SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI UĞUR, ‘DEMOKRASİ NÖBETİ’NDE BANDIRMA’DA!

BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI UĞUR, ‘DEMOKRASİ NÖBETİ’NDE BANDIRMA’DA!


15 Temmuz darbe kalkışmasının 11.gününde Bandırma Cumhuriyet Meydanı’ndaki ‘Demokrasi Nöbeti’ne Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur da, AK Parti milletvekili aday adayı Mustafa Canbey, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ile birlikte katıldı. Milletvekili Öztaylan ve Bandırma Belediye meclis üyeleri de oradaydı.


BÜYÜKŞEHİR VE BANDIRMA BELEDİYE MECLİSİ’NDEN TARİHSEL KARAR


Sürpriz olan, ne  büyükşehir belediye başkanı Uğur’un ziyareti ne de Öztaylan ile belediye meclis üyelerinin meydan da olmaları değildi. Sürpriz ve önemli olan, CHP’li Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, başkan yardımcıları ve meclis üyeleri yanı sıra MHP’li meclis üyelerinin  ‘Demokrasi Nöbeti’ne katılıp, 10 gün sonra orada  halkla birlikte bulunmalarıydı.


Öncesinde Bandırma Belediye Meclisi, Başkan Mirza’nın çağrısı ile gayri resmi olarak, toplandı. Abartılı olan tek şey, Genel İş üyesi sendikalı işçiler ile taşeron çalışanların meclise yığılması olmasına karşın genel havanın olumlu olduğunu vurgulamalıyım.


Kuşkusuz, belediye meclisindeki olumlu siyasi atmosferin temel nedeni, 15 Temmuz kalkışması ve cumhurbaşkanı Erdoğan ile başbakan Yıldırım’ın halkı kalkışmaya direnmeleri yönünde yaptığı çağrı, kalkışmanın devlet ve  milyonlar tarafından bastırılması sonrası AK parti, siyasal iktidar ve Erdoğan’ın ‘duruşu’ ve geliştirdiği  siyasal ve toplumsal reflekslerin büyük önemi var.


ARTIK HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLAMAYACAK!


Hep yazdık ve vurguladık: Ankara merkezli ülke genelinde,  darbelere ve kalkışmacılara karşı oluşan demokrasi  ve özgürlükler lehine hava, AK Parti ve Büyükşehir  Belediye Başkanı Uğur ve ekibi  tarafından, Balıkesir’in bütününe  doğrudan taşınıyor. Darbe kalkışmacılarının girişimlerinin bastırılması sonrası   bombalanan TBMM’deki  partilerin ortak bir bildiri yayınlamaları, muhalefet partisi liderlerinin başbakan Yıldırım tarafından bilgilendirilmeleri, İstanbul Taksim mitingine partilerin ortak katılımının sağlanması bir bir ülke genelinde olduğu ve yaşandığı gibi, Balıkesir’e taşındı. Bunda  da öncü ve katalizör güç, parti ve büyükşehir belediye başkanı Uğur oldu.


Büyükşehir Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerin TBMM’nde yaşandığı gibi, darbeci kalkışmaya karşı  ortak bildirisi, partilerin grup başkanları ile gerçekleştirilen görüşmeler, doğal olarak zincirleme, ilçe belediye yönetimlerini de içine çekti.


Başkan Uğur’un Bandırma’da konuşmasında dile getirdiği gibi, kalkışmanın ilk dakikalarında belediye olarak iş makinalarını, araçlarını, itfaiye araçlarını askeri üs ve garnizon önüne çektirip, barikat oluşturması; Balıkesir’in  ana yollarını kitleyerek, personelini  sokağa ve meydanlara çıkartması ve günlerdir merkez yanı sıra ilçe ilçe, meydan  meydan gezinmesi,  tüm konuşmalarında halkı, kalkışmacılara karşı  demokrasi ve özgürlük adına direnişe ve mücadeleye davet etmesi ; vatandaşların, bu davete coşku  ile yanıt vermesi hem bölgesel demokratik toplumsal dinamikleri tetikleyen hem de muhalefet partilerini ve belediyelerini etkileyen  ana unsur oldu.


EDİP UĞUR, BALIKESİR DE TARİHSEL BİR SORUMLULUK ÜSTLENDİ


Okurlarımızın da çok iyi bildiği gibi, Balıkesir ile Bandırma arasında onlarca yıldır yaşanan il-ilçe, sen-ben rekabeti ve çekişmesi  büyükşehir gerçeği sonrasında da sorun olarak yaşanmaya devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur, bu yıllanmış ve anlamsız  rekabet ve çekişmenin de panzehiri  büyükşehir belediye başkanı  Uğur ve izlediği yerel yönetim politikası, siyasi anlayışı oldu.


Büyükşehrin  bir bütün olarak kucaklanması, yıllanmış beklenti ve ihtiyaçların, acilliyetine göre hizmet ve yatırım eksenli ele alınmasını Bandırma’da  konuşmasında  dile getiren  ve kavganın anlamsızlığına  dikkat çekip, bizzat Mirza’ya seslenerek, ‘öyle değil mi Mirza’ sözleriyle onaylatan  Uğur, Bandırma da organize sanayi bölgesi ve liman yatırımı konusundaki yaşanan  trafiği özetleyerek,  projenin devletler arası bir proje olarak gerçekleştirilmesi için harcadığı çabaları anlattı ve meydandaki  halka seslenerek, sordu: Siz bu yatırımlara karşı mısınız? İstiyor musunuz?’


Bandırma’da binler, yanıt verdi: İstiyoruz!


YILLANMIŞ OYUNU MİLLET BOZDU!


Başkan Uğur, yaşı itibariyle, ülkede 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat darbelerini görmüş, geçirmiş bir insan. Her darbenin, darbeciler tarafından nasıl önceden farklı gerekçelerle olgunlaştırıldığını, toplumun sağ-sol, laik-antilaik, alevi-sünni, Türk-Kürt gibi suni ayrımcılıklarla  çatıştırılıp, darbelere zemin hazırlandığını biliyor. Anlamsız kutuplaşmalar ve çatışmalarla yorgun düşürüp, mağdur kılınmış, sadece neden olduğu zaman kaybına değil, insan ve emek kaybına da dikkat çekiyor. Ülkenin, yıllanmış bu kirli ve karanlık, kanlı oyun alanından sıyrılabilmesinin ülke için ne anlam ifade ettiğini de görüyor. Başta ABD olmak üzere, AB ülkelerinin Türkiye’ye dönük hamlelerine ve en önemlisi emperyalizm gerçeğine dikkat çekiyor.


MİLLETİN YILLANMIŞ BEKLENTİ VE TALEPLERİNE YANIT VERMEK İÇİN!


‘Yeni Türkiye’ ve ‘Yeni Balıkesir’ belgisinin altında yatan, içerde ve dışarda birilerini rahatsız eden gerçek budur.


 Bu, zamanı, insanını ve  ülkesini hoyratça kullanmış, heba etmiş bir Türkiye’den ve dolayısıyla Balıkesir’den  zamanı en iyi şekilde planlayan ve kullanmasını bilen, yıllar önce çözmesi gereken kentsel ve bölgesel alt yapı, ulaşım gibi bir çok sorun ve sıkıntılarını çözmüş, kaynaklarını en rasyonel biçimde kullanmasını bilen, üreten bir Balıkesir ve Türkiye’ye ulaşılması mücadelesidir.


Türkiye’nin  coşkuyla bir gelincik tarlasına döndüğü  şu günlerde, milletin yıllanmış beklenti ve talebinin en iyi şekilde karşılanabilmesi ve yanıt bulabilmesinde, parti farklılıklarının, düşünce farklılıklarının  ne hükmü olabilir! Demokrasi, tüm düşünsel, etnik, mezhepsel farklılıkların bir zenginlik olarak kabul edildiği  bir yaşam tarzı ve kültürü ise, bu gerçeği sadece laf olmaktan çıkartıp, yaşanabilir bir gerçek haline dönüştürmenin önündeki engel ne olabilir ?


Bandırma halkı, ‘Demokrasi Nöbeti’nin 11. gününde  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’u sevgiyle bağrına bastı.  Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Temmuz kalkışmasının başladığı ilk dakikalardan başlayarak tüm imkanları ve personeliyle demokrasi ve özgürlük adına seferber olması, barikatlar kurması ve sokakları, meydanları evi  bellemesi nedeniyle onur duydu. Bu onur, 11.gündede olsa, CHP veğ MHP’li başkan ve meclis üyelerinin, partililerin katılımıyla, omuzdaş olmalarıyla daha da katlandı, anlamlı ve güzel oldu.


Kuva-yı Milliye kenti Balıkesir’e, zaten, bu yakışırdı !

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 790