SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • Bu dava da Bandırma’nın baklava davasımı olacak?

Bu dava da Bandırma’nın baklava davasımı olacak?


Bu dava da tarihe mal olacak mı!?

Okurlarımızın da bildiği gibi, Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel, gazetemde yayınlanmış bir makalemden dolayı aleyhimde davacı oldu ve şahsına hakaret ettiğimi ileri sürerek, benim 20 bin TL. cezaya çarptırılmamı talep etti..!
Davamız Bandırma 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde halen görülüyor ve Başkan Pekel’in avukatı da Av.Selçuk Erakkuş...
Davanın açılmasından sonra, uzun bir süre dava ile ilgili yazmadığım  için bir çok okurumuz, Başkan Pekel’in aleyhime açtığı tazminat davasından tek taraflı vazgeçtiği anısına kapılmış...
Hala, bir de Başkan Pekel’le yapılan röportaj REALİTE dergisinde konu olup da, Pekel, kapak olunca, Pekel’in davadan vazgeçtiği kanaati kamuoyunda daha  da olgunlaşmış.
Baştan belirtelim; Başkan Pekel, aleyhime açtığı tazminat davasından vazgeçmiş  değildir ve davamız sürüyor. Önümüzdeki duruşmada 9 Nisan günü Asliye Hukuk da görüşülecek..!

Peki, dava konusu ne idi?

Kamuoyunun “KİPA Projesi” olarak isimlendirdiği  projeyle ilgili gelişmeleri ve yaşanan süreci değerlendiren bir yazıydı.
Bilindiği gibi, bu projenin sahibi de mimarı da Öztaylan/Eraydın yerel yönetimleriydi. O dönem, CHP Meclis Grubu ve CHP, ihalesi gerçekleştirilmiş projenin yüretmesinin durdurulması talebiyle yargıya gitmiş ve 2009 Mart yerel seçimleri öncesinde bu proje ve ihaleyle ilgili ağır yolsuzluk ve suistimal iddialarında bulunmuştu.
Aynı süreç de, bu itham ve iddialar ayyuka çıkartılmış, Öztaylan/Eraydın yönetimleri döneminde Bandırma Belediyesi’nde 20 trilyon liralık yolsuzluk ya da suistimal yapıldığı ilan edilmişti!

Sonra ne mi oldu?

Bu itham ve iddialarda bulunan, projenin ve ihalenin, işin “yürütmenin durdurulması”talebiyle yargıya gitmiş CHP, 2009 Mart yerel seçimlerinde iktidar oldu!
O günleri anımsayın...
Kamuoyunda  doğal olarak  bir beklenti var ve hemen herkes beklemede.
Neden?
Başından beri projeye ve ihaleye, işin olur’una karşı çıkmış, durdurulması için yargıya koşmuş CHP, Pekel ve ekibi, amacına nail olup, söylediğinin arkasında durup, ihaleyi iptal edecek!
Evet, bekliyoruz ama ne Pekel’den ne ekibinden “çıt” çıkmıyor...
“İktidarın ilk günleri, hele bir koltuklarına ısınsınlar, Elbet, gereğini yaparlar” diye kamuoyu bekleye dursun, “Bekleyen derviş, muradına ermiş”denirse de  “murad”ın ne olduğu konusunda farklı beklentiler olduğu aylar geçtikçe daha iyi anlaşılmaya başlandı.
Projeyle ilgili ihaleyi kazanmış Ayhanlar Konsorsiyumu ile Başkan Pekel ve yönetiminin “gizli” görüşmeler de bulunduğu basında yer almaya başladı.
İnanmayanlar ya da ifadelerimizi abartılı bulanlar, o günlerin gazetelerinin satır aralarını bir zahmet arayıp bulup, okusunlar.
Basın yoluyla Tekzip var mı!?
Yok..!
Bu konularda yazılanlarla ilgili Pekel ve yönetiminin yalanlama içeren bir açıklamaları var mı?
O da yok..!
Tam tersi, bizzat Başkan Pekel’in, mevcut sorunların aşılmasına ve anlaşılmasına yönelik firma yetkilileriyle görüşmelerde bulundukları yönünde çok sayıda demeci var.

Olur mu?
Olabilir!
Belediye Başkanı, Meclisi’ne gider, Meclisi konu ile ilgili bilgilendirir, Meclisi’nden yetki ister, alır veya alamaz, görüşür ya da görüşemez...
Ancak, Belediye Meclisi,firmayla ilgili yapılan görüşmelerden baştan beri habersiz ve bilgisiz...
Belediye Meclisi’nin kimseye verilmiş bir “olur”u yok..!
konu Meclise gelmemişse, Encümene gelmiştir, diye düşünebilirsiniz...
Olabilir, gelmiştir ve görüşülüp, bir şekilde karara bağlanıp, belki birilerine yetki verilmiştir...
Var mı, olmuş mu böyle bir şey..?
Hayır, yok..!
Meclisi ve Encümen’i koyduk bir tarafa, belki konu imarla ilgili olduğu içindir ki, Başkan Pekel, mevzuyu İmar Komisyonu’na belki taşımıştır, diye düşünebilirsiniz..
Ama, o da yok..!
Vazgeçtik hepsinden ama CHP Meclis Grubu’nun haberi vardır artık gelişmelerden, olup bitenden diye düşünebilirsiniz...
Ancak, bizlere yansıdığı kadarıyla CHP Meclis Grubu’nun da yaşananlardan, gelişmelerden haberleri yok..!

Başkan Pekel, iktidar koltuğuna oturduktan aylar sonra  “KİPA Projesi”nin kaderiyle ilgili konuştu.
Ve dedi ki, “Öztaylan/Eraydın yönetimleri, yüklenici firmayla Bandırma Belediyesi’nin ve Bandırma’nın menfaatlerini layıkıyla gözetemeden anlaşmışlar.Biz, 2009 yerel seçimleri öncesi bu projeyle ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle mahkemeye müracaat etmiştik ama  Bandırma’nın menfaatleri için davamızdan da vazgeçip, yine Bandırma’nın yüksek menfaatleri için firmayla masaya oturup, belediye ve kentin kazanımlarını arttıracak görüşmelerde bulunduk.Karşılıklı yüzde elli yüzde elli anlaştık.Bandırma’ya hayırlı olsun!”
Sonrasında bu anlaşma kapsamında iş merkezinden vazgeçilip, binanın otel olarak kullanılmasına, otoparklardan birinin  belediyeye verilmesine, vs. tanık olduk...

Peki, yüklenici firma ile proje üzerinde değişiklik içeren karşılıklı anlaşmalar yapılırken kimin haberi vardı ve kimden yetki alındı?
Cevap yok..!
Çünkü, Başkan Pekel’in bu yönde özellikle Öztaylan’ın eleştirilerine sürekli verdiği yanıt, “gerek yok..” oldu..!

Bandırma’nın geleneksel hale gelen bir handikabı var. Ne zaman ki, “KİPA Projesi” gibi mali portresi ve çapı büyük projelerle tanışmışsak, elimize yüzümüze gözümüze bulaştırıyoruz.
Örnek mi?
Bandırma-Gönen İçme Suyu, İsale Hattı ve Arıtma Tesisi Projesi..!
Şimdi de, “KİPA Projesi” kapsamında aynı kadersizliği yaşıyor ve paylaşıyoruz.
Hiç unutmam, İçme Suyu Projesi’yle ilgili yazdığım makelelerden dolayı da dönemin Ağır Ceza Savcısı’nın karşısına çıktım.
Aleyhimde dava açıldı ve davayı da “Bandırma’nın Baklava Davası” başlığıyla kaleme aldığımı anımsıyorum. Beraat ettim..!
O zamanlarda, “birileri”, yargı eliyle kalemime gözdağı vermeye ve yazmamı engelleyip, kalemimi susturmaya  çalıştı.
Olmadı, oldurulamadı ve  yargı, kalemimin kırılmaması, susmaması gerektiğine karar verdi.
Sonrasında, su projesini ve yaşananları sahiplendim  ve “SU ÇÜRÜDÜ” isimli kitabımı yazdım.

Sonuç da, Başkan Pekel ve yönetimi, “KİPA Projesi” konusunda, konunun başlangıcından günümüze tarihe mal olacak bir dizi yanlışlık yaptı. Bu yanlışların devam ettiğine inanıyorum ve bunların bir şekilde ama bugün ama gelecekte bir bir gün yüzüne çıkacağına inanıyorum.
Biliyorum ki, Başkan Pekel, şahsım aleyhine açtığı dava konusunda en başta, belediyede mesai arkadaşları tarafından tasvip edilmiyor.
Keza, CHP’lilerin de bu davaya sempatik bir yaklaşım içersinde olduklarına inanmadığım gibi, bizzat bu konuda benimle duygu ve düşüncelerini paylaşan bir çok CHP’li yönetici var.
“Basın özgürlüğü” konusunda bas bas bağıran ve her fırsatta iktidarın basına yönelik, düşünce özgürlüğüne yönelik uygulamalarına karşı çıkan, eleştiren CHP’nin de bu davayı kabullenebileceğini, savunabileceğini  sanmıyorum.
Sonuç olarak, Başkan Pekel, 40 yıllık bir siyaset adamı olarak, bu davadan ve bu sevdadan vazgeçmelidir diye düşünüyorum.
Gerisi, onun bileceği bir ‘şey’.. Tutumunu anlamaya çalışsam da anlayabileceğimi sanmıyorum. Tutumu ile ilgili saygı duymaya gayret etsem de bu tür bir olumsuzluğa saygı duyabilmem de mümkün değil. Sonuç da kendi bileceği bir şey ve tarihin tanıklığını da hep birlikte yaşayarak, sonucu göreceğiz.

Evet, Başkan Pekel’in canı sağ olsun...
Esen kalın...
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ