SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018

CHP`DE DELEGE SEÇİMLERİ


Beklendiği  ve 7 Haziran  genel seçimleri öncesinde öngörüldüğü gibi,  1 Kasım genel seçimleri sonrası  CHP Kurultayı’nın gerçekleşme sürecinde, il  ve ilçelerde kongre süreçleri  başladı. Dolayısıyla da  belirlenmiş takvime göre  şimdilik delege seçimleri  tamamlanıyor.

 

MAVİ VE KIRMIZI LİSTE

 

Bandırma CHP de  delege seçimlerinde   iki liste  yarıştı.

Biri, milletvekili Mehmet Tüm ile Belediye Başkanı Mirza’nın destek vermenin ötesinde sahiplendikleri MAVİ LİSTE, diğeri de milletvekili Namık  Havutça’nın,  belediye eski başkanı Sedat Pekel, eski ilçe başkanı Metin Ok,  Dr.Selim Panç’ın destek verdikleri  KIRMIZI LİSTE.

 

KIRMIZI  LİSTE’nin başkan adayı belli: Zümrüt DURUKAN.

MAVİ  LİSTE’nin ise başkan adayı ‘gizli’..!

 

 

TÜM/MİRZA’NIN SİYASİ HESAPLARI

 

 

Neden mi!?

a-) Delege seçimlerinin daha başında Tüm-Mirza ikilisi, ilçe başkan adaylarını lanse ederek, partilinin tepkilerini üzerine çekmek istemedikleri  …

b-)Başkan adaylarının da parti içi tartışmalara kurban gitmesini, yıpratılmasını istemedikleri için…

c-) Keza, başkan adaylığında gönlü olanları da daha olayın başında karşılarına almadan oy yüzdelerini arttırmak  ve delegelerini seçtirtmek için…

Peki, tüm bu çabalarla  amaç ve hedeflenen  ne!?

İLÇE PARTİ ÖRGÜTÜNDE VE YÖNETİMDE SÖZ SAHİBİ OLMAK VE BELİRLEYİCİ OLABİLMEK İÇİN…

 

AMAÇLANAN NE !?

 

Çünkü,  Mirza ve Tüm’ün, Bandırma ilçe örgütünde etkin ve belirleyici olmakla yetinmeyeceklerini, etkin olma ve belirleyici olma çabalarının Güney Marmara’da Erdek, Adalar, Manyas, Gönen ve Susurluk’un ötesinde Körfez de başta Edremit ve Ayvalık olmak üzere   etkin ve belirleyici güç haline gelerek Balıkesir ve merkezde de CHP il yönetiminde ve Kurultay delegeliklerinde  etkin ve belirleyici olarak iradelerini CHP Genel Merkezine ve Kurultay’a taşımak istiyorlar.

Bu ifadelerimi kimse abartılı bir yorum olarak nitelendirerek, ‘bu kadar mı’ diyerek şaşırıp kalmasın! Mehmet Tüm ve Mirza’dan söz ediyoruz!

Bu sürecin niteliklerini kavrayamayanlar Tüm ile Mirza’nın 2009 yerel seçimleri öncesinden başlayarak bugüne siyasi  birlikteliklerine, dayanışmalarına kaderdaşlıklarına iyi bakmalı ve muhataplarının siyasal kimliklerini, yaşanan süreci iyi anlamalılar.

Kuşkusuz, parti içi siyasal başarılarla ve yerel, genel seçimlerde elde ettikleri zaferlerle birlikte anılan Tüm-Mirza dostluğu ve kaderdaşlığı kamuoyunda da parti içinde de değişik tepkilere neden oluyor.

Bu doğaldır!

 

TÜM’UN SİYASİ HESAPLARI MİRZA’NIN İKTİDAR HIRSIYLA ALT ÜST MÜ OLUYOR!?

İDOLLERİ R.T.E.  AMA  İCRAATSIZ  R.T.E. OLUNMUYOR!

 


Bunu doğal ve anlaşılır olmaktan çıkartan, tepkilere neden olan yanı ise ilçede, bölgede, il de ve genel merkez düzeyinde etkili ve BELİRLEYİCİ OLMA ÇABASININ siyaseten abartılı hale gelmesi ve bunun için siyaseten her yolun mübah görülmesidir.

Ben, Tüm-Mirza’nın  2009 yerel seçimleri öncesinden başlayarak geliştirdikleri bu siyaset anlayışı ve tarzında en etkili siyasi figürün Recep Tayyip Erdoğan olduğuna inanıyorum. Siyasi model ve örnek, R.T. Erdoğan’dır!

Ancak, her ikisinin de atladığı bir gerçek var. O da Erdoğan’ın siyasal yaşamdaki yükselişinde ve her seçimde kazandığı başarı da temel etken, halka dönük, tabana dönük siyaset anlayışı yanı sıra siyasal anlayışı doğrultusunda hizmet ve yatırımlarda gösterdiği başarıdır.

 

NE MİRZA’NIN BAŞKAN OLARAK NE  DE TÜM’ÜN VEKİL OLARAK DAHA SOMUT BİR İCRAATI YOK!

 

2009 Mart yerel seçimlerinde Sedat Pekel’ in başkanlığı döneminde başkan yardımcılığı görevini üstlenmiş ve  Mart 2014 de başkanlık görevine seçilmiş Dursun Mirza’nın iktidarda geçen yaklaşık iki yıllık icraat döneminde siyasi başarılarını yerel yönetimde hizmet ve yatırımla taçlandırma anlamında ortada somut bir şey yok! Başkanlık makamının  Bandırma halkıyla kucaklaşmasından vazgeçtik, bu yönüyle parti tabanıyla bile kucaklaşmasında ciddi sıkıntılar yaşanmakta.

Keza, 1 Kasım ve 7 Haziran genel seçimlerinde  CHP’nin 1.sıra adayı olarak milletvekili seçilmiş Mehmet Tüm’ ün de  daha vekil olarak ne bölge halkına ve ne parti tabanına yönelik somut bir tek icraatı bulunmamakta. Tüm’ ün siyasi yaşamında öne çıkan en belirleyici özellik halka dönük siyaset yapması. Halkına ve partililerine yabancılaşmamaya çalışması…

 

1000’DEN FAZLA PARTİLİ DELEGELERİNİ SEÇMEK İÇİN SANDIĞA GİTMEDİ!

BANDIRMA’DA CHP, CHP’LİLERE Mİ YABANCILAŞIYOR!?

 

Bandırma’da CHP’nin  2674 üyesi bulunuyor.

Delege seçimlerinde, Zümrüt DURUKAN’IN  ilçe başkan adayı olduğu, KIRMIZI LİSTE,474 OY  alarak, 7 delegelik kazandı.

Seçimlere MAVİ LİSTE ile katılan Tüm-Mirza ise  1025 oy alarak,319 delegelik kazandı.

Delege seçimleri için oy kullanmak için sandığa gitmeyen parti üyesi sayısı ise  binin üzerinde…!

 

PARTİLİLER KAYGILI: CHP İÇİN YOLUN SONU GÖRÜNDÜ MÜ!?

 

Delege seçimleri boyunca CHP ilçe örgütünün altındaki cafe ve Kafkas’ı karargah olarak kullanan Tüm ve Mirza’ya parti içi tepkiler ise  tavan yapmış durumda. Partililer, geçmiş delege seçimlerinde yaşandığı gibi Tüm ve Mirza’nın, delege seçimlerine böylesine müdahil olmalarını ağır bir dille eleştirirken, “Biri vekil diğeri belediye başkanı. Parti her ikisinin adeta işgali altında. Yerel yönetimin gücü ve olanakları kullanılarak, partililere, parti üyesi işçilere ya da taşeron yanında çalışanlara şantaj yapılarak MAVİ LİSTE’ ye oy kullandırtılıyor. Mirza, sergilediği yöneticilikle, bu anlayışla partinin oyunu düşürdü. AK Parti ile aramızdaki oy farkı 3 bine düştü. Bir  çok partili 1 Kasım da oyunu ‘lanet olsun’ diyerek partiye bile vermedi. Bu kafayla  ve hırsla, kinle partimiz de belediyecilik de yürümez.2019 yerel seçimlerinde bugün ne ekiyorlarsa  sandıkta yine birlikte biçerler” sözleriyle tepkilerini dile getiriyorlar.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 945