SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • EDİP UĞUR BİR HOMO SAPİENS SAPİENS Mİ!?

EDİP UĞUR BİR HOMO SAPİENS SAPİENS Mİ!?


Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ziyaret etmiş. Haberini ilgiyle okudum, inceledim. Bakan Yıldırım’ı Türkiye biliyor. Kendi alanında başarılı ve başarısını  zaman zaman dudak uçuklatan projeleri,  karar ve icraatlarıyla gerçekleştirmiş,  bir isim.  

 

BAŞKAN UĞUR, STATÜKOYU MU ZORLUYOR!?

 Başkan Uğur ve Bakan Yıldırım’dan Balıkesir’e “Raylı Sistem” Müjdesi

Haberi, açıklamaları okuduğunuzda Başkan Uğur, ne yapıyor böyle, diye sormadan edemiyorsunuz..!

Örneğin, bakın Bakan Yıldırım ile Başkan Uğur’un görüşmelerinden neler çıkmış:

- Balıkesir kent merkezindeki Otogar’dan (Ayşebacı) başlayıp; Sanayi, Gar ve Yıldız duraklarına uğradıktan sonra Organize Sanayi Bölgesi`ne kadar uzanacak hattın işletmesini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yapacak. Bakan Binali Yıldırım’ın İzmir’de İZBAN A.Ş adıyla başarıyla uyguladığı sistem, Balıkesir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından gerçekleştirilecek.

 

- TCDD ile protokol hazırlıklarına başlayan Balıkesir Büyükşehir; istasyonlar, üstgeçitler ve trenler için de çalışmaları başlattı.

 

-  Balıkesir, Otogar – OSB 1. Etabın hayata geçmesinin ardından Edremit Yolu’nda Kabakdere’ye kadar uzanacak 2. Etaba geçilecek. Yılda 12 milyon yolcu taşıması hedeflenen raylı sistem hattı, Balıkesir kent merkezinde toplu taşımanın payını artırarak trafiği rahatlatacak.

 

- Bakanlığı döneminde Edremit’e Kocaseyit Havalimanını kazandıran Yıldırım, Edip Uğur’a projeleri Büyükşehir Belediyesi`nin hazırlaması halinde ihtiyaca cevap verecek modern bir terminalin müjdesini verdi.

 

- Ayvalık Kruvaziyer Limanı fikrini çok beğenen Binali Yıldırım, turistin zaman geçireceği alternatif turizm ve kültür turizmi imkanlarının artırılmasını tavsiye etti. Yılda 50.000 ila 80.000 kruvaziyer turisti ağırlaması beklenen liman projesinde, oteller, ticari alanlar ve müzeler yer alacak. Assos ve Antandros Antik kentlerine feribot ulaşımı sağlanacak kruvaziyer limanı, Kazdağları’nda doğa turizmi ve trekkinge imkan verecek. İzmir ve Kuşadası kruvaziyer limanına yanaşan gemilerdeki turistlerin Bergama’yı ziyaret etme olanağı sağlanacak. Ayvalık, Pergamon Antik Kenti için de bir hub görevi görecek.

 

- Bütüncül ve tek bir liman işletmesinin tüm sanayiciye ve bölgeye hizmet vermesinin ölçek ekonomisi, fırsat eşitliği ve çevre hassasiyeti açısından önemli olduğunun altını çizen Yıldırım, Başkan Uğur’a lojistik geri saha yönetimi ve bütüncül liman tasarımı konusunda destek verdi.

 Başkan Uğur ve Bakan Yıldırım’dan Balıkesir’e “Raylı Sistem” Müjdesi

BALIKESİR TEPEDEN TIRNAĞA YENİLENİYOR

 

Evet,Balıkesir’in 20 ilçesi, 20  belediye başkanı var.

Ancak,  belediye başkanlarına baktığınızda, 30 Mart 2014’de  yerel yönetimlerinin başına geçtikleri günden bu güne başkan olarak sergiledikleri performansa bakıldığı  zaman,  vatandaş açısından anlaşılamaz bir tablo ortaya çıkıyor.

 

Balıkesir’in 20 ilçesi var ve hepsinin başında büyükşehir belediye başkanı olarak da Ahmet Edip Uğur bulunuyor. Yaklaşık iki yıldır da coğrafi açıdan bir  bütün olarak Balıkesir’i yönetmeye çalışıyor. Sürekli bir şeylerin açılışını yapıyor, kurdelalar kesiyor, konuşuyor…Ziyaretçi trafiğinin sonu yok! Birileri onun misafiri olurken, o  da  bir yerlerde davetli oluyor. Havada projeler uçuşuyor.

 

AHMET EDİP UĞUR;  HOMA SAPİENS Mİ  HOMO SAPİENS  SAPİENS  Mİ !?

 

Ahmet Edip Uğur da  tür olarak ‘insan’…Yani  o da  bir homo sapiens  sapiens! Descartes’in ifadesiyle   "düşündüğünün üstüne düşünebilen insan"..!

 

Homo sapiens sapiens’ler insan soyunun son örneği olarak kabul ediliyor. Bir başka ifadeyle günümüz modern insanı türü ...

 

O da bizim gibi yiyer, içiyor, uyuyor, dinleniyor. Yani homo sapiens  sapiens türünün doğal yaşam biçimini sergiliyor. Ancak görünen o ki, farklı olarak , düşündüğünün üstüne düşünebilen insan profili sergiliyor.

 

Ahmet Edip uğur, homo sapiens sapiens de  diğer belediye başkanları , bir homo sapiens ya da neanderthal  veya  homo erectus  mu!? Ya da soyu tükenmiş olan birer  hobbit mi!?

 

Okurlarımız kızıp, alınganlık göstermesinler. 

 

DÜŞÜNDÜĞÜNÜN DE ÜSTÜNE DÜŞÜNEN İNSAN..!

 

Çünkü, bilime  ve kimi çevrelere göre, hamo  sapiens ile homo sapiens sapiens  tamamen aynı fiziksel özelliklere sahip olmakla beraber, aralarındaki temel fark beyin gücü. Garibim Descartes, tanımlamasında olayın bu yönüne dikkat çekmiş olmalı ki, ‘düşündüğünün üstüne düşünen insan’ demiş!

 

Uğur’un büyükşehir başkanlığına seçildiği günden bu günü sürekli vurguladığı şey, ‘hayal gücü’ oldu! Israrla, bölge insanına seslendiği her ortamda  hemşehrilerinden  geleceği makro ölçülerde hayal kurarak  yaşamaya çalışmalarını, hayallerinin peşinden koşmalarını istedi.

 

Bunun nedeni ve niçini var?

 

HAYAL  KURMAYI  UNUTTURDULAR  BİZE..!

 Başkan Uğur ve Bakan Yıldırım’dan Balıkesir’e “Raylı Sistem” Müjdesi

Çünkü,  bu kentler, içinde yaşan insanlarının eseri ve dönüp geriye baktığımızda  önümüze çıkan tablo  hiç birimize sempatik gelmiyor. Bunalıyor, nefes alamıyoruz Hepimiz bu gri tablonun değişmesini ve yaşanabilir, modern bir kenti özlüyor, talep ediyoruz.  Beş yığl içinde umutların hatta ihtiyaçların hoyratça tüketildiği kent yaşamlarından sıyrılıp, statükoların parçalanıp, hayallerimizle örülen geleceğe uzanmak istiyoruz. Ki, nicedir hayallerimiz de dondu, preslendi ve hayal kurma özelliğimizi, homo sapiens sapiens olduğumuzu bile unuttuk ya da bize unutturuldu.

 

Evet, düşündüğünün de üstünde düşünebilen insan!

 

Zor ve hatta kişiye karmaşık ,sıkıntılı bir durummuş gibi geliyor ama homo  sapiens sapiensin alt türleri değilsek bunu başarmalı ve düşünme çıtasını hep birlikte yükseltmeli, türümüzün insanı olabilmeliz.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 890