesi gerekiyor.


Acaba, onlar mı engelli yoksa, bu kentte yıllarca makam mevki işgal eden, aklı evveller  mi!?


Bu nedenle, bu girişime el vermiş, omuzdaş olmuş başta milletvekili Sema Kırcı’yı, AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı’yı, Kent Konseyi Başkanı ve meclis üyesi Şerafettin  Engüdar  ile  Engelliler Meclisi adına Erdal Dumrul şahsında tüm engelli yurttaşlarımızı  içtenlikle kutluyorum.


Sevgili Engüdar ile ‘Hatıra Orman’ etkinliğinde fidan dikiminde ayak üstü sohbet edebilme imkanımız oldu. Engüdar, mahalle çocuğu…Biliyorum ki, yaşamında hiçbir zaman makam ve mevki derdi olmamış, protokol işlerini sevmeyen,  düz , dik bir adam.


Engüdar ile konu Bandırma ise, kentin  hemen her yönünü ve her konuyu rahatlıkla, konuşup, tartışabilirsiniz. Engüdar, kendisine göre doğruları olan bir kişiliktir. Eğip, bükebilmek zor da olsa en azından karşısındakini politik düşüncesi ne olursa olsun, saygıyla dinler. Bu da küçümseyebilmek mümkün değil, önemli bir meziyettir.


Kente, kentin insanına ellemiş olanlara her koşulda ve her ortamda elleyebilirsiniz. Çünkü, o, sonuçta  içinizden biridir. Engüdar’ın anlatımlarından anladığım kadarıyla en büyük derdi, büyükşehir belediyesi!


Engüdar’a göre;

1.si,bu kadar geniş bir coğrafyaya sahip Balıkesir’in büyükşehir yapılması,  tüm ilçelere ve yerleşim yerlerine hizmet akışkanlığının sağlanabilmesini engellediğinden; ilçelerin gelirlerini azalttığından dolayı yanlıştı.

2.si, Balıkesir’in büyükşehir yapılması, fiilen Bandırma’nın gelişmesinin önünü kesti. Kentin il olması, şimdilik, hayal oldu. Bandırma Belediyesi’nin elindeki teknik ve mali imkanların Balıkesir’e geçmesi yatırım ve hizmetleri engelledi.

3.sü, Engüdar, tüm olumsuzluklara karşın, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ile  yaşanan bu sorunların aşılabilecekken, ilçe belediyesinin CHP’li olması nedeniyle, AK Parti’nin CHP nezdinde ilçe belediyesini ve kenti  cezalandırdığına inanıyor. Bunun da sorumlusu olarak, Bandırma AK Parti ilçe yönetimini ve ilçe başkanı Alp Bostancı’yı görüyor.


Engüdar’a göre, Bandırma Belediyesi ve kent adına  Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur’a önerilen ne varsa, Bostancı,  maraz çıkartıyor ve politik açıdan engelliyor. Örneğin, eski dekanlık binasının Bandırma Belediyesi’ne devri konusu. Başkan Uğur’a kalsa, verecek ama ‘kötü çocuk’ Bostancı, engelliyor!


Engüdar, devam ediyor: BASKİ zaten baş belası, yolları delik deşik, edip, bırakıyor…Yaz başı zaten haşaratla mücadelede sınıfta  kalındı. Bandırma’lıları bu yaz sinekler yiyecek! Çöplük yanıyor ama katı atık tesisi  ve kanalizasyon arıtma  ortada yok! Ulaşım zaten bir dert!


Ve kuşkusuz, Bandırma’dan Balıkesir Büyükşehre giden paracıklar paracıklar…Yetki paylaşımı olup da bu paracıklar gitmeseydi, Bandırma o zaman hizmetin, yatırımın şahını görecekti ama olmadı, oldurulmadı…


İnat bu değil mi, eski dekanlık binasını nasıl nasıl  Bandırma Belediyesi geri alacak ve  bir anlamda hizmet aşkını tüm kente  de, Başkan Uğur ile Bostancı’ya da gösterecek!


Sevgili Engüdar’ın söylediklerine, tepkilerine benim  inanıp inanmam çok önemli değil. Önemli olan bu söyleme Bandırma’nın ve kent insanının inanması! Ayrıca, Bandırma’lılar için Engüdar’ın söyledikleri yeni bir şey de değil. Benzer şikayetleri ve mazeretleri yıllardır, aylardır, günlerdir  Başkan Mirza’dan zaten dinliyoruz. Bu söylemin bir anlamı ve hükmü, karşılığı var mı, onu  bu kentin insanlarına sormak lazım!


Mevcut sorunları hatta kentsel yönetimleri ve kent sorunlarını, toplumsal beklentiler, talepler ve ihtiyaçların aşırı siyasallaştırılması eğiliminin bu tür eğilimleri besleyenlere de kentlere de bir yararı yok.  Son iki yıllık Mirza başkanlığındaki yönetim döneminde, belediye meclisinde ‘kötü çocuk’ Alp Bostancı’nın AK Parti grup sözcüsü ve meclis üyesi olarak,  bütçe görüşmelerinde, CHP’li yerel yönetimin yapılmasını öngördüğü tüm hizmet ve yatırımlara, projelere açık çek verdiğini anımsıyoruz.


Keza, Büyükşehir Başkanı Uğur’un yönetimi döneminde ilçe belediyelerinden gelen her türlü makul ve akılcı, gerçekçi öneriyi nasıl kucakladığını ve önceliklerine göre gündemine aldığını da biliyoruz. Ancak, şunu da biliyoruz ki, Başkan Uğur, yapı ve kişilik olarak kısır siyasi polemiklerin muhatabı olmamak için özel bir çaba harcıyor. Çünkü, bunun kimseye bir yararı yok!


Ben, yönetenlerin, seçilmişlerin  en başta karşılıklı saygı çerçevesinde, empatiye ve bunun sonucu düzeyli bir diyaloğa ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Olayları kişiselleştirmeden, kimsenin kimseyi şu veya bu nedenle ötekileştirmediği siyasi ve sosyal bir atmosfere ihtiyacımız var. Çünkü, gerek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve gerekse de Bandırma Belediyesi, şu  veya bu siyasi partinin, ama nasıl olursa olsun zihniyetiyle, bir şekilde mahkum edilmeye, güç durumda bırakılacağı kurumlar ve makamlar olmamalı.


Bandırma’lılar, hizmet ve yatırım istiyor!


Bandırma’lılar yaşam standartlarının daha da yükseltilmesini;  daha ekonomik, daha kaliteli, daha sağlıklı, çağdaş, huzurlu ve güvenli  bir yaşam istiyor!

 

Olay bu kadar basit!


Kent olarak, ağacın ve yeşilin içinde kaybolun…


Esen kalın…

 

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 766