SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 26.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BELEDİYE BAŞKANLARI VE GAZETECİLER…

BELEDİYE BAŞKANLARI VE GAZETECİLER…


Dünkü makalemizde TV 100’de yayınlanmış ‘Basın Ekspres’ haber programına canlı yayın konuğu olarak katılan  Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza ile ilgili izlenimlerimi okurlarımızla paylaşmıştık.  Kamuoyundan ve dolayısıyla da izleyicilerimizden olumlu ve olumsuz bir çok tepki aldığımı belirtmeliyim.


Baştan programla ilgili bir konuya değinmekte yarar var. Sn.Mirza’nın canlı yayına katılacağı programla ilgili ‘derby, düello’ gibi ifadelerle  sunum ve tanıtımlar yapılmış olması hem beni hem de Mirza’yı rahatsız etti. Televizyonlarda haber  programlarına magazinel ve rayting davasına yapılan bu tür  yaklaşımları  sempatik ve anlamlı bulmadığımı belirtmeliyim. Bu, en azından bana göre değil!


Sonuç olarak, programın bir tarafında gazeteci ve yazar bir diğer tarafında ise bir kentin belediye başkanı var. Her ikisinin de alanı  ve sorumlulukları farklı. Eleştirmek, sormak, eksiği ve yanlışı sorgulamak kamuoyu adına bizlerin mesleki görevi. He siyasal bir partinin sözcüsüyüz ne de siyaseten bir yere adayız. Alanımız ve sınırımız belli. Siyasal bir partinin sözcüsünden ya da temsilcisinden bekleneni bir gazeteci-yazardan beklemenin anlamı da hükmü de yok. Karşınızdaki bir belediye başkanı, bir kentin temsilcisi ve hakkını, hukukunu gözetmek, saygı duymak zorundasınız.


KENT YAŞAMINDA İKTİDAR VE MUHALEFET!


Ancak, ülkede yaşandığı gibi, Bandırma özelinde de siyasal ve sosyal yaşamda yaşanan bir sorun ve sıkıntı var. İktidar ve muhalefet partileri sözcüleri ya da temsilcileri bazında siyasal işlevlerine uygun olarak görevlerini layıkıyla ifa edemedikleri içindir ki, basın ve yayın organları nezdinde gazeteci ve yazarların   haber ve yorum bazında sorumluluklarını yerine getirmeleri zorlaşıyor. İlgili medya organları ya da gazeteci ve yazarlar iktidarın ve muhalefetin hedefi olabiliyor.


Sn.Mirza, tam da bu nokta da  şahsıma yönelik tepkilerinde haklı ve şöyle diyor: ‘Senden başka eleştiren, yazan yok. Sana mı kaldı? Sen AK Parti’nin sözcüsü müsün? Onlar bizi senin kadar eleştirmiyor! Bizden başka kimse, CHP’den başka parti yok mu? Ne yapsak, ne söylesek eleştiriyorsun!’


Haklı mı?

Evet, bir yere kadar haklı!


GAZETECİLER NE POLİS, NE SAVCI NE DE HAKİMDİR!


Devam ediyor ve şöyle diyor:

 ‘Yeni kapalı pazar yeri için eleştiriyorsun.25 milyon TL.ye Pazar yeri mi olur diyerek bizleri töhmet altında bırakıyorsun. Denetim Komisyonu’nda iki AK Partili meclis üyesi var. İhaleler ortada ve Otel ihalesiyle ilgili bir dizi itham da bulunuyorsun. İçişleri Bakanlığı  müfettişleri, Sayıştay denetçileri, Meclis Denetim Komisyonu  zaten gerekli denetimi, incelemeyi yapıyor. Elinde belge var mı, yok? Sen, nasıl KOM’u ,savcıları, hakimleri göreve davet edersin! Beni içeri aldırmaya mı çalışıyorsun!?’


Program süresinde sn.Mirza’nın gizleyemediği  telaşı izleyicilerin dikkatini çekmiş! Evet, bir belediye başkanı için yaptıklarını, karar ve icraatlarını savunmak kadar doğal bir şey olamaz ve savunacak tabii ki!


Ne yapacak ya da ne yapmasını bekliyorsunuz?


‘Ya Engin, belediye başkanlığım öncesi ticari yaşamımı biliyorsun. Olmadı! Allah yüzümüze güldü ve başkanlık nail oldu. Evet, aynen iddia ettiğin gibi,  ihalelerle  ihya oldum. Hayatım boyunca göremeyeceğim paralarla iki buçuk yılda  gördüğünüz saltanatı kurdum’ mu diyecekti? Bunu mu bekliyordunuz? Bekliyorsanız, baştan belirtelim ki, avucunuzu yalarsınız!


GÖRSEL MEDYANIN GÜCÜ…!


Bu memlekette(Balıkesir basını dahil) gazeteler, gazeteciler, köşe yazarları otel ihalesi ile ilgili yazması gerekenler ne ise  aylar ve yıllar sonra değil, zamanında haberini yaptı, yazılarını yazdı. Başkan Mirza dahi,  belediye meclisindeki iktidarın meclis üyeleri ve muhalefet dahil, ilgili ve yetkili hemen herkes film izler gibi izlemekle yetinmedi mi?


Bir Allah’ın kulu öne çıkıp, ne oluyor, nasıl oluyor, kim ne söylüyor diye baktı mı?

Bakmadı ve hala da bakmıyor!

Gazeteci haberini yapsa, köşe yazarları yazsa ne olacak?

Televizyon farklı!


Farkında mısınız, Başkan Mirza, otel ihalesi ve yaşananlar, TV 100’de ,bizim programımızda ve tarafımdan dillendirildiği zaman,( bir ay sonra da olsa)  ilk kez, konuşmak ve ithamlara, iddialara yanıt vermek ihtiyacı duydu.


Altın yumurtlayan tavuğu işte böyle keserler de böyle pişirip, tiridine bandım, şarkısını söylerler…Bu, ne Arıcan’ın ne de cesaretle konuşan CHP’den Kepsut Belediye Başkan adayı olmuş Murat Karakoyun’un  ayıbıdır!


Bu öncelikle muhalefetin  ve STÖ’lerin ayıbıdır!

 

Yeni kapalı Pazar yeri yaşam alanının kötü bir iş olduğunu hiçbir zaman yazıp, dillendirmedim. Tam tersi, canlı yayında da ‘hayırlı olsun’ dedim. Her vurulan kazma da, ’yürütmeyi durdurma’ talebiyle Adliye kapısına koşturan ne ben ne de meslektaşlarım oldu. Bu bizim işimiz zaten değil! Ama bunu muhalefetteyken iş belleyenleri, iş yapanların eline kolunu bağlamaya çalışan zihniyeti bizler de , Bandırma’da biliyor!


GAZETE OKUMAYAN ŞEHR-İ EMİN OLMAZ, OLMAMALI!


Yeni kapalı Pazar yeri ile ilgili  yaşanan yaklaşık 6-7 yıllık gecikmeyi zaten Bandırma biliyor. Ortaya çıkan ve yapılan iş, icraat belli ve ederi yaklaşık 25 MİLYON TL.!


Sn.Mirza’nın 21.5 milyon TL.nın üzerine çevre düzenlemesi için 500-600 bin TL.koymasını buyurup, muhalefete mensup meclis üyeleri ve muhalefet partileri incelesin!


Çünkü, bu para kimsenin babasının parası değil, kimse cebinden de vermiyor! Bu para, Bandırma’nın ve vatandaşın cebinden çıktı! Doğrusu ne ise buyrun, ortaya koyun!


Sn.Mirza, yeni kapalı Pazar yeri ve yaşam alanı, Bandırma kamuoyu için daha yeni bir tartışma…Biz bu meblağa bir değil iki yeni kapalı Pazar yeri inşa ederiz diyenler, başta eski belediye başkanı Recep Eraydın olmak üzere,  aramızda… Zaten MHP’li meclis üyesi Harun Algül, belgeleri, hesabı ortaya koysunlar da, görelim dedi. Bakın, AK Parti Meclis Grup sözcüsü Alp Bostancı da bir şeyler söylüyor.


Balıkesir ve Bandırma  gazetelerini okumadığınızı söyleseniz de, mutlaka okuyun…Çünkü, gazete okumayan, şehr-i emin olamaz, şehr-i eminlikte yapamaz!


Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 710