SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 23.09.2018

Büyükşehir denklemi


2014 Mart yerel seçimlerine yaklaşık 4 ay kala TBMM’de grubu bulunan siyasal partiler nezdinde Bandırma’da belediye başkan adayını belirleme arayışı ve çabası halen sürüyor.
Biz, bu makalemizde  yerel seçimler ve Balıkesir gerçeğinin bütününe farklı bir pencereden bakarak, özellikle bu kez AK Parti açısından süreci irdeleyeceğiz.

BÜYÜKŞEHİR OLAYI 
BALIKESİR’DE ÇOK ŞEYİ 
DEĞİŞTİRECEK!

Bilindiği gibi, 2014 Mart yerel seçimlerinin bir özelliği var. 2014 yerel seçimleriyle ‘büyükşehir’olan Balıkesir’de idari yapı büyük ölçüde değişecek.
‘Büyükşehir’konusunda, Balıkesir ili genelinde bir bilgi boşluğundan söz edilebilinir. Bu boşluk iktidar ve muhalefet partileri açısından genel olarak yarım yamakal ve genelde siyasi dürtülerle doldurulmaya çalışıldı. Bilgi kirlenmesi ön plana çıkarken, neyin ne olduğu  tam olarak anlaşılamadan konu büyük ölçüde siyasileştirilerek, uzun bir süre işin içinden çıkılamaz hale getirildi.
Büyükşehir Yasasının çıkması ve sonrasında il ve ilçeler,belde ve köyler nezdinde yaşanan tartışmaların bu nokta da yetersiz kaldığı söylenebilir.
Ancak, zaman içersinde, ‘büyükşehir’ konusunda yaşanan tartışmalar yatıştı ve özellikle AK Parti, CHP ve MHP, yaklaşan yerel seçimlere kitlenerek, büyükşehir gerçeğine uygun siyasi refleksler belirlemeye başladı.
‘Büyükşehir’ konusu, gerçekten önemli mi!?
Evet, önemli..!
Çünkü, yasal düzenleme ile yapılan idari düzenleme, doğrudan siyasal yaşamımızın da yeniden düzenlenmesini beraberinde getiriyor. 
2014 seçimleri sonrası yaşanacak değişiklik ve düzenlemeler, sadece idari ve siyasal yaşamımızla da sınırlı görülmemeli.Değişiklik ve düzenlemeler hemen hemen yaşımlarımızın tüm alanlarını kapsıyor.
Şu söylenebilir: Yasal değişiklik ve düzenmeyi gerçekleştiren iktidar partisi Ak Parti, bu konuda toplumu değil, ne yazık ki, kendi partisini ve temsilcilerini bile layıkıyla bilgilendirme konusunda yeterli çalışmayı ortaya koyamadı.
Bugün bir çok parti başkanı ve yöneticisi, İGM üyesi, belediye başkanları, Meclis üyeleri, muhtarlar hatta milletvekillerinin kendilerinin büyükşehir konusunda yeterli bilgiye ve donanıma sahip olduklarını söyleyebilmek gerçekten güç.!
Genelde yarım yamalak bilgilerle, büyükşehir gerçeğinin ne olup ne olmadığı, kişinin bilgi dağarcığına bağlı olarak partililere ve topluma aktarılmaya çalışılıyor.
Büyükşehir konusunda geçtiğimiz günlerde Bandırma’da en somut adımı Bandırma Ticaret Odası ve Bandırma Ak Parti İlçe Teşkilatı attı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nu konuşmacı olarak konuk etti.
Böylesine önemli bir konuda Ticaret Odası Toplantı Salonu’nun doldurulamamış olması,düşündürücü idi.
Sorduk, gelen büyükşehir belediye başkanı AK Parti’den olduğu için bir çok kişinin konferansa katılmadığını üzülerek öğrendim. Yazık, gerçekten çok yazık..!
Oysa ki bu işin, AKP’lisi, CHP’lisi ya da MHP’lisi yok, olamaz da..!
Demek ki, hala olayın önemini ve yaşantımızda içerdiği, içereceği değişiklikleri, anlayamıyor, kavrayamıyor, konuya dar bir siyasal anlayışla yaklaşıyoruz.
Konunun öneminin daha iyi anlaşılabilmesi açısından,şöyle diyebiliriz: Örneğin, 2014 yerel seçimlerini  Bandırma’da ya da Susurlukta, Ayvalık’ta CHP, MHP ya da AK Parti’nin belediye başkan adayı kazanabilir. Eğer, büyükşehir belediyesini parti olarak kaybetmişseniz, ilçe bazında seçimi kazanmış olmanızın  çok da idari ya da siyasi bir anlamı olmayacak demektir.!
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmak onun için çok önemli...Bunu öngöremiyor ve anlayamıyorsanız, ilçelerde sadece kazandığınız belediye başkanlığı koltuğunda boş boş oturur, sakız çiğnersiniz!

YEREL SEÇİM 
STRATEJİLERİ

Büyükşehir konusunda AK Parti, CHP ve MHP’nin izlediği siyasal seçim stratejisi bu yönleriyle çok önemli.
MHP; Balıkesir belediyesini 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’ye karşı kazandığı içindir ki, Başkan İsmail OK, büyükşehir konusunda aylar hatta yıl öncesinden siyasal seçim stratejisini belirleyerek,yola çıktı.
Önce, parti teşkilatları nezdinde yaşanan kopuklukları ve yaşanan sıkıntıları aşmak için  merkezle uyum içinde çalışacak bir teşkilatlanmanın yaratılmasını gözetti. 
MHP Genel Merkezi, Ok’un bu talebine olumlu yanıt vererek, il ve ilçelerdeki parti teşkilatlarını  büyükşehir gerçeğine ve bu alanda yaşanacak yerel seçim yaşırışına uygun şekilde düzenledi.
Ok, Balıkesir büyükşehir başkan adaylığını ilan etti ve parti örgütleriyle o gün bugündür yoğun bir şekilde çalışıyor.
İlçe örgütleri de merkeze ve başkan adayları Ok’un seçimi kazanabilmesi için, kendi yerellerinde başkan adaylarını belirleyebilmek, seçimi kazanabilmek ya da oylarını arttırabilmek için uğraş veriyor.
Beğenirsiniz ya da beğenmeyebilirsiniz ama MHP’nin ve başkan adayı OK’un seçim stratejisi bu..!
MHP’de, AK parti ve CHP’de gözlemlediğimiz ve yaşandığı gibi, başkan ve Meclis üyeliği adaylıkları konusunda bir itiş kakışa, demokrasi ve liderlik, ekipleşme,hizipleşme kavga ve tartışmalarına tanık  olamayacaksınız. Ok, büyükşehir yasası çıkmadan önce ve yasa çıktıktan sonra, MHP’nin bu konudaki politik kaygılarını bile bir yana iterek, sadece kazanmaya şahsını ve partisini koşullamaya başladı.

CHP VE HAVUTÇA 
BİLMECESİ 

CHP ise, çok bilinmeyenli siyasi bir denklem görüntüsü veriyor. 
Daha olayın başında Faruk Kula’nın büyükşehir başkan adaylığına kitlenmiş olan CHP, yerel seçim stratejisini gerçekçi bir biçimde geliştiremediği içindir ki, ilçelerde başkan adaylığının nasıl belirleneceği ve yöntemi konusunda  başlayan itiş kakış ve kısır  tartışmalar  içersinde halen kendisiyle boğuşuyor.
CHP’de Balıkesir nezdinde yaşanan itiş kakışın ardındaki gerçeğin ise  büyükşehir adaylığı denkeleminde gizli olduğu yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı.
Bu yeni mi!?
Hayır..!
Olayın başından beri içinde olan milletvekili Namık Havutça, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve üst düzey partililerle  Balıkesir’de büyükşehir adayı bilmecesini çozmek için fiili olarak çalışıyor ve olası büyükşehir adaylığını da göz önüne alarak, bunun örgütsel zeminini hazırladığına dikkat çekiliyor.
Bu sürecin, şeffaf götürülmemiş olması, bir anlamda kapalı kapılar ardında ve ikili görüşmelerle örülmesi ise hem Havutça’nın hem de CHP’nin başını ağrıtıyor.

AK PARTİ VE EDİP UĞUR

AK Parti ise, 2014 Mart yerel seçim stratejisini oluşturmaya 2011 yılında büyük ölçüde başladı.
AK Parti’de 2009 Mart seçimlerinde Balıkesir merkezde  ve  belli ilçelerde kaybedilmiş seçimlerin siyasi muhasebesinin genel olarak 2011’e kadar sürdüğünü söyleyebiliriz.
Büyükşehir gerçeğini de iyi okuyan, Balıkesir’e ne getirip ne götüreceğinin hesabını yapan AK Parti, büyükşehir belediye başkan adayını belirleme merkezli, bir siyasal seçim stratejisi belirledi ve 2012-2013 yılını bu stratejinin alt yapısını kurarak geçirdi.
Çünkü, musluğun başında, büyükşehrin ta kendisi olacaktı. 
Parti, ilçeler bazında başkan ve meclis üyesi adaylıkları konusunda aceleci davranmadı ve süreci büyükşehir başkan adayının belirlenmesini gözeterek, zamana yaydı. Gereksizve anlamsız parti içi çekişmelerden, sen-ben davalarından uzak kalmaya çalışırken, siyasal açıdan “büyükşehir belediyesini kazanmak” hedefini öne koydu!
Ve Ak Parti, Genel Başkan Yardımcısı, milletvekili Edip Uğur’u büyükşehir belediye başkan adayı olarak belirlemekle, yerel seçim stratejisinin ilk adımını tamamlamış oldu..!
Şimdi, 2014 yerel seçimlerine yönelik, Ak Parti için, 2. süreç başladı. Bu, Büyükşehir Başkan Adayı Uğur’un merkezde birlikte seçim mücadelesini yürüteceği Meclis kadrosunun oluşturulmasıdır...
Kuşkusuz, bu süreç de, iki merkez ilçenin yani 6 Eylül ve Karesi belediye başkan adaylarının ve Meclis üye aday kadrosunun belirlenmesiyle birlikte diğer ilçelerde başkanı ve Meclis kadrolarının  belirlenmesi sürecinin başlatılması beklenmekte.

MHP VE İSMAİL OK

2014 Mart yerel seçimlerine yönelik MHP, CHP ve Ak Parti’nin yerel seçim stratejisinde büyükşehir gerçeğini görmeden, bütünü anlayabilmek ve görebilmek de mümkün görünmüyor.
MHP ve AK parti, bu gerçekten hareketle ilçelere yüzünü dönüyor. 
MHP, bu nokta da,2009’da kazanılmış bir kenti ve siyasal mevziyi, yitirmemek ve merkezden hareketle geneli ve bütünü önüne koyarak hareket ediyor.
Ak Parti ise, büyükşehir gerçeğinden hareketle, merkezi kazanmadan, ilçelerde elde edilecek başarının kalıcı bir başarı olamayacağını görerek, yöntemsel açıdan doğru bir anlayışla  merkezden bölgeye bir yerel seçim stratejisi izliyor.
MHP ve Ak Parti, siyasi kurmaylarının Balıkesir nezdinde geliştirdikleri ve uygulamaya çalıştıkları bu yerel seçim stratejilerinin MHP ve AK Parti temsilcileri, kadroları tarafından ,hatta başkan adayları, aday adayları tarafından ne ölçüde kavranabildiği tartışma konusudur.
Bu,MHP’nin ve Başkan  Adayı Ok’un da, AK Parti’nin ve Başkan Adayı Uğur’un da bugün için temel sorunudur.

BANDIRMA’DA NELER
OLUYOR!?

2014 Mart yerel seçimlerinde, iktidar mücadelesinin  CHP ve Ak Parti’nin başkan adayları arasında geçmesi bekleniyor.
CHP’de 30 Kasım’da sandığa girecek üç başkan aday adayı var: Sedat Pekel, Dursun Mirza ve Selim Panç...
CHP’de başkan adaylığı düğümünün Aralık ayının ilk haftalarında çözümlenmesi bekleniyor.
AK Parti’de ise, beş başkan aday adayı var: Göksel Karlahan, Bora Öziş, Aydın  Özen, Alp Bostancı, Cem Yalçın...
AK Parti de ise, başkan adaylığı düğümünün Aralık, belki de yeni yılın ilk günlerinde çözülmesi bekleniyor.
Her iki siyasal partide de, yerel seçim sürecini CHP İlçe Başkanı Atilla Atakay ve yönetimi ile AK Parti İlçe Başkanı Eşref Kasapoğlu ve yönetiminin başarıyla yürüttüğü gözlemleniyor.
  
Esen kalın...

enginarican2011@hotmail.com
sonkursungazetesi.com
sonkursun gazetesi@gmail.com
bandirmamagazin.com

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1412