SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 19.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • chp’de iktidar kördöğüşü

chp’de iktidar kördöğüşü

Bandırma ne istiyor!?
2014 Mart yerel seçim sürecinde CHP Genel Merkezi’nin belirlediği ve programladığı seçim takvimine uygun olarak, aday adaylığı süreci 2 Eylül saat 17.00’de tamamladı.

CHP’DE SANCILI SÜREÇ

CHP’nin balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Aday adayı ,şimdilik, yok..!
Büyükşehir’in merkez ilçeleri Karasi ve 6 Eylül ilçelerinde belediye başkan aday adaylığı için birer isim başvurmuş durumda...
Bandırma’da ise, başkan aday adaylığı için 6 isim var.Başta Sedat Pekel olmak üzere, Dursun Mirza, Ozan Onur, Dr.Selim Panç, Ahmet Göçmez, Metin Ok CHP’nin belediye başkan aday adayları...
Bu aday adayları içinde yer alan Eğitim Sen Şube Başkanı Gültekin Mutlu ise, başkan aday adaylığından çekilmiş durumda.
Mutlu’nun başkan adaylığından çekilmesi, bana doğal geliyor. Çünkü, Mutlu’nun daha adaylık açıklamasıyla birlikte parti içinde geliştirilen tepki manidardı.
 Ancak, bugüne kadar CHP içinde, başkan adaylığını, iddiasının içini doldurarak, somut ve açıkça ifade edebilen tek kişi ise, Mutlu’ydu. Öyle ki, 2009 Mart yerel seçimlerinde bile CHP’li adaylar, Mutlu gibi, iddialarının içini somut bir biçimde dolduramadıklarına inanıyorum.

MUTLU: NEOLİBERAL VE 
SOSYAL DEMOKRAT 
YÖNETİM ANLAYIŞI MI!?
Peki, Gültekin Mutlu’nun diğer aday adaylarına göre, farklı olan yönü ne idi, buna bakmak gerekiyor.
Öncelikle, Mutlu, CHP’nin iktidar amacını ve hedefini, siyasal garnitürlerle ve hay huyla süslemek yerine, sınıfsal, sosyal ve siyasal bir bakış açısıyla belediye başkanlığını ele alıyor.
Bu da doğal..!
Çünkü, Mutlu, bir eğitim emekçisi olarak, sendikacılığın içinden geliyor.
Örneğin, şöyle diyor:
“Küreselleşmeyi hem ulusal hem yerel düzeyde uygulayan AKP neoliberal politikaları sonucu özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarını yaygınlaştırmış, devlet sadece ekonomiden değil eğitim,sağlık dahil temel görevlerinden elini çekmiştir. Bu liberal sağ anlayış yerelde ise hizmetlerin özel sektör tarafından yerine getirilmesiyle karşılık bulmuştur. Özçelmleştirme ve taşeronlaştırma uygulamaları sonucu çalışanların ve halkın yoksulluğu artmıştır.”
CHP ve CHP’nin başkan aday adayları, genel olarak, mevcut iktidarla ilişkilerini ve farklılıklarını bu temelde koymak yerine, laik-antilaik eksende, Cumhuriyet-şeriat ikilemiyle  şekillendirir ve beslerler.
Oysa ki, AKP, har türlü siyasal garnitürün ötesinde neoliberal sağ bir ekonomik politikanın tarafı ve savunucusudur.
Olayın bu yönünü gözden kaçırdığınızda, iktidarında varlık noktasını gözden kaçırmış, bunu farklı siyasal kaygılarla geçiştirmiş ve uyduruk gerekçelerle süslemiş,halka yalan söylemiş olursunuz..

HALK KANDIRILMAKTAN 
BIKTI, USANDI!

Devam edelim...Sorunun özünü bu şekilde koyduğunuzda ve temellendirdiğinizde, buna karşı geliştireceğiniz ekonomik ve siyasal,sosyal,kültürel refleks ve politikalar şekillenmeye başlar.
Mutlu,şöyle diyor:
“Liberal sağ belediyecilik yerine ‘emeğe’ değerveren ve saygı duyan emeğin örgütlenmesinin önündeki bütün engelleri kaldıran, emeği sosyal güvenceye kavuşturnan bir hareket olan sosyal demokrasi ve sosyal belediyecilik anlayışı yaşama geçirilecek,tüm hizmetler belediye aracılığıyla kolay erişilebilir, eşit, adil bir şekilde verilecektir.”
İşin özü de kendisi de budur..!
İşin ‘sözü’ budur diye bilinçli yazmıyorum. Çünkü, genelde  kitabi bilgileri ezberlemiş olanlar, demogoglar, oportünistler aynı demokrasinin ve özgürlük sözcüklerinin cılkını çıkarttıkları gibi, konu bu olduğunda,  bir laf cambazı gibi karşınızda takla atar dururlar.
Çünkü, Mutlu’nun neoliberal sağ ekonomik politikalarla, yönetim anlayışıyla karşı karşıya gelmesi ve emek’ten yana tavır alabilmesinin zorunlu karşılığı vardır  ve bu zorunluluklar çerçevesinde somut ve pratik adımlar atmak zorundasınızdır.
Gerekçeniz her ne olursa olsun, kendinizi ve halkı kandırma  hakkına sahip değilsinizdir.

TEORİ PRATİK İÇİNDİR!
5 YILDIR NE YAPTINIZ?

Mutlu, AKP iktidarıyla temeldeki ideolojik,siyasal ve felsefi farklılığını ‘dürüstçe’ ortayakoyduktan sonra, sahip olduğu ‘emek’ ağırlıklı anlayışla, somut ve pratik olarak başkan olarak nelerin yapılacağını de şöyle özetliyor:
“Bu bağlamda sosyal belediyecilik anlayışıyla örtüşmeyen ‘temizlik’, ‘park bahçeler’,’ itfaiye hizmetleri’ veren ‘taşeron’ şırketlerin sözleşmeleri bittiğinde, SÖZLEŞMELERİ YENİLENMEYECEK,bu şirketlerde çalışan işçiler mağdur edilmeyerek, bu işçiler belediye şirketinde sendikalı  çalıştırılacak, toplu sözleşmeden  doğan haklardan yararlandırılacak ve insana yaraşır bir ücret almaları ve insana yaraşır şekilde yaşamaları sağlanacaktır.
“Ayrıca, Bandırma Belediyesinin taşeron şirketlere yaptırdığı kaldırım ve yol yapımında kullanılan gerekli malzemeler; gerekli makinalar, araç ve gereçler satın alınarak kendi tesislerimizde üretilecek, ŞİRKETLERDEN MAL VE HİZMET ALIMINA SON  VERİLECEK, makina parkı yeniden düzenlenecektir.”
Gariptir, ilginçtir ve kara kara düşündürücüdür ki, 2009 Mart’ın da yerel yönetime seçilen Pekel ve CHP’nin de sol’un dan gelen Mirza ve Onur, 4,5 yılı aşan iktidarları boyunca Mutlu’nun öngördüğü hiçbir zorunluluğu yapamamış, gerçekleştireemiş, hatta telafuz bile edememişlerdir.
Mutlu’nun basın açıklamasında, bu yönetim anlayışı çerçevesinde  atılmasını zorunlu gördüğü ve planladığı daha çok şey var.

PEKEL, BAŞARILIYSA BU 
ARAYIŞ, BU ÇABA NEDEN?

Tam bu nokta da Bandırma’da CHP’nin yerel seçimler öncesi belini büken handikaplardan  açık yüreklilikle,samimiyet temelinde söz etmek, CHP’lilerin ve kamuoyunun dikkatini çekmek gerekiyor.
Örneğin, 2014 Mart yerel seçimlerinde CHP adına belediyebaşkanlığına aday adayı olanlar, 2009 Mart’ından bugüne iktidarda olan CHP’li yerel yönetimle karar ve icraat noktasında farklılıklarını iyi ortaya koymak durumundalar.
Genel de tüm başkan aday adayları bundan imtina ederek, artık Pekel’in de, başkan yardımcıları Mirza ve Onur’un da duymaktan bıktıklarına inandığım, ortak bir tekerlemeyi dillendirip duruyorlar.
“Pekel ve yönetimi başarılıdır. bu yönetim iyi şeyler yapmıştır ama daha iyisini yapmak için ben adayım..”
4,5 yıldır iktidar koltuğunda oturan, Pekel’in almış olduğu tüm karar ve yaptığı tüm icraatlara ortak olan başkan yardımcıları Mirza ve Onur’un da aynı  dürtüyle benzer  ifadeler kullanıp, öte yandan ‘ biz Pekel’den farklı bir anlayış ve davranış biçimine sahibiz..Yönetim anlayışlarımız farklı” diyebilmeleri de bir o kadar garip ve ilginç bir tavırdır.
İşte bu başkan adaylığı anlayışı ve davranışı, ‘dar particilik’ yanı sıra politik açıdan namusu kurtarma ve şark kurnazlığının iflah olmaz halidir.
Temelinde ise, partiliye karşı güvensizlik, parti üyelerini koyun görme, halkı kandırma çabasının ürünüdür.

Neden ve niçin?

SAMİMİYET TESTİNİ, 
ÖNCE PARTİLİLER 
SONRA HALK YAPACAK!

Çünkü, Başkan Pekel’in dışındaki tem belediye başkan aday adayları ile bire bir karşılıklı oturup, geçmiş 4,5 yıllık yerel yönetim karar ve icraatlarını sorgulayıp, söyleştiğinizde hemen hepsinin Pekel’i olumsuzladığına ve ağır bir biçimde eleştirdiğine tanık olursunuz.
Bunları Başkan Pekel’in yşüzüne karşı söylemiyor, eleştiremiyorsanız ve sergileyemediğiniz samimiyeti parti menfaatleri adı altında ‘kol kırılır yen içinde’ anlayışıyla maskelemeye gerek duyuyorsanız, yarın adaylıklarınız resmileştiğinde halka nasıl samimi davranacaksınız!?
Bu nokta da, CHP’de sandık, pandoranın kutusu gibi, kişisel iktidar hırsları ve özlemlerinin sonuna kadar kapısını açtı sanıyorum.
Bu havanın da Pekel’e hiç yabancı olmadığını sanıyorum...

AKP GİTSİN DE,SONRASINA
 BAKARIZ ANLAYIŞI!

CHP’de mevcut başkan aday adayları arasında bir tek Dr.Selim Panç, daha konuşmadı.
Ancak, tüm başkan aday adayları arasında öne çıkan ortak bir dil ve siyasal literatür var.
- “ Her ne olursa olsun AKP’ye Bandırma’yı vermeyeceğiz..”
Peki, bunun nedenselliği çok önemli ve sormak gerekiyor; NEDEN?
Yanıtlar da ortak gibi...
Çünkü;
- AKP, Cumhuriyet ve Mustafa Kemal düşmanı...
- AKP anti-laik ve Türkiye’yi adım adım ılımlı İslam Cumhuriyetine taşıyor.
-AKP, Cumhuriyet değerleri ve kurumlarını islami anlayışla dönüştürüyor.
Falan filan...
Ya da;
- AKP, ABD uşağı bir parti.NATO’nun emireri..
-Kemal’in Ordusu’nu mahvetti...Kemal’in Askerlerini içeri attı...
Falan filan..
Taksim/Gezi Parkı’nda 3 ağacın kesilmesini bahane kılıp, sonrasında gelişen protesto ve eylemliliklerden ‘Diktatör” hatta ‘faşist’ Erdoğan’a karşı “Gezi ruhu” icat edenlere de sözümüz yok..!
Çünkü, iş “ruh” aramaya ve icat etmeye kaldıysa,Nazım’ların da, Deniz’lerin de, Mustafa Kemal’in de ruhu isyan edecektir..
Çünkü, kurtuluşumuz “gezici ruha” kaldı..!!!
Gültekin Mutlu’nun da siyasal handikapı burada...Çünkü, Bandırkma’nın da neoliberal sağ yerel yönetim anlayışına, ekonomik politikalarına, küresel efendilerin yerel iz düşümlerine karşı  garibim Bandırma’nın sokaklarında “gezi ruhu”nu arıyor.
Oysa ki, kapitalizm bu!!!
“Gezi ruhu” bile  bilinen TV’lerde çoktan işporta tezgahına düşmüş, 59 liraya adrese teslim, bayrak, Mustafa Kemal resmi, anahtarlık, kalem, kahve fincanı ya da kitabı, bir-iki bilinen şarkıcı ve türkücünün pazarlanmasına düşmüş durumda...

BANDIRMA, DEĞİŞİM VE
 YENİLENME İSTİYOR!

CHP’li tüm başkan aday adaylarının dile getirdiği gerçek ve doğru olan şey ise, Bandırma’nın yerelm iktidarda bir 2DEĞİŞİM” ve “YENİLENME” isteği ve arzusudur.
Bandırma’da hiçbir siyasal parti ya da kişi, son 4,5 yılda gün geçtikçe olgunlaşan bu toplamsal talep ve arzunun önünde duramaz ve kaydırık, uyduruk gerekçelerle geçiştiremez.
Evet, Bandırma DEĞİLİM  ve Bandırma yerel yönetim de YENİLENME İSTİYOR...
Bu toplumsal ortaklaşa talep ve arzu, Ak Parti’linin de, CHP’linin de, MHP’linin de ortak talebi ve arzusudur.
Ben de, bu ülkenin ve kentin bir insanı, bir gazeteci ve yazar olarak 2014 Mart yerel seçimlerinde yerel iktidarda DEĞİŞİM  ve YENİLENME İSTİYORUM.
Benim için esas olan, hangi siyasal partinin iktidara geleceği, adı ya da sanı değildir. Benim için önemli olan, Bandırma’nın toplumsal bir talmebi ve arzusu olan DEĞİŞİM ve YENİLENMEYİ gerçekten, samimiyet temelinde ve Bandırma lehine kucaklaşacak, en iyi şekilde temsil edebilecek başkan ve siyasi kadronun sandıktan çıkıp, iktidar olabilmesidir.
Bandırma, bu nokta da, kentsel pragmatizmi gözeterek,talep ve özlemine en güzel ve en akılcı biçimde yanıt bulabileceği belediye ekibine umuz vermeli ve bu yönetim ekibinin oylarıyla önüne açmalıdır.
Esen kalın...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2248