SON DAKİKA

BALTOK BAN BAN'A SPONSOR OLDU         

Bugün: 25.09.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • BAŞKAN UĞUR,ÖMERKÖY VE ULAŞIM AŞ ŞOFÖRLERİ!

BAŞKAN UĞUR,ÖMERKÖY VE ULAŞIM AŞ ŞOFÖRLERİ!


Geçtiğimiz günlerde Bandırma’da  toplumsal ve adli bir olay yaşandı. Ömerköy  Kooperatif üyesi şoförler, İDO önüne Ulaşım AŞ  minibüslerinin indi-bindi yaptığı alana inerek, yeni aldıkları araçlarla  ilgili kutlama yaptıktan sonra, peronda sıraya girip, yolcu almaya kalkınca  ortalık karıştı. Ulaşım AŞ şoförleri ile Ömerköy  Yolcu Taşıma Kooperatifi  şoförleri arasında  tekmeli yumruklu, sopalı ve silahlı arbede yaşanırken, Ulaşım AŞ’ye ait bir araç yakıldı, yaralananlar oldu.


Olay, yaygın  ve yerel  basında işlenirken,  arbede doğal olarak her yer de günün konusu oldu. Kimi insanımız Ömerköylü şoförleri kimisi Ulaşım AŞ’yi suçlarken, kamuoyunda genel kanı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yanlışları üzerinde odaklandı.

 

Çünkü, kimi iddialara göre Büyükşehir ‘her zaman olduğu gibi’ Bandırma’ya by  pass  ederek, Ömerköy Kooperatifi ile anlaşarak,  hat uzatımı kararı vermiş, bu sebeple Ömerköy  şoför esnafı  da  İDO önüne inmek zorunda kalmıştı!!!


Oysa ki, Büyükşehir’den yapılan yazılı açıklamayla olayın  iddia edildiği gibi gerçekleşmediği, en azından yaşanan arbededen Büyükşehrin dahli olmadığı anlaşıldı.

 

Açıklama da şöyle deniliyor:

Ömer Bey Kooperatifi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma iştiraki olan Balıkesir Toplu Taşıma A.Ş (BTT AŞ.) ile “Elektronik Ücret Toplama Sistemine Geçiş” protokolü imzalamış olup Kooperatifin mevcut güzergâhında herhangi bir uzatım veya düzenleme yapılmamıştır. Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 10.maddesine göre trafik hizmetlerini planlama, koordinasyon ve güzergâh belirleme yetkisi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne (UKOME) ait olup bu yönde alınmış bir karar bulunmamaktadır.


O zaman dert ve dava ne, ona bakalım:


1.si, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden bugüne   CHP’li Bandırma Belediye Başkanı ve ekibi, hemen her fırsatta, Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin kenti  hemen her konuda engelleyerek, kösteklediğini ama dolaylı ama dolaysız ima ediyor. Ak Parti’yi, Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur’a ve büyükşehir belediye kurumlarına yönelik bilinçli olarak yaratılan  bu algı operasyonu sonuçta farklı şekillerde ve tepkilerle toplumda şu veya bu şekilde karşılık buluyor.


2.si,Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur’un da sıklıkla dile getirdiği gibi, Balıkesir için büyükşehir gerçeği   yaklaşık 1.5 yıllık bir olay. 20 ilçesi ve  1130 mahallesiyle bu olayı planlı ve programlı bir şekilde organize olup kurumsallaşarak hazmetmek, en başta zaman ,sabır, emek ve akıl  işi. Özellikle Balıkesir bütününün toplu ulaşım sorununun arzu edildiği gibi bir anda kökten ve temelden çözümlenebilmesi zaten mümkün değil.


Peki, bu konuda adım atılıyor mu? Evet, toplu ulaşımın planlanarak düzenlenmesi,  çağdaş ve güvenilir , ekonomik bir ulaşım planlaması yapıldığı ve somut  adımların atıldığı biliniyor. 


Bu alanda, eksik ve yanlışlar olacak mı? Evet, olacak! Bu kaçınılmaz! Önemli olan gerekli dersleri çıkartmak ve eksikleri, yanlışları ciddiyetle düzeltmek.

3.sü, Bandırma ve çevresinin 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde toplu ulaşım sorunu zaten  bir tam problemdi. Yani, Balıkesir’in büyükşehir yapılması ve yetki devirleriyle karmaşıklaştırılmış bir düzen yok. Taa 2004-2009yılları arası AK Partili Öztaylan / Eraydın’ın belediye başkanlıkları döneminde  Bandırma’nın  çevre ilçeler, beldeler ve köylerle ulaşımda yaşardığı sorunlar biliniyor.


2009 Mart yerel seçimlerinde tüm partiler gibi seçimi kazanan CHP’li belediye başkanı Sedat Pekel’in ‘Batı Garajı’ uydurmacasıyla  attığı ‘boş’ adım, köylerin yer davası, özellikle de ‘eski garaj’ ın yıkılması sonrası, kent merkezine inebilme arayışı da biliniyor.  Sonuç da, köy toplu ulaşım araçları KİPA’nın karşısında bir alana ‘çözüm’ diye sıkıştırılıp, insanlar mağdur kılındı.


Yıllardır, Bandırma’nın çevre ilçe ve mahallelerle toplu ulaşım sorununu çözmek için akılcı ve planlı, gerçekçi adımlar atmaz, tüm şikayetlere karşın makamlarınızda gün doldurursanız, işte son yaşandığı gibi, şoför esnafını da insanları da karşı karşıya getirirsiniz!

Alışmışlar. Her konuda olduğu gibi, kentle ilgili bir sorun karşılarına dikildiğinde, ‘Artık, bizim yetkimizde değil. Büyükşehir Belediyesi bakıyor. Onlar yetkili. Biz, en  başından beri bunun için zaten büyükşehir olayına  karşı çıkmıştık’ denilerek topu  taça  atıyorlar!


4.sü, Büyükşehir Belediye Başkanı A. Erip Uğur  son belediye personel  iftarında da vurguladığı gibi, Balıkesir ‘i 20 ilçesi ve 1130 mahallesiyle bütün olarak kucaklamak, büyükşehiri  aparatları ve hizmetleriyle en ücra köşeye bile taşımak,  büyükşehir belediyesi ve şahsına yönelik başından beri muhalefetin manipülasyon ve algı operasyonunu boşa  çıkartmak zorunda. Burada yaşananların iyi ve doğru okunması, bilgilenme, halkla ilişkiler, enformasyon ayrı bir önem kazanıyor.


Aynen belediye personel yemeğinde Başkan Uğur’un söylediği gibi;


 “Türkiye’nin son 13 yılda tüm hesaplara rağmen milletimizin oyunları nasıl bozduğunu, tüm algı operasyonlarına rağmen ülkemizin nasıl bir dönüşüm yaşadığını hep beraber gördük. Biz milletimizin ferasetine inanıyoruz ve gücümüzü onlardan alıyoruz. İnşallah yerelde de gerçekleştireceğimiz çalışmalarla birlikte Balıkesir’in yeni bir atılım yapmasını sağlayacağız. Verdiğimiz sözleri bir bir gerçekleştireceğiz. İnşallah hep birlikte çalışarak Balıkesir değişecek. Sizlerden istediğim, yerel iktidarın çalışanları olarak görevinizi layıkıyla yaparken belediyenin çalışmalarını doğru anlayarak yeri geldiğinde vatandaşlarımızı doğru şekilde bilgilendirmenizdir. Bizim yolumuz milletimizin kendisidir. Bu yolda sizlerle birlikte omuz omuza büyük ve zorlu görevlerin üstesinden geleceğime inanıyorum.


Esen kalın…


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 804