SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018

BAYRAMIN ARDINDAN


Mübarek Ramazan Ayı’nı idrak ettikten sonra  Ramazan Bayramını kutladık. Ben de bayramı Kapıdağ ve Erdek de dinlenerek geçirdim ve dostlarımla kutladım. Bu makalemde  bayram izlenimlerime, insanların şikayet ve taleplerine yer vereceğim.


YİTİK KENT BANDIRMA!


Kızkardeşim ve eniştem, Sivas’tan Bandırma’ya geldiler. Ecem, zaten, Bandırmalı. Eniştem, ticaretle uğraşıyor. Gün görmüş, aydın bir insan. Her ikisi de her fırsatta Bandırma’ya gelirler. Her ikisinin de  ortak izlenimi, kentte belirgin ve dikkat çekici ,ileriye dönük, hemen hiç bir yeniliğin, değişimin olmadığı. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden bunaltıcı sıcakların da etkisiyle, kentin koktuğu ve pisliği dikkatlerini çekti. Kentte ve evlerde aşırı sıcakların da etkisiyle nefes alınamaması ve aşırı terlemenin ise plansız ve çarpık kentleşme sonucu gelişi güzel kondurulmuş yüksek binaların hava akımını engellemesi, yeşilsizlik ve ağaçsızlığa bağladılar.


Hep söylene gelmiştir. Özellikle feribotla Bandırma’ya gelenler, yüksek yapılar içinde boğulmuş bir kent görüntüsünü çıplak tepelerin tamamladığını söylerler, ki doğrudur. Bandırma, yeşile ve ağaca hasret bir kenttir!


Bandırma, bir deniz kentidir. Yazın sıcağında bunalan kendini denize atabilir diye düşünen varsa, yanılır. Çünkü, herkes bilir ki, yeşil ve ağaca hasret kent, denize de hasrettir! Bandırma da deniz, seyirliktir. Onun içindir ki,  denize 50-100 mt mesafede havuz yapmak kente dayatılmıştır. Karşı kıyılar, Tatlısu, Tanaşa, Dalyan mı!?Kirlilik nedeniyle riski bir yana, artık, bu kıyılar avamın, Erdek’e yol masrafından dolayı uzanamayan dar gelirli ailelerin uğrak ve serinleme yeridir.


KAPIDAĞ’DA DA, ERDEK’TE DE VATANDAŞ DERTLİ!


Bayram boyunca Kapıdağ’lılarla ve Erdek’lilerle uzun uzadıya söyleştik. Onlar anlattı, ben dinledim. Karşıyaka mahallesinden bir vatandaş ile Şahinburgaz da bir balıkçı da söyleşiyoruz. Dertli. Karşıyaka’nın yıllardır siyasi partiler tarafından istismar edildiğini ve hak ettiği ilgiyi, hizmet ve yatırımları alamadığını belirten  orta yaş üzeri  vatandaş, büyükşehirden de şikayetçi.


”Karşıyaka’yı mahalle yaptılar ve BASKİ’den sorumlu bir kişiyi bıraktılar. Karşıyaka, yerel  seçimlerde neden CHP’ye oy verdi, diye ne suyumuzla, ne de kanalizasyonlarımızla ilgileniliyor. Çakıl, AK Partili ve oraya her türlü hizmeti yapıyorlar ama bize yok! Biz, üvey evlat olduk. Vatandaş bu ayrımı, partizanlığı görüyor. Önümüzdeki seçimlerde inat olsun, yine AK Parti’ye oy vermeyeceğiz.”


Bandırma, Erdek ve Kapıdağ insanı iç içedir. Bandırma’da da, Erdek’te de, Kapıdağ’da da genel  de oluşturulmuş bir algı var. Büyükşehir belediyesi, Ak Partili ve Bandırma ile Erdek belediyeleri CHP de olduğu için, her iki belediyenin hizmet ve yatırım yapmasını engelliyor!


VATANDAŞ,BALIKESİR MERKEZDEKİ YENİLENMENİN,DEĞİŞİMİN FARKINDA!


Örneğin, hala Erdek ve Kapıdağ da, sahil çay bahçelerinin yıkılması ve  iki yıldır yaşanan viranelik görüntünün, mağduriyetlerin nedeni büyükşehir  belediyesi  ve başkan Edip Uğur olarak biliniyor! Mevcut ilçe yerel yöneticileri ve siyasileri tarafından vaka vatandaşa böyle lanse edilmiş ve olumsuz bir kanaat yaratılmış.


Ancak, yolu Balıkesir merkezden geçmiş hemen herkes  merkez de yaşanan yenilenmenin ve değişim rüzgarlarının farkında. Bu durum yine muhalefet partileri ve belediye başkanları tarafından ‘bizden aldıklarını merkez de ,kendi gelişmeleri için kullanıyorlar. Bu, tek yönlü bir ilişki. Hele seçimler de büyükşehri bir alalım, siz o zaman bizi görün’ türünden  farklı bir algı operasyonuna kendisini bırakıyor. Büyükşehre karşı hasmane duygular körüklenmeye çalışılıyor.


VATANDAŞ  VEKİLLERİNİ  ARIYOR!


Peki, AK Parti, bölgede ilçe örgütleriyle, yöneticileriyle, milletvekilleriyle ne yapıyor?


Örneğin, genel seçimlerde kısa soluklu turlamaların dışında Balıkesir AK Parti milletvekilleri Haziran ve Kasım seçimleriyle Meclise girmiş olmalarına karşın, vatandaş tarafından ne Mahmut Poyrazlı, ne Kasım Bostan, ne Ali Aydınlıoğlu ne de Sema Kırcı’nın istenilen ve arzulanan ilişkiyi kuramadıkları temel şikayet konusu. Her vekilin  kendi çalışma bölgelerine göre  Balıkesir’i aralarında paylaştıklarını biliyoruz. Doğaldır. Ancak, fiiliyatta vatandaş vekilini yanında görmek, ulaşılabilir olduklarını  yaşamak istiyor.


Erdek Düzler de bir Etibank işçisi ile uzun uzadıya söyleşiyoruz. Bilinçli bir işçi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çıkardığı aylık dergileri beğeniyle takip ettiğini belirtiyor ve ekliyor: “Edip başkan da bir dergi çıkartıyor ama yavan. Balıkesir’i bir bütün olarak kucaklayamıyorlar. Oysa ki, Edip Başkanı takip ediyorum, adam muhteşem işlerden, projelerden söz ediyor. Basından, internetten partisini takip ediyorum. Ne vekillerde ne parti yönetiminde ‘tık’ yok. Adam, tek başına mücadele edip, kendisini paralıyor. Ben, işçiyim, Ak Partiliyim diye gezinenden  2023’ün anlamını daha iyi biliyorum. Bakıyorum, bir çoğu, yıllardır diğer partilerde yaşadığımız gibi düşmüşler makam, mevki , çıkar derdine hiç bir şeyin farkında değiller. Kibirlerinden yanlarına yaklaşılmıyor.”


CHP’LİLER DE MİRZA’YI ANLAYAMIYOR!


Kaçarım, kurtuluşum yok. Ardından Erdekli bir emekli bankacı ile söyleşmeye başlıyoruz. Dertli. Erdek Ak Parti ilçe başkanı ve yönetiminin sorgusuz sualsiz görevden alınmasına ve yenisinin atanmasına tepkili.”Ağbi, bu Erdek de hiç bir şey değişmez. Herkes menfaatinin peşinde. Parti falan hikaye.  Parsellemişler Erdek’i. Herkes cukkasının peşinde” diye anlattıkça anlatıyor.


Gün batarken Bandırma’dan CHP’li bir dostum ziyaretime geliyor. İDO iskelesi karşısındaki benzinlik olayına kafayı takmış! Başkan Mirza ve ekibinin  benzinlik konusundaki ısrarına bir anlam veremediğini anlatıp, ‘ Orada istasyon mu olur be’ diye tepkisini dile getiriyor. Eski belediye başkanı Sedat Pekel’in  de yaşananlara hiçbir anlam veremediğini, onun da benzinliğe karşı olduğunu vurguluyor.


Evet, sonuç olarak bayram tatilini de gün gün ve sabah akşam, genç yaşlı, kadın erkek insanlarla söyleşerek geçiriyoruz. Onlar anlatıyor, ben dinliyorum. Bunları yazacağıma dair hemen hepsine söz verdiğimi de belirtmeliyim. Bir anlamda vatandaş yaşanan, yaşanmakta olan hemen her şeyin farkında.


Geçmiş bayramınızı bir kez daha kutluyor, esenlikler diliyorum.


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 563