SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Büyükşehir ve Eleştirinin Önemi

Büyükşehir ve Eleştirinin Önemi


“Elimizde istatistikler var. Vatandaşın belediyeden en memnun kaldığı iş mezarlık. İkinci nikah işlemleri. Bu da güzel. Ama yoğunlaşmamız gereken bu tablonun alt kısmı. Alt kısmında Yol bakımı, yol yapımı, altyapı hizmetleri, zabıta işleri, taşımacılık, toplu taşımacılık, işyeri ruhsatları ve böyle gidiyor. Hatta vatandaşın işlerinin belediyelerde yavaş gittiğini, sonuçlandırılamadığını, muhatap bulmakta zorlandıklarını söylüyor vatandaşlar. Bu durumu değiştirmek bizim elimizde. Biz geçmişte bunu sonuçlandırdık. Bugünlere gelişin arkasında bu başarı var. Şimdi zaman kendimizi yenileme, geleceğe yeni heyecanlar, yeni projelerle, yeni hedeflerle bakma zamanı. Bu kadro bunu yapar mı, yapar.”

AK Parti Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na  katılan Başbakan Binali Yıldırım’ın’ın sözleri bunlar. Toplantı da belediye başkanlarına seslenen Erdoğan ve Yıldırım’dan ders niteliği taşıyan sözler bunlar

.

KENDİMİZİ AŞAĞILAMA ALIŞKANLIĞINDAN KURTULALIM


Balıkesir, 2014 Mart yerel seçimlerinden bugüne büyükşehir yasasının fiilen yürürlüğe girmesiyle büyükşehir olayı, hizmet ve yatırımları ile tanıştı.2014  ve 2015 yılları içinde yasal ve idari  statüsüne uygun her alanda kurumsallaşma ve büyükşehrin bir bütün olarak yerleşkelerin öncelikle ve acil sorunlarını belirledi.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da “ilk” olmanın avantajları kadar dezavantajları da vardır.Kendi içinizde sistemi iyi kurar ve buna uygun kurumsallaşmanızı, idari yönetimini ve ekiplerinizi layıkıyla  ve işinin ehli insanlarla belirlerseniz, öngördüğünüz yolda adım adım yürürsünüz.

Bu bir yol ve yöntem sorunudur..!

Ancak, bu da yetmez..!


“BÜYÜK BALIKESİR” DÜŞÜNCESİ HAYAL DEĞİLDİR


Dikkat edilir ise,daha işin başında büyükşehir belediye başkanı A.Edip Uğur belediyenin ve büyükşehrin önüne kentsel belli hedefler koyarak, hedefi somut bir kentsel stratejiye dönüştürdü. Bir anlamda, alışıla gelmiş belediyeciliğin sınırlarını görev süresi ile sınırlandırmayarak, partisinin ve iktidarın 2023 hedefine koşut olarak, hizmet ve yatırım çıtasını yükseltti.

Balıkesir büyükşehrin, 2023 yılına kadar ülkenin sosyo-ekonomik açıdan en gelişkin 10 ilinin arasına sokulması ve “Büyük Balıkesir”in  yaratılması stratejisi, ilk dile getirildiği yıllarda bir çok kişi için en hafif ifadeyle “hayal” olarak, gerçekleşmesi mümkün olmayan duaya “amin” demek olarak görüldü.

Büyükşehir belediyesinin attığı her adım, aldığı her karar ve her icraat, gündeme alınmış her proje kamuoyunda “birileri”  ve belli siyasi çevreler tarafından kuşkuyla karşılandı.Balıkesir’in bakanlar kurulu tarafından büyükşehir kapsamına alınması süreci incelendiğinde ve Balıkesir dışında aynı dönem de büyükşehir yapılmış vilayetlerin  bugüne kadar ki faaliyet süreçleri sorgulandığında Balıkesir büyükşehrin belediyesinin üç yılı aşkın bir zaman içerisinde katettiği yol daha iyi mukayese edilebilir.

Söz konusu büyükşehir olmuş yerleşkelerin kamuoyuna yansıyan tartışmaları incelediğiniz de Balıkesir’in hiç bir büyükşehirle kıyaslanmayacak şekilde hizmet ve yatırım da  bu belediyelere açık ada mesafe attığına tanık olursunuz.


ESKİ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI VE TARZI “TARİH” OLMALI


Bu, Balıkesir büyükşehir belediyesinin sorunsuz ve sıkıntısız olduğu anlamına gelmiyor. Hiçbir zaman büyükşehir belediye başkanı  A.Edip Uğur’unda bu yönde bir iddiası bugüne kadar olmadı. Kusursuzluk Allah’a mahsustur ve kul’un eylemiyle böbürlenmesi, yaptıklarıyla, makamı  vemevkisiyle kibirlenmesi  vatandaş katında olduğu gibi Allah katında da kabul edilir bir şey değildir.

Büyükşehir belediyesinin bünyesindeki BASKİ dahil tüm belediye müdürlüklerinin genel faaliyet alanları ve üstlendikleri projeler, hizmet ve yatırımlar dikkate alındığında en büyük sorun ve sıkıntının denetim ve tanıtımda olduğu gözleniyor. Bu eksiklik doğal olarak  hemen her konuda A.Edip Uğur’un birinci elden devreye girmesine, denetlemesine ve hatta yapılan işin tanıtımını fiilen üstlenmesini beraberinde getiriyor, zorunlu kılıyor.


BÜROKRATİZİM VE YENİLENME BAŞA BELA


Belediyecilikte eski anlayış ve alışkanlıkların devreye girmesi bürokratik düzeyde  siyasi, idari ve seçilmiş sorumlu ve yönetici kanadın çalışma alanını ister istemez daraltırken, öngörülen amaç ve hedefler ister istemez küçülüyor.  “Maaşımı alırım, bir şekilde işime bakarım” bürokratik anlayışı zaman içerisinde belediyecilik anlayışını ve tarzını yoksullaştırıyor ve   öne çıkmış belediyecilik anlayışına ve tarzına hızla yabancılaşmayı beraberinde getiriyor.

Ülkemiz idari yaşamında ister kamu ister özel sektör alanında olsun bürokratizmi aşabilmek ve yıkabilmek, işin ehlini işe koşabilmek, iş disiplini ve iş kültürünü gözetmek kolayından lafla aşılabilecek bir sorun ve sıkıntı değildir.

Olayın bir diğer önemli yanı ise geleneksel siyasi anlayışların ve alışkanlıkların aşılmasında yatmaktadır. Daha önce de yazılarımda sürekli dik çektiğim gibi, “değişim” ve “yenilenme” kavramları siyasi ve sosyal yaşamın en çok kullanılan  argümanları olmasına karşın, fiiliyatta değişim ve yenilenme, tüm siyasal partiler ve iktidarlar için “bela” kavramlardır.

Örneğin, Balıkesir’in büyükşehir yapılması ve 2014 yılı Mart yerel seçimlerinden itibaren fiilen yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Balıkesir’in belediyecilikte makus talihini değişim ve yenilenme adı altında değiştirerek, yeni bir anlayışla  büyükşehir belediyesini yeniden yapılandırıp, kurumsallaştırıp, organize edip, ekipleştirerek, yıllardır özlemle beklenen hizmet ve yatırımlarla kucaklaştırmak sadece söylemle gerçekleştirilecek bir iş değildir.


YAŞAMIN HER ALANINDA “DEĞİŞİM” VE “YENİLENME”


Öncelikle birlikte yola çıktığınız siyasi kadronun buna siyaseten inanmasından öte bu amaç ve hedefe kitlenmesi ve  belediye başkanı ile yürünecek zorlu yolun yönetici olarak siyasal, sosyal ve idari sorumluluğunu ciddiyet ve samimiyet temelinde paylaşması ve ortak aklın bir parçası olması, belediye başkanını yolun başında veya yarısında terk etmemesi, sonuna kadar inançla ve kararlılıkla yürümesi   gerekiyor.

Balıkesir büyükşehir belediyesi tüm birimleri ile üç yılı aşkın bir zamandır yaptığı çalışmaları, gündemine aldığı ve başlayarak bitirdiği yatırımları, gündemindeki projeleri ile  Balıkesir halkının ilgisine ve bilgisine sunulmalı diye düşünüyorum. Bu nokta da büyükşehir basın-halkla ilişkiler aparatı yanı sıra “beyaz masa”ların vatandaşa doğrudan dokunmanın bir aracı kılınmasının, sorumlulukların paylaşımının kaçınılmaz olduğuna inanıyorum.

A.Edip Uğur büyükşehir belediye başkanlığını üstlendiği günden bugüne milletvekilliği dönemindeki gibi, şahsına doğrudan yönelik eleştiriler dahi, kişisel hakaret kastı olmaması kaydıyla, hep uyarı olarak kabul ederek, anlamaya ve yanıt vermeye çalıştı. Kimi bu yanıtı eksik buldu kimisi verdiği yanıtları abartılı ve yersiz, yanlış buldu. Olabilir…

Ben,bir gazeteci-yazar olarak, büyükşehirin hemen her konuda övgüden ve anlamsız şak şakçılıktan öte eleştirel seslere ihtiyaç duyduğuna inanıyorum.

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 248