SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

BÜYÜKŞEHİR VE BALIKESİR!


Mesleğimiz gereği Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile çevre ilçe belediyelerinin belediyecilik adına yaptığı çalışmaları, açıklamaları internet sayfaları ve yerel basın üzerinden izliyoruz.

30 Mart yerel seçimleri öncesinden başlayarak ,kamuoyuna yansıyan tüm tartışmalara, beyanlara karşın ‘büyükşehir’ olayını, Balıkesir’in büyükşehir olmasının yaşantımızda neleri değiştirip değiştirmeyeceğini bir türlü gerektiği şekilde anlayamadık, anlamadık.

Herkes kendince büyükşehir konusunda bir şeyler söyledi, ölçü biçti ama başta iktidar partisi Ak Parti bile vazgeçtik kamuoyundan ve vatandaşların bilgilendirilmesinden kendi partililerini bile layıkıyla bilgilendiremedi.

SonKurşun gazetesi-REALİTE dergisi olarak olayın başından beri hep şunu söyledik: T.C. Devleti’nin yönetim ve idari yapısının değişmesi ve demokratikleşmesi ARTIK, kaçınılmaz, ertelenemez bir zorunluluk. Bu zorunluluğun karşılanmasında iktidar partisi daha önce uygulamaya soktuğu büyükşehir modelini, ‘bütünşehir’esprisiyle de uygulama alanını geliştirdi.

Balıkesir de, geliştirilmiş bu model içersinde  ‘bütünşehir’ yapıldı.!

Mantığı var mıydı?

Kendi içinde zorlamalar taşısa da evet, vardı!

Neden ve niçin!?

Birincisi, Cumhuriyet’in ilk yıllarında, yeni kurulmuş devletin merkezden taşraya  yönetim organizasyonunun şekillendirilmesinde o günün ihtiyaç ve taleplerine uygun bir model biçimlendirildi. Bu model, 90 küsur yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca sınandı, eksik ve yanlışları görüldü.

Örneğin; Cumhuriyet’in ilk yıllarının Türkiyesi, bir tarım ülkesiydi ve nüfusunun önemli bir kısmını kırsal nüfus oluşturuyordu. Kırsal nüfus da dağınık ve düzensizdi.

İkincisi, ülkede kapitalizmin gelişmesine koşut olarak sanayinin, ticaretin, hizmet sektörünün gelişmesiyle  kentler hızla gelişti ve nüfus kentlerde yoğunlaşmaya başladı. Bu aynı zamanda kırsal alandan kentlere göçü hızlandırdı.

Öyle ki, köylerde nüfus hızla azalır, özellikle kırsal alandaki genç nüfus kentlere göç ederken; tarımda ,hayvancılıkta kapitalist üretim ilişkilerinin gelişmesi, endüstrileşme ve  modernizasyon kırsal alanda ihtiyaç ve taleplerin de nitelik dönüşümüne neden oldu.

Üçüncüsü, Cumhuriyet devletini yönetenler ve siyasi erk, yönetimin idari açıdan yaşanan ekonomik-sosyal gelişmeye ayak bağı oluşturmaya başladığını, aşırı kaynak israfına neden olduğunu, kaynakların rasyonel kullanımı ve dağılımı gibi faktörleri de dikkate alarak aslında tüm siyasi partilerin dile getirdiği siyasi ve iradi yönetim reformunu, Ak Parti, kararlılıkla ve biraz da dayatmayla gündeme getirip, örnek modellerden de hareketle yasallaştırıp, uygulamayı yaygınlaştırdı.

Dördüncüsü, iktidar partisi Ak Parti’nin ‘ büyükşehir’ ve ‘bütünşehir’ yasası ve uygulaması, Cumhuriyet’in ilanıyla Mustafa Kemal ve arkadaşlarının, Meclisin gündeme getirip, gerçekleştirdiği siyasi ve idari yönetim organizasyonundan daha demokratik bir atmosferde yaşam buldu. Bu yorumu abartılı bulunlar, o yıllarda gerçekleştirilen siyasi ve idari yönetim organizasyonunun nasıl gerçekleştirildiğini ilgili kaynaklardan açıp, bakıp, lütfen öğrensinler.

Okurlarımız, ‘Engin, durduk yer de bu muhabbet nereden çıktı’ diye sorabilirler.

Bu sorunun karşılığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Bandırma Belediyesi’nin internet sitelerinde yer alan haberlerde ‘gizli’!

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfasında yer alan son haberlere bir bakın: Genel olarak Başkan Uğur’un il nezdinde yönetim organizasyonu yönündeki çabalarına tanık olursunuz. Bu çabaların ekseninde planlama ve program, yatırıma yönelik  projeler vardır.

Başta Bandırma Belediyesi olmak üzere  diğer ilçe belediyelerinin internet sitelerine baktığınızda ise genel olarak sosyal ve kültürel faaliyetlerle, yerel baz da  estetiksel gayretler, düzenlemeler görürsünüz.(çöp bidonlarının değişmesi, ahbap banklar, çiçek ve ağaç dikimi, çocuk parkı, parke taş, yol-kaldırım, hayvan barınağı, vs…)

Bu sürpriz değildir!

Büyük bir olasılıkla, önümüzdeki 5 yıl, büyükşehir belediyesi için, büyükşehir belediyesinin araç-ekipman ve teknik alt yapısının oluşturulması ve kurumsallaşma ile geçecek, genelde merkeze endeksli üç-beş proje ile yetinilecektir. Bu bir anlamda Balıkesir için ‘bütünşehirden büyükşehire’ geçiş sürecidir.

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 816