SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • CHP’Lİ BAŞKANLAR VE VEKİLLER, ROTTERDAM’A NİÇİN GİTTİ!?

CHP’Lİ BAŞKANLAR VE VEKİLLER, ROTTERDAM’A NİÇİN GİTTİ!?2014 Mart yerel seçimleri gerçekleştiğinde  ve büyükşehir yasası fiilen bu seçimlerle yaşama geçmesiyle  birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı Balıkesir-Çanakkale 1/100 binlik çevre  düzen planı  üzerinde kamuoyunda tartışmalar  yoğunluk kazandı.

 

93 YILLIK ‘AYIP’  GİDERİLDİ!


93 yıllık Cumhuriyet tarihinde hiçbir dönemde Balıkesir ve Çanakkale için 1/100 binlik çevre düzen planı hazırlanmamıştı ve ilk defa gerçekleştiriliyordu.


Özellikle kent plancılarımız, mimar ve mühendislerimiz bu eksikliğin ve 93 yıllık tarihimizde siyasal iktidarlarca bu eksikliğin giderilmemiş olmasının ‘ayıbı’ nı ve yanlışını bilirler. Şu sorulabilir. Peki, biz 93 yıl, ülkenin ya da bölgelerin çevre düzen planı yokken, bugüne kadar ‘maçı’ nasıl idare ettik? Acı ama gerçek, el yordamıyla ve siyasi ya da makamsal, kişisel  rant hesapları  ve ‘cambaza bak’ oyunuyla… !


Çünkü, ülkenin veya bir bölgenin, sosyo - ekonomik gelişme eğilimlerini, yerleşmelerin gelişme potansiyelini, sektörel hedefleri, sınai yatırım alanlarını, faaliyetlerini ve alt yapıların dağılımı gibi bir çok unsuru belirlemek üzere hazırlanacak planlar ile hem durumunuzu hem de geleceğinizi belirlersiniz.1/100 binlik çevre düzen planı, 1/50 bin, 1/25 bin, 1/5000 ve 1/1000’lik plan  hazırlıkları ile devam eder. Yanlış anımsamıyorsam, 93 yıllık Cumhuriyet tarihinde 81 vilayetimizin yaklaşık 20’sinde çevre düzen planı hiç yoktu, hazırlanmamıştı!


MİRZA, PLAN KONUSUNDA HEP GERÇEĞİ GİZLEDİ!


Okurlarımız anımsarlar. Bakanlığın 1/100’binlik Balıkesir-Çanakkale çevre düzen plan hazırlıkları sürerken, CHP’li belediye başkanı  Mirza  ve ekibinden ‘tık’ ses çıkmamıştı. Plan hazırlıklarıyla ilgili belediyeler arası resmi yazışmalar  ve ilgili kurumlardan alınmış görüşler havada uçuşurken, ‘bizim haberimiz yok. AK Parti ve iktidarı, rant hesabı güderek, sessiz sedasız, el altından  bölgeyi yağmalatıp, yandaşlarına peşkeş çekiyor’ denmişti.


Israrlı yazılarımız ve yaşananlarla bu beyanların yalan olduğu ve gerçeği yansıtmadığı daha sonra anlaşıldı. Öyle ki, ‘1/100 binlik çevre düzen planları, haritalar  müteahhitlerin ve emlakçıların ofislerine kadar düşmüştü!


1/100 binlik çevre düzen planının kamuoyuna mal olması, haritalarının her yerde yayınlanmasıyla birlikte CHP’li Başkan Mirza ve ekibinin ilk tepkisi, planlara göre, sınai yatırım alanı olarak belirlenmiş Şirinçavuş ve çevresiyle ilgili, CHP’li Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı’yı da kendisine yedekleyip, ‘gezici mantığı’yla çevreciliği bahane edip,  tepkileri yükseltmek ve toplumu kaşımak oldu.

 

BU KAFALARLA  OLMAZ!


İşte, bu günlerde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, Bandırma da Rotterdam Limanı gibi bir liman yatırımından  ve projesinden söz ettiğinde Bandırma ve Erdek’teki CHP’li Mirza ve Sarı yönetimlerinin, CHP’li bölge milletvekillerinin  başlangıçtaki şaşkınlığı, alaya ve küçümsemeye dönüştü. ’Arıcan, bunlar abartı, yok böyle bir şey’ diyen okurlarımız, o günlerde muhteremlerin yaptıkları açıklamaları okumalılar.


Ve ilginçtir, düşündürücüdür ki, CHP’li yerel yöneticiler Mirza ve Sarı’nın  plan, sınai yatırımları, liman, Rotterdam, çevre ve insan sağlığı konusundaki çelişkili beyanlarını, tutarsız açıklamalarını en iyi CHP’liler yani  partililer gördü, yaşadı.


Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’un Başkan Mirza ile Hollanda’nın Rotterdam kentine ve limanına gerçekleştirdiği ziyaretle, ‘düğüm’ çözüldü. Okurlarımız ve gazeteci arkadaşlarımız anımsarlar. Rotterdam gezisi sonrası Başkan Mirza’nın Şerafettin Engüdar ve Cemal Adıgüzel ile belediye meclis salonunda gerçekleştirdiği basın toplantısı, tam bir komediydi!


HOLLANDA DA ‘ÖZGÜRLÜK’ İÇİNDE TAKLA ATAN SALYANGOZLAR!

 

Söylenenleri ve yaşananları unutmadık, hepsi Kemal Sunal filmi gibi gözlerimizin önünde. Rotterdam da Port Of Rotterdam yetkilileri ile atılan imzalar, Mirza ve kankalarının    izlenimleri ve kamuoyundan vazgeçtik, yaşananların partililer nezdinde yarattığı sıkıntı, yüzlerinden okunuyordu. Rotterdam limanında foklar ve salyangozların attığı taklalar, aslında Mirza ve  ekibinin siyaseten attığı taklalardan farklı değildi.


Bu konuda ve Hollanda ziyaretlerinde  rahat ve kendisinden emin olan tek kişi vardı. O da liman projesinin mimarı büyükşehir belediye başkanı A. Edip Uğur! Mirza sonrası Sarı da büyükşehir belediye başkanı Uğur ile Rotterdam ziyaretine katıldı. Olmadı, yaşanan sıkıntı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na kadar taşındı ama nafile! Siyaseten öngörüsüz, projeksiyonsuz,  ufuksuz olmak  hem kişiyi tutarsız düşünce ve davranışlara iter, hem içine sürüklendiğiniz çaresizlikle ne yapacağınızı bilemezsiniz.


KAMEN’DEN SONRA ROTTERDAM’I DA ‘KARDEŞ’YAPALIM!


Haziran ayının son günlerinde Başkan Mirza, Erdek  Belediye Başkanı Hüseyin Sarı ile birlikte CHP’nin bölge milletvekilleri Ahmet Akın, Mehmet Tüm ve Namık Havutça’yı da yanına alarak Hollanda’ya Rotterdam’a uçtu ve döndü. Ziyarette heyetin ne yapacağı, kimlerle görüşeceği kamuoyuyla da Bandırma Belediyesinin internet sitesinden paylaşıldı. Yorumu size bırakıp, yazmakla yetinelim. Takdir sizin!


“Rotterdam`dan sivil halkın yanı sıra, Basın Mensupları, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Hollanda İşçi Partisi (PvdA) Belediye Meclis Üyeleri, Çevre ve Doğa Sözcüsü olan Barbara Kathmann, Hayvanları Koruma Partisi Rotterdam Temsilcisi Jaap Rozema ve Güney-Hollanda Bölgesi Doğa ve Çevre Federasyonu Başkanı Alex Ouwehand…”


Bunu okuyunca, kendi kendime düşündüm ve sordum. Hollanda’lılar ve Rotterdam’lılar, hayvan ve doğa severlere şunu mu soracaklar: “Ya bizde, büyükşehir belediye başkanı Uğur, kentimize  bir liman yapmaktan söz ediyor. Sizi model olarak almış. Ne diyorsunuz, yapsın mı? Siz, bu limandan memnun musunuz? Port of Rotterdam limanını işleten firma yetkilisi  ile görüştüğümüz belediye yetkilileri bizi kandırmıyorlar değil mi? Büyükşehir başkanı Uğur ile anlaşıp, bizi kumpasa getirmezsiniz ,değil mi?”


MAZERETİMİZ VAR!


İşte buna, sanırım, birazcık Atatürkçü, daha fazlası sosyal demokrat, ‘Yeni CHP’nin toplumsal kalkınma ve sınai gelişme siyaseti, strateji  deniyor!


Diyelim ki, Hollandalı ve Rotterdam’lılar ‘ ya mükemmel yatırım’ dediler. O zaman da ‘ bunda vardır bir keramet’ denilerek, şapka mı çıkartılacak! Hadi diyelim ki, bunu da yaptılar. O  zaman emin olun, şunu diyecekler: “Rotterdam limanı muhteşem. Hollanda’da devlet var be arkadaş ama biz, Türkiye’de bu devlete ve Ak Parti iktidarına, bizdeki sanayicilere güvenemiyoruz .Hollanda da demokrasi var. İnsan hakları, özgürlükleri var. Türkiye’de diktatörlükvar. Hollanda’ da foklar, kuşlar, salyangozlar mutluluktan takla atıyorlar  ama bizde  hayvanlara da insanlara da zulmeden faşist  bir iktidar var.”


Peki, ya yatırım, Bandırma limanı ve kurulması öngörülen fabrikalar ,istihdam, üretim, elde edilecek katma değer ne olacak?Bu sorunun da yanıtı hazır:  ‘ CHP, Kılıçdaroğlu  iktidara geldiğinde biz yatırımın hasını yaparız!”


Şimdilik, MAZARETİMİZ VAR…!


Not:Bu yazı üç CHP’li Balıkesir milletvekili Rotterdam ziyareti dönüşü  ortak açıklama yapılmadan yazıldı. Sağ olsunlar, ortak beyanlarıyla beni yine yanıltmadılar ve liman projesinin hayal ürünü olduğunu belirtip, bunun da kendilerine Rotterdam’da söylendiğini  vurguladılar.

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 882