SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BURHANİYE VE BAŞKAN UYSAL..!

BURHANİYE VE BAŞKAN UYSAL..!


Televizyonda onuncu haber programımızı gerçekleştirdik. Her hafta Perşembe günleri Balıkesir TV 100’de yayınlanan ‘BASIN EKSPRES’ programının konuğu Ak Parti’den  Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’dı.


Uysal, siyaseti ve siyasal yaşama yabancı bir isim değil.  Öncesinde CHP’li ve  sonrasında DYP’den bir dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra 2014 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’den  başkan adayı olarak,seçimlere giriyor ve seçiliyor. “Önceki belediye başkanlığım dönemim de demek ki, bir şeyler yapmış ve  vatandaşın belleğinde yer edinmişim ki, yeniden bu göreve layık görüldüm” diyor.


Balıkesir büyükşehir de Körfez ve Burhaniye CHP için önemli! 2004 ve  2009  yerel seçimlerinde  CHP’den Fikret Akova’nın belediye başkanlığı yaptığı Burhaniye, anlamsız ve anlaşılmaz bir şekilde ‘Küçük Moskova’ olarak tanımlanmış!


Burhaniye’de 2014 Mart yerel seçim sonuçları gerçekten ilginç ve belde bu ilginçliği yaklaşık üç yıldır  her anlamda sırtında taşıyor.


BURHANİYE’DE  İKTİDAR OLMANIN ZORLUĞU..!


Şöyle ki;

Ak Parti, oyların %40,2’sini CHP ise 39,7’sini  alırken, AK Parti’nin başkan adayı   Uysal, 144 oy fazla alarak  belediye başkanı seçilirken, CHP, 4 oy farkla dört kontenjan adaylığını kazanarak, 13 meclis üyeliği kazanıyor. Buna göre, belediye başkanlığı  AK Parti de ama meclis çoğunluğu CHP’de! Oyların % 16,7’sini almış olan MHP ise, 3 meclis üyeliği kazanıyor.


Burhaniye’de bu seçim sonuçlarıyla belediye meclisinde MHP kilit parti konumuna yükselirken, belediye başkanının 2 oy hakkı ve AK Parti+MHP’li meclis üyelerinin  ortak hareket etmesiyle Başkan Uysal, mecliste çoğunluğu sağlayarak, karar alıp,icraatlarını gerçekleştirebiliyor.


Bir belediye başkanı için zor bir durum ve zorluk başkan ile mi sınırlı,hayır!


YENİ SİYASET VE YENİ SİYASETÇİ PROTOTİBİ..!


Aynı zamanda şehr-i emin’inden hizmet ve yatırım bekleyen belde sakinleri için de zor ve sıkıntılı bir durum ve Başkan Uysal da, belde sakinleri de yaklaşık üç yıldır bu zorluğu ve sıkıntıyı yaşıyor!Benzer zorluk ve sıkıntıları dün ve bugün Balıkesir nezdinde bir çok parti ve ilçe  yaşadı,yaşıyor…


Sorunun ana kaynağı, siyasal yaşamın demokratikleşmesi ve  parti içi demokrasi de aranmalı. Sistemde yaşanan tıkanıklıklar, anti-demokratik yönelimler partililer ve seçmen tarafından sandıkta cezalandırılıyor. 2009 yerel seçimlerinde AIK Parti’den başkan seçilen Hüseyin Aysan ve 2014 Mart yerel seçimlerinde Manyas’ta CHP’den başkan seçilen Barçın bu zorluğu ve sıkıntıları yaşadı, yaşıyorlar.Bir anlamda yerel de iktidar olan parti ve başkanı, meclis ve komisyonlarda,encümen de eli kolu bağlı  iş yapmaya , iş üretmeye çalışıyor.


Bu sorunun bir diğer ayağı, demokratik anlamda farklılıklar arası diyalog ve uzlaşı kültüründen yoksunluktur. Eski siyaset anlayışı ve siyaset tarzının, eski siyasetçi prototibinin ‘bana yer olmayan iktidar kimseye yar olamasın’ anlayışıyla, yerel iktidarı kazanana iktidarı zehir etmesi; iktidarda olanı hizmet ve yatırım yapamaz duruma düşürüp, beş yıl sonra gerçekleşecek yerel seçimde partisine ya da şahsına iktidar olma avantajı kazanmaya çalışmaktır.


Bu en hafif iadeyle siyaseten aptalca bir anlayış ve yaklaşımdır!


YENİ CHP İLE AK PARTİ’NİN SİYASET ANLAYIŞI FARKI!


Çünkü, hesap ya da niyet ne olursa olsun, hizmet ve yatırımın kitlenmesi, iktidar partisi ve belediye başkanından öte belde halkına ihanettir!Örneğin, 2009-2014 arası CHP’nin Erdek de AK Parti’den başkan seçilmiş Aysan’a yaptıklarını Manyas’ta CHP’den başkan Seçilmiş Barçın’a AK Partili meclis üyeleri yapmadı!Ya da 2004-2009 yılları arasında Bandırma’da AK partili başkan Öztaylan döneminde hizmet ve yatırım yönünde alınmış her kararı Adliye’ye  taşıyan CHP ve CHP’li meclis üyeleri örneği varken, ne 2009-2014 ne de 2014 de CHP’den başkan seçilmiş Pekel ve Mirza’nın engellenmesine yönelik AK Partili meclis üyeleri bir kez olsun Adliye kapılarına koşmadı!


Burhaniye nezdinde AK Partili belediye başkanı Uysal ile parti örgütü arasında yaşandığı öne sürülen çekişmenin ise hiç bir mantığı yok! Programda da dile gelen bu sorunların bugüne kadar aşılamamış olması yaşanmasında izleyici kalınması partinin il ve  teşkilatlanmadan sorumlu genel merkez yöneticilerini doğrudan ilgilendiriyor ve yeni il başkanlığı,bu soruna acilen el atıp, sıkıntıyı aşmalı.


BURHANİYE,AYAĞINDAKİ ZİNCİRLERDEN KURTULMALI!


Konu Burhaniye olunca , benim içimi en acıtan konu Reşitköy barajı oldu. 1957 yılında gündeme gelen ve bugünlere kalmış bir projeden söz ediyoruz.


Bu Burhaniye , Balıkesir, ülke yönetimleri, bölge milletvekilleri,siyasi temsilciler açısından da utanç verici bir olaydır.Bu  tarihsel ayıbın ortadan kaldırılmasına yönelik Bakan  Veysel Eroğlu’nu, büyükşehir başkanı A.Edip Uğur’u, belde belediye başkanı Uysal’ı, irade gösterip emek  vermiş olanları yürekten kutluyorum.


Barajın temelinin 19 Ocak 2017’de atılacağını öğrenmiş olmaktan da mutlu olduk. Burhaniye’ye barajı hayırlı, uğurlu olsun! Burhaniye, baraj konusunu yılan hikayesine çeviren hükümetleri, milletvekilleri, belediye başkanlarını, partileri ve sözcülerini  de unutmamalı!


Keza, yerel yönetimin 2017 yılı yazına yetiştireceğini müjdelediği,  GMKA işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Engelleri Aşıyoruz’ projesi kapsamında engelli vatandaşların kullanması için Ören Mahallesi`ne havuz, tenis kortları, deniz iskelesi ve basketbol sahaları inşaat çalışmaları beldeye ayrı zenginlik kazandıracak.


YENİ BURHANİYE, YENİ BALIKESİR DEMEK!


 Burhaniye, ekonomik ve sosyal açıdan zeytincilik ile turizm  ağırlıklı gelişen bir beldemiz. Beldenin, sorun ve sıkıntılarını Balıkesir’in diğer kıyı yerleşim yerlerinin dışında değerlendirmek mümkün değil. Dünden bugüne taşınmış sorun ve sıkıntılar, başta alt yapı olmak üzere,  genelde aynı. Bu sorun ve sıkıntıların bugüne kadar aşılamamış, çözülememiş olmasının temel nedeni ise, öngörüsüzlükler,  beceriksizlikler ve ihmal!


Yerel de sorun ve sıkıntıların ortaklığı, çözüm arayışlarını da ortaklaştırıyor. Yeni kaynak arayışları, üretken ve kaliteli, ekonomik ve sosyal belediyecilik ama en önemlisi artan nüfusa bağlı olarak artan iş ve aş talebi…


Şunu söylemek mümkün: Büyükşehir ile ilçe belediyeleri, merkezi iktidar ile büyükşehir  ve ilçeleri arasındaki koordinasyon ve uyum önemli.Merkezi hükümet bir yana büyükşehir belediyesi ve dolayısıyla başkan Uğur, yaklaşık üç yıldır hem Balıkesir hem de ilçeleri nezdinde sürekli hizmet ve yatırımlarıyla, düşünce dünyası ve hizmet anlayışıyla amaç ve hedef büyütüp, yükseltiyor.Bu aynı zamanda Balıkesir gibi bir coğrafyanın  ayağa kalması ve öngörülen amaçlar doğrultusunda 2023  hedeflerini yakalamaktır. Bu gerçeğin,bir siyasal partinin ya da kişinin hedefi olmaktan öte bir bütün olarak Balıkesir’in hedefi olarak görmemiz başarı için kaçınılmaz…


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 589