SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BU KUŞATMAYI YARMAK VE SALDIRILARI DURDURMAK İÇİN..?

BU KUŞATMAYI YARMAK VE SALDIRILARI DURDURMAK İÇİN..?


15  Temmuz Fetocu darbe kalkışmasından bugüne Türkiye’de gazete ve televizyonlarda çok şey söylendi,  birbirinden değişik yorumlara tanık olundu.


Önemli mi?

Evet, önemli!


Çünkü, öncelikle iliklerinize kadar muhatap olup, etkilendiğiniz  fiili bir müdahaleyi, askeri operasyonu,  yaşanan çatışmaları, devletiniz ve siyasi iktidarın geliştirdiği tutumu, siyasetin genel konumunu ama en önemlisi milletin duruşunu ve tavrını anlamak zorundasınız.


Bu da yetmez!


YENMEK İÇİN DÜŞMANLARINIZI TANIMAK ZORUNDASINIZ!


15 Temmuz öncesinden başlayarak, 15 Temmuz sonrası günlerde de devlet ve millet düşmanı, vatan haini  bu  ajan örgütünün lider ve yönetim kadrosunu tanımak ya da deşifre etmek, düşünce yapısına, elinde bulundurduğu askeri ve finansal gücü analiz etmek, kadrosal  yapısını ve yeteneklerini de öngörmek, örgütsel ve eylemsel anlayışına,  izlediği ve ya  izlemesi  muhtemel strateji  ve taktikleri de   her yönü ve nitelikleriyle çözmek, bilmek ve anlamak zorundasınız.


Yani sözün kısası, kendi durumunuzu gözden geçirirken, düşmanınızı da her yönüyle bilmek, tanımak,  tartmak ve anlamak zorundasınız.


Bu konuda, en büyük rol, öncelikle  MİT’e ve diğer istihbarat birimlerine düşüyor. Çünkü, başından beri  karşı karşıya olduğumuz, örgütlenme ve güç, bir ajan örgütlenmesidir! O nedenle, Feto’nun kimliği ve kişiliğini ön planda tutup, olayın dinsel boyutu üzerinde konuşup, tartışmanın fazla anlamlı olduğuna inanmadığım gibi, bu ve benzeri tartışmaların kapısını aralayanların gerçek derdinin, operasyonun gerçek faillerini  ve eylemlerini maskeleyerek, vakayı siyasallaştırıp, laiklik ve şeriat polemiklerine her zaman ki gibi yem etmenin ve durumdan farklı şekillerde kendilerine vazife çıkartmanın derdinde olduklarını düşünüyorum.


Yeter mi, bu da yetmez!


HDP/PKK/YPD/PYD, FETÖ, DAEŞ’inde  yaratıcısı ve organizatörü kapitalist emperyalizmi bilmek, tanımak, anlamak zorundasınız.


Örneğin, 79 milyon insanımız, yaşanan terörist saldırıları  ve ülkenin etrafındaki kuşatmayı  dikkate alarak, TSK’nin ve Emniyet’in mutlaka ama mutlaka güçlendirilmesi gerektiği konusunda hem fikir olduğunu gözlemliyorum.


Bu doğru bir tutum, davranış ve arzudur!


DÜNYADA SAVAŞ KONSEPTİ ÇOKTAN DEĞİŞTİ!


Ancak, günümüz dünyasında savaş konsepti değiştiğini görmek zorundayız. Dikkat edilirse, koca Türkiye’yi ve TSK’ni, devleti içinde ajan faaliyetleriyle  öbeklenmiş ve örgütlenmiş terörist bir yapı salladı!


Bu operasyonun uluslararası muhatabını günlerdir arıyoruz ama başta ABD olmak üzere, şaşkınlıkları bir yana, muhatap bulamıyorsunuz. Biliyorsunuz ama dillendiremiyorsunuz! Çünkü, 15 Temmuz darbe kalkışmasını organize eden, planlayan ve sahneye koyan ve öne çıkan güç, başta CIA,MOSSAD (NATO’nun istihbarat birimi var mı bilemiyorum) ve paydaş ülkelerinin istihbarat örgütleridir.


DÜNYADA İSTİHBARAT ANLAYIŞI DA ÇOKTAN DEĞİŞTİ!


2.dünya savaşı sonrasından bugüne uluslararası istihbarat anlayışı da değişti. Artık, kimse yakaları kalkık siyah palto giyip, güneş gözlüklü, kafasında melon şapka, elinde bond çanta  ile  Hafiyesi Mahmut rolünü oynamıyor. Bilişim sistemleri, uydular, sosyal medya yanı sıra yazılı ve görsel medya ama en önemlisi  sivil demokratik kitle örgütleri, gönüllü yardım ve sağlık kuruluşları, sendikalar, partiler, dernekler, odalar üzerinden istihbarat faaliyetlerini yürütüyor  ve  ajan ile etki ajanı devşiriyor.


Yoksa, sözün gelişi, 15 Temmuz darbe kalkışmasının arkasında ABD var diye, ABD ordusu ile TSK fiilen karşı karşıya gelip, birbirine girecek  değil. Bunu çok iyi bildikleri için, konu 15 Temmuz olduğunda, Batılı tüm liderler şaşkın biraz da üzgün vaziyette, yüzümüze karşı  üç maymunu oynuyor! Devletler arası ilişkiler de ‘biraz delikanlı olun be’ demenizin hükmü olmaz. Sadece, kendinize güldürürsünüz!


DEVLET, İSTİHBARAT ZAFİYETİNİ GİDERMEK ZORUNDA!


Onun içindir ki, öncelikle çağın gerekliliklerine uyarak, güvenliğiniz açısından, istihbaratınızı önemseyip, geliştirip, yetkinleştirmek zorundasınız. Bunu yapmazsanız, darbeyi nereden, nasıl yediğinizi bile anlayamaz, onu bunu suçlarsınız!


Türkiye’nin acilen devlet ve iktidar olarak başta MİT olmak üzere, istihbaratını önemsemesi ve önemsediğini de  fiili olarak göstermesi gerekiyor.


Yoksa, FETÖ’nün MİT Müsteşarı Fidan’a, MİT tırlarına,17/25 Aralık operasyonlarına ve en son 15 Temmuz darbe kalkışmasının bastırılması sonrası OHAL ile başlatılan temizlik operasyonlarını ağırlıklı olarak Emniyet ve jandarma üzerinden, yürütmeye çalışır, ön  soruşturmalarınızı her iki kolluk gücüne  tüm ağırlığı ile yükler, inandırıcılık sonunu en üst düzeyde yaşamakta olan adliye sistemiyle sonuç almaya kalkarsınız ki, tek kelimeyle çuvallarsınız.


Aynı durum, PKK, DEAŞ ve PYD-YPG gibi terörist örgütler için de geçerlidir. Devlet bunu gördüğü içindir ki, bu terörist örgütlerle  mücadeleyi, özel  ve profesyonel birliklere kaydırdı. Ancak bu birliklerin de mücadele gücünü ve operasyon başarısını etkileyecek ve  belirleyecek en önemli unsur, istihbarattır! Örneğin, PKK’nın ve DAEŞ’in kent merkezlerinde emniyet binaları önüne  kadar sokulup, tonlarca bombayı oraya kadar taşıyıp, patlatabilmesinin en  önemli nedeni, istihbarat zafiyetidir.


DEVLET YÖNETİMİ, BİLİMİ VE AKLI REHBER KILMAK ZORUNDA!


Türkiye; askeri, kolluk güçleri, korucuları, yurttaşları yaşamlarını yitirerek, öğrenmek  ve ders çıkartmak kolaycılığından  vazgeçmeli. Hani hep deriz ya, en büyük düşmanımız cehalettir, diye…


Bunu söylemek yetmez! 


Ülke olarak, cehaletin aşılması ve gerçek anlamda öğrenebilmek, bilgiye ulaşabilmek  için devlet yönetiminde  bilimin ve akılın rehberliği esas alınmalı. Yüzlerce  yıldır bu topraklara ve millete oyun içinde oyun kuranların oyunlarının  bozulabilmesi ve onların oyunlarına karşı bizim de kendi oyun gücümüzle karşı koyabilmemiz, onların niyetlerini boşa çıkartabilmek için üreten, okuyan, düşünen ama en önemlisi hayal kurmasını  bilen bir ülkeyi  el ve gönül  birliğiyle yaratmamız gerekiyor!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 621