SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN..!


‘Günlerin bugün getirdiği baskı zulüm ve kandır 

Ancak bu böyle gitmez sömürü devam etmez 
Yepyeni bir hayat gelir bizde ve her yerde 

1 Mayıs 1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı 
Devrimin şanlı yolunda ilerleyen halkların bayramı ‘

 

Ülkemizde genel olarak solun ve özellikle de sosyalist solun ‘beylik’  marşlarından biri olan ‘ 1 Mayıs İşçi Marşı’, yıllardır 1 Mayıs İşçi Bayramlarında  coşkuyla söylenen ve  bugünde kutlamalar kapsamında cadde ve sokaklarda, meydanlarda en çok söylenen marşların başında gelir…

İşçi hareketine ve sosyalist hareketin tarihine yabancı olanlar genel olarak bu marşın uluslar arası bir işçi marşı ve bestecisinin de yabancı olduğunu sanırlar. Oysa ki, gerçek öyle değildir ve  marşın ilginç bir  de öyküsü vardır.

Şöyle ki; 1974’te Bertolt Brecht’in Maksim Gorki’den uyarladığı ‘Ana’ adlı oyun, Ankara Sanat Tiyatrosu’nca  Rutkay Aziz’ tarafından sahnelenecek.Oyunun müziğini yapan Sarper Özsan bu marşı Rusya’da kanlı 1 Mayıs kutlamalarının mevzu edildiği sahne için yazıyor. . Tekstte ‘İşçiler marş söyleyerek girer’ cümlesi var ancak marşın ne olduğuna dair bir bilgi yoktur. Özsan da, boşluğu doldurarak işçilerin söyleyecekleri marşı yazarak, sahneyi tamamlıyor ve marş ilk kez bu oyunda seslendiriliyor.

1 MAYIS MARŞI’NI KİM NEDEN BESTELEDİ?

Bildiğim Özsan’ın Aydınlık grubundan bir besteci  olduğu ve 77 yılında da bir koro kurarak, bir çok  konserler verdiği.Özsan, sonraki yıllarda geniş kesimlerce benimsenen ve söylenen marşı ile ilgili şöyle diyordu:” “Buraya nereden, nasıl bir marş bulacağımı bilemedim. En iyisi, benim bu sahneye uygun bir marş sözü yazıp bestelememdi. Sözlerde ve müzikte hem o günlerin ortamına uygun düşecek, ama aynı zamanda bizlerin içinde bulunduğumuz ortama aykırı düşmeyecek bir marş olmasına dikkat ettim. 1 Mayıs Marşı böyle ortaya çıktı.”

AST’ın sahnelediği Gorki’nin ‘Ana’ romanından esinlenerek Sarper Özsan’ın bestelediği ‘işçi marşı’   o yılların toplumsal hareketliliği içinde bir anda sol kesimin ve işçi sınıfının her fırsatta dillendirdiği ve sahiplendiği bir marş oldu.1977 1 Mayıs’ın da Timur Selçuk’un  piyanosu  ile  yönlendirdiği Ruhi Su Dostlar Korosu Taksim 1 Mayıs kutlamalarında marşı  seslendirdi.

Timur Selçuk’un da sonraki yıllarda marşın ilk plağını yapan Cem Karaca’nın da  marşla ilgili özgün ve kişisel nedenleri, gerekçeleri var. Her şey bir yara  marşın dilinin keskinliğine okur aldanmamalı. Rusya’da 1905 1 Mayıs’ın da yaşanan kanlı olayların ve Bolşeviklerin iktidar mücadelesi konusundaki inançlı ve kararlı  duruşlarının etkisi, gölgesi  var.

ABD İŞÇİ SINIFI VE 2.ENTERNASYONEL..!

Evet, bugün 1 Mayıs  işçi bayramı ve bu gün ülkemizde yıllar sonra resmi tatil günü olarak kutlanıyor. Günün tarihsel ve toplumsal önemine baktığımızda 1800’lü yılların Amerikası’nda yaşanan olaylara, vahşi kapitalizme ve işçilere yönelik uygulanan aşırı sömürü ve zorbalığa, yoksulluk ve sefillik yıllarına dönüp,bakmamız gerekiyor.

1886 yılı 1 Mayıs’ında  Şikago’da yakılan grev meşalesi ve kısa sürede ‘8 saatlik mesai’ talebinin tüm Amerikan kentlerini sarıp sarmalayarak yüz binlerce işçinin hak arama mücadelesine yönelik  uygulanan şiddeti ve işçi önderlerinin  idam edilmeleriyle yaşanan  kırım ve kıyımından hareketle  1889`da ikinci Enternasyonel`de 1 Mayıs`ın tüm dünyada `Birlik, mücadele ve dayanışma günü` olarak kutlanmasına karar verildi.

 

Ülkemizde  1 Mayıs kutlamaları Osmanlı döneminde 1912 yılında ve işçilerin yoğun olduğu Bursa, İzmir gibi kentlerimizde gerçekleşti. İşgal ve kurtuluş mücadelesi yıllarında işçi sınıfı  1 Mayıs’larda bağımsızlık ve milli egemenlik yönünde sesini yükseltti.

 

1923 yılında Genç Cumhuriyet tarafından yasallaşan 1 Mayıs kutlamaları 1924 yılında yasaklandı.

 

Uzun yıllar yasaklanan kutlamalar 1976 yılında DİSK’in organizatörlüğünde İstanbul Taksim alanında gerçekleşti. 1977 yılında yine DİSK’in organizatörlüğünde gerçekleşen TAKSİM meydanındaki kutlamalara 500 bin kişi katılırken, yaratılan provakasyon ortamı ve saldırılarla  1 Mayıs kutlamaları kana boyandı.34 yurttaşımız katledilirken, yüzlercesi yaralandı.1978 yılı 1 Mayıs’ı 77 yılı 1 Mayıs’ının hüznü ile yüz biTaksim de gerçekleşirken, 1979 1 Mayıs kutlamaları  Sıkıyönetim nedeniyle yasaklandı.Taksim, kutlamalara kapatıldı.

 

Bu arada 1 Mayıs 77 katliamı ne ise  12 Eylül 1980 darbesi ve darbe yılları, 15 Temmuz darbe kalkışması ve işgal girişimi odur!  Tüm bu karanlık,kirli ve kanlı operasyonların ardında başta ABD/CIA olmak üzere NATO GLADIOSU ve işbirlikçileri  bulunmakta….

 

12 Eylül 1980 askeri faşist darbesi ve  sonrası yıllarda her yıl 1 Mayıs kutlamaları devlet,yönetenler ve sendikalar, çalışanlar için olay oldu. TAKSİM’e çıkış ve  1 Mayıs’ı kutlamak bir  gerilim ve çatışma konusu haline getirildi.

 

YASAK ZİNCİRİNİ AK PARTİ KIRDI..!

 

Son noktayı, 2008 yılında Ak Parti iktidarı ve başbakan Erdoğan koyarak, 1 Mayıs’ın ‘işçi bayramı’ olarak resmi tatil ilan edilmesi yönünde  irade belirtti, Meclis’te ortak karar alındı ve bu karar 1 Mayıs 2009’da resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

 

Devlet, siyasal iktidar ve sendikalar 1 Mayıs 2017 kutlamalarının huzur ve güvenlik içerisinde gerçekleşmesi yönünde  gerekli  görüşmeleri yapıp, önlemlerini alarak, kutlama alanlarını belirledi. İşçi ve kamu çalışanları konfederasyonları çeşitli kentlerde meydanlarda geçmiş yıllarda yaşanan gerilim ve çatışmalardan uzak kutlamalarını gerçekleştirecek.

 

1 Mayıs’ların işçi sınıfının ve tüm kamu çalışanlarının çalışma koşularının iyileştirilmesi ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi taleplerinin yanı sıra bu yıl ulusal bağımsızlığımızın  elde edilmesi ve milli egemenliğin  gerçekten tesisi  yönünde ortak taleplerin  inanç ve kararlılıkla dile getirileceği bir gün olması hepimizin ortak dileği olmalı diye düşünüyorum.

 

Tüm sendikalarımızın ve çalışanların 1 Mayıs işçi bayramını kutluyorum…

 

Esen kalın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 331