SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • CUMHURİYETİN İDEOLOJİK TACİRLERİ!

CUMHURİYETİN İDEOLOJİK TACİRLERİ!


Son günlerde Güney Marmara  ilçe belediyeleri nezdinde kamuoyunda en çok tartışılan ve sorgulanan konuların başında bütçe konusu geliyor. Bandırma AK Parti İlçe Başkanı ve Meclis grup sözcüsü Alp Bostancı, beyanlarında sürekli bu konuya dikkat çekiyor.


Peki, dert ne?


İl veya ilçe belediyelerini ve yönetimlerini, aynı merkezi hükümet gibi de düşünebilirsiniz. Size, seçmen tarafından belli bir süre için ülkeyi veya ili, ilçeyi yönetme hakkı verilmiş ve siz kamu yönetimi, idareciliği adına meclisinizle eşgüdüm içerisinde  yönetim sorumluluğunu layıkıyla yerine getireceksiniz.


Seçmenin size  yönetim yetkisi vermesi size kafanıza göre  yönetme hakkı vermiyor. 5393 sayılı yeni Belediye Kanunu’nun 3. maddesinde belediyenin tanımı şu şekilde yapılmakta: “Belde sakinlerinin mahallî müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan ve karar organı seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idarî ve malî özerkliğe sahip kamu tüzel kişisi”.


BİLGİSİZLİĞİMİZ, İLGİSİZLİĞİMİZ HEPİMİZİ  VURUYOR!


Büyükşehir ve Büyükşehir ilçe belediyeleri 5216 sayılı kanunla, il, ilçe ve belde belediyeleri de 5393 sayılı kanunla düzenlenmekte. Belediye başkanı, belediye yönetiminin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir. Belediye meclisi, belediye yönetiminin karar organıdır. Belediye encümeni ise, belediye yönetiminin ikinci derecede karar ve danışma organıdır.


Belediyeler İçişlerine bağlı organlardır ve 3152 sayılı İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 15. maddesinde Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından mülkiye teftiş kurulu tarafından denetlenirler. 


Belediyeleri mali olarak denetleyen ise Sayıştay’dır. 


Anayasamız Sayıştaya; Genel ve katma bütçeli dairelerin gelir, gider ve mallarını Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetlemek, Sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamak, Kanunlarla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapmak, Türkiye Büyük Millet Meclisine kesin hesap kanun tasarıları hakkında uygunluk bildirimi sunmak, görevlerini vermiştir.


BAŞKANLAR VE MECLİS, SORUMLULUKLARININ NE KADAR FARKINDA?


Kamu yönetimi ile ilgili genel olarak bu gerçekleri bilmiyoruz ya da bilenler de genel olarak önemsemiyorlar. Mesleki yaşamımda belediye meclis üyelerinin bile yasa ile belirlenmiş yetki ve görevlerinden haberdar olmadığını görmekteyiz. Belediye yönetiminde işler bir anlamda belediye başkanı ve etrafındaki birkaç kişi ile birlikte götürülmekte, genellikle meclis üyeleri başkan ne söyler  ve ne yaparsa, koşulsuz destek vermekte, biat etmekte.


Bu bugünün düzeni değil, yılların düzenidir ki, işte, bu düzen mutlaka değişmelidir, diyoruz… Ayrıca bu düzen kendi toplumsal saç ayaklarını da yaratmış durumda. Olan ülkeye ve kentlere ,halka oluyor.


BÜYÜKŞEHİR DE AYLARCA MAAŞ ÖDEYEMEYEN BELEDİYELER VAR!


Örneğin, Balıkesir büyükşehir genelinde altı ya da sekiz ay belediyenin kadrolu çalışanı ya da taşeron  çalışanı olup da maaşını  alamayan, maaşı ödenmeyen var mı?


Var!

Nerede ve hangi yerleşim yeri ve belediyede?

Erdek belediyesinde!

Peki, bu insanlar, sorun bakalım, bir veya iki ay değil, aylarca nasıl geçiriyorlar, örgütsüz ve sendikasızlar mı?

Hayır, hepsi DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası üyesi işçiler!


BUNLAR ŞİMDİ NELERİNİ, NERELERİNİ  SATIYORLAR?


Yine aynı şekilde  Bandırma Belediyesi’nde  2014 yerel seçimlerinden bugüne belediye mülklerini satmak için rekor üstüne rekor kırmış CHP’li başkan Mirza’nın karar ve eylemlerine alkış tutarak, destek veren sendika hangi sendika?


Satanlara, KİT’lerin özelleştirilmesine karşı “Bunlar analarını bile satarlar” diyerek karşı duran Bandırma belediyesinde örgütlü olan yetkili Genel İş sendikası, “onlar satarken iyiydi ya, bunlar satınca mı kötü oldular ” demedi mi!


Türkiye’de belediyecilik de sendikacılık da ideolojik ve siyasal  anlayışla ve  gerekçelerle yapılıyor. Şu veya bu partiden aday olmuş ve seçilmiş bir belediye başkanı ve  meclis üyesi, seçildiği andan itibaren yakasındaki parti rozetini çıkartmak yerine, iktidarda nasıl başına buyruk ve partizanca karar ve uygulamalara imza atıyorsa belediyelerde örgütlü sendikalar veya diğer sivil toplum örgütleri de varoluş gerekçelerini unutarak, çürümüş ve kokuşmuş düzenin bir parçası olarak, toplumsal yaşamda yerini alıyor. Halk, işçi, çalışan ya da değişik diğer toplum kesimlerinin çıkarları köşe başlarını tutmuş haramiler tarafından kişisel, grupsal, partisel çıkarlara kurban ediliyor.


Sonuçta ne oluyor?


SÖZDE SATMAYA DEĞİL, ALMAYA TALİP OLMUŞLARDI!


 Bostancı’nın dikkat çektiği gibi, Bandırma Belediyesi’nin Mirza ve ekibi tarafından şişirilmiş 2016 yılı  bütçesinin yani 110 milyon liranın 53 milyonunun personel harcamalarına gittiğini öğreniyorsunuz! Gelir ve gideriniz arasındaki uçurumu nasıl kapatacaksınız? SATARAK!


 Bostancı da bunu söylüyor zaten. Yıl sonuna kadar öngördüğünüz bütçe hedefini yakalayabilmeniz için 20 milyon liralık daha  kamu mülkünü SATACAKSINIZ! 


Sattığınızın geri dönüşümü, Bandırma’ya bir kazancı var mı? İki Pazar yeri yapacağınız 25 milyon liraya, maliyetlerinizi şişirerek ,benzer bir yatırım daha yapacaksınız! Bu oyuna siyaset dilinde, CAMBAZA BAK, oyunu deniyor. Olup bitenlere yabancı olan vatandaşın hizmet ve yatırım açlığını suistimal ederek, cambaza bak oyununu şarkı-türkü ile, şantöz ve dansöz ile süsleyerek, bir şekilde pazarlayacaksınız!


Bunlar, okurlarımız bilirler SÜLÜN OSMAN hesabı Kız Kulesini, Boğaziçi Köprüsünü bile satmaya kalkması gibi, satışın da, emlakçılığın da piri oldular. Bunlar, Cumhuriyet Türkiyesi’nin ideolojik tacirleriydi. İyi alıştılar!  Burada  dert yıllardır ısıtıp ısıtıp milletin önüne koydukları gibi ne Cumhuriyet, ne laiklik, nre demokrasi, ne şeriat, ne başkanlık… Bunların ağzında bunlar ne yazık ki,  siyasal garnitür! Her bir sorun olarak belirlenen konunun üzerine yedi katlı apartman inşa etmeye çalışırlarken, CAMBAZA  BAKMAYI UNUTMA, demeyi ihmal etmiyorlar.


Esen kalın ve cambazlardan uzak durmayı ihmal etmeyin!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 496