SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BU YAZIYI KAMUOYU VE OKUR TAKDİR ETSİN!

BU YAZIYI KAMUOYU VE OKUR TAKDİR ETSİN!


art 2014 yerel Seçimleri öncesinde, ülke genelinde yaşandığı gibi ,her siyasi partinin belediye başkan adayları  seçmenin karşısına çıkıp, seçilmeleri durumunda demokratik, şeffaf, katılımcı yerel yönetim vaat etti. Hızını alamayan seçildiği gün başkanlık makamı dahil, belediyenin içinde kapı bırakmayacağı sözlerini verip, gerçekten de iş başı yaptığı gün, tek tek kapıları sökenler de; günlerce hatta aylarca  yerel iktidarı kazanmış olmanın şaşkınlığıyla, işi gücü bırakıp, gelen konukları  ağırlama ve resim çektirme yarışına  girenler de oldu.

 

OLİGARKLARIN SEÇİM ÖNCESİ VE SONRASI DÜNYASI!

 

Örneğin, Bandırma  Belediyesinde, tebrik  ve konuk ağırlama yaklaşık, bir buçuk ,iki yıl sürdü. Bir de belediyeye bu ziyaretlerin, tebrik ve kutlamaların iadesi var. Bu da hala devam ediyor, denebilir. Seçim arifesinden başlayarak başkan adaylarının cep telefon numaralarını, mail adreslerini dağıtma olaylarına da tanık olundu. Telefonların  24 saat açık tutulacağı, hemen yanıt verileceği sözleri de verildi. Kazanan, koltuğa oturan sözünü yuttu ve ya numarasını değiştirdi ya da o telefonlar  asla bir daha açılmadı!


Bandırma belediye başkanına ulaşabilmek için kapısına dayananlar ,sonradan icat edilen ‘özel kalem müdürü’   duvarına çarpıp, duvara yapışıp,  eridi. Zaten bir süre sonra  Başkan Mirza’nın  ‘özel’  telefonlarına da çıkar oldu; ’Başkan meşgul, bir toplantıda., görüşmesi var. Ben yardımcı olayım, ne için aramıştınız?’


BU ANLAYIŞ VE DÜZENDEN EN ÇOK CHP’LİLER MAĞDUR  KILINDI!


Bandırma’lıları, vatandaşı koyduk bir tarafa, bu işten ve yönetim anlayışından en fazla  CHP’liler ve CHP’ye oy vermiş insanlar muzdarip oldu.


Belediye başkanlık makamına ulaşılmasını zapt-ı zapt altına alan Mirza, demokratik ve paylaşımcı yönetim  adına, belirlenmiş başkan yardımcılıklarını kendisinin tayin ettiği isimleri  ‘zorunlu işler müdürü’ yaptı. Ozan Onur’un vurulup, yaralanması ve belediye yönetiminden sağlık nedenleriyle uzaklaşması  Mirza’nın  işlerini  kolaylaştırdı.


Mirza’nın daha Mart 2014 yerel seçimleri arifesinde aday olarak destek için gazeteme yaptığı ziyareti dün gibi anımsarım: ‘Her ne olursa olsun AK Parti iktidarına karşı…’diye konuya girmesi üzerine  karşı çıkmış ve ‘ her ne olursa olsun, ne demek’ demiştim… O günden bugüne Mirza’nın bu düşüncesinin ve yönetim anlayışının zerre değiştiğini görmüyoruz. Bunu da  Atatürkçülük, Cumhuriyetçilik, 6 Ok, laisizim,  solculuk gibi garnitürleştirilmiş, piçleştirilmiş kavramların ardına sığınarak halen sürdürüldüğünü belirtelim.


Mirza ve ekibi(bu üç beş kişiyi de geçmiyor),belediyeyi dizayn etme çabasına, yerel basını da dizayn etme çabasını ekledi. ’Yandaş, havuz medyası, AK Partili’ gibi  zorlama yakıştırmalar ve ötekileştirmelerle belediye olanaklarını , kaynaklarını da tepe tepe kullanıp, ’reklama ,aboneye endeksli’ basın  organları ve gazeteciler nezdinde bir ilişki ağı kurmaya çalıştı. Bu konularda sitem ve eleştiride bulunan basın organları sahipleri ve gazeteciler ‘özel görüşmelere’ davet edilip, kibarca genel yayın politikalarını değiştirmeleri istendi.


BU ‘YIKIM’ IN PERDE ARKASI DAHA YAZILMADI  AMA  ELBET YAZILACAK!


Bu olumsuz  anlayış ve gidişin son örneği, Bandırma da 19 yıldır günlük olarak yayın yapan Genç Bayrak gazetesi oldu ve  Başkan Mirza, CHP’li vekillerle Rotterdam’a uçtuğu gün, matbaa makinalarının bulunduğu , belediyeden kiralanmış yapıyı, sorgusuz sualsiz yıktı. O günden bugüne belediyeden ve Mirza’dan ‘tık’ yok! Benim dışımda da olay ile ilgili yazan, olayı haber yapan ,ne yazık ki, bir kişi bile yok!


Önüme Bandırma Belediyesi Fen İşleri Müdürü Adil Becene ile gazetenin kurucusu Berber’in yıkım sonrası, telefon görüşmesinin kayıtları geldi. Buyrun, sn.Dursun Mirza, belediye başkanı olarak nasıl bir yönetim anlayışı ile kentine ve insanlarına hatta kendi daire müdürlerine yaklaşıyor, okuyun ve sizler takdir edin:


BİR GAZETENİN KURUCUSU İLE FEN İŞLERİ MÜDÜRÜNÜN İBRETLİK DİYALOĞU!


Şükrü Berber - Kardeşim ne vardı bu atölyede yerle bir etmeye kalktınız orayı. Hurdalık yaptınız makinelerin üstüne getirdiniz. Ya bu kadar kin bu kadar nefret nedir anlayamadım.

Adil Becene- Ne kini ve ne nefreti, sen ne diyorsun abi.

Berber-Bu atölyenin halinden bahsediyorum. Makinelerle girmişsiniz orayı yerle bir etmişsiniz.

Becene-Abi  atölyenin halinden mi bahsediyorsun. Atölyenin hali yüzünden mecliste fırça yedim, biliyor musun abi. Yıkamadınız bir şeyi bir boku beceremediniz diye. Kaç sefer size yazı yazmışlar abi, bana verilen talimatı yapıyorum.

Berber-  Kardeşim bak. (Başkan yardımcısı)İsmail’le görüştüm.  Bugün görüştüm, haberim yok, dedi. Başkanla Cuma günü görüştüm. Her hangi bir işlem yapılmayacaktı.

Becene- Yemediğim fırça kalmadı abi.

Berber- Kimden fırça yedin?

Becene- Başkandan yemediğim fırça kalmadı abi.

Berber- Ciddi mi söylüyorsun?

Becene-Bir boku beceremiyorsunuz. Siktiri boktan bir yeri yıkamıyorsunuz. Ne yapayım ha bire fırçalar attı. Yettiyse yetti artık ya.

Berber-Adil sana en son ne zaman söyledi. Bunu bana söyler misin?

Becene- Onu ne zaman söyledi, bilemiyorum. Ben şimdi şu gün bugün diyemem. Ama her toplantıda en son bir dönem toplantısıydı, demediğini bırakmadı. En son yaptığımız dönem toplantısında bütün müdürlerin içinde beni rezil etti abi.”


 

BANDIRMA; 2007’LERDE ‘HER NE ŞEKİLDE OLURSA OLSUN’ DENİLEREK,  

YEDİĞİ SİYASİ OPERASYONUN HALA YARALARINI TAŞIYOR!

 

Bandırma Belediyesi Fen İşleri Müdürü Adil Becene de bıkmış, bu işlerden. Bakın, nasıl, isyan ediyor: “Hayret bir şey ya. Herkese karşı artık lanet olsun. Şu belediyeye ve siyasete, şu dönem yıldım, def olup gideyim de kurtulayım şu belediyeden. Allah kahretsin! En son beni bu yüzden emekli edecekler. Bu pislik… pislik… boş boş şeyler ,gerçekten.”


Okur, şaşırmamalı!


 2009 Mart’ından bugüne;  Dönemin Zabıta Müdürünün gözaltına alınması ve tutuklanmasını; belediye ihalelerinde  suiistimal yaptıkları  kurgusuyla belediye fen işlerinde çalışan insanların aylardır yıllardır yaşadıkları mağduriyeti; belediye personelinin birbirinin telefonlarını dinleme merakını; başkanlık makamlarında,  belediye personeli ve Bandırma’lılarla  ilgili ‘hasım’ gördükleriyle ilgili fetocu istihbaratçılarla gerçekleştirilen  istihbarat paylaşımlarını, hep birlikte kurulan kumpasları en iyi belediye çalışanları biliyor. Hangisini yazalım! Becene bile ,bugünkü Fen İşleri Müdürlüğü makamını, bu koşullar sayesinde edinmedi mi?


Okurlarımız bilirler. Türkiye gerçeğinin yarattığı bir siyasi tekerleme vardır: Derin Devlet Yıkılacak Elbet!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 568