SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Büyükşehir Ve Kıyılarımız…!

Büyükşehir Ve Kıyılarımız…!


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve çalışmaları ile Balıkesir plajlarındaki Mavi Bayrak sayısı 22’ye yükseldi. Buna göre,Ayvalık Sarımsaklı, Altınoluk Antandros, Altınoluk Özdemir Sitesi Önü Halk Plajı, Burhaniye Öğretmenevleri Mahallesi Halk Plajlarının mavi bayrak almaya hak kazanırken, Sarımsaklı’daki mavi bayrağı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen törenle  göndere çekti.

 

Kısa adı TÜRÇEV olan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından belirlenen standartlar doğrultusunda deniz suyunun temizliği, donanım ve hizmetler, çevre yönetimi ve çevre eğitimi konularında Mavi Bayrak kriterlerine göstermiş olduğu uygunluk gibi şartları yerine getirilmesi koşulu ve yapılan denetimlerden başarıyla geçilmesi durumlarında mavi bayrağa hak kazanıyorsunuz.

 

Balıkesir, 14,299 km2’lik yüzölçümü ile hem Marmara Denizi hem de Ege Denizi ile kıyısı olan bir büyükşehir. Büyükşehire can veren en gelişkin ilçelerini oluşturan kıyı yerleşkelerinden Ege denizi ile kıyısı olan Ayvalık’ın 54 km, Burhaniye’nin 12 km,Edremit’in 32 km, Gömeç’in 175,5 km kıyı  uzunluğu var.Büyükşehirin Ege denizi kıyı uzunluğu ise 115,5 km.

 

Yine büyükşehirin Marmara Denizi ile kıyısı olan Bandırma’nın 60 km, Erdek’in 34,5 km, Gönen’in 8 km, Marmara’nın 72,5 km kıyı uzunluğu ile toplam kıyı uzunluğu 175 km.

 

Büyükşehirin Marmara ve Ege denizindeki sahil uzunluğu toplam 290.5 km…!

 

Ayrıca,  Balıkesir’in Ege’ye bakan kıyılarında 36 ada, adacık ve kayalığı, Marmara denizi kıyısında  ise Marmara Adası yanı sıra Avşa, Ekinlik, Paşa Limanı gibi bir çok adası, adacık ve  kayalığı var.

 

Sözün kısası, konu büyükşehir coğrafyası ve bu muhteşem coğrafyanın barındırdığı yeraltı ve yerüstü zenginlikler, nimetler söz konusu olduğunda boş konuşup, buza yazı yazabilmek mümkün değil.

 

BÜYÜKŞEHİRİN 290,5  KM. KIYI UZUNLUĞU VAR..!

 

Büyükşehir nezdinde bugüne kadar her yerleşkenin  mülkü idarecisinin, bürokratının, gazetecisinin,yazarının, akademisyeninin ya da siyasetçisinin,yerel yöneticisi ve milletvekilinin yada kurumlarının sahip olduğu coğrafyanın içerdiği zenginlikler ve  nimetleri gerçekçi ve akılcı biçimde en iyi şekilde değerlendirilmesi noktasında üzerine düşen sorumluluğu şu veya bu şekilde yerine getirmiş olduğunu kabul edebilsek bile durumumuz ortada…!

 

Ne yapılmış..?

 

Bu coğrafyanın ne büyüklüğünü ne içerdiği zenginlikleri ne de nimetleri layıkıyla anlayıp,kavrayabilmiş değiliz…!

 

Balıkesir’in ve ilçelerinin yönetiminde bugüne kadar söz sahibi olmuş olanlar  Cumhuriyet tarihi boyunca çözülmesi, aşılması gerekli en doğal insani ihtiyaçları bile  gerçekçi ve kalıcı, uzun vadeli bir biçimde karşılama, çözebilme,aşabilme noktasında ciddi bir bürokratik ve siyasi irade,kararlılık, çaba sergileyememiş,bir anlamda (belki ağır olacak ama) sınıfta kalmışlardır…

 

Sorun, büyükşehirin belli yerleşkelerin plajlarına, koylarına sadece  mavi bayrak hakkı alabilmesi olarak görülmemeli!

 

Sorun, TÜRÇEV’in ortaya koyduğu uluslar arası standartlara uygun olarak sahillerinizi, plajlarınızı kullanıma açabilmenizdir. Bunun çevresel açıdan kendi doğanızı, denizlerinizi, kıyılarınızı  korumanız ve değerlendirmenizden öte  vatandaşlarınıza hizmet çıtanızı yükseltmenizle ilgilidir.

 

Bitti mi, hayır, bitmedi..!

 

BAŞKAN UĞUR VE KIYILARIMIZ…

 

Törende konuşan Başkan Uğur, şöyle diyor:

 

 "Turizmden hak ettiğimiz geliri elde edebilmemiz için çevremizin ve denizimizin temiz olması gerekir. Biz de; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak istiyoruz ki; plajların disiplinli, kurallı, kaideli düzenlemeler yapalım vatandaşlarımız da bu kriterlere uysun ve çevremizi temiz tutalım. Ayvalık bizim için çok önemli. Ayvalık, dünya markası bir ilçemiz. Biz Ayvalık`ı hak ettiği noktaya getirebilmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Ayvalık`ın yıllardır hayali olan köprüyü hizmete soktuk. Bunun yanı sıra da ilçede yaşanılan susuzluğun önüne geçmek için çalışmalarımızı tamamladık. Mesela bundan sonra Sarımsaklı susuzluk çekmeyecektir" dedi.

 

Bu şu demek: Siz büyükşehir olarak Marmara ve Ege denizi ile 290,5 km kıyıya ve 36 ada,adacık ve kayalığa sahip olabilirsiniz ama coğrafyanızın size sunduğu bu zenginliği ekonomik açıdan bir getiriye dönüştüremiyorsanız, elinizin altındaki zenginliğin, nimetin hakkını veremiyorsunuz demektir..!

 

Bunun da koşulları var…!

 

Öncelikle sahip olduğunuz coğrafyanın kıymetini ve size sunduklarının önemini bileceksiniz. İktisadi açıdan coğrafyanızın size sunduklarının bir önem ve değer içermesi, bu alanları insanların kullanımına uygun ve tüm ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanabilmesi yanı sıra coğrafi ve doğal güzelliklerinizin çevre bilinci ile korunması ile ilişkilidir.

 

Dikkat edilirse, 2014 yerel seçimlerinden bugüne Balıkesir’in büyükşehir belediyesinin başta BASKİ olmak üzere tüm birimlerinin  karar ve faaliyet alanlarının başında alt yapı çalışmaları gelmekte. İçme suyu, kanalizasyon, arıtma tesisi projeleri adeta tüm büyükşehiri  bir ağ gibi kaplamakta. Bütçenin önemli bir kısmı bu ve benzeri yatırımlara yönelmekte…

 

Bir yandan büyükşehir belediyesi eliyle bu projeler bir bir ihale edilip,yaşama geçirilirken bir diğer yandan da üst yapı yatırımları olan sosyal donatı alanları ile ilgili projeler, yatırımlar gündeme taşınmakta.

 

BALIKESİR’İN HER ALANDA MARKALAŞMASI..1

 

Üç yılı aşkın bir zamandır yerel yönetim de başkan Uğur’un ‘kumbaba’ gibi makamında oturup, ‘turist Ömer’ gibi  gezerek, gün dolduğunu ima edenler  2014 yerel seçimlerinden bugüne bir oya gibi büyükşehir coğrafyasının nasıl işlenmeye çalışılıp, yıllanmış sorunlardan bir bir kurtarıldığının ayırdına varmak, en azından insaflı olmak zorunda..!

 

Örneğin, 60 km denize kıyısı olan Bandırma, bir deniz kenti olmasına karşın  Bandırma Körfezinde denize girilebilen alanların hızla daralmış olması  ve Bandırma’lıların denizden istifade edebilmek için ya Erdek Körfezine ve Erdek’e ya da Kapıdağı’nın uç noktalarına taşınmak zorunda kalmaları bir utanç vesilesi değil midir?

 

Bandırma gibi diğer sahil kentleri için de büyük ölçüde geçerli olan bu durumun tek nedeni sanayileşme ve yaşanan deniz kirliliği değildir. Sahil şeritlerinde yaşanan kıyı yağmacılığı ve rant hesaplaşmaları,onlarca yıl önce çözümlenmesi gereken içme suyu, kanalizasyon, ulaşım, sağlık gibi  onlarca sorunun çözümlenmemiş olması günümüzde hem ilçe yerel yönetimlerinin hem de büyükşehir belediyesinin  acil çözmesi gerekli sorunları olarak karşısında durmakta… Her sorunun çözümü sahil şeridindeki yerleşkelerin ve turisttik tesislerin ekonomik açıdan katma değerini yükseltirken, turistik gelir  kapasitelerini ve insanlarımızın yaşam standartlarını ve  yaşam kalitesini yükseltmekte…

 

Turizm ve turizm gelirlerinin yükseltilmesi açısından Ayvalık, Edremit, Burhaniye ve Gömeç’in yanı sıra  Güney Marmara’da Erdek ve Marmara Adalar’ın önemi tartışılmaz.  Büyükşehirin tek ticari  ulaşım ve lojistik limanı ise Bandırma limanı…!

 

Adalarımızı ve üstlendikleri, üstlenecekleri sorumluluğu saymıyorum bile…

 

Hep birlikte 2014 yerel seçimlerinden bugüne geçen zaman içerisinde bir şeyi öğrendik: Büyükşehir ve ilçelerinin yönetimlerine talip olanlar, siyasi iddialarından, makam mevki hırslarına yenik düşmekten öte hizmet ve yatırıma aç büyükşehir ve ilçelerindeki yüzbinlerce yurttaşımızın önüne hizmet ve yatırım projeleriyle çıkmalılar…

 

Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 412