SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018

BÜYÜKŞEHİR VE KAFAOĞLU


Ak Parti  kurucu genel başkanı ve cumhurbaşkanı Erdoğan ve parti üst yönetiminin İstanbul, Ankara, Bursa, Niğde  belediye başkanları yanı sıra Balıkesir büyükşehir belediye başkanı Ahmet  Edip Uğur’un da istifaya davet edilmesi  sonrasında kamuoyuna yansıyan tartışmalar, karmaşa, itham ve iddialar  yeni belediye başkanlarının belirlenmesi ile adım adım yatışma eğilimi içerisine girdi.


Ve sonuçta Uğur’un büyükşehir belediye başkanlığı ve partisinden istifa etiğini açıklaması sonrası  gerçekleşen geçtiğimiz Cuma günü gerçekleştirilen teamül yoklaması ile Altı Eylül belediye başkanı Zekai Kafaoğlu büyükşehir belediye başkanı olarak belirlendi.

ZEKAİ KAFAOĞLU KİMDİR?


Zekai Kafaoğlu, 1961 yılında Balıkesir’in Gökçeyazı beldesinde doğdu. İlk ve ortaokulu burada tamamlayan Kafaoğlu, lise eğitimini Balıkesir İmam Hatip Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olan ve kamu hastanelerinde diş hekimi olarak görev yapan Kafaoğlu, Sağlık Bakanlığı Bakan Müşavirliğinden sonra Balıkesir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Kurucu Başhekimliği görevinde bulundu.


AK PARTİ’DEN ALTIEYLÜL BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLDİ


Refah Partisi`nde İl Müfettişliği, Fazilet Partisi’nde İl Başkanlığı yapan Kafaoğlu, AK Parti Balıkesir Kurucu İl Başkan Yardımcılığı görevini de üstlendi. Kafaoğlu, 1999 yılında Fazilet Partisi, 2002 ve 2007 yıllarında AK Parti’den milletvekili adayı oldu. 30 Mart 2014 yerel seçiminde AK Parti’den Altı Eylül Belediye Başkanı seçildi. Zekai Kafaoğlu, evli, 3 çocuk babası ve 1 torun sahibi.


BU SÜRECİN MİMARI ERDOĞAN’DIR


Evet, Uğur’un büyükşehir belediye başkanlığından ve partiden istifasından sonra Altı Eylül belediye başkanı Kafaoğlu’nun büyükşehir belediye başkanlığına seçilmiş olması Erdoğan ve parti üst yönetimi yanı sıra il  yönetimi ve ilçe teşkilatlarının, Gençlik ve Kadın Kollarının, ilçe belediye başkanı ve meclis üyelerinin tercihidir ve bu tercihe herkesin saygı duyması gerekmekte.


Kuşkusuz, söz konusu tercihlerin olgunlaştırılması ve netleşmesinde, siyasi bir irade olarak sandığa yansımasında partinin kurucu lideri ve genel başkanı Erdoğan’ın  üstlendiği misyon ve rol tartışılamaz. Bu konu  ve sonuç üzerinde çok değişik ve çok yönlü tartışmalar yaşanabilir. Bu doğaldır ve olacaktır da.


YAŞANANLAR “FINDIK KABUĞU”NA SIĞAR MI.!?


Düşünen, sorgulayan, takip edip, tartışan ve düşündüklerini paylaşan insanlardan korkmayın ve kaygılanmayın. Parti ve büyükşehir  nezdinde yaşanan ve yaşanmakta olan süreç kolaylıkla geçiştirilecek, hiç bir şey yaşanmamış gibi davranış sergilenecek bir süreç değildir. Olay ve olguların düşünsel açıdan sindirilmesi başlı başına bir zaman meselesidir.


Ancak,2014 Mart yerel seçimlerinden bugüne geçen zaman içerisinde AK Parti  yönetimleri, milletvekilleri ve büyükşehir belediye yönetimi nezdinde kişisellik temelinde yaşanan sorunların çözümsüzlüğe ve uzlaşmazlığa tekabül etmesinin niteliğine bakıldığı zaman aslında sorun ve sıkıntı olarak öne çıkan şeylerin temelde bir fındık kabuğunu doldurmayacak nitelikte olduğunu hep yazdım ve vurguladım.


“Fındık kabuğu” ifadesi ve tanımlamasının çok kişinin neşesini kaçırdığının bilincindeyim ama öyle…Bu nokta da, bu ifade ve tanımlama ile ilgili herkes  kendisine göre çok şey söyleyebilir, gerekçe ve mazeret üretebilir.


Bu nokta da, büyükşehir başkanlığı görevini üstlenecek olan Altı Eylül belediye başkanı Zekai Kafaoğlu’na yeni dönemde  büyük bir sorumluluk düştüğüne inanıyorum.

Ne gibi..?


HİZMETTE DEVAMLILIK  ESASTIR


Kafaoğlu, toza dumana bürünmüş bu süreci büyükşehir belediye başkanı olarak yatıştırma, insanları kucaklama ve  dünü ve bugünüyle öngörülmüş tüm projeleri, hizmet ve yatırımları önümüzdeki 1,5 yıllık süre içerisinde gerçekleştirmek zorundadır.


Kafaoğlu’nun siyasi ve idari deneyim ve birikimleri ile zor olan bu süreci bu yönleriyle kolaylaştırma ve başarıyla bu süreci geçirme olanağı var.


Çünkü, kim ne derse desin ve ne yorumda bulunursa bulunsun, Uğur’un arkada kalmış 3,5 yıllık hizmet ve yatırım sürecinde yönetim anlayışı ve pratik olarak ortaya koyduğu efor barındırdığı tüm eksik ve yanlış yönlerine karşın, muhteşemdir..!


Keza, görevlerinden istifa etmiş büyükşehir veya il belediye başkanlarının 3,5 yıllık karar ve icraat süreleriyle ilgili başta Erdoğan olmak üzere parti üst yönetiminin bugüne kadar  ciddi bir yolsuzluk, suiistimal ve FETÖ’cülük yönüyle bir tek eleştirisinin olmaması ve tüm görevlerinden istifa etmiş belediye başkanlarına bugüne kadar yaptıkları çalışmalardan, verdikleri hizmetlerden dolayı  teşekkür edilmiş olması, hizmette devamlılığın ve yaşananların bir bayrak yarışı olarak öngörülmesi açısından önemlidir.


KAYBEDEN BÜYÜKŞEHİR VE VATANDAŞ OLMAMALI


Başkan Kafaoğlu da, hizmette devamlılık düşüncesiyle ve  başkan Uğur döneminde ‘nerede kalmıştık’ sorusunu sahiplenerek, önümüzdeki 1,5 yıllık dönemde bugüne kadar öngörülmüş ve gerçekleştirilmiş hizmet ve yatırımların üzerine kendi katkısını koyarak büyükşehiri 2019 Mart yerel seçimlerine taşıma mücadelesi verecektir.

Bu nokta da kazanan AK Parti ya da Zekai Kafaoğlu olmaktan öte öncelikle kazanan Balıkesir ve büyükşehir belediyesi, hizmet ve yatırım bekleyen, yerel hizmet ve yatırımlarla yaşamının kolaylaştırılmasını arzulayan vatandaş olacaktır. Parti de, ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleri de, milletvekilleri de bu sürecin kolaylaşmasında uyum faktörünü gözeten hizmetkarlar olma  sorumluluğunu taşıyacaklardır.


Bu yaşanan ve yaşanmakta olan sürecin pozitif bir anlayışla okunması ya da tercüme edilmesi, arzu edilendir. Yaşanan ve yaşanmakta olan sürecin negatif bir anlayışla okunması ya da tercüme edilmesi de kimilerince kuvvetle olasıdır. 2014 Mart yerel seçimlerinden bugüne büyükşehir belediye başkanlığında Uğur’u öncelikle hedef yapanlar, çeşitli dezenformasyon ve manipülasyon faaliyetleri içerisinde sürekli yıpratarak, olur olmaz şekil de karalayarak, algı operasyonları yürütenler geçiş döneminin aldatıcı suskunluğundan bir süre sonra uyandıkları vakit aynı şekilde Kafaoğlu’nun kişiliğine ve yönetimine yönelik benzer yeltenişler içerisine girebilirler.


Burada esas olan kişiler değil, Balıkesir ve büyükşehir belediyesinin, vatandaşların yararının gözetilmesidir ki, bu ortak aklın ve gerçekliğin gözetilmesiyle ilgili bir sorundur. Ancak, daha önce de yazdığımız ve dikkat çektiğimiz gibi uzun bir süredir büyükşehir de akıl zorunlu tatile çıkartılmış durumda ve aklın çıktığı kavak ağacından bir an önce aşağıya inip, ayakları üzerinde dikilmesi gerekiyor.


Bizden uyarması…


Yeni büyükşehir belediye başkanı Zekai Kafaoğlu’nu kutluyor, yeni görevinde başarılar diliyorum. Hayırlı olsun…


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 186