SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ VE BALIKESİR!

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ VE BALIKESİR!


“2 büyük eseri  ilk 100 gün içinde hizmete kazandırdık. Birincisi Osmangazi köprüsü. Dünyanın en büyük köprüsü bu. Bugüne kadar günde ortalama 20 bin araç geçiyor. 1 milyonluk geçiş tamamlandı. İkinci büyük eser Yavuz Sultan Selim Köprüsü. Bu iki projenin biten kısmı 21 milyar lira. Diğer bölümler bittiğinde bu rakam 50 milyarı aşıyor. 350 km yeni bölünmüş yol yapıldı bu süre içerisinde. Yeni başlayan projelerin tutarı 3 milyar lira 5 milyar liralık da ihale yapılıyor. Size bir müjde daha, dün Çanakkale Köprüsü için imzayı attım. Süreç başladı. 18 Mart 2017`de kazmayı vuracağız. Böylece Marmara`yı ve Boğazları birleştiriyoruz. Çanakkale vatandaşa her zaman geçilebilir hale gelecek.”

Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısında 65. Hükümetin ilk 100 gününü  değerlendirdiği basın toplantısındaki sözleri bunlar.

Yani, yıllardır konuşulan  Çanakkale Köprüsü için söz bitti ve  Güney Marmara ile Boğazı birleştirecek köprü için imza atıldı ve temel atmak için gün belirlendi.


BALIKESİR KENTİ UÇURACAK PROJELERİN NE KADAR FARKINDA?

Çanakkale Köprüsü Projesi ile ilgili görsel sonucu

Bu projeye ile ilgili mevcut veriler şöyle;

Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkii ile Gelibolu ilçesi Sütlüce mevkii arasında yapılacak köprü tamamlandığında dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olacak. Çanakkale Köprüsü`nün yapılacağı boğazın genişliği 3 bin 600 metre, 800`er metre de kara tarafından içeriye girilecek. 3 bin 23 metre asma bölümü olacak.

30 Mart 2015 tarihinde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`na resmi başvuru yapılmıştı. Çanakkale Boğaz Köprüsü 2 kesimden meydana gelecek.

1.      kesim kısmı İstanbul Silivri İlçesi, Tekirdağ Marmara Ereğlisi, Çorlu, Süleymanpaşa, Malkara ilçeleri, Çanakale Gelibolu, Lâpseki, Çan, Yenice İlçeleri, Balıkesir Balya ve Merkez İlçelerinden geçecek. Toplam 277,599 kilometre olacak.

2.      kesim ise Çanakkale Gelibolu ve Lapseki ilçelerinden geçecek. Söz konusu ikinci kesim olarak belirlenen kısım sadece boğaz kesimi ve bağlantı yollarından meydana gelecek. Toplam 46,816 kilometre olacak.

 

Yapılacak 1.ve 2. kesim otoyolu, yap-işlet-devret modeli kapsamında olacak. Proje güzergahı 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit olarak planlandı.

 

BALIKESİR-ÇANAKKALE HAVZASI VE SUNDUĞU OLANAKLAR!

 

Çanakkale Ticaret Sanayi Odası  Meclis Başkanı Osman Okyay yaptığı  açıklamada; "Yakın bir gelecekte solda Çanakkale Köprüsü ve sağda İzmit Körfezi Geçişi ile İstanbul ve İzmir birbirine iki önemli hatla bağlanacak. Bu iki hattın içinde kalan bölgede, cazibe merkezi olma potansiyeli en yüksek kentlerin başında şüphesiz ki Çanakkale geliyor." demişti.

 

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur da, Osmangazi Köprüsü`nün tamamlanmasıyla son yıllarda değeri gittikçe artan Balıkesir adeta taçlandığını belirterek,  “Marmara ve Ege Bölgesi’ni 3.5 saat gibi kısa bir süreyle birbirine bağlayan köprü sayesinde Balıkesir’e de çok büyük insan akışı olacak. Bu da şehre büyük bir zenginlik katarak yükselen değerini taçlandıracak. Köprü, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nin standardını daha da yükselterek şehre yerli ve yabancı yatırımcı göçü sağlayacak. Tabii olay sadece bununla da sınırlı değil. Yapılması planlanan Çanakkale 1915 Köprüsü’nün tamamlanmasının ardından Balıkesir her yönüyle Marmara’nın cazibe merkezi haline gelecek.’ demişti.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur da, her ortam ve hemen her konuşmasında Körfez Geçiş Köprüsü, İstanbul-Izmir Otoyolu ve Çanakkale köprüsü ile Marmara Bölgesini çevreleyen ulaşım modlarına yerleşen Balıkesir’in , sanayi ve turizm yatırımcıları için bulunmaz bir ortam sunduğunu belirterek, “Mega ulaşım projelerinin tamamlanması ile İstanbul`dan 2 saatte, İzmir`den 1 saatte ulaşılacak olan Balıkesir, yerli ve yabancı yatırımcıların yer seçimi için saha çalışması yaptığı bir il.” vurgusunda bulunmuştu.

 

STATÜKOCU  ANLAYIŞ BALIKESİR’E ÇELME TAKIYOR!

 

Şimdi, sormak gerekiyor: Balıkesir büyükşehir olarak, tüm bu yaşananların, trafiğin, birbiri ardına gerçekleştirilen  devasa projelerin ve hizmete alınmış ya da alınacak  yatırımların kent olarak neresinde ve  olup-bitenlerin ne ölçüde farkında?

 

Örneğin, geçtiğimiz günlerde, Büyükşehir  Belediyesi’nde Balıkesir Valisi Yazıcı ile Çanakkale Valisi Erkal’ın da katıldığı, Başkan Uğur ,her iki kentin sanayi ve ticaret odası başkanlarının da hazır bulunduğu  bir toplantıda  Balıkesir’de yeni faaliyetler planlayan Kale Grubu’na danışmanlık yapan Mimar Alfonso Vegara, Balıkesir, Çanakkale ve Marmara Havzası’nın 2040 vizyonu üzerine diamond yani elmas modeli sunumunu gerçekleştirdi.

 

Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede; “Singapur, İspanya Brezilya ,Kolombiya gibi dünyanın en büyük ülkelerinde şehirlerin rekabet gücü üzerine çalışmalar yapmakta olan Mimar Alfonso  Vegara ile birlikte Balıkesir’de önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda, dünya nasıl gelişiyor, ülkeler ve şehirler kendilerini nasıl konumluyorlar ve küresel bazda kentsel dönüşüm konularını ele aldık.Bu konu başlıklarıyla ilgili Sayın Vegara verimli bir sunum gerçekleştirdi” dedi.

 

KASABA ZİHNİYETİYLE BÜYÜKŞEHİR OLUNMAZ!

 Çanakkale Köprüsü Projesi ile ilgili görsel sonucu

2014 yılında büyükşehir olmasının bile uzun süre şaşkınlığını yaşayan ve hala içine sindirememenin farklı sıkıntılarını yaşayan Balıkesir, suni tartışmalarla zaman tüketmek ve birbirini ötelemekten ve örselemekten vazgeçip, akılcı ve rasyonel bir anlayışla siyaseti ve sosyal yaşamı yenileyip, statükonun çemberini kırıp, birbirini üzmek ve yormak yerine,  biraz da iradesi dışında kendisine  sunulan altın fırsatları ne zaman değerlendirecek?

 

Oysa ki, büyükşehrin merkezi olarak kentsel  ataleti ve şaşkınlığı, dolaylı olmaktan çoktan çıktı,  20 ilçesini, Körfezi ve Güney Marmara’yı  da doğrudan vuruyor!

 

Yıllınmış düşünsel kalıplar içinde, olay ve olguları kişiselleştirerek ya da siyasallaştırarak, tarihi ve kültürüyle, coğrafyasıyla kentsel varlığını ve potansiyalini, zenginliklerini, fırsatları, yetişmiş insan gücünü göremeyen bir kent, sadece kendisine değil, genç kuşaklara ve geleceğine de kötülük yapmış olur!

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 859