SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 24.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BU TARTIŞMA VE İDDİALAR BİTMEZ!

BU TARTIŞMA VE İDDİALAR BİTMEZ!


Bandırma’da açılışı yılan hikayesine dönmüş yeni kapalı Pazar yerinin 29 Ekim de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla hizmete alınacağı  Bandırma Belediye Başkanlığı tarafından daha önce duyurulmuştu. Olmadı! Ekim’in ilk günlerinde yüklenici firmanın “işim bitti” diyerek, inşaat alanından pılısını pırtısını toplayıp gitmesiyle eksikleri gidermek ve çevre düzenlemesi Bandırma Belediyesi’nin omuzlarına kaldı.


Görünen o ki, yeni kapalı Pazar yerinin açılışı 29 Ekim de sembolik olarak yapılırken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek açılış, Kasım ayının 1. veya 2.haftasında gerçekleşecek!


KDV’siyle yaklaşık 25 milyon TL.ye mal olan yeni kapalı Pazar yerimizle ilgili tartışmaların, itham ve iddiaların önümüzdeki süreç de ve özellikle de yerel seçim sürecinde sıklıkla kamuoyunun gündemine taşınacağını sanıyorum.


2016 Haziran’ın da yeni kapalı Pazar yeriyle ilgili yaşanmış süreci gazetemizde şöyle özetlemişim.


“CHP’Lİ PEKEL VE MİRZA, 7 YILI AŞKIN BİR SÜREDİR GERÇEKLEŞTİRMEYİ BAŞARAMADILAR!


Bandırma’da belediye eski başkanı Durgut Ergin döneminde yapımı gerçekleştirilen kapalı pazar yeri nin ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde gerçekleştirilmesi 2009 Mart yerel seçimleri öncesinde kamuoyunun gündemine geldi ve yerel seçimler öncesinde tüm belediye başkan adayları seçmene bu konuda vaatlerde bulundu. Gerçekleşen yerel seçimleri CHP ve belediye başkan adayı Sedat Pekel kazanmış olmasına karşın görevde bulunduğu 5 yıl içerisinde kapalı Pazar yeri inşaatına başlanamadı.


Pekel, 2014 Mart yerel seçimleri öncesinde kapalı Pazar yerinin yapımı için 12 milyon TL. nin kasada bulunduğunu belirtmesi ve yerel seçimleri CHP’ den Dursun Mirza’nın kazanması sonrasında yaklaşık 1 yıl sonra kamuoyunun da baskısıyla  Mirza, kapalı Pazar yeri projesini hazırlatarak, ihale sürecini başlattı.


KAPALI PAZAR YERİ İHALESİNİ ÖNCE ÖZALLAR KAZANDI!


Kapalı Pazar Yeri Projesinin ihale süreci, 21 Ağustos 2014 Perşembe günü saat 14.00’da yapılan açık ihale usulü ile başladı. Belediye Meclis Salonu’nda yapılan ihaleye 9 firma teklif vererek katıldı. Verilen tekliflerin ardından Düşük Fiyat Sorgulama Sınır Değeri 15 Milyon 994 Bin 668 TL 12 Kr olarak tespit edildi. Teklifler değerlendirmeye alındığında Özallar İnşaat Firması 14 Milyon 533 Bin TL ile en düşük veren firma oldu.  İkinci en düşük teklifi veren firma ise 16 Milyon 780 Bin TL ile Yazıcıoğlu İnşaat Firması oldu.


Bundan sonraki süreçte İhale Komisyonu, teklifi sınır değerinin altında kalan Özallar Firmasının teklifini, 26 Ağustos 2014 tarihinde Aşırı Düşük Fiyat Sorgulamasına aldı. Özallar Firması 03 Eylül 2014 tarihinde savunmasını İhale Komisyonuna teslim etti. İhale Komisyonu savunmayı kabul etti ve 04 Eylül 2014 tarihinde ihalenin Özallar Firmasında kalmasına karar verdi.


Ancak Yazıcıoğlu Firması Yasal İtiraz Sürecinde 18 Eylül 2014 tarihinde bu karara itiraz etti. Yazıcıoğlu firmasının iddiaları özetle, söz konusu işin Özallar İnşaat Firmasının verdiği teklifle sağlıklı olarak yapılamayacağı yönündeydi. Bunun üzerine İhale Komisyonu söz konusu firmanın itirazını 23 Eylül 2014 tarihinde reddetti. Belediyemizin reddi üzerine Yazıcıoğlu firması, 08 Ekim 2014 tarihinde Kamu İhale Kurumuna (KİK) itirazen şikayet başvurusu yaptı. Kamu İhale Kurumu kararını 17 Kasım 2014 tarihinde verdi.


OLMADI İHALE YAZICIOĞLU FİRMASINA VERİLDİ!


Verilen kararda Özallar firmasına Düşük Fiyat Sorgulamasının 3 Kalemde yeniden yapılması gerektiği belirtildi. Kamu İhale Kurumu’nun verdiği karar üzerine Özallar Firmasına 19 Aralık 2014 tarihine kadar yeniden Düşük Fiyat Sorgulamasına savunma vermesi istendi. Özallar Firması, 19 Aralık 2014 tarihinde Belediyemize verdiği yazılı açıklama ile Düşük Fiyat Sorgulamasına Savunma Yazısı veremeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine Kapalı Pazar Yeri Projesi İhale Komisyonu, bu ihalenin 16 Milyon 780 Bin TL ile ikinci en düşük teklifi veren Yazıcıoğlu İnşaat AŞ’de kalmasına karar verdi.


İHALESİ GİBİ, İŞ BİTİMİ DE YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ!


Yüklenici firma Yazıcıoğlu’nun sözleşmeye göre Kapalı Pazar Yeri Projesi inşaatını 540 günde bitirerek, 27.06.2016 tarihinde bitirmesi ve yeri teslim etmesi gerekirken, firmanın iş bitirmeyi gerçekleştiremediği için,  Haziran ayı içinde hizmete girmesi beklenen kapalı Pazar yerinin açılışının 2016 Temmuz ayına sarktığı, ancak firmanın bu tarihe kadar da işi bitirebilmesinin mümkün görünmediği, açılışın sonbaharı bulacağına dikkat çekiliyor.


BİTERSE, 20 MİLYON  TL.LİK KAPALI PAZAR YERİNE SAHİP OLACAĞIZ!


Bandırma’lı müteahhitler ve emlakçılar,  Mirza başkanlığındaki yerel yönetimin, kapalı Pazar yeri projesinin maliyet hesaplarından ve ihale bedelinden başlayarak bir dizi yanlış yaptığına dikkat çekerek, “ Bandırma, şimdilik 20  milyon TL.ye mal olan kapalı Pazar yeri projesiyle Türkiye’de ilçeler içinde en masraflı, en pahalı Pazar yerine sahip olacak. Bu paralarla, Bandırma üç pazar yeri yaptırtabilirdi. CHP’li meclis üyelerinin içinde de bir çok tanınmış müteahhit var. Hangisiyle konuşsak, gülmeye başlıyorlar.Hayırlısıysa,.açılışı yapıldığında biz de gidip, göreceğiz ve bakacağız bakalım 20 milyon liralık Pazar yeri nasıl oluyor,  her yer altın kaplama mı” diyerek tepkilerini dile getirdiler.”


AYLIK  7,600’E WC, 16,260 TL.YE ÇAY OCAĞI!


Başkan Mirza, 750 tezgahlık satış alanı, 13 dükkan, balıkçılar için ayrılmış alanlar, restoran, cafeler, mescidler, çocuk bakım alanı, çay ocakları, tuvaletler, güvenlik noktaları,400 araçlık otopark ve 2 katlı düğün salonlarının yer aldığı ayrıca pazarcılarımızın rahatlıkla mal taşıyabileceği 2 tonluk 4 adet asansör, yürüyen bant ve depolama alanlarının bulunduğu modern pazar yerinin büyük bir bölümü tamamlandığını belirterek, bünyesindeki iş yerlerinin, dükkanların, WC’lerin, çay ocaklarının, lokantaların ihale yöntemiyle satışa sunulmasına başladı ve ihale sonuçları ile birlikte kafalar karıştı.


Şöyle ki, ihaleye çıkan üç WC, 7,600 TL.,7,100 TL., 4,200 TL.  aylık fiyat üzerinden yeni alıcısına kavuşurken; bir çay ocağı 16,260 TL. alıcı buldu ve ihale sonuçları kentte, günün espri konusu haline geldi!


Kapalı Pazar yeri için CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun geleceği ve açılışı yapacağı da kamuoyuna duyurulmuş olduğu için, iki ayağını bir papuca sığdırmanın derdine düşen Başkan Mirza, çevre düzenlemesi adına, söz konusu alanda, ağaç katliamı yaparak, kamuoyunda yeni tepkilerin odağına oturdu.


Gelişmeleri ve bizi izlemeye devam edin!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 559